J.P.S. J.P.S. komentáře u knih

Taria - Pohraničí Taria - Pohraničí Karel Černín

Nejlepší a bohužel (zřejmě již definitivně) poslední díl série. Dobrodružství v modulu jsou pořádně temná (snad kromě prvního). Stejně jako v předchozím díle, ani zde nechybí inspirativní kapitoly s popisem prostředí, které je velmi realistické a s hutnou středověkou atmosférou. Atmosféra tohoto dílu je mnohem ponuřejší a temnější než u předchozích dílů, jde o dark-medieval fantasy se vším všudy. Díl, který mě mimořádně bavilo číst i jen tak, aniž by člověk musel příběhy odehrávat.

Severní Taria Severní Taria Karel Černín

V době svého vydání pro mě téměř revoluční příručka ke klasickému Dračímu doupěti. Pět našlapaných dobrodružství, z nichž většinu jsme v dobách středoškolských let skutečně odehráli. Kromě samotných příběhů jsou připojeny i kapitoly s inspirativním popisem kraje s atmosférou severní Evropy.

Asterix a zlatý srp Asterix a zlatý srp René Goscinny

Další výborný Asterix, tentokrát příběh odehrává v Paříži (resp. tehdejší Lutécii) a okolí. Příběh o pátrání po překupnících se zlatými srpy, na jehož základě by se klidně dala postavit i zdařilá historická detektivka z prostředí římské Galie.

22.08.2020 5 z 5

Asterix legionářem Asterix legionářem René Goscinny

Tento díl si bere na paškál francouzskou cizineckou legii a nepokrytě (a velmi zdařile!) si z ní utahuje:)) V příběhu je to samozřejmě legie římská, do níž se Asterix s Obelixem nechají naverbovat, aby se mohli přeplavit do Afriky a zachránit galského krajana, a zároveň se setkávají s rekruty ze všech národností římského impéria - právě tady je ta podobnost s reálnou cizineckou legií. A díky kouskům našich hrdinů se vojenský výcvik stává tvrdým a neúnosným hlavně pro samotné velitele :))

(P.S.: Tento díl byl zfilmovan jako "Dárek pro Caesara" , byť filmová verze čerpá i z jiných dílů)

22.08.2020 5 z 5

Asterix na Korsice Asterix na Korsice René Goscinny

Říman: "Ale vaše sestra mě vůbec nezajímá, chtěl jsem jenom..."
Korsičan (vytahuje nůž): "Má sestra se ti nelíbí?"
Říman (nervózně): "Ale ano, jistě, líbí se mi..."
Korsičan (s nožem): "Tak ona se ti líbí!!! Držte mě, nebo ho zabiju!"

(...)
"Zákeřně mě nachytal při siestě a odsoudil mě k nejhoršímu ze všech trestů: K vyhnanství!"

.....prostě dokonalé! :D :D

19.08.2020 5 z 5

Anča a Pepík opět v akci Anča a Pepík opět v akci Lucie Lomová

Anča a Pepík zasahují Anča a Pepík zasahují Lucie Lomová

Anča a Pepík Anča a Pepík Lucie Lomová

Kmotr Mrázek Kmotr Mrázek Jaroslav Kmenta

Moje první setkání s tvorbou pana Kmenty. Není pouze příběh jednoho člověka (Františka Mrázka), který se již během socialismu vypracoval na velmi vlivného veksláka a po revoluci na podnikatele majícího "všechny v hrsti", ale je to zároveň i skvělá ilustrace jednoho obodbí našich (velmi nedávných) dějin.

Jelikož patřím mezi ročníky, kteří již nepamatují osmdesátá léta, tak jsem velmi ocenil především popis reálného fungování veksláků. Zdaleka to nebyli jen pochůzkáři před Tuzexem nabízející bony (jak jsem si donedávna myslel...), jejich vliv sahal mnohem dál - nebo spíš výš. Skvělý důkaz o tom, že ani za socialismu se zdaleka neměli všichni stejně (jak mi někteří z generace mých rodičů tvrdí).

