Janizoun Janizoun komentáře u knih

Jirkův tajný klíč k vesmíru Jirkův tajný klíč k vesmíru Stephen William Hawking

Krásný, čtivý, dobrodružný příběh pro děti o přátelství, ale i o tom, jak se Jirka s kamarádkou Aničkou dostanou do vesmíru. V knize jsou skutečné fotografie vesmíru, ale i skutečné vyprávění o fyzice. Dětem se knížka moc líbila a tato série knih se stala okamžitě velmi oblíbenou, možná i díky tomu, že se hlavní hrdinové jmenují stejně jako oni, Jiřík a Anička :-)

28.05.2023 5 z 5

Milénium 1–3 (box) Milénium 1–3 (box) Stieg Larsson

Tato trilogie je to nejlepší co jsem v tomto žánru ve svém životě četla. Je to skvost mezi knihami. Tyto knihy ani nelze komentovat, to se prostě musí přečíst :-)
Doporučuji je všem.

12.08.2022 5 z 5

Blues v modré a bílé Blues v modré a bílé Václav Hrabě

"Blues v modré a bílé" je další krásná knížka plná krásné poezie.
Tento pro mě další knižní poklad - výběr básní vydaný v roce 1977 jsem objevila opět náhodou v knihobudce. Básně jsem sice už četla zrovna nedávno i v knize "Blues", ale moc ráda jsem se k nim vrátila, jsou jedinečné a v této knize jsem objevila i báseň "Ty (II)".
Nakonec jsem se rozhodla napsat komentář i k této nenápadné, ale nádherné knize, protože si to rozhodně zaslouží a přidávám i úryvek známé básně "Reduta blues".

Reduta blues

Hledám tě
v městě rozpáleném za poledne
v městě stočeném do klubíčka noci
v tomto městě
rozkopaných ulic pivních lásek krásných
podzimů a dlouhých kostelních
věží které se podobají tvým
prstům
a je to beznadějné
legrační a naivní
Je přece tolik tramvají v kterých mě můžeš minout
je tolik nároží kde můžeš prokřehlá
a doufající čekat
na něco úplně jiného
Je tolik biografů kde můžeš potichu plakat
nad divným koncem krásného Itala
Je tolik ulic a slov přes která na sebe nevidíme
je tolik mužů kteří tě mohou udělat daleko šťastnější
než by se podařilo mně...

02.05.2024 5 z 5

Mach a Šebestová ve škole Mach a Šebestová ve škole Miloš Macourek

Jedna z krásných knížek, které děti dostaly letos za pololetní vysvědčení od babičky a výběr se povedl na výbornou.
Mach a Šebestová, kouzelné utržené sluchátko, paní Kadrnožková a její pes Jonatán, celý kouzelný svět žáků 3.B se dětem i mně moc líbil a nádherné ilustrace Adolfa Borna také.
Krásné počtení i pro dospělé, pro mě tedy určitě, čtení jsem si užila stejně jako mé děti.

20.02.2024 5 z 5

Železná Sparta 130 let (1893–2023) Železná Sparta 130 let (1893–2023) Vítězslav Houška

Další kniha o AC Spartě Praha, která se opravdu moc povedla.
Obdivuhodná kniha nabytá informacemi o všem, co se týká historie tohoto fotbalového klubu. Není v ní jen krásné čtení, ale doprovází jej i mnoho úžasných fotografií.
Na konci knihy mě zaujaly všechny doložené výsledky utkání derby Sparty a Slavie až do roku 1896!
Tento skvost doporučuji všem fandům fotbalu bez ohledu na to, jestli jsou, nebo nejsou fanoušci AC Sparty Praha. Mně osobně se kniha moc líbí a jsem ráda, že zdobí mou knihovnu.

06.02.2024 5 z 5

Dějiny evropské civilizace I. Dějiny evropské civilizace I. Kateřina Charvátová

Hledala jsem naučnou knihu o dějinách Evropy a vykoukla na mě tato. Když jsem zjistila, že spoluautoři této knihy byli i manželé Charvátovi, což je pro mě záruka toho nejlepšího čtiva, nebylo co řešit a kniha byla má.
Kniha je velmi přehledná, má pět období. Poznáme antický středověk, raný středověk, vrcholný středověk, pozdní středověk a prvních sto let novověku.
Skvělé čtení od všech skvělých autorů - historiků, tak bych tuto knihu shrnula.
Moc mě mrzí, že kniha nemá tolik čtenářů kolik si zaslouží, že "není moc vidět " v záplavě stále vydávaných nových knih. A přitom toto čtení není jen pro studenty, ale určitě pro všechny co se zajímají o historii. Obzvlášť pro všechny, co baží po informacích a zajímají je dějiny.
Kniha obsahuje i krásné černobílé fotografie.
Pro mě úžasné, naučné čtení, které má mé velké doporučení.

