Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

101 minut 101 minut Štěpán Kopřiva

Reportážním stylem psaný thriller v pasti vyspělé civilizace.
Jestli se svezu, tak představy z této četby povezu sebou.

Za dokonalé zobrazení patří autorovi hodnocení - excelentní.
Je to pocta lidem za záchranu, kterou jen tak někdo splnit nedokáže.

Citace:" A tak jste se s mučivou pomalostí sunuli chomáči tmy, napasováni do železobetonové roury tunelu, nad hlavou tíži žulových mostních pilířů i valících se hektolitrů řeky, zmáčnuti mezi potícími se těly, vměstnáni do vystresovaného stáda, a přesto absolutně sami... a čím dál víc ve vás sílilo přesvědčení, že to dál nevydržíte.

A myšlenku na šílenství jste si hýčkali v hloubi mozku jako tajný drahokam."

Čím větší monstrum, tím nebetyčnější problémy.
Čtivá děsivost současnosti fundovaně zpracovaná.

27.05.2022 5 z 5

Ariadna Ariadna Jennifer Saint

Téma nadchne, obálka a siluety vně oslní.
Zařazení do "Krásné literatury" by mělo smysl.
Autorka si dokonale vyhrála s tématem tak bohatě již popsaném k dokonalosti.
Doba dnešních dnů si žádá odklon, a tak pradávná, veleslavná, bájná historie má tu moc se na okamžik odpoutat a stanout na Krétě v labyrintu, na ostrově Naxos a v Athénách spolu s hrdiny antických bájí.
Citace:" Jak vypadá svatba olympského boha ?
Jedinou ozdobou, již jsme měli, byla nádherná koruna, kterou mi D.. nasadil na hlavu...
Úzký stříbrný kruh byl posázený růžičkami spojený v zářivý oblouk a překrásnými drahokamy, které záplály životem, když se jich dotkly paprsky zapadajícího slunce.
Ani jako krétská princezna jsem neviděla něco tak úžasného. Takže pro mě byl strašný šok, když mi ji D.. později večer cestou podél rozvlněných vod náhle sundal z hlavy a odhodil do inkoustové černé temnoty za námi.
"Proč jsi to udělal?" zeptala jsem se ....
..."Někdo ji může ukrást nebo se poničí a ztratí lesk," pokračoval. "Chci, aby žádný dar, který ti dám, nebyl pomíjivý. ...hodil jsem ji tam, kde bude navěky zářit." Něžně nasměroval můj pohled k tmavé obloze. "Vidíš támhle to nové souhvězdí?"
Ve věčnosti noci jsem spatřila zbrusu nové body světla zářící v jasných obloucích. Má koruna se jasně třpytila na temném pozadí.
"Tvá korunka bude bezpečně provádět námořníky labyrintem zrádných moří. Ženy k ní budou vzhlížet jako ke znamení útěchy, ke světlu v temnotách. Děti ji budou šeptat svá přání, než zavřou oči a odplují do snů. Zůstane tam, pevná a opravdová, na věky věků."

Takříkajíc bohatě oživena bájná historie.
Fajnovost, super.

24.05.2022 5 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Audiokniha s poutavým námětem.
Autor shrnul spoustu společenských tabu problémů, které v morálce společnosti mají vždy přednost před pravdivým lidským přístupem.
Rodina postižená ztrátou jednoho člena je v hledáčku policie, tak jako podezřelí devianti.
Soukromí vyšetřovaných i vyšetřovatelů je tradičně všestranně lidsky pestré a dětský motiv hraje virtuózně na city.

Líbila se mi.

24.05.2022 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Doba je plná nepochopení a zla, a k tomu ještě kanibalismus, to by byl vrchol.
No, dalo se to, jako akustická iluze v rozjařené přírodě, to nebylo tak drsný jako v představách.
Dilema komu fandit, když autor zpodobnil zrůdu do sexy idolu a pak mu dal prapodivný choutky. Nevyváženost měla naději na lidskost, ale zaškatulkování jej zmrazila.
Citace (*) :" Někdo přišel k penězům. Ale ho.no nevyleštíš."