09.11.2020 5 z 5

Poklady a zbojníci Poklady a zbojníci Jiří Adámek

Pověsti z Valašska, z nichž mnohé ani nepůsobí jako pověsti, ale jako líčení zážitků lidí, kteří měli osobní zkušenost se zbojníky, s portáši, nebo prostě jen s hamižnými sousedy.
Kromě asi dvou příběhů, kde se objevují nadpřirozené bytosti, působí ostatní příběhy poměrně realisticky a věřím, že mají pravdivý základ.

02.10.2020 4 z 5

Asterix věštec Asterix věštec René Goscinny

Tento díl je dobrou ukázkou toho, jak skupina lidí může podlehnout zdatnému manipulátorovi a kam až to může dojít. Jak už kdosi psal, tento díl není tak úplně "tradičně asterixovský" (méně gagů a humorných hlášek) a ocení jej spíše dospělí.

Jinak komiksová verze věštce je jiná (a lepší) než ta zfilmovaná.

Taria - Záhvozdí Taria - Záhvozdí Jiří Mlnařík

Počínaje tímto dílem převzal tvorbu jiný autorský tým a vtiskl sérii úplně jiný styl. Toto je výborná příručka šesti dobrodružství použitelných pro jakoukoliv vyprávěcí RPG, nikoliv jen pro Dračí doupě, k němuž bylo vydáno. Oproti dalším dvěma dílům zde však ještě není příliš propracovaná návaznost na okolní svět, spíše jde o odehrané příběhy "napasované" na svět dříve vytvořený jiným autorem (příběhy jsou umístěny na "barbarský sever" a "koňské pláně", ale ve skutečnosti jsou z prostředí "klasických lidských vesnic" ).

19.09.2020 4 z 5

Ostrov pokladů (komiks) Ostrov pokladů (komiks) Carlos R. Soria

Velmi zdařilé komiksové zpracování světoznámého románu R. L. Stevensona. Přestože je pro děti, přijde mi tahle komiksová adaptace mnohem zdařilejší než ta česká od Jana Štěpánka.

21.08.2020 5 z 5

Kmotr Mrázek II - Krakatice Kmotr Mrázek II - Krakatice Jaroslav Kmenta

Prostřední díl trologie se čte nejhůře, přestože jeho informační hodnota je nejvyšší. Autor totiž nabízí samotný surový zdroj - výňatky z policejního spisu Krakatice. Protokolované odposlechy autor doplňuje svými komentáři, aby čtenáři vysvětlil kontext.
Děsivý je zejména důkaz o někdejším propojení Františka Mrázka s Miroslavem Šloufem, což je člověk, který stál za vzestupem našeho současného prezidenta....

09.11.2020 4 z 5

Asterix a Caesarův vavřínový věnec Asterix a Caesarův vavřínový věnec René Goscinny

"Tak necháte se už sežrat, nebo ne? Šelmy jsou hladové, jeden lev už sežral pantera!"

Prostě BÝVORNĚ !!!

Taria Taria Tomáš Mareček

Spíše než "první" bych tento díl nazval jako "nultý", protože je od úplně jiné autorské skupiny než pozdější díly série. Jde o nepříliš zajímavý modul k Dračímu doupěti, který je spíše dlouhou historickou brožurou s jedním dobrodružstvím jako bonusem. Nástavba k tradičním Drd 1.5 jeskyním.

19.09.2020 2 z 5

Zákon o pozemních komunikacích: Komentář Zákon o pozemních komunikacích: Komentář Karel Černín

Jeden z nejlepších právních komentářů. Jeho kvalitu spatřuji především v tom, že je psán i pro neprávníky a (na rozdíl od jiných oborných právních publikací) nezabíhá do zbytečné akademické roviny, ale řeší praktické problémy.