Jája92 Jája92 komentáře u knih

Příběh lásky století Příběh lásky století Märta Tikkanen

Neobvyklé napsaná kniha ve verších jako zpověď samotné autorky coby manželky alkoholika. Nešlo jinak, než se zahloubat do pocitů ženy, která svůj život tráví s mužem, kterého zcela ovládl alkohol. Velmi zajímavá a upřímná zpověď.

30.06.2022 4 z 5

Kroky v temnotě Kroky v temnotě Michelle Paver

Ideální čtení v současných horkých a rozpálených dnech. Tento typ knížek příliš nečtu, ale o to více mě autorka zaujala svým neuvěřitelným příběhem o polární expedici, vyprávění Jacka v r.1937, drsné přírodě a tajemnu.
Příběh se vyvíjí velmi pozvolna, sledujeme Jacka, který se rozhodl, že si bude vést deník o výpravě na Špicberky s jeho kolegy. Autorka umně popsala nehostinnou přírodu, přirozený lidský strach z neznáma a Jackův životní souboj sám se sebou.

30.06.2022 4 z 5

Svastika a Pentagon Svastika a Pentagon Pavel Pepperštejn

Velice netradiční kniha, od které jsem netušila, co očekávat. Kniha obsahuje dvě povídky plné záhad a symbolů. Více se mi zamlouvala druhá povídka, která byla čtivější a pochopitelnější.

29.06.2022 3 z 5

Ona aneb Na velikosti záleží Ona aneb Na velikosti záleží Radim Martynek

Na volné pokračování románu On jsem byla nesmírně zvědavá, obzvlášť když jsem knihu obdržela od samotného autora. Nejprve musím pochválit sympatickou obálku, která mile potěší. A nyní k samotnému hodnocení románu Ona. Znovu se setkáváme s postavou Pavla, který mi nebyl příliš sympatický v prvním díle a ani v pokračování si mé sympatie příliš nezískal. Jeho vyvolenou se v tomto případě stává policejní úřednice Jana, která nejprve vystupovala sympaticky celkem, ale její chování v průběhu čtení můj názor vyvrátilo.
Začne se rozehrávat romanticko psychologický příběh, doplněný různými citáty ( i vtípky) a pohledy psycholožky a právníka. Kniha se více než na erotično zaměřuje na rozbor vztahů, v mnoha případech jsem byla překvapena, kam směřuje vztah Pavla a Jany, zakončení jejích příběhu bylo poněkud přestřelené a kazilo to dojem celé knihy. Líbilo se mi ale, že mnohé situace byly v podstatě ze života a čtenář se nejspíš ztotožní v některých modelových situací.
Po příběhu Pavla a Jany následují ještě tzv. životní příběhy a dále erotické příběhy. Nechybí ani tzv. galerie poruch osobnosti, která je velmi poučná a zajímavá. To vše navyšuje hodnocení této knihy.
Ovšem v knize se nachází jisté skutečnosti, které mě potěšily méně. V první řadě je to pozornost zaměřená na jistou nemoc, která nás tu provází od r.2019 a v příběhu mi byly trnem v oku, ať už se jedná o názory na očkování a dalších libůstek. Tyto pasáže jsem prostě přeskakovala víceméně.
Další věc, že nesouhlasím, jak tu je vyobrazen svět BDSM, ať už v obecné rovině nebo přímo v příběhu obou aktérů. Nemyslím si, že žena hned na první schůzce vybalí člověku, kterého v podstatě nezná své preference v této oblasti. Také nesouhlasím s výrokem, kde se píše, že v BDSM, i když nemusíte nějakou praktiku, ale partner jelikož ji zbožňuje, tak mu vyhovíte. Je to hooodně o mluvení, nastavení hranic a nepotřebujete k tomu nějaký papír s vyplněnou kolonkou a podpisem. Dále byla situace, o nemožnosti použití Stopky, další věc, která může dobře fungovat jen v románu, ale ve skutečnosti to zavání pěkným průšvihem. Pavel na mě občas působil jako VDD ( parodie na skutečného dominanta). Dopisy Ježíškovi byly podle mě poněkud přehnané a nerealistické. Též jsem úplně nepochopila urážení Plzeňáků.
Kniha mě donutila se zamyslet sama nad sebou nebo mi osvětlila chování lidí, které jsem měla možnost poznat. Jen jsem čekala o trošičku více reálnější erotické scény, jako tomu bylo v předešlé knize.
Mohlo by to vypadat, že se mi kniha příliš nelíbila, ale tato kniha je jedna z těch málo, které mi dlouho utkví v paměti po přečtení a zajisté se k ní kdykoli ráda opět vrátím a znovu se ponořím do rozboru lidských povah. :-)

