Jája92 Jája92 komentáře u knih

Muži pod ochranou Muži pod ochranou Robert Merle

Čekala jsem od knihy poněkud více. Trochu mrazí v zádech při pomyšlení, jak se autorovi povedlo vystihnout dobu, kterou jsme každý prožili na vlastní kůži a jejíž následky si poneseme bohužel ještě dlouhou dobu.
Začátek čtení mě bavil, ale přiznávám, že zhruba v polovině knihy mě už čtení tak moc nebralo...

05.01.2023 3 z 5

Kuře k večeři Kuře k večeři Emma Lathen

Bohužel se musím přidat k ostatním slabým hodnocením. Rozhodně je námět zajímavý, ale jeho provedení už dosti pokulhává. Ztrácela jsem se v množství postav a občas se nutila dál ke čtení, protože jsem chvílemi u čtení zjišťovala, že se nudím.
Pobavily mě alespoň názvy kapitol...

01.01.2023 3 z 5

Eskymák Jens Eskymák Jens Bent Vinn Nielsen

Velmi krátký příběh o Eskymakovi Jensenovi. Na příběhu je znát, že byla přece jen napsaná v roce 1972, takže si myslím, že současného čtenáře příliš nenadchne.
Přesto si myslím, že se jednalo o zajímavé čtení.

01.01.2023 3 z 5

Kanibalové Kanibalové Moira Martingale

Musím se přidat k ostatním, že úvod od autorky je poněkud zmatený a tak trochu mě odrazovalo od dalšího čtení.
Ale příklady vrahů na dalších stránkách byly mnohem zajímavější, i když u čtení obzvláště některých popisů vražd se mi hrůzou tajil dech.
Kniha je doplněná fotografiemi sadistických vrahů i jejich oběti, některé fotografie budí hrůzu.
Přiznám se, že mě hodně zaujaly odkazy na jiné autory a jejich knihy, například Brittaina, což je spíše ke škodě autorky.
Každopádně je kniha zajímavě pojatá, i když jsem se občas ztrácela v textu a některé pasáže jsem letmo přečetla.
A též se musím přidat k výtce označení masového vraha namísto sériového...

30.12.2022 4 z 5

Tři (s)prostá pravidla Tři (s)prostá pravidla Nikki Sloane

Opět nepůjdu s proudem, protože této knize za sebe dávám pouze dvě *...
Autorka si vymyslela celkem neotřelý začátek, zajímavou zápletku. Ve chvíli, kdy se dostane do tzv. klubu, začne kvalita knihy pomalu, ale jistě klesat.
Nemůžu si pomoct, ale dvojice Logan a Evelyn mi k sobě prostě neseděla. To, že tam autorka nacpala vše možné, co se dá zažít v sexu a opravdu se o tom rozepsala na mnoha a mnoha stránkách, o tom žádná. A právě z těchto důvodů mi přišlo, že už je to moc překombinované. "Drsný" sex, kouření, anál, trojka, nic není pro naší Evie problém...Mimochodem, nechápu, proč kniha má štítek BDSM, když tam z tohoto odvětví téměř nic nebylo?!
Jedná se v podstatě o porno s asi třiceti stránkami jakéhosi děje.

29.12.2022 2 z 5

Prudká rozkoš Prudká rozkoš Linnea May

(SPOILER) To jako vážně ?
Hvězdička za neodpudivou obálku. Toť vše...

Příběh naprosto padlý na hlavu. Jako by se autorce v noci zdál erotický sen a ona si pravila, proč z toho neudělat knihu?

O hlavní hrdince se dozvíme, že jí právě propustili, protože ji zemřel šéf a ještě k tomu má za sebou rozchod z přítelem, který ji řekl, že je chorá, neboť má temné choutky. Z nepochopitelného důvodu ukradne v baru prostituce kabát, který je znamením pro Josepha, aby si unesl svou další oběť, kterou bude po 39 dní věznit a nazývat jej domácím mazlíčkem. Toť celá charakteristika.
Dále tu máme samozřejmě chlapíka, co téměř v mládí zabije člověka, dalším fyzicky ubližoval, takže samozřejmě MUSÍ mít sklony k BDSM. Naše hrdinka se nad tím ani nepozastaví a klidně se od něj nechá ještě více svazovat a ubližovat, protože samozřejmě se ji tyto záležitosti velice líbí.
Autorce se podařilo do bohudík krátkého příběhu vměstnat během pár dní téměř všechny prakticky SM a samozřejmě spoustu sexu.
Je téměř jasné, že se opět jedná o kopírování slavných 50ti odstínů a vzhledem k tomu, že ty byly tak směšné a triviální, nemůže být o literární hodnotě tohoto dílka řeč.
Očekávala jsem odpočinkovou romantickou četbu s pikantní erotikou, ale tohle bylo laciné a trapné od začátku do konce. Štěstí, že kniha neměla třeba 400 stran, protože bych ji určitě odložila nedočtenou.
Nelogičnost celého příběhu naprosto bila do očí po celou dobu. Ostatní autorky si daly aspoň nějakou práci, aby měl důvod k SM smysl.

