hu_87 hu_87 komentáře u knih

Co se skutečně stane po smrti Co se skutečně stane po smrti Andrew McLauchlin

Je pravda, že převažují pasáže o vesmíru jako takovém (ale pro milovníka vědy by to neměl být problém), včetně úvahách o času jako takovém nebo o (ne)konečnosti vesmíru nebo vesmírech alternativních. Spíš až za druhou polovinou se autor dostává k jádru věci - co se nejspíše stane po smrti. No, moc nadšená z toho nejsem. :-D

25.08.2021 4 z 5

Naše duše může létat Naše duše může létat Marco Bischof

"Naše duše může létat" - na základě jistého esoterického nádechu spojeného s vesmírem mě zaujala především zajímavá obálka. Naprosto sedí to, co je pod názvem knihy - asi prvních 30 stránek je věnováno Teslovi a některým zajímavostem z jeho života, potom se to mísí nějakým tím éterem, fenoménu UFO a posléze se kniha "rozjíždí", kde jsou některé fakt zajímavé věci.
Jenže pak přicházejí na řadu kapitoly o druidech nebo že "všude vidíme tváře", což není tak moc zajímavé.
Problémem je i styl psaní (nedávám to vinu pouze překladateli, je znát, že autor prostě píše tak, jak píše a někdy je fakt těžké poznat, co tím chtěl básník říci a proč rozvíjí myšlenku stylem, který se opravdu moc neslučuje s populárně-naučnou formou).

25.08.2021 3 z 5

Hlas zevnitř Hlas zevnitř Paul Baker

Je super, že existuje i tento v podstatě sešítek. Pomáhá to rozšiřovat povědomí o této problematice i mezi laickou veřejnost.
Slyšení hlasů nemusí být nutně znakem patologie (typicky např. schizofrenie nebo maniodeprese); ve skutečnosti s tím prochází víc lidí, než na první pohled vypadá. Tato příručka má posloužit jako ujištění, že v tom nejste sami, některé fakty o těchto hlasech nebo způsoby, jak to všechno zvládat. Samozřejmostí jsou také různé doporučené stránky (i na facebooku), odkazy nebo rozhovory o tomto tématu.

Deliria z pohledu psychiatra Deliria z pohledu psychiatra Roman Jirák

Problematika delirií je zde podána přehledně, komplexně a srozumitelně. Ať už se bavíme o biologických faktorech a příčinách, tak i psychologických faktorech - včetně intervencí, jak se k takovému člověku chovat, jak přizpůsobit péči o něj apod.

24.08.2021 5 z 5

Sexuální agrese : znásilnění z pohledu medicíny a práva Sexuální agrese : znásilnění z pohledu medicíny a práva Petr Kovář

Smutné téma, ale zato komplexně podané. Je tu opravdu znát každý úhel pohledu - z psychologie, viktimologie, ale i lékařství (vyšetření apod.). Super příručka pro všechny, kteří s oběťmi sexuálního násilí/znásilnění pracují, je to fakt souhrnně podané, příručka vhodná jak pro psychology a terapeuty, tak lékaře.
Upozornění pro citlivější povahy - některé fotky nejsou moc pěkné na pohled, takže zvažte, zda chcete něco takového vidět.

Fenomén ženství a mužství Fenomén ženství a mužství Jan Poněšický

V publikaci je hodně znát autorův psychoanalytický pohled na věc, to ale neubírá knížce na zajímavosti. Protože hodně věcí v praxi funguje opravdu tak, jak zmiňuje autor. I když mi ze začátku dělalo čtení trochu potíže (asi moc knižně na můj styl), pak se to rozjelo a začlo to být zajímavý. Je to fakt pravda, co se tady píše.

Teoreticky by to mohli někteří lidé přečíst, aby se nad sebou a svým chováním zamysleli - a chovat se k druhému pohlaví o něco lépe, respektovat se a uznávat se. Bez potřeby si něco dokazovat...

24.08.2021 4 z 5

Nezdařená terapie Nezdařená terapie Jeffrey Kottler

Jedná se o souhrn kapitol (každá pro jednoho terapeuta, včetně jeho reflexí, ale hlavně - ne příliš úspěšných terapií), ve kterých je znát značná dávka sebekritiky a náhledu na sebe sama. Na našem trhu je to ojedinělá publikace. Chyb se spoustu lidí a samozřejmě také terapeutu bojí jako čert kříže, přitom to může být velmi cenný zdroj informací. Dočtete se o případech, které skončily velmi špatně, ale také o případech, kterým se teď terapeut už jen zasměje. Tak jako tak, jak je v knize zmiňováno - je důležité uvědomit si, že i terapeut je jen člověk a že dělat chyby je tak nějak přirozené. Je však důležité využít tyto chyby k vlastnímu seberozvoji a k ponaučení, čeho se příště vyvarovat.

