Isew Isew komentáře u knih

Dracula Dracula Bram Stoker

Draculu jsem četla jako dospívající. Je to naprosto nadčasová knížka. Spustila ve mně zájem o vše spojené s upíry. Od té doby se pravděpodobně datuje má obliba česneku. Manžel ji četl ve slovenštině a je to prý ještě mocnější zážitek. Moc si to nedovedu přestavit, protože si vzpomínám, jak jsem tou knihou žila celé dny. Otáčela jsem se za každým šramotem, sledovala zrcadla, když jsme měli na večeři topinky, celá hlavička česneku mi nestačila, jíst se to moc nedalo, ale byla jsem chráněná. Mým krevním oběhem tenkrát kolovala krev s česnekem. Děkuji svým rodičům, že toto česnekové období, s typickým odérem, se mnou zvládli.

14.04.2019

Řeka, která teče pozpátku Řeka, která teče pozpátku Jean-Claude Mourlevat

Dvě dospívající děti a jejich putování k tajemné řece Kžar. Nesmírně mě bavila místa a lidé, se kterými se při své cestě Hannah a Tomek setkali. Nápady, kterými autor sršel, jsem si moc užívala. Marie, Bumprd, Voňavkáři, život na poušti, ztracená princezna... Všechno mělo své místo a nic nepřebývalo. Moc si přeji, aby si cestu ke knize našly i mé děti. Stojí za to.

14.04.2019 5 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Zajímavý nápad, který mnohé sliboval. Těšila jsem se a byla jsem zklamaná. Přišlo mi to jako mix několika knih - zejména Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, trochu Foglara (ale opravdu jen trochu) a ještě několika dalších, ale tam to nebylo tak okaté. To, co mi vadilo na Sirotčinci, mi vadilo i tady. Oba autoři perou napětí pod tlakem tak, až to přesáhne míru a přestane vás to zajímat. To uměl báječně Foglar. Z ničeho vybudovat atmosféru tak, že ji dávkoval po troškách a odhaloval jen to nejnutnější. Hodně mě rušily zbytečné popisy. A neustálé honičky s padouchy, které vždy "deux ex machina" dobře dopadnou. Na to, co se tam dělo, to bylo zbytečně dlouhé.
Je to autorova prvotina. No, když se to tak vezme, tak ani první kniha od Foglara nebyl nějaký zázrak.

01.04.2019 3 z 5

Tajemství strašidelného zámku Tajemství strašidelného zámku Robert Arthur jr.

Mám tento příběh opravdu moc ráda. Čas od času se k němu vracím a pořád mě baví. Krásně vykreslená strašidelná atmosféra. Je obrovská škoda, že nejsou běžně dostupné i další díly. V češtině vyšly snad jen dva. Prý jich je přes padesát - o třech pátračích (ne všechny však psal Robert Arthur). Myslím, že by možná stálo za to, některé, ty nejlepší, díly znovu vydat. Já bych se za to přimlouvala.

29.03.2019 4 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Četla jsem ji jako asi dvacetiletá a měla jsem z této knihy velmi negativní pocity. Zkusila jsem to po dvaceti letech a dojem je snad ještě horší. Tolik nesympatických postav v jedné knize. Vlastně tam nebyl nikdo, kdo by byl alespoň trochu normální. V takovém prostředí bych žít nechtěla. Vůbec nechápu, jak někoho Heatcliff může fascinovat. Romantický a rozervaný hrdina? To tedy ani omylem. Sebestředný a sobecký fracek, který se vrátil na Větrnou hůrku jen kvůli pomstě. Nevím, asi to za dalších dvacet let už zkoušet nebudu a zůstanu u toho, že vůbec nechápu, proč je tohle tak opěvovaná kniha v amerických učebních osnovách.

05.03.2019 3 z 5

Dvojčata Pat a Isabela Dvojčata Pat a Isabela Enid Blyton

Druhý díl přečtený s dcerami. První jsem nečetla, ale nijak to nevadilo. Nakouknutí do anglické internátní školy bylo poměrně zajímavé. Vztahy mezi děvčaty autorka popsala poměrně přesně. Jsem ráda, že jsem se v dětství kamarádila víc s klukama a mými oblíbenými spisovateli byli Foglar, Seton, Verne a May. Teď díky dcerám čtu i tyto knihy a vlastně mi to nějak nevadí, ale v dětství bych to do ruky asi nevzala. Ale to nijak neubírá na kvalitě této knihy. Brzy se pustíme do třetího dílu.