28.06.2022 4 z 5

S láskou tě nenávidím S láskou tě nenávidím Jo Watson

Knihu jsem si vybrala kvůli čtenářské výzvě a mrzí mě, že mě kniha příliš neuchvátila. Dvojice Ben a Sera pro mě byla jedním z nejnesympatičtějších párů, o kterých jsem v poslední době měla možnost číst. Celý příběh byl poněkud podivný, zdlouhavý a vlastně nicneříkající směsicí vzpomínání na jeden sex v autě, který byl pro oba aktéry tím nejdokonalejším pod sluncem a zrovinka se z Bena vyklube její nový šéf a pozor! dokonce i soused. Postrádala jsem vtipné dialogy nebo scénky. Ráda se u příběhu zasměji či zasním, ale zde mi to nebylo příliš dopřáno.

26.06.2022 3 z 5

Má veselá jitra Má veselá jitra Ivan Klíma

Když nejprve uvedu, že důvod, proč jsem tuto knihu začala číst, je ČV 2022, nikoho to určitě nepřekvapí.
Kniha obsahuje sedm povídek každá z nich je přiřazena k jednotlivému dnu v týdnu. Některé povídky byly úsměvné, jiné smutnější, samozřejmě je na knize znát, že byla sepsána před mnoha lety. Přiznávám však, že po nějaké době mi nejspíš bude dělat problém si vzpomenout, o čem vůbec jednotlivé povídky byly.

21.06.2022 3 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Harry Hole..., jméno, které je mnohým čtenářům velmi dobře známé díky slavnému spisovateli a tím není nikdo jiný, než norský autor Jo Nesbø.
O této severské krimi jsem dobře věděla, ale čtení jsem dlouhou dobu odkládala, až se mi nedávno dostal do rukou první díl nazvaný Netopýr. Musím se přiklonit na stranu těch, kteří první kapitoly považují za pomalý rozjezd, neboť tomu tak skutečně je. Velice zvolna poznáváme hlavní postavu, norského kriminalistu, který rozhodně není typickým vyšetřovatelem, skrývá nejedno tajemství.
Od dvousté stránky příběh nabere na obrátkách a v tu chvíli jsem se naplno pohroužila do čtení. Občas mi ovšem děj přišel malinko chaotický, na druhou stranu se v něm udály situace, které jsem vůbec neočekávala. Pro neangličtináře budou trochu překážkou anglické věty, které se v textu vyskytují a úplnou náhodou jsem objevila, že je jejich překlad na konci knihy! Rozhodně jsem se však dověděla zajímavé věci o Austrálii a jejích legendách.
Z Harryho jsem měla celou dobu rozporuplné pocity, ale rozhodně je to zajímavá postava.

21.06.2022 4 z 5

I chytré ženy dělají hloupé věci I chytré ženy dělají hloupé věci Monica Pradhan

Ke knize jsem se dostala náhodou, kniha vypráví o silných ženách a indické kultuře. Dozvěděla jsem se mnoho zajímavých informací o Indii, jejich historii a zvycích. Za každou kapitolou je ukrytý tradiční recept, bonus ke knize.
Obzvláště první část děje je poměrně zajímavá. Přiznávám však, že například e-maily tam byly poněkud nadbytečné. Přesto se jedná o příjemné čtení s mnohdy zajímavými moudrostmi.

11.06.2022 4 z 5

Nelíbánky Nelíbánky Christina Lauren

Knihu jsem si vybrala s úmyslem příjemného pobavení, vtipných dialogů a erotického jiskření. Bohužel se mi ho příliš nedostalo. Přitom začátek knihy zní poutavě, hlavní hrdinka Olive se jeví jako z těch hrdinek, které nejsou fádní ani precizně dokonalé, do toho tu figuruje Ethan, bratr snoubence její sestry Ami ( její dvojče).
Svatební den nevěsty a ženicha vrcholí, čtenář se seznamuje s rodinou Olive a Ami. Olive tu je představená coby věčná smolařka a vskutku to, co se odehraje při jejím proslovu u svatební hostiny je vskutku bizarní i dost nemilé.
Nezapomeňme na Ethana, kterého Olive opravdu nemusí a snaží se mu tak trochu jít z cesty, to ji ovšem rozhodně nevyjde, když se spolu ocitnou na svatební cestě...
Některé kapitoly jsem v podstatě jen přelistovala, protože jsem na nich neshledávala nic zajímavého. Přitom kniha měla velký potencionál. Ale dvojice Olive a Ethan mně k sobě příliš neladila.
Mimochodem obálka knihy je naprosto mimo, opravdu nechápu, co mají dva banány společného s knihou, když jsem viděla originální obálku knihy, tak je to opravdu velký rozdíl.