05.01.2024 5 z 5

Jakub Nemrava Jakub Nemrava Jaroslav Matějka

"To, co člověk chce, se nepodobá vždycky tomu, jak to dopadne."
Tímto mottem začíná tato milá, úsměvná kniha.

Příběh Jakuba Nemravy se odehrává na jižní Moravě a chlapce střeží od narození tři jeho věrné sudičky, které mu dávají své cenné rady do života a vlastně byly čtyři, jako mušketýři - strýc Ferdyš, strýc Alfons, kmotr Semínko a děda Karásek.
Tyto humorné historky jsou peprnější a rozhodně i v dnešní době pobaví každého, kdo se rád zasměje.

Hráli mariáš a čekali na zprávy rodičky. Ferdyš měl na ruce zrovna červenou stovku, na kterou dostal od Karáska "flek", když přiběhla jeho žena Fanča.
"Tak co", hodil přes rameno strýc.
"Je to kluk", vyrážela žena udýchaně, "ale řve jak pominuté a néní k zastavení. Celá ulica je vzhůru".
"Tak mu namočte místo dudlíku rohlík do rumu. Von přestane."

05.11.2023 5 z 5

Beatles – Kompletní příběh Beatles – Kompletní příběh kolektiv autorů

Opět jsem neodolala a toto čtení si tentokrát koupila na poště. Velmi mě překvapilo, když jsem tam tento magazín uviděla.
Beatles - "Brouky" jsem musela mít. Oblíbená kapela mé mamky, později i má. Když jsem jako mladistvá shlédla jejich "Perný den", láska byla na světě.
Skvěle zde napsaná anotace k tomuto "bookazinu" mluví za vše.
Kompletní příběh této legendární kapely, spoustu fotografií, informacích o členech, o albech, pro fanoušky hudby nutnost, pro mě povinnost toto čtivo vlastnit.

14.10.2023 4 z 5

Pohádky z pekelce Pohádky z pekelce František Nepil

Milé, veselé, neobvyklé, ale pěkné pohádky, které děti zaujaly a mě také. Nejvíc zaujala mé šestileté dítko pohádka "O kaštanu, který se trápil", kdy syn se mě zeptal, "... a to byl opravdický kaštan? Takový jako ten co pod ním teď sbíráme kaštany? Má odpověď byla jasná ."No jasně, to byl třeba právě on!"
František Nepil rozhodně uměl pobavit a zaujmout jak dospělé tak děti.

08.10.2023 5 z 5

Marťanské písky Marťanské písky Arthur Charles Clarke

Knihu jsem četla poprvé a četla se mi dobře. Je to napínavé, ale přesto oddychové čtení s výletem na planetu Mars. Vesmír mě lákal už odmalička, tak se mi čtení líbilo, mám ráda tento žánr knih. Ačkoliv je kniha staršího data vydání, je čtivá a i v dnešní době ji hodnotím jako skvělé sci-fi od skvělého autora.

28.09.2023 4 z 5

Kosí bratři Kosí bratři Ludvík Středa

Kosí bratři Josef a Václav jsou dva filutové, když se k nim přidá kamarád Kamil - kohout z radniční věže, je o dobrodružství i zábavu postaráno :-)
Dětem se opět tato milá knížka líbila a patří do jejich oblíbených. Další knížka, které čas neubírá na kráse.

"Žili byli dva kosí bratři.
Žádní svatouškové.
Starší Josef za osmnáct,
mladší Václav přesně bez dvou za dvacet.
A jeden bez druhého neudělal ani krok..."

