Jája92 Jája92 komentáře u knih

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

Před čtením doporučuji si obstarat něco sladkého k zakousnutí, neboť vaše chuťové pohárky budou doslova šílet.
Hlavní hrdinkou je sympatická, trochu nesmělá a občas bezradná Nina, která se vypráví do kouzelné Paříže zachránit cukrářský kurz nejlepšího přítele jejího bratra, do kterého byla před mnoha lety zamilovaná.
Nerudný Sebastián se zlomenou nohou, který má v hlavě především byznys, se nemůže dočkat, až bude mít kurz z krku a bude moct z kdysi slavné cukrárny vytvořit bistro.
Jenže to by tu nesměla být zajímavá partička, která se přihlásila do zmíněného kurzu a Nina, zkoušející svůj talent na sladkých dobrůtkách. Příběh se četl přímo odpočinkově, nechybí tu romantika, ani chvíle napětí a také správná dávka humoru.

15.11.2022 5 z 5

Chalupáři Chalupáři Václav Pavel Borovička

Kdoby neznal legendární seriál s panem Kemrem a s panem Sovákem, tudíž při čtení knížky se čtenářovi neodmyslitelně vybaví tito úžasní herci. Na konci každé kapitoly je ještě dovětek pohled ze zákulisí.

14.11.2022 4 z 5

Jak mi Tajemství změnilo život Jak mi Tajemství změnilo život Rhonda Byrne

Pokud jste nečetli předchozí knížky autorky, vůbec to ničemu není na překážku, neboť toto dílo shrnuje fenomén Tajemství. Obsahuje velké množství příběhů z celého světa, kde různí lidé popisují, jak jim autorka vnesla nový pohled na život v době, kdy se ocitli na životní křižovatce nebo se potýkali s různými životními peripetiemi.
Ačkoliv některé příběhy byly těžko uvěřitelné, myslím, že si tu každý vybere alespoň jednu myšlenku či radu, která ho donutí se zamyslet na svým přístupem k životu.

13.11.2022 4 z 5

Konečná diagnóza Konečná diagnóza Arthur Hailey

Přiznávám, že knihy z lékařského prostředí nemám příliš v oblibě, ale již při čtení prvních kapitol, mě autor dokázal nenápadně vtáhnout do děje a s napětím jsem sledovala, jak se vyvinou jednotlivé osudy nejen pacientů, ale i lékařů a sester.
Přesto, že se v ději vyskytuje mnoho různých postav, neměla jsem příliš velký problém se v nich orientovat narozdíl od jiných knížek na podobné bázi.
Rozhodně se jednalo o poutavě napsanou knihu z nemocničního prostředí.

11.11.2022 4 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Tento díl jsem nečetla ihned po Kavárně v Kodani, takže mi chvíli trvalo, než jsem pochopila, že hlavní hrdinka se vyskytovala již v prvním díle.
Samozřejmě po pár kapitolách bylo předem jasné, jak příběh skončí, i když konec byl až příliš pohádkový.
Občas mi přišlo, že byla Sophie trochu namyšlená. Za to Bella se jevila jako velmi sympatická postava.
Nechybí ani místní donchuán Todd, kterému leží ženy u nohou a on toho bezostyšně využívá. Ale i on má svá trápení a slabá místa.
Nechybí zde lákadlo v podobě nejrůznějších dortíků a sladkostí, též zajímavých míst v NY, humorných situací, ale i závažnějších témat.
Přesto se jedná o odpočinkové čtení s nádechem romantiky, hříšnosti a svádění.

09.11.2022 4 z 5

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

Předchozí díly jsem nečetla, zarazilo mě nižší hodnocení, ale nakonec jsem byla s knihou spokojená.
Jedná se podle mě o odpočinkové čtení na jeden večer, jednotlivé kapitoly se čtou velmi rychle, i když jsou hlavními hrdiny 15 letá Tara a její mladší bratr Kyle, čtení mě bavilo a o napínavou atmosféru tu není nouze.
Ke konci knihy se už rozuzlení celé záhady rodiny Folcroftových trochu natahovalo, ale jinak se příběh četl dobře.

07.11.2022 4 z 5

Vánoční koťátko Vánoční koťátko James Herriot (p)

Krásné vánoční pohlazení po čtenářské duši s nádhernými ilustracemi. I když se jedná o kraťoučké zimní i trochu smutné vyprávění o kočce Debince, zanechá stopu laskavosti a přívětivosti.