04.03.2019 4 z 5

Chata v Jezerní kotlině Chata v Jezerní kotlině Jaroslav Foglar

I já jsem knihu oprášila po mnoha letech. Čekala jsem, až dcery dorostou do správného věku a nemýlila jsem se. Poslouchaly s nadšením a těšily se na každou další kapitolu. Jen samozřejmě zmínily, že v celé knížce není ani jedna holka. No, Foglar, co na to říct. A protikuřácká agitka? Jsem ráda, že tam je. Myslím, že hodně lidem, včetně mě, cigarety znechutila opravdu řádně. A to je poselství, které mi vůbec nevadí. Pokud i mé dcery po cigaretě nikdy nesáhnou, budu ráda. A pokud k tomu přispěla i tato kniha, tak to je jedině dobře. Před mnoha lety jsem byla u jezera, které se jmenuje Eagle Lake. Měla jsem pocit, že jsem v Jezerní kotlině. Přesně takto, jsem si ji přestavovala. Jen chata chyběla, ale jinak to byl tak intenzivní zážitek, že ani po tolika letech jsem na něj nezapomněla. Třeba si i mé dcery někde najdou svou Jezerní kotlinu. I po tolika letech tato kniha neztratila své kouzlo a stále zůstává mou nejoblíbenější Foglarovkou.

04.03.2019 5 z 5

Takové panoptikum, jako v tomto díle, to se jen tak nevidí. Všichni buď pod vlivem léků, alkoholu nebo totální blbci. Je to neuvěřitelně přepálené, ale vůbec mi to nevadí. Schválně jsem přemýšlela, kdy jsem se v posledních letech u knížky smála opravdu nahlas. Vzpomínám si na pět knih. Nepohledný princ a čtyři díly aristokratky. Za ten smích odpouštím mnohé, protože vyvolat strach a napětí je mnohem jednodušší než vyvolat smích. A za ten smích dávám pět hvězdiček.

10.01.2019 5 z 5

Vítej, Karle! Vítej, Karle! Ivona Březinová

Shodou okolností jsem teď přečetla několik knížek o cestování v čase. A tato mi přijde nejslabší. Příběh je takový nijaký, nikam nesměřuje a vlastně zvláštně skončí. Hlavní hrdinové vlastně převážně hledají na internetu, zda jim Václav říká pravdu. Čtenáři se tak nenásilně dozví pár informací z Karlova života. Ale ten průvodní příběh je hodně slaboučký. Jednu hvězdičku přidávám za pracovní sešit, který se mimořádně povedl.

04.01.2019 3 z 5

Karel IV. - Příběh českého krále Karel IV. - Příběh českého krále Veronika Válková

Mohu jen chválit. Velmi pěkně psané a obsahově nabyté informacemi. Nejen z Karlova života, ale i prostředí, ve kterém se hlavní hrdinka ocitla. O tjostech jsem slyšela poprvé, vždy jsem si myslela, že se jedná o turnaj. Moc se těším na další díly.

04.01.2019 5 z 5

Konec rodu Slavníkovců Konec rodu Slavníkovců Oldřiška Ciprová

V první řadě musím chválit za téma. Slavníkovcům se v literatuře pro děti moc autorů nevěnuje. Je to velmi příjemná jednohubka, kterou otevřete a za chvíli ji máte přečtenou. Pro děti je možná rozsah dostatečný, ale myslím si, že obsahově by se z tématu dalo vytěžit víc.

04.01.2019 4 z 5

Myši Natálie Mooshabrové Myši Natálie Mooshabrové Ladislav Fuks

Před několika lety jsem měla tu čest se s knihou seznámit poprvé. Detaily mi neutkvěly, jen pocit ohromení. Něčeho, co jsem nečekala a co si chci znovu zopakovat. Nyní jsem se ke knize dostala znovu a ačkoli mě neohromila jako poprvé, jsem ráda, že jsem si ji přečetla. I když konec mnoho vysvětlil, stále ve mně rezonuje mnoho otázek. Do medových koláčů se přece na vrch cukr nedává. Ty už přece sladké jsou a tyhle tak divně voní, po hořkých mandlích...

03.01.2019 4 z 5

Kostka smrti Kostka smrti Kenneth Bøgh Andersen

Po nadšení z prvního dílu (Luciferův učeň) jsem se vrhla na pokračování. Tentokrát Filip musí pomoci Mortimerovi (Smrtce), které někdo zcizil kostku smrti. Výborné pokračování, které je stejně povedené jako první první díl. A to se často nestává. Už se těším na další díly.

03.01.2019 5 z 5

Luciferův učeň Luciferův učeň Kenneth Bøgh Andersen

Velmi zajímavá knížka. Nečekala jsem, že se mi bude tak moc líbit. Popis pekla, temtpánů, gorgonů a dalších obyvatel pekla byl velmi strhující. Pokud by existovalo peklo, tak by mohlo takhle opravdu vypadat. Každý je svého štěstí strůjcem a co nás po smrti čeká, je jen na nás.

