Isew Isew komentáře u knih

Temnota Temnota Marianne Curley

Druhý díl mi přišel trochu víc roztahaný a malinko nudnější než první, ale přesto se mi moc líbil. Už mi není dvanáct, a přesto si knížku užívám. Možná právě proto a vůbec se mi nechce být kritická. Záměrně nehledám nelogičnosti. Nechávám se unášet dějem a těším se na poslední díl.

06.06.2019 4 z 5

Vyvolený Vyvolený Marianne Curley

Možnost cestovat do minulosti a vidět na vlastní oči dějinné události, to by se mi moc líbilo. Bojování a intriky bych sice oželela, ale k této knize to patří a já si to užívala jako malá holka. Vážně moc, těším se na druhý díl.

01.06.2019 5 z 5

Dvojčata zpátky ve škole Dvojčata zpátky ve škole Enid Blyton

Na této sérii se mi nejvíc líbí, kromě pohledu do internátního školství v Anglii, jak se holky strašně těší do školy a mrzí je, že kvůli podezření z infekční choroby, musí přijít o celý jeden týden školy. Jak úplně jiný obrázek lásky ke škole než který známe z našich luhů a hájů. Pro českého školáka slušná sci-fi.

29.05.2019

Marcy a hádanka od sfingy Marcy a hádanka od sfingy Joe Todd-Stanton

Málo textu, hodně obrázků. Ideální k četbě menším dětem, kteří se příjemnou formou seznámí se starověkým Egyptem. Samozřejmě tato kniha nemůže být informačně nabytá, přesto mi chyběla nějaká opravdu základní informace, na které by mohl být příběh vystaven. Takto se vozí pouze po povrchu atraktivní Sfingy, ale dle mého názoru, nepřináší nic navíc. A že by se dalo. Pro menší děti - tak od tří let.

28.05.2019 3 z 5

Spící město Spící město Martin Vopěnka

Realistická a velmi depresivní vize toho, co by nastalo, při jakékoli neočekávané situaci. Třeba, když usnou všichni rodiče. Je to velmi čtivá kniha. Je to sice o dětech, ale svým dětem bych ji zatím číst nedala. V mezních situacích se odhalují charaktery. A i zde to bylo vykresleno poměrně věrně. Dovedu si představit, že nějak takto by to vypadalo, kdyby se něco takového stalo. Ale dobrý pocit z toho vážně nemám.

20.05.2019 4 z 5

Dračí zub Dračí zub Zbyněk Kučera Holub (p)

Pokud někdo neví, nebo tápe, co je to vlastně LARP, tak jako představení hraní si v rolích, je to docela zajímavé uvedení do problematiky. Téma příběhu mě ale moc nezaujalo. Napětí, které jsem měla cítit, se nedostavilo. Já bych se zrovna tohoto LARPu účastnit nechtěla.

16.05.2019 2 z 5

Osamělý mrtvý muž Osamělý mrtvý muž Václav Erben

Česká kriminálka z období socialismu zasazená do atraktivního prostředí ZOO. Je to má první kriminálka s kapitánem Exnerem. Čekala jsem asi trochu víc. Ne, že by to bylo špatné, ale ... Také mi dost vadilo, jak Exner, který má evidentně závislost na kofeinu a problémy se spánkem, hodně rád v noci chodí po návštěvách a vyslýchá. Zvláštní, že to nikomu vlastně nevadilo. Mně by to asi vadilo dost. I v socialismu.

16.05.2019 3 z 5

Běž, kam tě srdce povede Běž, kam tě srdce povede Susanna Tamaro

Jsem vážně ráda, za čtenářskou výzvu, protože bez ní bych po této knize zcela určitě nesáhla. Objevila jsem ji v knihobudce na nádraží a nebýt rozkazovacího způsobu v názvu, asi bych si ji ani nevšimla. A to by byla obrovská chyba, protože v této rozsahem malé knize je ukryto mnoho velmi zajímavých myšlenek a postřehů. Jen namátkou:
Netruchleme, že jsme ztratili matku. Buďme vděčni, že jsme ji měli.
Pochopení, povrchnost nebo moudrost není záležitostí věku, ale cesty, kterou každý z nás ušel.
Dopouštět se chyb je přirozené. Ale odejít, aniž je člověk pochopil, znamená zmařit smysl života.
Nacházet výmluvy, když se nechceš podívat sama do sebe, je ta nejsnazší věc na světě.