07.11.2022 5 z 5

Dobrodružný život milovníka starých tisků Dobrodružný život milovníka starých tisků Dorothy L. Sayers

Povídky autorky jsem objevila úplnou náhodou a byla jsem mile překvapena, že se jedná o zajímavé detektivní příběhy, ve kterých překvapivě nejde o rozuzlení samotné zápletky, ale o vykreslení charakteru postav, popisu prostředí staré Anglie, humoru a galantnosti detektivního vyšetřovatele lorda Petra Wimseyeho a jeho komorníka Buntera.
Kniha obsahuje osmnáct příběhů, samozřejmě některé jsou trošku slabší, ale ostatní to bohatě vynahradí. Na konci knihy je navíc životopis samotné autorky, který je velmi poutavý.

06.11.2022 4 z 5

Štvanice Štvanice Lucy Foley

Dle hodnocení jsem očekávala, že kniha nebude nic extra. Rozhodně jsem již četla daleko horší knihy to bezpochyby.
Je fakt, že nemám příliš v oblibě knihy, které vypráví více osob, navíc se tu ještě střídá současnost s minulostí. Ze začátku jsem měla problém si tu oblíbit jakoukoli postavu, ale postupně, jak jsem se posouvala v ději, stále víc a víc jsem se zajímala, kdo je tu obětí a kdo vrahem. Do poslední chvíle nebylo jasné, zdali se bude jednat o ženu či muže dokonce. Nehledě na to, že v podstatě byli podezřelí naprosto všichni.
Konec mi přijde poněkud slabšího rázu a trošku nedotažený. Navíc obálka i název neodpovídá, jak už tu mnozí psali, ale přesto se jedná o celkem napínavé čtení na pár večerů.

01.11.2022 4 z 5

Svatyně Svatyně Raymond Khoury

S autorem jsem se setkala poprvé, tudíž nemám porovnání s jinými knihami. Přiznávám, že jsem příliš od knihy neočekávala, neboť jsem si říkala, že mě možná děj a prostředí příliš nezaujme.
Přesto mě kniha dokázala vtáhnout do děje a na to, že se jedná o poměrně obsáhlou knihu, přečetla jsem ji během pár dní.
Líbí se mi, že obálka knihy koresponduje s obsahem knihy. Co si budeme vykládat, většinou obálka knihy jen málo souvisí s obsahem.
Charaktery hlavních obsah se postupně rozvíjí. Myslela jsem si, že hlavní úlohu tu bude mít Evelyn, ale nakonec se ukázalo, že tuto roli převezme Mia a Corben spolu s dalšími postavami. Někdy mi ovšem vadilo přeskakování mezi jednotlivými postavami a časy, takže mi chvíli trvalo, než jsem se opět zorientovala v ději. Akčních scén tu bylo více než dost, stejně tak postupné odhalování, co vlastně znamená obraz hada požírající si vlastní ocas.
Některé události tu nakonec nejsou tak úplně čtenářovi vysvětleny. Víceméně se jedná o otevřený konec. Přesto na konci knihy autor dokonale vystihl naší společnost.

28.10.2022 4 z 5

Líbánky Líbánky Tina Seskis

Po mé čtecí krizi jsem sáhla po této knize, leč to byla nešťastná volba, neboť mi kniha příliš nesedla.
Hlavní hrdinka je tu vykreslená jako nešťastná osoba, která se nedokáže rozhodnout mezi dvěma muži. Příběh je vypravován ze současnosti a zároveň postupně odhaluje, co se Jemme událo před 7 lety a mělo to vliv na přítomnost.
Konec knihy je absolutně přitažen za vlasy a z toho důvodu dávám tak nízké hodnocení. Žádná z postav mi nepřirostla k srdci, ačkoliv dějově měla kniha poměrně velký potenciál.

22.10.2022 2 z 5

Hlubina Hlubina Steve Alten

Asi první knížka, kterou jsem měla přes měsíc rozečtenou a nemohla jsem se donutit, abych ji dočetla. Dějově mi to připomínalo béčkový horor, odkládám do nedočtených knížek, třeba se k ní někdy vrátím.

22.10.2022

Okolo Gabry a Málinky Okolo Gabry a Málinky Amálie Kutinová

Kdo by neznal Gabru a Málinku, a díky letošní ČV jsem si s radostí připomněla kus svého dětství. Dozvěděla jsem se mnohé zajímavé informace o spisovatelce, jejich sourozencích, rodičích a nejbližší rodině.
Obzvlášť mě potěšily fotografie a vyprávění, jak to kdysi chodilo v rodinách a nezapomeňte, že nebyli mobily, internet, moderní technologie a přesto si lidé dokázali vážit maličkostí.