Audiokniha skvěle načtená Martinem Stránským.

21.05.2022 4 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Audiokniha poutavá a skvěle načtená.
Kanibalovi jsem se chtěla vyhnout, ( má chyba), no náhled byl naznačen, neboť druhý díl má následky prvního. Takže první díl bude pro mě jen bedlivá rekonstrukce a konečně i literární špionážní sonda.

Autor své protagonisty po stránce citové ani trochu nešetří. Snad jen toho jednoho, toho, co je mu v jistém slova smyslu podobný.
Zatím je to v jeho dílech vždy postava hodna ochrany.
Už jsem si zvykla a už mi to hrdinství tak moc nevadí.

Přečerpávací vodní elektrárna u nás je tabu, proto je tak vysoko a se zákazem na všechny aktivity, kromě prohlídek.
O to víc autor nápadem potápění se v zatopené vesnici, pro vodní elektrárnu, fantazii pěkně okořenil. To jen pro začátek, další zločiny pak hrotí ostří do super kvality.

Superčtivo.

17.05.2022 5 z 5

Iluze Iluze Jeffery Deaver

Takhle nějak se mi honí v hlavě nápady jak při honičkách se šmahem převtělit do jiné role díky paruce, oboustrannému plášti, maskám a pod. To když agent Born prchá v davu a na něj vidět ze všech kamer, stačí dřep něco pozměnit a iluze kulhajícího starce je hotová.
V tomto díle je iluze v hlavní roli a je to super.
Jen to chce mozek s fantazií.
Povedená audiokniha, dokonalé využití možných variabilit.

15.05.2022 5 z 5

Sekta Sekta Martin Goffa

Pátrání po utajené sektě musí mít představu, jaké zlo se za tímto svobodomyslným počinem, vejít do společnosti nezávislých, stojí..
Přehled známých zdokumentovaných sekt bylo takříkajíc opàčkem.
Případ vložený do nich byl "bílý kůň" z českých pastvin.

Případy všeliké se děly v devadesátkách.
Tenkrát jsem si chtěla s Jehovisty poklábosit o jejich významu pro zapřisáhlé ateisty, no včasný zákrok manžela mi debatu zatrhnul a další návštěvu i přes mou chtivost dobrat se jehovistického přiznání lidské marností obracet všechny na tuto víru, eliminoval prací na nutných domácích starostech..
Pak mi bylo sděleno, že bych slovní souboj stejně nevyhrála, neboť mi tenkrát slušnost nedovolila používat takové výrazy, co znám již dnes od Brčálové Gerdulky,

Jistá vlažnost mi v závěru jaksi vadila, hold nejsme rabijáti a tak se smíříme s osudem.

15.05.2022 4 z 5

Patrioti Patrioti Pascal Engman

Poutavé čtení.
Vzrůstající narušený životní prostor jinou integritou je pro patrioty nepřijatelný.

Pohled z bývalé novinářské profese.

Problém žhavý, kulturní exodus.

Citace z první strany knihy :
" Stačí, když lidem řeknete, že došlo k útoku, a pacifisty nařknete z nedostatku vlastenectví a vyčtete jim, že vystavují svou zemi nebezpečí.
Tato metoda funguje v každé zemi."
Herman Göring
během Norimberských procesů
18.dubna 1946

Pouštět se do boje s nepřítelem v podobě státního nařízení je v demokracii neschůdné a tak revolta nabývá v apatickém ovzduší vrchu.
Obavy v povědomí zasáhnou úsudek.

Čtivé.

10.05.2022 4 z 5

Nešťastně až do smrti Nešťastně až do smrti Skottie Young

Jsem fanda pohádkové, naslané, brčálové vlasatice Gerdulky, a tak ji baštím.

Citace:"Řekla bych, že jde o možnost volby. Vadí mi, když ji nemám. Nezáleží na tom, jak je něco zábavné, když to smrdí povinností, začne se ti to hnusit, netrvá dlouho a odpor přeroste v nenávist."
"Co na mě tak civiš?"
"Protože jsi zrovna řekla něco hlubokýho. Nejsem si jistý, jak to zpracovat."