16.05.2019 5 z 5

Dobrodružství v Zemi nikoho Dobrodružství v Zemi nikoho Jaroslav Foglar

Je to jiná Foglarovka než ty, které psal před a za války. Šedesátá léta a hlavně ovlivnění léty padesátými jsou tady opravdu znát. Je to ale zajímavý exkurz do tehdejší doby.
Může obsahovat SPOILERY:
Domovnice, vždy ochotná hlásit a žalovat jakoukoli i nepodstatnou informaci. Samostatnou kapitolou je otec Vládi. Kluk se otce tak bojí, že vlastně všechny problémy, které se v knize stanou, jsou jen proto, že by se mohl otec něco dovědět a udělit neadekvátní trest. Matka jako by neexistovala. Poslušnost a podřízenost je zde nejvyšší ctností. Zajímavý je taky posun od čistě chlapeckých skupin k částečné rehabilitaci holek (klub Inky). Klub Ontario, který se snaží hrát si na Rychlé šípy, pořádají soutěže, mají svou vývěsku a píší na pokračování knihu, jsou ve skutečnosti vyděrači, kteří bez svolení vyfotí kluky, a pak je tou fotografií vydírají.
Zůstává ve mně neuvěřitelná pachuť té doby. Už zde není čisté přátelství, svornost, upřímnost a sounáležitost. Není zde vlastně žádná čistě pozitivní postava, se kterou by se mladý čtenář mohl identifikovat. Hlavní postavy lžou, aby nebyly potrestány. Okrádají vyděrače, křivě přísahají...
Je to úplně jiný Foglar. Kdysi jako mladá jsem tuto knížku četla. Vlastně jsem si z ní vůbec nic nezapamatovala, na rozdíl od jiných Foglarových knížek. A nedivím se, pravděpodobně už tehdy jsem cítila, že to, co je v té knížce, nestojí za zapamatování.

13.05.2019

Leon Leon Roman Bureš

Strhující příběh. Není tak uhlazený jako od Loukotkové, ale o to víc je reálný. Chvílemi jsem měla pocit, že se nepíše začátek sedmdesátých let před Kristem, ale čtyřicátá léta dvacátého století. Některé scény jako by vypadly z knih o koncentračních táborech. Lidská zloba, hamižnost, pocit moci a nadřazenosti nad jinými. Lidstvo jako celek je asi nepoučitelné, a proto jsme nuceni stále dokola opakovat své chyby. Oceňuji, že Spartakova armáda nebyla vykreslena pouze jako ti spravedliví, ale také jako lůza, která když ochutnala jak chutná moc, chovala se stejně, jako ti, proti kterým bojovali.

11.05.2019 5 z 5

Chatrč z kostí Chatrč z kostí Petra Vaisová

Prázdninové dobrodružství dvou kluků. Atmosférou to připomíná film Pod trnkovým keřem. Příroda, kamarádství, pytláci, tajemný muž, dobrodružství. Nemyslím, že je to spíš pro kluky. Já si to užila, stejně tak i moje dcera.

10.05.2019 4 z 5

Malý miliardář Malý miliardář David Walliams

Tohle David Walliams opravdu umí. Nebyla to taková emocionální ždímačka, jak jsem od něho zvyklá, ale vůbec to nevadí. Další z mnoha variant na téma, peníze nejsou všechno a štěstí si za ně nekoupíš. Krásně ukázáno, že hodně peněz přitahuje hlavně parazity a přísavky. Byl to dost prvoplánový příběh bez překvapení, ale dětem se to líbilo, a to je hlavní.

05.05.2019 4 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Nádherný, optimistický příběh, který svým poselstvím dává naději. Dnes jsem zasadila tři stromy a dva keře. Bohužel jsem jich musela mnohem víc vykácet kvůli suchému létu a napadení kůrovcem, ale snažím se o obnovu. A víte co, když zasadím strom, mám opravdu skvělý pocit. Nemusí se všechny ujmout, ale to nevadí. Budu sázet do té doby, než se ty vykácené stromy nahradí. A pokud tím snažením udržím vodu v krajině, jedině dobře. Protože bez vody nemůže žít příroda, ani my. Mrzí mě ty chemicky ošetřené lány řepky, které vodu nezadržují a tráví půdu, kterou bychom měli chránit. Třeba si jednou zvolíme ty, kteří se budou starat o naši opravdu nádhernou zemi a ne jen o své zisky. Stejně jako hlavní hrdina této knihy, tomu věřím a začínám u sebe. Třeba jen tím, že už nepěstuji anglický trávník, ale louku se sedmikráskami, pampeliškami apod, kam mohou zalétnout včeličky a jiný hmyz.

04.05.2019 5 z 5

Kaktus Kaktus Sarah Haywood

No nevím, já jsem pointu ani závěr na začátku hned neuhádla a vlastně mě nenapadají žádné indicie, které by k jejímu uhádnutí vedly. U mě tedy moment překvapení nastal. Hrdinka je nezávislá, hrdá a soběstačná. Nikoho v životě nepotřebuje, stačí si sama. Jenže ono je někdy docela fajn se k někomu přitulit. Příjemné oddychové čtení.