05.06.2022 3 z 5

Smrtící léčba Smrtící léčba Michael Palmer

Knihy z lékařského prostředí příliš nečtu a Smrtící léčba je první knihou, kterou jsem od Palmera přečetla.
Do třičtvrtě knihy byla dějově zajímavá, i když občas obsahovala až příliš odborné výrazy. Ale ke konci mi to už přišlo poněkud zdlouhavé a zmatené a asi to není kniha, ke které bych se chtěla vracet.

19.05.2022 3 z 5

Taju pro tebe Taju pro tebe J. T. Geissinger

Pustila jsem se do druhého dílu s patřičnou zvědavostí a doufala jsem, že mě autorka nezklame a musím uznat, že ústřední dvojice Joellen a Cameron mě neskutečně bavila.
Knihu jsem přečetla na dva zátahy, i když jsem se snažila ve čtení brzdit, kapitoly naplněné vtipnými dialogy, ale i hlubšími myšlenkami, se četly skoro samy.
Líbilo se mi, že Joellen nebyla typická hrdinka erotických románů, tzn. neskutečně dokonalá, sebevědomá a mlaďoučká, ba naopak potýkala se svými vnitřními démony, nespokojeností se svou váhou a pekelně nízkým sebevědomím, a aby toho nebylo málo, nešťastně se zaláskovala do Michaela, po kterém marně prahne neskutečných deset let!
A pak se zjeví přidrzlý soused Cam, skotský ragbista, obletovaný miláček, který má však nepěknou pověst. Joellen vyvádí z míry, obzvlášť, když se před ní promenáduje pouze ve skotské sukni a ještě si klidně pouští muziku nahlas jako by se nechumelilo. Joellen s ním čeká nejedna pekelná chvíle, ale i dobrodružství.
Postupně dochází ke zjištění, že vše nemusí být takové, jak se na první pohled zdá.
Kniha navíc obsahuje sonety, které Joellen skládá, jestli pak uhodnete čí osoby se týkaly ? :-) Rozhodně nesmím opomenout roztomilého kocoura Bingleyho, který dělal osamělé Joellen společnost.
V mnoha věcech jsem Joellen chápala, především její shazování své osoby, nejistota a pochybnosti, které ji trápily.
Mimochodem, jsem jediná, která čekala, že ji Cam opravdu naplácá ? :-D

09.05.2022 5 z 5

Holka drzá Holka drzá Tereza Šefrnová

Knize dávám nízké hodnocení, neboť se přiznám, že mi příliš nesedla. Je sice pravda, že se kniha čte velmi rychle a čtenář se dozví, jak to chodí v českém showbyznysu, ale že bych z té knihy byla paf se opravdu říct nedá bohužel. Herečku vůbec neznám, tudíž nemohu hodnotit její herecké kvality.

07.05.2022 2 z 5

V obklíčení V obklíčení Vera Kazimirovna Ketlinskaja

Tuto knihu jsem si vybrala dávno předtím, než se udály ve světě jisté skutečnosti. Zaujala mě především počtem stran a zajímavým tématem.
Znovu se mi potvrdilo, že nezáleží na či straně ve válce se nacházíte a že jí především trpí a vždy budou trpět naprosto obyčejní lidé.
Autorka, která tuto knihu sepsala v době, kdy na vlastní kůži okusila obléhání Leningradu z německé strany, sugestivně popsala příběhy obyčejných lidí a jejich boje za svůj život a svých nejbližších. Kniha se mi četla s nesmírně trýznivým pocitem a občas mi bylo zatěžko číst dál, jak mi bylo smutno, jak zbytečná může být válka kvůli moci a území.

05.05.2022 4 z 5

Netvor Netvor Alex Flinn

Kdysi jsem shlédla film, náhodou jsem narazila i na tuto knihu, nemohla jsem odolat, abych si ji nepřečetla. Líbilo se mi další zpracování příběhu Kráska a Zvíře, tentokrát odehrávající se v moderní době v NY. Zvířetem se stane 16letý Kyle povznesený a jistý, stavějící povrchní krásu nadevše. Dokud nenarazí na Kendru, jenž mu ukáže, jak moc se mýlí a pronese nad ním kletbu. Dokáže ho zachránit Linda?
V knížce bylo o mnohem více, nežli ve filmu, jak se dalo očekávat. Líbil se mi vývoj postavy Kyle-Adriana. Jako oddechové čtivo mně vyhovovalo.

20.04.2022 4 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Kniha obsahuje závažné téma,ale trochu mi vadilo přeskakování z minulosti do současnosti a také vypravování od různých postav a přitom pohled samotné Kate tam naprosto chyběl. Konec s Annou jsem vůbec nečekala, ale závěrečný epilog mi přišel už trochu přitažený za vlasy.