V tomto stylu bez vady.

06.05.2022 5 z 5

Skalpel Skalpel Paul Carson

Dočítám v situaci ze zážitku nejbrutálnějšího zločinu v našem okolí.
Vyvraždění zbytku již krutě osudem vláčené, nešťastné rodiny z důvodu nerespektu, jedním z potomků, bez závislosti na alkoholu i drogách, s úmyslem msty vlastní rukou.
Děsivost pro pozůstalou školního věku, sousedy a celou obec, už jen ta obrovská skvrna na dlažbě před domem je mementem.

V knize Skalpel autor - lékař s něhou zobrazuje svou lásku - dětskou pediatrii.
Pachatel únosu je z podsvětí jaksi pochopitelný. Ale pachatel vražd mi neseděl. Tak vysoký post z ústavu ?

Četba mi zůstane v paměti díky podobně horšímu případu u nás v okolí v těchto dnech.

03.05.2022 4 z 5

Jarmarečník Jarmarečník Vlastimil Vondruška

Audiokniha tradičně pohodová.

Sága rodu Heřmanů se rozvětvuje a tím i zaměření obživy.

Vygooglovaný rod Kinských (Kchynských) je důsledkem pozoruhodnosti, která dává tomuto románu punc a tak zobrazuje střípky našich dějin té doby.

Je to příjemný dotyk historie.

02.05.2022 5 z 5

Děláme si to doma sami Děláme si to doma sami Alena Thomas

Je to jen část, takže k dalším rostlinkám jsou třeba další díly.

Je jaro, a tak zase otvírám knihu s návody na přírodní apatikařinu.
Chodím po zahradě kolem ostrůvků plně rozsemeněných petrklíčů a fialek té něžné krásy a vůně a je mi jako hříšnici, když myslím na to, že bych mohla zkusit ty "kandované květy". To bych nemohla, to raději si k nim s obdivem kleknu, a za tu vůni a očar vzdávám dík jaru, že se vrátilo k nám.
Pocta přírodě, zázraku stvoření je to co máme milovat.

28.04.2022 4 z 5

Žert Žert L. V. Matthews

Sonda do odvrácené tváře zábavy. Jak se říká "dělat srandu není sranda".
A ta průmyslově tvořena z reality show pro tv je odvar z hořkého býlí.

Citace:"Levná zábava má svou cenu. Zneužíváš lidi pro zábavu."

Když se sečtou nezdary je na řadě pomsta. Musí být ale patřičně utajeně zrežírovaná k dokonalosti.

Čtivé poodhalení možných způsobů životních zápletek - traumat s filmovým humorem.

28.04.2022 4 z 5

Mrtvé oči Londýna Mrtvé oči Londýna Edgar Wallace

Audiokniha skvělé načtena Renatou Volfovou.

Klam a nebo opravdová zdravotní nemohoucnost.
Útulek skrývá tlupu co vládne podzemí Londýna.

Detektivní příběh dobového charakteru.
Hezký poslech s napětím i láskou.

24.04.2022 4 z 5

Smrtící ukolébavka Smrtící ukolébavka Robert McClure

Superčtivo.

Bez výhrad, tak dokonale mi to sedlo, že jeden zapomene na aktuality, což je záslužnost co se sijčas cení.

Citace:"Je to asi tak tejden,domě pustili že San Quentinu. Najednou k okraji chodníku přijíždí můj syn v neoznačený policejní Force Crown Victoria, ze který je cejtit tráva, až mě ten odér praští přes nos. ...
V duchu v něm zase vidím kluka. Kluka, co mě přezíravě ignoruje, když se ho vyptávám na knížku, kterou podle něj nikdy nemůžu pochopit. Nebo ho vidím, jak sedí za skleněnou stěnou kóje pro návštěvy vězňů a zírá na mě jako na hada vystavenýho v zoo.

