JAnD JAnD komentáře u knih

Chaloupka na vršku Chaloupka na vršku Šárka Váchová

Pratetička se jednou strefila do vkusu našich dětí. Stejně pěkné, jako večerníčky.

23.02.2016

Z deníku kocoura Modroočka Z deníku kocoura Modroočka Josef Kolář

Krásné čtení dětem před spaním. A ne, že budete usínat bečky! :-)

23.02.2016 5 z 5

Kuňky z žabí tůňky Kuňky z žabí tůňky Václav Čtvrtek (p)

Veselé příhody o žabkách, i když poněkud na jedno brdo. Čtvrtek zde používá nádherná slova, a přitom to nejsou žádné germanismy jako v Rumcajzovi.

Lotta z Rošťácké uličky Lotta z Rošťácké uličky Astrid Lindgren

Veselé příhody, které se člověk až bojí předčítat svým ratolestem ve věku Lotty, aby je náhodou nenapadlo některá alotria zkoušet také.

Biggles má prázdniny Biggles má prázdniny William Earl Johns

Vystupují Biggles, Ginger, Bertie, Algy a Agnus Mackail.
A ve chvíli, kdy je to nejnapínavější, vstupuje na scénu starý známý nacistický důstojník von Stahlhein.

23.02.2016 5 z 5

Biggles a muž, který zmizel Biggles a muž, který zmizel William Earl Johns

Zajímavostí je, že tentokrát je Biggles na straně Castrova režimu...

Vystupují Biggles, Ginger, Algy a Bertie

Biggles a poklad Madagaskaru Biggles a poklad Madagaskaru William Earl Johns

Jedenáct více či méně povedených povídek s detektivní zápletkou.

23.02.2016 4 z 5

O třech sůvičkách a jiných zvířátkách O třech sůvičkách a jiných zvířátkách Erwin Moser

Dcera nejvíc ocenila pohádku o krtcích, naopak titulní pohádka pro ní byla příliš složitá.

15.01.2016 4 z 5

Hroší příběhy Hroší příběhy Vladimíra Spielvogelová

Krátké, poučné, ilustrované.
Tu hrubku v textu si mohli odpustit :-)

15.01.2016 4 z 5

Nestydaté pohádky Nestydaté pohádky Jitka Moody

Několik neotřelých myšlenek se v knize najde, asi u dvou pohádek můžu říct, že se mi i docela líbily, ale všechno je potom na jedno brdo. Dobře využitý potenciál měla šípková Růženka.
Bída, nedočteno

21.12.2015 2 z 5

Dlouhý, Široký a Bystrozraký Dlouhý, Široký a Bystrozraký Karel Jaromír Erben

Pro malé děti možná trochu složitější jazyk, ale jen ať se poučí o krásách češtiny :-)

09.12.2015 5 z 5

Bílá vydra Bílá vydra Josef Kutík

Opět po letech jsem si knihu přečetl. Už to asi nebylo úplně ono, jako když jsem to četl v pubertě, přesto ani dnes nebylo lehké se od knihy odtrhnout. Krásný popis zimní kanadské přírody, styl čtivější než Jack London a hlavní hrdina původem z Náchodska.

07.12.2015

Eliáš a liška Eliáš a liška Ivona Březinová

Ilustrace jsou asi to jediné, co na této knížce stojí za to. Děj jakýsi nijaký, děti poslouchaly asi první dvě stránky a přestalo je to bavit.

07.12.2015 2 z 5

Moje nejoblíbenější knížka pohádek Moje nejoblíbenější knížka pohádek neznámý - neuveden

Knížka je určena pro malé děti. Ilustrace jsou výborné, ale texty jsou dost stručné a v každé pohádce je nějaká mrtvola - copak budete dvouletým dětem číst věty jako¨
"Kůzlátka tančila kolem studny a zpívala: Zlý vlk je mrtev!"

05.12.2015 4 z 5

Lidové písničky s piánkem Lidové písničky s piánkem Josef Lada

vhodná už pro opravdu malé děti - dvouleté si pustí nahrané písničky, čtyřleté zkusí něco vybrnkat

05.12.2015 5 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Moje první a možná i poslední kniha od tohoto autora. Hlavní hrdina mi není moc sympatický a zápletka mi přišla příliš překombinovaná, i když zločin byl proveden hodně dobře.
Jedno pozitivvum - kniha mne upozornila na nikoliv nezajímavou kapelu Green on Red.

30.11.2015 3 z 5

Biggles přebírá velení Biggles přebírá velení William Earl Johns

Algy se ve Francii zaplete do akce partyzánů a bývalých nacistů. Brzy se na scéně objeví i von Stalhein a máme tu špionážní příběh.

27.11.2015 5 z 5

Biggles letí kolem světa Biggles letí kolem světa William Earl Johns

Jedna ze slabších knih. Spíše série navazujících povídek, než ucelená kniha.
Kam vkročí Biggles, něco se stane - zahyne badatel a je zničeno starověké město, zahyne posádka lodi, na poslední chvíli je zachráněn známý pirát...

Biggles a bitva o Anglii Biggles a bitva o Anglii William Earl Johns

Důležitá kniha v sérii, objevuje se množství postav, se kterými se setkáme i v pozdějších dílech. Autor zde recykloval některé příběhy z první světové války. Ale co knihu shazuje ještě víc, je překlad - překladatel použil u některých postav (Zrzek/Ginger = Rudý, Tug = Vlečňák) jiná jména, než u jiných knih v sérii.

Jak jsme našli pejska Jak jsme našli pejska Jana Jelenová

Dětem se to líbí, ale...
- úsečný styl pomocí krátkých vět je poněkud únavný
- proč se v knížce pro malé děti mluví o nakupování dárků?
- proč naše děti přišly s tím, že by taky chtěly pejska?