hu_87 hu_87 komentáře u knih

Jedinečný svět psích emocí - Pes je láska Jedinečný svět psích emocí - Pes je láska Clive Wynne

Zajímavá kniha o oblíbených čtyřnohých přátelích. Některé pasáže se sice opakují, ale autor zmiňuje spoustu výzkumů dělané se psy a ukazuje, že pejskové jsou výlučně sociální bytosti, a co víc - mají s člověkem zvláštní pouto.

03.06.2021 4 z 5

Grafologie a všímavost Grafologie a všímavost Jan Jeřábek

(SPOILER) Grafologii od pana Jeřábka jsem přečetla už několikrát a od této knížky jsem měla poněkud jiná očekávání. Přesto budu knihu hodnotit 4 hvězdičkami - viz níže.
Je to poměrně tenká publikace, vhodná pro úplné začátečníky v oboru - pro mě jakožto ne-laika v grafologii nebyla kniha prakticky nic moc nového, protože naprostá většina knížky je věnovaná grafologii obecně (vše, co je dostupné v další knize o grafologii, taková ta žluto-černá, akorát v mnohem stručnější verzi) a posledních pár stránek je věnováno definici všímavosti, k čemu je dobrá a ještě posledních 5 stránek je věnováno přímo spojení grafologie a všímavosti.
Dobré tedy jako úvod do grafologie a velmi, velmi stručný úvod do tématu grafologie a všímavosti.

Pro mě osobně nebylo v knize nic nového, takže spíš doporučuji těm, kteří jsou grafologií úplně nedotčeni, protože ohledně té všímavosti se toho taky moc extra nedozvíte, protože 85% knížky je věnováno grafologii obecně.
Na konci knížky je QR kód s nějakou nahrávkou, na kterou se budu ještě muset schválně podívat - jinak ty "odkazy na nahrávky praktických cvičení uvnitř knihy" jsem teda nenašla, pouze ten jeden QR kód :)

01.06.2021 4 z 5

Přehled speciální pedagogiky Přehled speciální pedagogiky Milan Valenta

Na studium ke zkoušce ideální a přehledné. Akorát co mi trochu vadilo bylo na můj vkus nadprůměrně časté používání kurzívy, ale to je trochu vedlejší.

27.05.2021 5 z 5

Psychologické typy Psychologické typy Carl Gustav Jung

Introvert, extravert; intuice - percepce a další, vyčerpávající popis těchto různých typů, ze kterých vychází test MBTI. Na konci je slovníček základních pojmů, což je velmi užitečné pro lepší přehlednost a pokud se v té tlusté bichli ztrácíte. Co víc si přát.

23.05.2021 5 z 5

Sny jako zdroj sebepoznání Sny jako zdroj sebepoznání Marta Helingerová

V oblasti problematiky se jedná o solidně podanou knížku, včetně různých možností výkladů snů, způsoby jak si sny lépe zapamatovat nebo jak je využít k tomu, že se z nich nějak poučíme. Sny jsou v podstatě cestou do našeho nevědomí, které nám může dávat různá "znamení" a díky tomu můžeme na chvilku zvolnit, zamyslet se, co děláme špatně apod.

22.05.2021 4 z 5

Mých prvních 54 000 let Mých prvních 54 000 let Karin Bojs

Úžasná knížka plná spousty informací. Ať už vás zajímají neandrtálci, změny podnebí, přechod lidstva k zemědělství nebo to, jak se lidé před tisíci lety stravovali - najdete si v knize své. K tomu jsou jako příloha přidány různé fotografie a ilustrace (např. disk z Nebry nebo ilustrovaná rekonstrukce podoby nějakého prapramuže). Doporučuji.

09.05.2021 5 z 5

Provázení traumatem Provázení traumatem Laura van Dernoot Lipsky

Nevidím smysl, proč vznikají takovéto publikace, opravdu ne. Jsem fanouškem tohoto nakladatelství, ale tohle se vážně nepovedlo, nemá smysl vůbec kupovat. Výcuc několika rádoby moudrých myšlenek, které jsou ale všem naprosto jasné. Takové plýtvání papírem...

06.05.2021 2 z 5

Člověk je (ne)tvor společenský Člověk je (ne)tvor společenský Jan Kosek

(SPOILER) Název "Člověk je (ne)tvor společenský" je v tomto případě naprosto irelevantní, protože se nejedná o nějaký výcuc studií a experimentů z hlediska toho, jak nemorální a zlí mohou lidé být. Jedná se o historický souhrn oboru sociální psychologie spolu s jeho významnými jmény, některými experimenty (které se ovšem netýkají a priori nemorálního, agresivního či jinak špatného chování), takže pro všechny, kteří od knihy očekávali něco podobného, jako já, varuji - je to především HISTORICKÝ SOUHRN oboru sociální psychologie, dobrý možná tak na přijímací zkoušky na psychologii či jako osvěžení si paměti.

05.05.2021 1 z 5

Medicína doby kamenné Medicína doby kamenné Hartwig Hausdorf

Celkem zajímavá knížka, která ale mohla být o hodně zajímavější, nebýt autorovo tendencí se neustále opakovat a číst o trepanaci na zhruba 50 stránkách. Potenciál a téma to bylo dobrý, alespoň jsou v knížce ale některé ilustrace/fotografie pro lepší představu. Z knihy si toho ale odnáším méně, než jsem čekala, tohle téma je dost poutavé a bohužel v autorovo podání je poutavé o dost méně.

26.04.2021 3 z 5

Tělo nezapomíná Tělo nezapomíná Babette Rothschild

Kniha vhodná pro psychology, psychiatry a každého, kdo má s traumatem zkušenost - ať už vlastní či "jen" z doslechu. První polovina knihy je odbornějšího a teoretického rázu - probírají se zde různé typy paměti, stresu.... a v další části autorka zmiňuje své zkušenosti spolu s jednotlivými kazuistikami klientů, různé zásady při terapeutické léčbě traumatu a čeho se vyvarovat.