22.08.2021 5 z 5

Černé díry: Reithův cyklus přednášek pro BBC Černé díry: Reithův cyklus přednášek pro BBC Stephen William Hawking

Tenká knížečka, ale zato dost zajímavá. Vhodná pro úplného laika, zkrátka pokud se chcete dozvědět něco zajímavýho o černých dírách, tohle by měla být vaše asi první volba jako takovej úvod do problematiky. A ty ilustrace se taky dost povedly, připomíná mi to trochu Vědátora a jeho příspěvky :)

19.08.2021 5 z 5

Nervový systém v osteopatii Nervový systém v osteopatii Daniel Dierlmeier

Příručka se mi hodně líbí, krom kvalitní vazby a papíru obsahuje hodně ilustrací různých nervů apod. Je to hutná bichle, ale popis splňuje. Vhodná nejen pro ty, kteří se zajímají o bolesti zad, držení těla atp.

18.08.2021 5 z 5

Agrese, násilí a psychologie moci Agrese, násilí a psychologie moci Jan Poněšický

(SPOILER) Zajímavá knížka, první polovina jde převážně v duchu různých autorů a různých názorů na vznik a vývoj agrese atp. V další části se autor zaměřuje na dětskou agresi, fyzické tresty, narcismus... a v poslední části jsou kapitoly od jiných autorů, ta kapitola o sexuální agresi byla dost zajímavá.

14.08.2021 4 z 5

Feng-šuej symboly východu Feng-šuej symboly východu Christine M. Bradler

Knížka je to taková přehledná, u každé "kapitoly" je nějaký obrázek nebo vyobrazení obecně, je to napsané v podobném duchu jako Egyptské symboly (ale stručnější), každopádně se to čte fakt dobře, pro zájemce o problematiku nebo symboly obecně je to myslím dobrej začátek. Tím spíš, že je ta knížka fakt pěkně zpracovaná. Samozřejmě asi nepokryje potřeby některých vzdělanějších lidí v oboru.

11.08.2021 4 z 5

Klozapin Klozapin Kateřina Horská

Velmi odborná publikace s mnohými citacemi. Zajímavý náhled na unikátní antipsychotikum, včetně kapitol o různých lékových interakcích, na co je třeba dávat při podávání pozor, nebo na co všechno je klozapin účinný. Knížka spíše zaujme lidi z oboru, případně vzdělané laiky.

11.08.2021 5 z 5

Předané trauma – druhotný traumatický stres, zprostředkovaný šok: Jak pomoci sobě a druhým Předané trauma – druhotný traumatický stres, zprostředkovaný šok: Jak pomoci sobě a druhým Ellie Izzo

(SPOILER) Kniha uvádí čtenáře do poměrně nového pojmu: předané trauma. To vzniká zvláště u pracovníků pomáhajících profesí, kteří z různých důvodů nemohou unést trauma (tj. špatné zážitky, o kterých se dotyčnému svěřuje - tím zvlášť, pokud sám pracovník má sám některé nevyřešené bolesti v sobě samém). Následně se to na těchto lidech podepisuje např. podrážděností, depresivními rozlady. Zkrátka by se to dalo nazvat jiným druhem PTSD.
4 hvězdy dávám jen z toho důvodu, že jakoukoliv literaturu o traumatu oceňuji. Jinak bych dala hvězdy 3. Autorky se velice (!) často opakují a sem tam má člověk fakt pocit, že se nic novýho nedozvídá. Kdo nemá moc trpělivosti - nechť je tímto varován.

07.08.2021 4 z 5

Anatomie lidské destruktivity Anatomie lidské destruktivity Erich Fromm

(SPOILER) Jakožto někdo, kdo se považuje za echt kritika tohoto autora musím uznat, že tato knížka je pro mě mnohem zajímavější, než autorovo zbylá díla. Asi to bude tím tématem obecně, ne o tom, že se z Fromma najednou stal někdo, kdo náhle přináší něco nového (pardon posílám těm, kteří jeho knihy mají rádi). Ale tady v té knížce jsem aspoň měla dojem, že je to téma užitečné, zajímavé a opředené prostě trochou mystiky (prostě agrese, destruktivita spojená s nějakou tou analogií s Hitlerem nebo Stalinem, co víc si přát).
Na stranu druhou mi přišlo, že některé věci jsou tak prostě naznačené (přitom by si zasloužily větší pozornost), na stranu druhou jsem v průběhu čtení získávala pocit, že se autor prostě opakuje. Ale to není žádnou novinkou, když čtete něco od těch známých psychologů.
Fromm je velký kritik např. Lorenze a ve své knize udává některé důvody, proč. Ani tak mě sice v argumentech proti Lorenzovi nepřesvědčil, ale každý autor v tomhle má svou vlastní pravdu a názory, takže to se do hodnocení knížky nepromítá. Prostě někdo je v souvislostmi s lidmi větší a někdo zase o něco menší optimista.
Za mě - je super, že existuje nakladatelství, které společnosti přibližuje myšlenky těchto psychologů. Tahle knížka od Fromma mě každopádně ze všech bavila úplně nějvíc.