28.12.2022 1 z 5

Jak se chodí v laně Jak se chodí v laně Oldřich Klobas

Útlá kniha popisující bolest, utrpení a nepochopení. Život mladého člověka, který skončil ve vězení v 50 letech.
Ať se člověk nacházel v jakékoli době, vždy je to stejné menšina vládne většině a jediný, kdo to nejvíce odnese je obyčejný člověk.
Kniha se navíc odehrává v mém okolí o to víc mě zaujalo autorovo vyprávění.

28.12.2022 4 z 5

Jen si troufni Jen si troufni Katie McGarry

Neodolala jsem a po přečtení prvního dílu, jsem se vrhla ihned na další. Na vyprávění z obou stran hlavních aktérů jsem si zvykla v předchozí knize, takže mě to již nepřekvapilo.
V prvním díle jsme se seznámili okrajově s rebelkou Beth, potěšilo mě, že jí autorka věnovala další díl. Je to příjemná změna, kdy je hlavní hrdinka potížistka a Ryan slušně vychovaný chlapec, který slepě plní přání svých rodičů.
Opět se tu vyskytlo závažné téma, školní prostředí plné falše a šikany. Vyprávění z pohledu Beth bylo opravdu silné, z pohledu Ryana trochu ztrácelo svůj náboj.

27.12.2022 4 z 5

Překroč svůj stín Překroč svůj stín Katie McGarry

Ráda čtu knihy ze školního prostředí, i když jsem toto prostředí opustila jíž před lety. Trochu mě na začátku zarazilo, že příběh budou vyprávět oba hrdinové, ale nakonec se mi to zalíbilo.
Očekávala jsem, že se nejspíš bude jednat o jednoduché romantické čtení a vůbec jsem neočekávala takové drama. Autorka mě lehce dokázala vtáhnout do děje a já s napětím sledovala, jak si Echo poradí se svou ztrátou paměti na nejhorší den v jejím životě a přitažlivostí k Noahovi. Frajírek Noah mě zaujal svou na první pohled drsnou slupkou, ale jak už to v těchto příbězích bývá i s citlivým srdcem. Líbilo se mi, že tyto postavy nebyly dokonale a dokonce měly viditelné "vady" na kráse, které jim nezabránily se porvat o své místo na slunci.
Jsem zvědavá na pokračování, zdali bude stejně čtivé jako vyprávění o Echo a Noahovi.

26.12.2022 5 z 5

Sněženky Sněženky A. D. Miller

Kniha mě příliš neuchvátila. Ačkoliv kniha není obsáhlá, přišla mi těžkopádně napsaná. Asi jsem nepřišla na chuť autorově stylu psaní.

20.12.2022 3 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Kraťoučká knížka o psím hrdinovi Gumpovi, doplněná krásnými ilustracemi a na konci knihy fotografiemi psů a lidí, kteří autora knihy inspirovali k sepsání příběhu.
Bohužel lidé dokážou být krutí a nemilosrdní ke zvířatům, aniž by brali na vědomí, že i oni mají duši.
Překvapilo mě, jak kniha skončila, bylo tomu jinak než ve filmu.

20.12.2022 4 z 5

Proč zemřela Diana Proč zemřela Diana Daniel Stern

Útlá knížka shrnující nejen tragickou událost, ale i život princezny Diany. Kniha je doplněná fotografiemi.

18.12.2022 4 z 5

Kam se poděl můj sýr? Kam se poděl můj sýr? Spencer Johnson

Kraťoučká knížečka pojednávající o tom, že se nemáte bát změny, která vás kdykoliv v životě může potkat a lpět na minulosti.
Je napsána velice jednoduchým stylem a ještě k tomu velkými písmeny jako pro děti.
Nemůžu říct, že by se mi po přečtení knihy obrátil život naruby.
Několikrát jsou v knize shrnuty zásadní myšlenky, to je asi jediné, co je na knize zajímavé.

