Ivan F Ivan F komentáře u knih

Maľovaný dom Maľovaný dom John Grisham

Pre mňa najlepšia Grishamovka, bravo. Pravdepodobne autobiografický príbeh, ktorý je napísaný úplne odlišne, než príbehy z právnického prostredia, tak typické pre Grishama. Jednoznačne strhujúce čítanie, v ktorom sa dej síce vlečie ako v napoly vyschnutej Mississippi, ale o to mocnejšie dopadá na čitateľa. Majstrovsky navodená atmosféra, čitateľské blaho. Ešte raz, bravo.

03.07.2016 5 z 5

Cesta späť Cesta späť Erich Maria Remarque (p)

Neviem byť u Remarqua nestranný, neviem prečo. V každom prípade excelentné dielo.

03.07.2016 5 z 5

Mucha Mucha Dominik Dán

Tretie stretnutie s autorom. Vrátil som sa do dôb, kedy som bol študent a atmosféra ranného budovania kapitalizmu sa mi vrátila na plnej čiare. Horšie to bolo so samotným príbehom, ktorý nie je zlý, ale je predvídateľný a nedokončený, teda aspoň jedna jeho časť, ktorá sa týka chlapa, ktorý sa predstavuje v knihe ako vojak. O ňom je pravdepodobne nejaká iná kniha. Čo sa týka pitia alkoholu počas služby, tak to tak aj bolo, môj strýko bol na kriminálke v Blave ešte za totáča a potom v rannom štádiu budovania kapitalizmu, videl a počul som od neho všeličo.

27.06.2016 3 z 5

Co je, oč tu běží Co je, oč tu běží Ladislav Muška

Na túto poviedku som narazil úplnou náhodou. Jediné čo môžem urobiť, je skonštatovať, že by to chcelo určite rozšíriť o nejakých pár strán. Obálka je geniálna, pretože je kombináciou všetkých štyroch tém v poviedke obsiahnutých a to zmija, ryba, penis a žena.

17.06.2016 4 z 5

Orfeovský stroj Orfeovský stroj Raymond Huebert Aldridge

Už druhý diel bol čo sa týka deja tak trochu nezáživný. Tu sa ešte pridali snové výlevy a výlety, no a takpovediac kniha išla do .... no presne tam, kam som nechcel. Autor píše pútavo, napriek tomu som bol nespokojný.

16.06.2016 3 z 5

Zajatý vesmír Zajatý vesmír Harry Harrison

Predtým som od Harrisona čítal nejakú tú knihu a úprimne musím skonštatovať, že "Zajatý vesmír" je z trochu iného súdka (z toho lepšieho-serióznejšieho), než jeho zvyšná tvorba. Výborná myšlienka, ktorá ukazuje, aké je náboženské zaslepenie nebezpečné a ako tmárstvo prekvitá. Kniha však trpí na jeden zásadný neduh a to je nedostatok priamej reči, preto sa - teda mne určite - ťažšie číta.

12.06.2016 3 z 5

Víkend na Zuydcoote Víkend na Zuydcoote Robert Merle

Predtým som prečítal dve iné Merleho knihy. Neporovnávam, ale Víkend na Zuydcoote je o niečo slabší román, než som si u Merleho nastavil ako štandard. Síce poctivé čítanie, avšak nie je to ono.

07.06.2016 3 z 5

Vládce všeho Vládce všeho Raymond Huebert Aldridge

V knihe sa dohromady nič nedeje, teda vraždiť sa vraždí, akcia strieda akciu, ale dejová linka je úbohá. Skupina utečencov v čele s Ruizom Awom ide peši, potom sa plaví na lodi, na člne, dorazí do cieľa, tu sa skupina rozdelí, hlavný hrdina sa ešte poplaví v ponorke, zabije dvoch hlavných nepriateľov a je koniec. Aby som len nekritizoval, tak musím napísať, že kniha sa číta veľmi dobre, autor má celkom dobrý štýl a našťastie, počet strán je primeraný.

09.05.2016 3 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Chcel by som viac, než som dostal. Neskromne sa k tomu priznávam, pretože kniha má veľký potenciál a trpí na chudokrvnosť. Napríklad scéna, v ktorej Hunter prichádza o život, by si zaslúžila tak tisíc slov naviac. Podobných scén, ktoré by si zaslúžili rozšírenie je v knihe viacero, takisto charaktery postáv sú nedotiahnuté, poprípade autor vôbec nepoužíva hocijaký popis alebo vysvetlenie, prečo tá ktorá postava sa správa tak, ako sa správa. Autorov štýl je super, ale ako celok by kniha chcela ešte dotiahnuť.

04.04.2016 3 z 5

Oživovateľ Oživovateľ Seth Patrick

Čo sa dá napísať pozitívne o tejto zlátanine, ktorá sa trúfalo na konci tvári, že by mohla mať pokračovanie? Asi len toľko, že som pri nej využil čas okrem cestovania do práce a z práce aj čítaním. A dobre sa popri nej zaspávalo, od nudy sa mi vždy začalo zívať a hotovo, bol som tuhý. Inak nič, autor je fádny a utápa príbeh v hŕbe zbytočností.