05.08.2021 4 z 5

Roztroušená skleróza Roztroušená skleróza Eva Kubala Havrdová

Komplexní a hutná publikace, pojednávající o farmakologické imunomodulační léčbě (včetně vysvětlení různých patofyziologických mechanismů při onemocnění a mechanismů těchto léčiv). Kapitoly jsou pěkně zpracované, přehledné, ani grafická stránka knihy nezůstává po zadu.

05.08.2021 5 z 5

Jeskyně Aspergerů Jeskyně Aspergerů Blanka Holzäpfelová

(SPOILER) Knížka brána jako takový deník nebo memoáry někoho kdo má Aspergeruv syndrom. Může sloužit jako zdroj informací pro laiky, případně získat pocit, že 'v tom nejsem sám/sama'.
Na druhou stranu mě tam iritovaly některé zavádějící věci. Třeba nejdřív - můj manžel má také AS, a pak: můj manžel nemá oficiálně AS, ale má rysy. Autorka vlastně taky ještě neobdržela oficiální diagnozu, podle toho, co na posledních stránkách píše, takže je to vlastně zatím taková sebediagnoza (ale dejme tomu, no).

04.08.2021 3 z 5

Masoví vrazi Masoví vrazi Jonathan H. Pincus

Mimořádně zajímavá knížka, ve které se autor bohužel pravidelně opakuje (triáda masového vraha například), každopádně, nedočtete se tu o takových těch známějších vrazích, ale spíše o případech, ve kterých bylo doprovodným problémem nějaké poškození mozku, případně diagnóza mánie u 12-ti letého kluka nebo jakýsi mrákotný vztah (pravděpodobně nějaký druh epileptické aktivity mozku), ve kterém mladá dívka zavraždila svou spolužačku (kterou mimochodem podezírala z různých nekalých úmyslů).
Autor zmiňuje četné případy zneužívání, fyzického týrání, neuvěřitelně vynalézavého bití, takže knížku nedoporučuju slabším povahám. Právě v tom je knížka tak dobrá - ukazuje zde takové to čiré zlo, případy, kde se rodiče ke svým dětem chovali naprosto příšerně a často to hraničilo až s mučením.
Nebo ta kapitola o tom chlapíkovi, který byl v dětství tak neskutečně týrán a zneužíván, přičemž na všechno to byl schopen zapomenout (vytěsnění) a ještě si vytvořit několik alternativních osobností je dost dobrá, navíc zde autor poukazuje na celkem neznámou diagnózu mnohočetná porucha osobnosti.
V průběhu knížky nás autor taky seznamuje s biologií agrese (serotonin, mutace MAO receptoru apod.), nebo taky stručně s farmakoterapií. Pokud se zajímáte o lidi s nějakou poruchou čelních laloků, tady se vám jich dostane až až.

02.08.2021 4 z 5

Doba koronavirová Doba koronavirová Václav Cílek

(SPOILER) Jedná se o kombinaci různých autorů, témat a stylů psaní. Jeden píše fakticky (koronavirus, mutace...), druhý se zaobírá historií a černým morem, další píše o tom, že o sebe musíme pečovat a že stres oslabuje imunitní systém (ty bláho) a ten zas píše o tom, co nám tahle doba může teoreticky přinést dobrého i špatného.
Vzhledem k tomu, že se jedná o takový sborník velkého počtu autorů, mišmaš, který má sem tam do čtivosti opravdu daleko, hodnotím 3 hvězdami. Čekala jsem něco víc faktičtějšího, vědečtějšího. Ale samozřejmě jsou tu některé zajímavé věci (např. epidemie - ze slova "nad lidmi", když lidé nepoznali boha, který se rozhodl sestoupit na zem, za trest onemocněli).

02.08.2021 3 z 5

Obsedantně-kompulzivní porucha Obsedantně-kompulzivní porucha Ján Praško

Na našem trhu jedna z nejkomplexněji probraných učebnic z hlediska problematiky OCD, značná část knížky je také věnovaná léčbě a terapii. Za mě super.

01.08.2021 5 z 5

Viktimologie pro forenzní praxi Viktimologie pro forenzní praxi Ludmila Čírtková

Velmi vydařená a zajímavá knížka. Paní Čírtková je výjimečnou osobností ve svém oboru a neustále to dokazuje. Doporučuji všem zájemcům o forenzní psychologii a příbuzné obory.

30.07.2021 5 z 5