19.04.2022 3 z 5

Hollywoodské rozvody Hollywoodské rozvody Jackie Collins

Již jsem četla několik knih od Jackie, u některých jsem byla hodně zklamaná, takže jsem příliš neočekávala ani od tohoto díla, ale musím přiznat, že mě celkem mile překvapila. Možná to bylo tím, že jsem měla zrovna náladu přečíst si spíše oddychovou četbu, u které se odpoutám od dnešní hrozivé reality.
I když kniha má více postav, nedělalo mi větší problém se v nich orientovat. Hlavní hrdinky Lola, Cat a Shelby měly své klady i zápory, občas dělaly neskutečně naivní rozhodnutí, jindy jsem jim potichu fandila, nejméně jsem si oblíbila Lolu.
Rozhodně jsem nečekala dramatické rozuzlení celého příběhu. Jednotlivé kapitoly se mi četly dobře, i když je kniha většího rozsahu, samozřejmě někdy tam byly přehnané scény, ale s tím jsem počítala.

16.04.2022 4 z 5

Časovaná smrt Časovaná smrt Sidney Sheldon

Přiznávám, že knihy, které se týkají politiky příliš nečtu a po pár kapitolách jsem si myslela, že nejspíš knihu odložím, ale nakonec jsem se přece jen začetla.
Chvíli mi trvalo, než jsem se zorientovala ve všech postavách, protože v knize se vyskytuje mnoho jmen. Na druhou stranu jednotlivé kapitoly se čtou poměrně rychle. Kdo je opravdu Andělem jsem vůbec neodhalila. V podstatě otevřený konec nemám příliš v oblibě, ale v tomto případě mi to až tolik nevadilo. Přesto je to jedna z knih, která mi nejspíš v paměti příliš neutkví.

09.04.2022 3 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Byla jsem zvědavá na knihu, která má tak vysoké hodnocení a navíc se mi v letošní výzvě hodila do jednoho téma, a tak jsem neváhala a pustila se do čtení.
Na knize je zajímavé, že je napsaná pouze pomocí dopisů, které píše Charlie neznámému adresátovi. Postupně se z nich dozvídáme více o samotném Charliem, ale i jeho rodině a spolužácích ze střední, na kterou právě nastoupil.
Charlie je patnáctiletý hoch, který často brečí, je spíše pozorovatelem svého okolí, ale postupně se zapojí do dění ve svém okruhu. Zažije první radosti i zklamání, ale hlavně se na konci čtenář dozví jednu důležitou informaci, kdy pochopíte, proč je Charlie takový, jaký je.
Zpočátku jsem nechápala, proč jsou všichni tak nadšení z této knížky, ale postupně jsem si ji oblíbila, i když není příliš obsáhlá. Také mě zaujal výčet knih, které si Charlie díky svému učiteli na angličtinu přečetl.

02.04.2022 4 z 5

Nickyho rodina Největší rodina na světě Nickyho rodina Největší rodina na světě Matej Mináč

Tato kniha je mou první, kterou jsem si přečetla o neuvěřitelném činu pana Wintona a ani film jsem neměla zatím možnost shlédnout.
Kniha se čte jedním dechem, obsahuje velké množství dobových fotografií i filmových záběrů z filmů, které vznikly na základě odvážného činu, který se odehrál v roce 1939 za pomocí tehdy 29letého Nicholase Wintona, který neváhal ani okamžik a snažil se zachránit tisíce dětí před hrůzami války, které by je dozajista čekaly. Nakonec se tak povedlo ubránit 669 dětí, které poslal několika vlaky do Británie za pomocí adopce, aniž by děti měly nejmenší tušení, že většina z nich své rodiče vidí naposledy.
Běhal mi mráz po zádech, když jsem si četla celý příběh a jednotlivé osudy dětí, které neměly tolik štěstí jako jiné.
Obzvlášť čtení v dnešní době, kdy se svět zmítá pod novými návaly nejrůznějších hrozeb, jsem měla pocit, že lidé se nikdy nepoučí a svět je odsouzen k tomu, aby si svou děsivou historii opět zopakoval. Protože vždy se najdou lidé, kteří jsou přesvědčeni, že jsou něco víc než ostatní.

31.03.2022 5 z 5

Moc podvědomí II Moc podvědomí II Joseph Murphy

Přiznávám, že jsem se knize dostala náhodou a začala ji číst, aniž bych si nejprve přečetla pořádně anotaci, takže mě trochu překvapilo, když jsem zjistila, že se jedná v podstatě o duchovní povídání. Vzhledem k tomu, že v Boha nevěřím, nemohu zcela adekvátně tuto knihu hodnotit, ovšem, když bych se soustředila na základní myšlenky autora bez duchovního podtextu, určitě se lze dozvědět mnohé zajímavé myšlenky. Navíc jsem předešlý díl nečetla, takže jej nemohu porovnat.

30.03.2022 3 z 5