18.12.2022 3 z 5

Nejkrásnější čas v roce Nejkrásnější čas v roce Joanna Bolouri

Na začátku čtení jsem očekávala, že mě tato kniha příjemně naladí do vánoční atmosféry. Když jsem se postupně pročítala prvními kapitolami zarazilo mě a někde vyloženě znechutilo vulgárnost hlavní hrdinky. To jako vážně ?! Takže do chvíle, než Emily s "Robertem" odjede za svou praštěnou rodinkou, řadila jsem tento příběh spíše mezi průměrnější knihy a i z tohoto důvodu jsem snížila hodnocení.
Naštěstí se pak kniha rozjela do příjemnějších tónů a já se mnohokrát zasmála i zasnila, i když i zde se najdou nějaké ty vulgární slovíčka, ale už to nebylo na každé druhé stránce.
Evan mi byl překvapivě sympatičtější nežli Emily, i když v mnoha ohledech jsem hrdinku chápala. Jen mi přišlo, že konec je tak trochu uspěchaný, přesto mohu knihu nakonec ohodnotit kladně.

17.12.2022 4 z 5

Co mě naučila máma Co mě naučila máma Joan Aho Ryan

Knížku jsem objevila náhodou, zvládla jsem ji přečíst během pár večerů. Považuji ji za odpočinkové čtení plné příběhů, jak můžete vytušit z názvu knihy jsou v hlavní roli mámy.
Na mnoha životních osudech je poukázáno, jak nás dokáže ovlivnit nejdůležitější osoba v životě každého z nás.
Musím podotknout, že se v knize objevují v podstatě pouze pozitivní zkušenosti.

15.12.2022 4 z 5

Za všechno se platí Za všechno se platí Mary Jane Clark

Bohužel se jedná o jednu z knih, která vám po přečtení dlouho v paměti neutkvi.
Sice má příběh krátké kapitoly, takže čtení ubíhá velmi rychle, ale zanedlouho se začnete nudit a asi v zhruba polovině knihy mě vlastně i přestalo zajímat, jak to celé dopadne.
Je to škoda, protože některé postavy jsou sympatické, ale nemají dost prostoru, aby se dostatečně projevily.

12.12.2022 3 z 5

Sedm žen doktora Cynického Sedm žen doktora Cynického * antologie

Ačkoliv má kniha nižší hodnocení, mně to na přečtení na jeden večer stačilo, aniž bych musela řešit složitosti světa u toho.
Příběhy Bezejmenná a Probouzím svého tygra mě ovšem vůbec nezaujaly a zcela jsem nepochopila jejich smysl. Ostatní mě však dokázaly pokaždé něčím upoutat a líbilo se mi, jak každá z novinářek dokázaly zvláštním způsobem pojmout dané téma.

11.12.2022 4 z 5

Kočka na cestách Kočka na cestách Hiro Arikawa

Knihu jsem přečetla za jeden večer, ze začátku mě udivilo, že příběh vypráví Kocour Nana, při čtení anotace jsem si toho nevšimla. Ale ihned jsem si na to zvykla a bylo zajímavé pozorovat svět z kočičí perspektivy.
Vůbec jsem netušila, že mě příběh kocoura a jeho páníčka Satorua tak zasáhne. Jedná se o vyprávění o lidském přátelství, životních překážkách a když jsem vytušila, jak celý příběh skončí, poněkud jsem se zachmuřila. A postupně se odhaluje proč se musí Satoru vzdát svého kocourka.
Málokdy se stane, že by se mi na tak útlé knížce vystřídala taková škála emocí. Od smíchu až po pocit smutnosti.

10.12.2022 5 z 5

Lvi v průsmyku Lvi v průsmyku Leon Uris

Nemohu říct, že by mě kniha uchvátila, asi mi nevyhovoval styl psaní a přeskakování do různých časových období.
Ačkoliv pojednávala o zajímavé a zároveň ponuré historii Židů s hlavním hrdinou Gideonem. A znovu mě přesvědčila, jak naprosto hloupé a bizarní války jsou a vždy budou.

10.12.2022 3 z 5

Kocour z Montmartru Kocour z Montmartru Michaela Klevisová

Krásně milé kočičí povídky, které obsahují zajímavé nejen kočičí osudy, ale i ty lidské. Jsou v nich skryty moudrosti, které by si měl každý člověk vzít k srdci. Každá povídka měla něco do sebe, u každé jsem se zamýšlela sama nad sebou. Vůbec jsem to u této krátké knížečky nečekala, že mě dokáže tak pohladit po mé čtenářské duši.

26.11.2022 5 z 5