JAnD JAnD komentáře u knih

Biggles a černý slon Biggles a černý slon William Earl Johns

Biggles a spol. zachraňují rozpadající se britské impérium :-)
Že je hlavním hrdinou Ginger místo Bigglese není až tak neobvyklé. Smrt nevinné epizodní postavy také ne.

Černý Slon není tlustokožec, ale domorodý padouch.

07.02.2018 4 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Z knihy mám velice rozporuplné pocity. Četlo se to skvěle, prostě kniha, kterou musím dočíst, než půjdu spát. Ale na konci zklamání. Vrah odhalen, ale zůstalo po něm příliš neznámých - vrah se ve finále málo chlubil. Jak dokázal některé vraždy provést? A konec zklamal, i když zároveň vybízí ke čtení budoucího dílu.
Kniha má i další oblíbenou nectnost - podobná jména některých postav. Oč lépe se rozlišuje Adam od Bedřicha než Fawkes od Finlaye...

07.02.2018 3 z 5

Tajemství Velkého Vonta Tajemství Velkého Vonta Jaroslav Foglar

Tenhle díl se mi líbil z celé trilogie asi nejvíc. Je možné, že to bylo ovlivněno tím, že kniha poprvé vyšla když mi bylo 11 a přečetl jsem ji celou za večer a část noci.

26.11.2017 5 z 5

Poslední tajemství Jana T. Poslední tajemství Jana T. Jaroslav Velinský

Skoro jako by to psal Foglar. Až na to, že zde poměrně velkou roli hrají dospělí a děvčata. Přesná datace knize nijak zvlášť neuškodila, byť v historických souvislostech trochu pokulhává logika - pouštěli by rodiče své děti těsně po Mnichovu za šera jen tak do ulic města?
Velinský se snažil až moc zapasovat do děje i různé epizody a postavy z komixové řady Rychlých šípů - a místy to vyznívá až násilně . A také si neodpustil přihřát svoji vodáckou polívčičku.
Ale rád si tuto knihu jednou za čas přečtu.

26.11.2017 4 z 5

Entomologův odkaz Entomologův odkaz Peter May

Oproti předchozím dílům poměrně klidný děj, málo Enzových rodinných vztahů a dokonce žádný dozvuk bouřlivých událostí z minulého dílu. Že by "oddech" v poločase série?

24.11.2017 4 z 5

Biggles a nefritový bůh Biggles a nefritový bůh William Earl Johns

Biggles a Algy se vrací po letech do Jižní Ameriky, tentokrát na popud pojišťovny pátrají po zmizelém letadle, které převáželo vzácnou sošku.

Kniha je v několika drobnostech netradiční - Biggles sice najde letadlo i kde se nachází soška, ale několik drobností (anonym, střelci, skutečná úloha ostatních podezřelých) zůstává navždy neobjasněno.
Výjimečně se jednou z hlavních postav stává i žena.

08.11.2017 4 z 5

Měsíční prach Měsíční prach Arthur Charles Clarke

Co zde ještě nikdo nezmínil - hudba. Ač byla kniha napsána v době, kdy již světu vládl Rock'n'roll a Frank Sinatra, veškerá hudba, kterou ztroskotancům posílají je desítky až stovky let před tímto datem. Holt klasika :-D

06.11.2017

Rajské fontány Rajské fontány Arthur Charles Clarke

Jedna z autorových nejlepších knih.
Sice musel kvůli zápletce trochu poupravit fakta o části naší planety, ale stálo to zato.
Setkáme se s výdobytky budoucnosti, které v autorově době byly jen sci-fi a o pár desítek let později již část z nich začíná existovat (přístup k počítačové sítí, komunikátory, počítačové rešerše na zadaná témata...).
Kniha mne navíc přivedla k tomu, že jsem si přečetl něco o historii Cejlonu, byť to Clarke zpracoval v této knize mnohem čtivěji.

06.11.2017 5 z 5

Biggles a ztracené rubíny Biggles a ztracené rubíny William Earl Johns

Další detektivní příběh, kde Biggles odhalí šokující pravdu až v samém závěru. Ovšem bystrý čtenář má podezření již od druhé kapitoly.
V knize vystupuje nadprůměrný počet dlouhánů.

30.10.2017 4 z 5

Biggles hledá šampiona Biggles hledá šampiona William Earl Johns

Biggles pátrá po zmizelých výstavních býcích. Ještě, že je Bertie expert na chov dobytka.
Biggles odhalí stopy tam, kde předtím pátrala policie a pak už jen hledá, čím potvrdit své domněnky.

30.10.2017 4 z 5

Kronika Pickwickova klubu Kronika Pickwickova klubu Charles Dickens

Čteno před mnoha lety, vydání z poválečných let. Velká část vtipu se ztratí nemožností překladu jmen, naštěstí jsou jména přeložena v samostatném seznamu.

24.10.2017 4 z 5

Biggles letí se smrtí Biggles letí se smrtí William Earl Johns

Mám z této knihy podivný pocit - nikdy dříve se nestalo, aby se v Bigglesovi objevily slova jako "hajzl" nebo "přijít o obě kulky". Překladatel se zřejmě snažil přiblížit slovník současnému čtenáři. nebo že by to bylo i v originálu?

Dějově se opakují stará známá schemata, neobvyklá je velikost letadla, které Biggles pilotuje a také černošský pilot.

24.10.2017 4 z 5

Biggles a modrý měsíc Biggles a modrý měsíc William Earl Johns

Dovnitř to šlo snadno, ven již hůře. Po delší době je na scéně jen Biggles a Algy. Proti nim je banda gangsterů a také hrozba nepřátelské armády.

18.10.2017

Biggles a hrob krále pouště Biggles a hrob krále pouště William Earl Johns

Opět v poušti, dokonce opět zmínka o ztraceném perském vojsku (viz Biggles na stopě). Tentokrát ale hrdinové nezažijí habub, ale půtrž mračen na Sahaře.

18.10.2017 3 z 5

Biggles - Černá maska Biggles - Černá maska William Earl Johns

Knihu jsem pravděpodobně už kdysi četl, ale kupodivu jsme si pamatoval pouze poslední kapitolu.
Kombinace všehoschopného padoucha pilota, nevinné cestovní kanceláře a hlavního mozku celé operace dopadá pro věechny zúčastněné strany poněkud jinak, než by si představovaly.

Biggles a arabská nafta Biggles a arabská nafta William Earl Johns

Překladatel má poněkud podivné představy o rozsahu Arábie.

Biggles chystá past Biggles chystá past William Earl Johns

Strašidla se dají obvykle vysvětlit přirozenými postupy. A totéž platí i o rodové kletbě.
Neznalost vlastní historie může být velký problém.

Biggles za železnou oponou Biggles za železnou oponou William Earl Johns

Biggles se podívá do Prahy, ale dlouho v ní nepobude, musí totiž do Koreje.

Jedna ze dvou knih přeložených do češtiny, kde se vyskytuje Gimlet a jeho komandos

Biggles a rudá hvězda Biggles a rudá hvězda William Earl Johns

Ještě, že Biggles v exotických lokalitách naráží na ty správné domorodce či starousedlíky. Bez nich by byla celá akce o poznání těžší

Biggles proti drogové mafii Biggles proti drogové mafii William Earl Johns

První z několika knih, ve kterých Biggles přijde do styku s narkomafií

18.10.2017 3 z 5