iceVS iceVS komentáře u knih

Maigretův revolver Maigretův revolver Georges Simenon

Možná jeden z těch méně povedených příběhů. Chyběla domácká atmosféra pařížské kriminálky. A Maigretova nejistota a nelibost z cizího prostředí jako by se přenášela i na mě. Oddechla jsem si, když případ dořešil a nasedl do letadla :-)

17.08.2019 4 z 5

Maigret a staříci Maigret a staříci Georges Simenon

Nostalgický příběh o platonickém a trochu naivním vztahu. Bylo jasné, že vrahem bude nejspíš ta nejméně pravděpodobná osoba. A málem se to tak mohlo stát, nebýt dvojitého obratu těsně před koncem. Život je prostě nevyzpytatelný :-)

17.08.2019 5 z 5

Maigret se brání Maigret se brání Georges Simenon

Čiré potěšení. A poděšení. Že tomu starému unavenému muži je dvaapadesát... :-)

15.08.2019 5 z 5

Tanečnice z Veselého mlýna Tanečnice z Veselého mlýna Georges Simenon

Neuvěřitelný, že ten příběh byl napsán v roce 1931. Zápletka je tak rafinovaná a reálná, že se děj může odehrávat i v současnosti. A příchod Maigreta na scénu je vskutku neodolatelný.
Jednu jedinou výhradu bych měla, všimla jsem si i v předchozí knize... Komisař pařížské kriminálky zvedne telefon a ohlásí se: "...tady Bezpečnost...", nebo po zatčení: "... to si řekneme na Bezpečnosti..." To mě fakt rozesmálo nahlas, je to ale jediná piha na kráse dokonalého jazykového zpracování. Staré knihy je radost číst, člověk v nich nenajde jediný překlep, natož pravopisnou chybu.

11.08.2019 5 z 5

Sedm křížků a jeden ministrant Sedm křížků a jeden ministrant Georges Simenon

Vrátila jsem se k ní po letech letoucích a zas to tam bylo. Setmělá deštivá Paříž, chlad rozlézající se po Zlatnickém nábřeží a pan Nejlepší detektiv na světě. Pro mě vždy v podání Jeana Gabina a ještě to všechno vidím černobíle :-D
Miluju kouzlo starých detektivek. Zkušenost, důvtip, nezbytná fajfka. Žádné mobily, žádná forenzní laboratoř a další výkřiky doby. I ty vraždy byly nějak víc poetičtější.
Ilustrace Jiřího Šalamouna hravost knihy skvěle doplňují.

11.08.2019 5 z 5

Hájíčkovo víkendový maratón... Mám pocit, že jsem těmi jeho postavičkami prorostlá, jsou mi nějak moc blízké a zavrtané do mozku :-)

04.08.2019 4 z 5

Laxnost, obětavost, bezmoc...

Černobyl = Pelyněk

Zjevení Janovo 8-9
...Když zazněla třetí polnice, spadla z nebe veliká hvězda sršící jako vržená pochodeň. Padla na třetinu řek a pramenů a zamořila třetinu vod svou jedovatou hořkostí; mnoho lidí v důsledku toho zemřelo. Ta hvězda byla nazvána Pelyněk...

Jak s tím naložit, nevím...

15.07.2019 5 z 5

Vosí továrna Vosí továrna Iain Banks

Úchylárna střídá úchylárnu, aby to celé bylo završeno kolosální óbrúchylárnou. Psal to autor s psychiatrickou učebnicí v ruce nebo je to výplod čistě jeho mozku? Nedokážu pochopit, že je někdo schopen tohle sepsat a druzí jsou ochotni to chválit. Z mého pohledu jen proto, aby dokázali, že právě oni, na rozdíl od druhých, tomu "umění" a té "hluboké myšlence" porozuměli. Mně tenhle literární počin přišel odporný a zbytečný. A zmiňovaná gradace děje...? Je skutečně gradací, když nejdřív zmíníte, že máte postižení, za padesát stránek sdělíte, kdo za to podle vás mohl...? No mně to přijde dost laciný.

12.07.2019 1 z 5

Tři ženy a němý pes Tři ženy a němý pes Monika Bolehovská

Jedna kalamita stíhá druhou. Sice je ten kalamitní stav zhuštěn do pár dní i do pár stránek, ale smála jsem se nahlas. Ideální čtení na letní volno nebo když vás někdo naštve. Stoprocentní zlepšovač nálady, hned víte, že jsou na tom druzí podstatně hůř :-D

10.07.2019 5 z 5

Grófka Grófka Lenka Horňáková-Civade

Takový snový příběh stínových postav. Všiml si někdo, jak přesně koresponduje obálka knihy s obsahem samým? V podstatě je to příběh mé vrstevnice, jevila se mi trochu divná, jenže, v té době, abyste vynikli, utrhli se z té uniformní, strojové šedi, jste trochu divní být museli. Jinak - kaleidoskop je skutečně to správné slovo. Střípek reality, za ním další, kousek, kousíček a za chvíli je pryč, tak jako myšlenka. Znovu to asi číst nebudu, ale v podstatě zůstala příjemná zasněná nálada.