03.01.2019 5 z 5

Školnice Valerie v podezření Školnice Valerie v podezření Zuzana Pospíšilová

Četla jsem knihu dětem před spaním. Chtěla jsem tak kapitolu, dvě. Jenže nás to tak vtáhlo do děje, že moje případné námitky, už je hodně hodin, musíme jít spát, byly přehlasovány a já četla a četla a najednou byl konec. A musím přiznat, že mě to mrzelo. Četla bych klidně dál.

11.12.2018 5 z 5

Anča a Pepík Anča a Pepík Lucie Lomová

Jsem naprosto nadšená. Nejen, že jsou příběhy krásně nakreslené, ale mají úžasné příběhy. Vyrostla jsem na Čtyřlístku a ten mi nastavil laťku. A musím říci, že Anča a Pepík tuto laťku často překonali. Většinou se jedná o promyšlené a do detailu vypointované příběhy. Ve Čtyřlístku jsem někdy tyto příběhy zahlédla a líbili se mi. Netušila jsem, že jich existuje tolik. Mohu jenom doporučit.

11.12.2018 5 z 5

Malované dějiny Evropy Malované dějiny Evropy Vít Haškovec

Po obsahové stránce jsem velmi spokojena. Samozřejmě informace musely být často kusé a zkratkovité, ale to je, se s ohledem na množství dějinných událostí a formátu knihy, pochopitelné. Velmi oceňuji, že se autoři téměř vyhnuli dějinám v Čechách. I když to tak u nás nevnímáme, tak jako národ jsme do dějin světa zasáhli opravdu jen málokdy. A ty naše "stopy" byly v knize zmíněné. Jako nešťastné vidím oslovení různých, a to hned šesti ilustrátorů. Podle mě se jakoby linorytová kresba plná černé barvy k antice vůbec nehodila. Ale je to jen můj názor. Z celé série Obrázků z dějin mi však tento díl přišel nejméně čtivý a velkou roli v tom hrálo množství různých ilustrátorů.

29.11.2018 3 z 5

Poklad královny Nefertiti Poklad královny Nefertiti Agnieszka Stelmaszyk

Co opravdu musím pochválit je kvalita knížky. Velmi kvalitní papír i nádherné obrázky. Příběh tak objevný není, ale protože nejsem cílová skupina, tak to zohledním. Úvod byl velmi slibný, pak se to trochu zadrhlo. Oceňuji přidané boxy s vysvětleními, které knihu odlišují od jiných podobných.

16.11.2018 4 z 5

Fiorella a záhada mrtvého netopýra Fiorella a záhada mrtvého netopýra Vlastimil Vondruška

Zatím jsem nedočetla, ale po velmi povedeném prvním díle je to sešup ve velkém. Fiorella, ačkoli je jí čtrnáct let, je žárlivá jak Othello, přechytralá jak Oldřich z Chlumu a všichni dospělí jsou pitomci, kteří si nevědí rady a šetřením zločinu pověří děti. Vážně nevím, jestli to dokončím. Zkouším to pomalými krůčky. Uvidím, jestli iritace z této knížky překročí mou stanovenou mez. (Edit: překročila, nedočetla jsem)
Moc mi nepřidala ani její přednáška Martinově mámě (prosté to ženě) o tom, proč nevěří v ďábla. Argumentovala tím, jak přečetla celou Bibli - Starý a Nový zákon a nikde o ďáblovi ani slova. Tak nevím, kdo vlastně Ježíše na poušti pokoušel, ale když to říká tak přesvědčivě Fiorella, tak to asi bude pravda. Nevím, jestli to Vondruška vážně neví, nebo proč to tam vlastně je.

14.11.2018 1 z 5

Nosatá Natálie Nosatá Natálie Jana Frey

Nekonečný zacyklený kruh. Rodiče řvou na mě? Tak já si svou frustraci vybiji na někom jiném, třeba na někom s větším nosem. To, jak se cítí oběť šikany je v této knize velmi dobře ukázané. A to, jak taková šikana v dětství může ovlivnit celý život, je zase vidět u tety Amélie. Postavit se šikaně je nutné a tato kniha s se s touto problematikou vypořádala velmi dobře. Stačí jedna kamarádka, která se za šikanovaného spolužáka postaví proti všem. Někdy stačí jen ukázat, co šikana s křehkou dětskou duší dokáže udělat. A že "nevinná" dětská sranda může mít nedozírné následky. Tuto knihu vřele doporučuji.

11.11.2018 4 z 5