27.09.2023 5 z 5

Písničky do kapsy Písničky do kapsy Libor Chvojka

Tak toto je naprosto skvělá malá knížečka, kterou jsem náhodou objevila v antikvariátu a jsem z ní úplně nadšená. Je to zpěvník nabitý písničkami nejen k táboráku a jsem ráda, že se mi dostal do rukou. V knížce jsou známé hity, které nestárnou a k nim nechybí ani akordy na kytaru. Tato kniha pro mě bude nepostradatelný pomocník, když už mi dojdou písničky v hlavě :-)

05.07.2023 5 z 5

Paříž - Společník cestovatele Paříž - Společník cestovatele Alan Tillier

Paříž je můj životní nesplněný sen. Celoživotně brouzdám jen "Československem", (nesmím zapomenout na Slovensko, to by se moje babička co pocházela z Topolčan na mě zlobila) tak jsem si koupila aspoň knížku :-) Kniha je krásným průvodcem po Paříži, ta se opravdu moc povedla. Komu se líbí Paříž, nebo se do ní chystá, vřele tohoto průvodce doporučuji.

28.04.2023 5 z 5

Tlustoprdka, no a co? Tlustoprdka, no a co? Renáta Názlerová

Právě jsem dočetla poslední řádky příběhu Bely a moc se mi tento příběh líbil. Co napsat, je to úžasně napsaná knížka a nebýt komentáře "Olous1", tak bych si tak krásně nepočetla, děkuju. Knihu doporučuji, každý by si měl v životě uvědomit, že nezáleží na tom jak člověk vypadá, ale na tom jaké má srdce. A když má člověk dobré srdce, vyzařuje z něj vnitřní krása. Když je to naopak, nepomůže mu ani "kostnatý zadek" ;-)

08.03.2023 5 z 5

Dvojník Dvojník Brian Freeman

Přečteno za dva dny. Pro mě velmi čtivé a zajímavé. Mám ráda thrillery, mám ráda sci-fi a tohle je jako "kinder vajíčko" - dva v jednom :-) Za mě velmi napínavý a skvělý thriller. Moc se mi to líbilo, přesto souhlasím s tím, že by se z toho dalo opravdu "vytěžit' ještě něco víc, tak dávám čtyři hvězdičky :-) Ta pomyslná "třešnička na dortu" mi tam schází :-) Určitě knihu doporučuji, ale nečekejte, že tato kniha bude jako byly "Frostovky", je to úplně něco jiného :-)

25.08.2022 4 z 5

Zpěvník – Největší hity Zpěvník – Největší hity Zdeněk Svěrák

Jelikož miluji hudbu, hraji na kytaru a zpívám dětem, tak oceňuji všechny zpěvníky co za to stojí. A tento zpěvník je skvělý a díky za něj. Obsahuje spoustu krásných písniček i s akordy. Doporučuji všem, hudba je radost ;-)

23.08.2022 5 z 5

Harry Potter je mého syna mládí..., tak se velmi dotkl i mě :-) Přečetla jsem všechny díly a jsem hrdá fanynka Harryho Pottera :-) V té době, kdy byl aktuální byl super, něco nového co tu ještě nebylo a dnes dílo Harryho Pottera nebylo ještě překonáno. Byly to knihy pro děti, pak pro mládež ... a byly a jsou to super knihy stále i pro mě, má srdcovka :-)

18.08.2022 5 z 5

Divoký koník Ryn Divoký koník Ryn Bohumil Říha

"Divoký koník Ryn" je příběh, který se odehrává na břehu Radimky, pár kroků od Labe a právě tam se ve své chatě vesničan Antonín Jakub stará o koníka z Kavkazu a to se nelíbí místním vesničanům, kteří se mu snaží znepříjemnit život.
Dozvíte se, co všechno Antonína Jakuba potkalo, jak přišel k Rynovi a jestli společně našli to, co k životu potřebovali.
Příběh o přátelství, lásce a hlavně o svobodě, která je v životě velmi důležitá.

27.05.2024 4 z 5

...a máš mě rád? ...a máš mě rád? Jan Pelc

V této knize byly pro mě neobvyklé, ale velmi čtivé krátké povídky, které se mi líbily. Na první pohled mě zaujala také pěkná obálka a velmi malý rozměr této knihy.
Ráda objevuji pro mě nové čtivo, nové povídky, nové autory a tento autor nejen zajímavě píše, ale dokáže i pobavit.

17.04.2024 4 z 5

Jestli vůbec někdy Jestli vůbec někdy * antologie

Povídky našich předních nejlepších autorů, které nás vrátí v čase do dob minulých. Osm perfektně napsaných povídek, kterým nemohu nic vytknout a líbily se mi naprosto všechny, přestože to bylo i dost smutné čtení, u kterého jsem potřebovala kapesník.
"Jestli vůbec někdy" je kniha, která by neměla uniknout žádnému čtenáři.

27.02.2024 5 z 5