21.04.2021 5 z 5

Odloučení Odloučení John Bowlby

Kniha pro mě byla paradoxně možná zajímavější než knížka Vazba, protože se tu autor opírá o mnoho provedených výzkumů a jejich výsledků. 4 hvězdičky dávám jen s bídou, autor se často opakuje a nebo dělá to, co dělá ve svých knížkách Maslow (tj. rozvíjí nějakou myšlenku pokaždé jinak, zbytečně); čekala jsem také některé kapitoly zaměřené i na biologii, hormony.... pro exaktně zaměřené čtenáře toto bude ale asi o něco záživnější, byť s výhradami.

18.04.2021 4 z 5

Já blázním s vámi Já blázním s vámi Martin Jarolímek

Pan Jarolímek prosazuje spíše alternativnější přístup k terapii schizofrenie a ve své knize se tento přístup snaží lehce načrtnout. Kniha je nejprve protkána některými kazuistikami, tedy včetně některých postupů pana doktora, poté se čtenář seznamuje s jednotlivými symptomy schizofrenie a některými varováními autora (např. co všechno hrozí, když pacientovi sebereme jeho blud a nic dalšího mu nenabídneme). Přesto knihu hodnotím 3 hvězdičkami, čekala jsem mnohem více kazuistik a případů z praxe.

11.04.2021 3 z 5

Islám - Historie, současnost a perspektivy Islám - Historie, současnost a perspektivy Carole Hillenbrand

Suprově napsané, jednotlivé kapitoly solidně pokrývají velké množství informací. Když jste ohledně islámu zmatení nebo nevíte, jak v něm moc některé věci fungují, určitě doporučuji.

Jak se rodí sériový vrah Jak se rodí sériový vrah Hannes Råstam

Na můj vkus až moc zdlouhavé, přitom by se to dalo vcucnout do poloviny stránek a kdyby autor chtěl, mohl by to podat zajímavě i tak.
Nutno podotknout že Thomas Quick je vlastně skutečnou postavou a tento případ se vážně stal.
Pokud spadáte mezi lidi, kteří knihu raději odložili, doporučuji film Dokonalý pacient (já stáhla se sk titulkami, český dabing nevím kdy bude), tam je to hezky vyobrazené.

04.04.2021 3 z 5

Atopický ekzém Atopický ekzém František Novotný

Tenoučká publikace, ale snadno uchopitelná. Obsahuje jak kapitoly související s mechanismem vzniku ekzému, provokujících faktorů nebo možné terapie. Pro mě je to v této oblasti nadprůměr, protože jsou zde věci, o kterých jsem třeba nikdy neslyšela.

Vojenská příručka přežití Vojenská příručka přežití Chris McNab

Kniha je bohatě ilustrovaná, snadno pochopitelná i pro naprostého laika a hlavně obsahuje poznatky, které se vždy hodí mít tak nějak po ruce. Předčila má očekávání. Navíc je to taková drobnější knížečka (ale zas nic co by vám nevydrželo samo otevřené). Součástí jsou kapitoly popisující rozdělání ohně nebo např. jak a kde se ukrýt (samozřejmě i s tipy, co rozhodně nedělat a co ano),

Neuvěřitelné medicínské případy Neuvěřitelné medicínské případy Martina Frei

Doporučuji, kniha je protkána nejrůznějšími případy, ve kterých je hezky zobrazeno to, jak může být správná diagnóza těžkým oříškem.
A konečně se mi potvrdila skepse ohledně těch kontrolních sloupů nebo jak se tomu říká, před obchodama, kde se kontroluje, zda jste něco ukradli. Minimálně pokud máte kardiostimulátor nebo berete radioaktivní jód na štítnou žlázu.

01.04.2021 5 z 5

Vývojová psychologie. Dětství a dospívání Vývojová psychologie. Dětství a dospívání Marie Vágnerová

Marie Vágnerová opět dokázala, že je velmi šikovnou spisovatelkou. Kam se hrabou některé jiné publikace, tahle je jednoznačně ze všech nejlepší.

22.03.2021 5 z 5

Neřešitelná rovnice Neřešitelná rovnice Mario Livio

Symetrie je velmi zajímavé téma, kterým autor knihu vlastně začíná a je jí věnována poměrně obsáhle i poslední kapitola (avšak s vědeckými poznatky čistě o té symetrii - např. z hlediska sexuální přitažlivosti, evoluční psychologie/biologie a tak). Knížka se mi líbila, někdy mi to přišla jako taková vícerochuť teorie grup, teorie strun, symetrie, rovnic, nebo historie (která bohužel byla celkem rozsáhle popsaná, škoda). Ale nelituju že jsem si jí přečetla, stálo to za to. Je to sice poměrně neobvyklý šálek mé kávy. Autorovi bych asi vytkla jen to, že je kniha mix různých věcí (viz výše), třeba ty historické pasáže by mi vůbec nevadilo, kdyby byly nahrazeny různými "triky" (jak tomu s oblibou říkám) z oblasti matematiky.

22.03.2021 4 z 5

Jak funguje hudba Jak funguje hudba John Powell

Poctivě napsaná kniha odborného rázu, ve které se probírá mnoho témat z oblasti hudby: ať už se budeme bavit o - jednotlivých nástrojích; frekvencích, decibelech; něco málo z historie; ladění; vyvrácení některých mýtů a zdůvodnění (např. že mollové tóniny jsou smutnější než durové), absolutním sluchu a ještě mnoho dalších... knížku ocení i matematikové/fyzikové.

15.03.2021 5 z 5