22.06.2019 4 z 5

Dům bez pána / Půlnoční pacient Dům bez pána / Půlnoční pacient Egon Hostovský

Čekala jsem něco víc; umění, povznesení do vyšší literatury. Jenže se nekonalo. Oba protagonisté byli nemužní a nemožní. Jako pod vlivem omamných látek, každý příběh se nesl ve znamení jakéhosi omámení, halucinací, jednání v horečce. Dům bez pána, to byla pro mě fakt nuda, v podstatě jen pocity, trápení, beznaděj, nesmyslné jednání, navíc - nemůžu si pomoci - prostě sebestřednost každým pórem. Židovská otázka v třicátých letech. Říkala jsem si, oni tu řeší, jak prodat dům a co by tomu řekl zemřelý tatínek, přitom netuší, že za pár let zemřou v koncentráku... Přes tuhle myšlenku jsem se nemohla dostat.
Druhý příběh Půlnoční pacient, ten měl aspoň děj, jenže tak ukrutně neuvěřitelný, padesátá léta v Americe, studená válka, špioni východu i západu v jedné ordinaci a všichni jednoho nepotřebného a podivínského lékaře bez skrupulí zasvěcovali do svých akcí. Vlastně to bylo celé absolutně nesmyslné. Utěšuji si tím, že autor měl jistě vyšší myšlenku, třeba nezničme svět, věřme v sebe, neztraťme sebe sami, ale opět se ztratila v neustávajícím horečnatém a prapodivném jednání hlavního hrdiny i všech dalších vedlejších postav.
Co bylo úžasné, to byl jazyk, stavba vět, vyprávění příběhu. To ano. Ale děj mě zklamal, zjevně nejsem tak intelektuálně na výši, abych dala dalšího Hostovského...

09.06.2019 3 z 5

Prostě Einstein! Prostě Einstein! Rüdiger Vaas

Ráda bych řekla, že teď je mi to trochu jasnější. Teoreticky... Relativně... ;-)

23.05.2019 4 z 5

Socha vzdechů Socha vzdechů Magda Szabó

K téhle knize se moc ráda vracím - i když jenom 35 let :-). Vše podstatné už ale napsali jiní přede mnou.

05.05.2019 5 z 5

Vážení truchlící a ostatní hosté Vážení truchlící a ostatní hosté Ladislav Muška

Já se u téhle sbírky bavila. Je fajn se občas nebrat vážně.

18.04.2019 5 z 5

Turnový háj 7 Turnový háj 7 Eva Turnová

Seděla jsem v čekárně u zubaře, kolem mě pár lidí se zachmuřeným výrazem a všudypřítomné hrobové ticho. A já udělala tu chybu, že jsem z kabelky vyndala tuhle knížečku a s chutí se do ní začetla... A pak jsem prostě vyprskla počtvrté a nemohla se přestat smát - a skoro bych řekla, že do ordinace mě pozvali radši dřív než měli :-) Děkuji, paní Evo :-)

09.04.2019 5 z 5

Povídky ke kávě IV. Povídky ke kávě IV. Hana Hrabáková

Příjemné čtení, určené právě k té kávě :-). Je fajn, že si autorka na víc nehraje.

24.02.2019 5 z 5

Nesmrtelní: Slavní mladí staříci Nesmrtelní: Slavní mladí staříci Miloš Zapletal

Zajímavá kniha. Ač autora moc nemusím, nelze zpochybnit, že tato kniha je příjemný protipól běžné beletrie. Každé osobnosti je vyhrazeno pár stránek a nejsou to memoáry, jen pár vět o tom, co si dotyční myslí o stáří, nesmrtelnosti; o tom, co právě dělají. Přišlo mi trochu k zamyšlení, že žen je tam zastoupeno málo - přitom věk dožití žen je vyšší než u mužů. Jsme skromnější nebo pořád platí, že kariéru - a tudíž zajištění vlastní nesmrtelnosti - dělají hlavně muži...? :-)
Myslím, že tuto knihu ocení hlavně starší - anebo náročnější - čtenáři. A abych to trochu odlehčila - celých čtyřiačtyřicet let žiju v bludu. Věřila jsem, že maxipes Fík je bernardýn. A až v této knize jsem se dočetla, že je to jinak. Prostě - každý den se dozvíme něco nového, byť je to třeba naprosto životu nepotřebný detail.

27.12.2018 4 z 5

Magorův ranní zpěv Magorův ranní zpěv Ivan Martin Jirous

Jeho hudba mě minula, jeho verše mě oslovily...

05.11.2018 4 z 5

Banánové dítě – Vietnamka v české džungli Banánové dítě – Vietnamka v české džungli Duong Nguyen Jirásková

Mně se kniha líbí bez výhrad. Autorka je mi sympatická, tak jako i většina její komunity. Navíc má vazby k Českému ráji. Jedinou připomínku bych měla ke slovíčku tchýně - správně je to bez čárky, jenže to ví i málo našinců :-) čímž jsem si nejspíš odpověděla na to, zda její tchyně je má bývalá úžasná profesorka češtiny :-)

21.10.2018 5 z 5

Hřbitovní hlína Hřbitovní hlína Máirtín Ó Cadhain

Lákavá obálka, svěží téma, Litera za překladovou knihu... a stejně žádná sláva. To vám nejčko poudám

01.10.2018 2 z 5