24.03.2016 1 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Popravde napíšem, že kniha je vyložene slabá. Stretávame sa síce s Karlom Morckom aj s Asadom (hlavne ten mi je blízky vďaka tomu, že poznám jedného Raula z Bejrútu, ktorý varí neuveriteľne sladké a silné kávy, ktoré trhajú sval srdcový na počkanie), ale nie je to ono. Už román Žena v klietke nebolo zrovna terno, ale kniha Zabijaci je dosť úbohá. V knihe nie je žiadna sympatická postava, ktorej by som mohol držať palce, v podstate som čakal, kedy sa všetci vyzabíjajú navzájom, aby už bol koniec. Toho som sa dočkal, ale úľavný výdych neprišiel. Škoda.

10.03.2016 3 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Kniha nie je zlá, ale pôvodná poviedka svojím rozsahom postačuje.

06.03.2016 4 z 5

Velká čtyřka Velká čtyřka Agatha Christie

Tentoraz neviem, či sa mám smiať, alebo plakať. Toto úbohé dielko je skutočne nepodarenou knihou a pravdepodobne aj najhoršou knihou od Agathy. Myslím si, že ani ona nebola spokojná. Okrem toho Poirot je na dôchodku, má ktovie koľko rokov a pritom šplhá po popínavej rastline z prvého poschodia? Rozhodne z neho Bond nebol a nebude a táto poloha mu vôbec nesedí, práve naopak, pristane mu také to povestné puntičkárstvo a zapájanie toľkokrát spomínanej šedej kôry mozgovej. Nie som si istý, či práve Agatha nemala svoju šedú kôru mozgovú v stave otupenosti, keď písala tento nepodarok.
P.S. Šedú kôru mozgovú mala v rozhádzanom stave: manželova nevera, matkina smrť, termín u nakladateľa, jej senzačné zmiznutie, publicita v novinách.

01.03.2016 1 z 5

Faraoský kontrakt Faraoský kontrakt Raymond Huebert Aldridge

Prekvapivo veľmi dobré sci-fi, vôbec som nevedel, čo mám očakávať, autor bol pre mňa úplne neznámy. A tak sa konalo prekvapenie v podobe naozaj kvalitnej literatúry, samozrejme v rámci žánru.

19.02.2016 4 z 5

Muž v zástěře Muž v zástěře Achille Gregor

Pre mňa osobne najlepšia kuchárska kniha. A k tomu super humor.

09.02.2016 5 z 5

V tmavej chodbe V tmavej chodbe Lois Duncan

Možno ako tínedžera (lebo pre túto kategóriu je kniha určená) by ma táto útla "ducharina" zasiahla, ale ono je to len slabý a narýchlo napísaný príbeh. Veľmi dobrý nápad, ktorý sa dal tak krásne rozvinúť, ale teta Duncan to nespravila. Škoda.

09.02.2016 2 z 5

Madisonské mosty Madisonské mosty Robert James Waller

Málokedy sa stane, aby filmové spracovanie pokorilo knihu, avšak Clint Eastwood to dokázal. Z nevýraznej novely dokázal spraviť filmový klenot a Meryl Streep mu v tom neskutočne pomohla. Najsilnejšia scéna filmu, kedy sa Franceska (Meryl) rozhoduje, či stlačí kľučku na dverách a vystúpi z auta do dažďa, aby odišla od manžela k svojej životnej láske, je jedným z najlepšie natočených momentov v dejinách filmu, teda aspoň pre mňa. Keď si to porovnám so suchým opisom v knihe, až sa mi nechce veriť, že bola predlohou pre film. Vlastne celá kniha dosť kríva oproti filmu. A to som si bláhovo myslel, že knihy sú vždy lepšie.

03.02.2016 3 z 5

Dr. No Dr. No Ian Fleming

Príjemné oddychové čítanie, ktoré je kvalitatívne omnoho vyššie než filmové spracovanie, hoci ide o literatúru na dovolenku, keď sa vypnú mozgové bunky a spracuje sa aj brak na plnohodnotný čitateľský zážitok. Dr. No však nie je brakom, hoci má všetky atribúty, ktoré ho do tejto kategórie zaraďujú. Suma sumárum, lepšie ako film, ale nič prekvapivé.

27.01.2016 3 z 5

Zrušená křídla Zrušená křídla kolektiv autorů

Smutný príbeh o jednom smutnom rozhodnutí.

25.01.2016 4 z 5

Koralina Koralina Neil Gaiman

Nemohol som sa počas čítania ubrániť porovnávaniu s podstatne staršou Alicou v krajine zázrakov, pretože štýl písania je takmer identický. Ale musím podotknúť, že na rozdiel od všeobecne známej klasiky som sa dobre bavil. Skrátka, Carrollove dielo ťahá za kratší koniec. Samotnému príbehu nie je čo vytknúť, len ja som už naň trochu starý. :-) Avšak pôžitok z čítania bol kráľovský.

20.01.2016 4 z 5