11.09.2022 4 z 5

Pohřešovaná Pohřešovaná Chris Mooney

Celkem chápu rozporuplné reakce na tuto knihu. Celkově mám z knihy spíše zmatený pocit. Přitom námět knihy je velice zajímavý.
Kniha se čte celkem rychlým tempem díky krátkým kapitolám, navíc Darby je sympatická postava, která se díky traumatu z dětství stane vyšetřovatelkou.
Přiznávám, že jak děj plynul, měla jsem trochu zmatek v mužských postavách. A konec knihy je těžko uvěřitelný a trochu překombinovaný.

10.09.2022 3 z 5

Talisman pro štěstí Talisman pro štěstí Helena Hunting

Romantická pohádka na jedno odpoledne. Mám ráda knihy, ve kterých je mnohem více zvratů, ačkoliv je od prvních kapitol jasné, jak příběh skončí.
Tady mi chyběly vtipné dialogy, napětí. Osm let se neviděli, ale v podstatě se hned vše lusknutím prstů vyřeší.
Asi to není kniha, která by mi příliš utkvěla v paměti, ale jako odpočinková četba to bylo fajn.

05.09.2022 3 z 5

Nic mi neprozrazuj Nic mi neprozrazuj Joy Fielding

Pustila jsem se do další knihy od autorky a opět nezklamala, rozhodně se nejedná o červenou knihovnu, ba naopak, autorka si pohrává s psychologickými profily svých postav, tudíž si postavy buď oblíbíte nebo je naprosto nesnášíte.
Jess, hlavní hrdinka, se snaží být dokonalá pro sebe i své okolí, podávat vždy stoprocentní výkony, jenže jí to hatí nedořešená minulost v rodině i exmanžel, se kterým se potkává v pracovním prostředí.
Profese Jess je velmi vyčerpávající a psychicky náročná, navíc se ji vrátily panické záchvaty, které se snaží před svým okolím utajit. A navíc má proti sobě nebezpečného nepřítele a hrozí ji, že se ocitne ve smrtelném nebezpečí.
Rozhodně jsem nečekala rozuzlení příběhu, které nebudu prozrazovat. Při čtení jsem se dozvěděla mnohé, například jak funguje americký právní systém a bylo mi z toho hrozně.

04.09.2022 4 z 5

Dýmy nad Birkenau Dýmy nad Birkenau Seweryna Szmaglewska

I kdybych za celý svůj život přečetla tisíce knih o holocaustu, nikdy se nezbavím toho trýznivého pocitu, který mám pokaždé při čtení nové knihy a Dýmy nad Birkenau rozhodně není výjimkou.
Dílo je psáno formou reportáže, pouze dva roky po ukončení druhé světové války!
Knihu napsala polská zajatkyně, která popsala bez jakýkoliv příkras hrůzné podmínky v koncentračním táboře.
Nikdy mě nepřestane udivovat, jak lidská rasa dokáže být krutá a nemilosrdná. Rozhodně by se nemělo na toto období zapomínat.

02.09.2022

Neúplná mozaika Neúplná mozaika Joy Fielding

Už dlouho jsem necítila takovou frustraci při čtení, jako u tohoto díla. Celkově mi kniha vyzněla jako těžko uvěřitelná, obzvlášť chování a posedlost Jo Lynn, kvůli ní jsem měla sto chutí při čtení odhodit knížku do kouta, jak mi byla neuvěřitelně protivná. A hlavní hrdinka Kate mi též vůbec k srdci nepřirostla, na druhou stranu jsem to četla s napětím, jak to nakonec vše dopadne.

30.08.2022 3 z 5

Odvážné rozhodnutí Odvážné rozhodnutí Danielle Steel

Tenká romantická knížečka přečtená za jeden večer. Nejprve se seznámíme s hlavní hrdinkou coby malým děvčetem, která si spokojeně žije na zámku, ale záhy ji potká obrovská tragédie a ona se ocitne daleko od svého domova v nepřátelském prostředí. Naštěstí potká Billyho, se kterým si vytvoří pevné pouto přátelství.
Ve chvíli, kdy Marie Ange coby dospělá dívka se vrací do svého rodného hnízda, učiní naprosto naivní rozhodnutí, ale myslím, že autorka chtěla poukázat na to, jak dokáže být někdy láska slepá. Ostatně, kdo by to neznal na vlastní kůži či minimálně ze svého okolí.
Jak se dalo očekávat, kniha i přes dramatickou zápletku, skončí nakonec uspokojivě pro romantickou duši čtenáře.

28.08.2022 4 z 5

Sen Sen Pia Hagmar