04.05.2019 4 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Nečetla jsem anotaci a nevím, proč jsem si myslela, že tato kniha bude exkurzí po prvorepublikových vykřičených domech. Nebyla, ale tak úplně jsem se nespletla. Dříve se četl Dekameron, teď protože je doba jednodušší, stačí si vzít tuto knížku. To co bylo v Dekameronu cudně naznačováno, tady máte naturalisticky. Mokrý sen puberťáka. Slova, slova, soulož, slova, slova, vulgarismus, myslí na soulož, slova slova, nevěra .... Ač jsem podobný ročník jako autor, tak takové zkušenosti opravdu nemám. A jak jsem za to ráda. Vlastně je to přehlídka naprosto promarněných životů, které ovládá pouze sexuální pud. Opravdu šťastného člověka v této knize nenajdete. A jako třešnička na dortu jsou sebevražedné myšlenkové pochody psa, reinkarnovaného holuba a reinkarnované žížaly. Snad jako jednu z mála přínosných informací z této knihy považuji to, jak autor popsal estébácké praktiky za komunismu, a to, jak STB ničila lidské životy.

27.04.2019 3 z 5

Kukly Kukly John Wyndham (p)

Podle názvu jsem čekala něco trochu jiného, třeba zmutovaný hmyz, když ve Dnu triffidů byly hlavními hybateli děje kytky. Rychle jsem byla vyvedena z omylu. Začátek i prostředek knihy byl strhující. Popis vesnice a lidí v nich naháněl hrůzu. Strach být jiný, jen trochu se odlišovat od normy. Konec byl o poznání horší. Útěk, komunikace, vyhnanci ... A najednou konec. Jak kdyby to dopisoval někdo jiný, nebo to chtěl mít autor už rychle za sebou a odevzdat rukopis? Je to škoda, vzhledem k vynikajícím 2/3 knížky.

25.04.2019 3 z 5

Smrt ve Vratislavi Smrt ve Vratislavi Vlastimil Vondruška

Jeden z povedenějších příběhů Oldřicha z Chlumu. To, co mě irituje na hlavních postavách, tady bylo minimálně. Příběh pěkně odsýpal a chvílemi byl zábavný. Líbila se mi epizodka s nevlastními syny Vratislavského rychtáře. Klidně se tam mohli mihnout víc.

22.04.2019 4 z 5

Zrada rodu Trnhoffů Zrada rodu Trnhoffů Gareth P. Jones

Pokračování příběhu rodiny Trnhoffů si v ničem nezadalo s prvním dílem. Neustálé pokusy o vraždu, kdy není jasné, kdo a proč za nimi stojí. Vichr z hor dosáhl dokonalosti objevením se dalšího příbuzenstva a mé srdéčko zaplesalo. I na propletené příbuzenské vztahy z minulosti došlo. Přesto, nebylo těch zamotaných příbuzenských vztahů přece jen málo Antone Pavloviči?

18.04.2019 4 z 5

Dědictví rodu Trnhoffů Dědictví rodu Trnhoffů Gareth P. Jones

Mám neodbytný pocit, že autor této knihy je velkým fanouškem Járy Cimrmana a zejména jeho skvělé hry Vichr z hor. Jak jinak si vysvětlit tak báječný konec, za který by se ani náš velký génius nemusel stydět. Dokonalosti Cimrmana nedosahuje, protože jak by se někdo mohl vyrovnat takovým skvostům jako je:
"Nedělej si výčitky synu, nejsem totiž tvůj otec, jsem tvůj syn." "A maminka?" "Je tvá babička."
Ale Gareth P. Jones má slušně našlápnuto a při troše snahy, kdo ví. Za ten konec naopak jednu hvězdičku přidám, protože jsem velkou ctitelkou Cimrmana a připomnělo mi to báječnou dobu, když jsem Vichr z hor viděla poprvé.
Ale vážně. I když je to psané pro děti a mládež, asi bych tuto knihu svým dětem nekoupila. Těch vražd, vrahů, zloby a chamtivosti je tam, podle mého, na děti poměrně hodně.

15.04.2019 4 z 5

Strašidýlko Stráša Strašidýlko Stráša Alena Mornštajnová

Po mnoha pochvalných recenzích jsem si knihu pořídila. A přišlo zklamání. Knihu jsme s dcerami nedočetly. Ne, že by to bylo úplně špatné. Bylo to takové nijaké. Dětských knih je na současném trhu hodně a tato určitě nebude ta, na kterou budu jednou vzpomínat, jak jsme si její četbu s dětmi užily.

14.04.2019 2 z 5