Drsná škola - v perfektním stylu.
Doporučuji.

24.04.2022 5 z 5

Neopatrné panny Neopatrné panny Jaroslav Havlíček

Z "neopatrných pannen" se klubou nešťastné ženy.
Vidouce vůkol sebe přemnoho dramat a tragedií s hrdinkami v rolích "chci se stát milovanou a láskyplnou ženou," nelze mu než zvěčnit tento životní přerod do povídek, aby byl časem uložen do povědomí o časech zašlých.

Citace;' Taneční hodiny.
Ze začátku to nebylo tak zlé, nikdo ji neznal a nikdo ji nevyzýval. Teprve ve třetí hodině se podařilo tanečnímu mistru, holiči Sedlovi, opatřit ji partnera v pekařském tovaryši Hnidkovi. Byl to mnohomluvný frajer se slaminou za uchem, s opuchlýma očkama a rusými kníry. Hnídek byl polichocen její ostýchavosti, kterou považoval za němý obdiv, a odpouštěl ji toporné pohyby a křečovité poskoky, jimiž ho sebou stahovala na dno bezvýznamnosti . Později jeho zájem o ní stoupl tak, že Mášino srdéčko před každou taneční hodinou poplašeně tlouklo. Příčinou tohoto nežádoucího zájmu byla dívčina upřílišená kyprost. Zkušený hejsek hrubě zneužíval dovolených objetí, nestoudně ji k sobě tiskl a častoval ji zamilovanými žvásty. Mášu stál pekař mnoho bezesných nocí. Nakonec se přece jen odhodlala, příkře ho odbyla a tak se rázem zbavila svého jediného tanečníka.
Den nato se Hnídek vyzývavě procházel před (jejich) Šípkovým krámem zavěšen do chechtavé klempířovy Blaženy.
Byl to krásný a mužný čin, ale Máša nad ním neuronila ani jednu slzu."
Krámek s delikatesními lahůdkami v podobě kozích tvarůžků se skvěl na rohu uličky.

Čtivo ze starých časů v libozvučné češtině s důmyslnou pointou a zážitkovým vjemem co se již nezažije.
Bravo. ***********

20.04.2022 5 z 5

Smrt letního hosta Smrt letního hosta Rex Stout

Audiokniha.
Věřit v nevinu , u tak jednoznačného případu, je jako chodit s kůží na trh. A to je veliká sázka do loterie, neboť na své renomé jsou naši detektivové patřičně hrdí.
Odolat v souboji zatajování a negativního postoje k vyšetřování je někdy samá nepříjemnost
Lehce únavový vliv.
Z pohodlně živeného Nera je akční jen ta část jeho těla, kterou má rád na talíři jako delikatesu od telat.

Vcelku poslech jako kulisa - jde to

20.04.2022 4 z 5

Poprava Poprava Yrsa Sigurðardóttir

Audiokniha super.
Případ "Poprava" má všechny známky pomsty, ale proč ? Vzorná oběť, stopy minimální, tlak na nepatřičnost v obraze politického zájmu, osobní trable vyšetřovatelů, nadějný svědek se slibem mlčení, všechno velmi dobře zamuchlované.
Tolerance všeho dříve zakázaného se vymstí, neboť právo na slušný život je v člověku nevykořitelný.
Značka Yrsa je už pojem a tento příběh je zrcadlem společnosti mistrně vyprávěn.

Má to sílu a avízo.

20.04.2022 5 z 5

Pod ochranou lišky Pod ochranou lišky Kevin Sands

Po sérii "Šifer" je v této knize- první z další série " Zloději stínu" jaksi mýtů nadbytek.
Větší kapkou problému byly pro mě jaksi nezvyklé překladatelské výrazy.
Snad by se autor sám podivil, co se nám to tu zjevuje za překladatelský šmodrch.
No, asi je třeba si zvykat na diktát nelogiky.

Jinak poutavý příběh má nemalé napětí a nekladouce mezí fantazii je čtenář pohlcen dějem nezletilých, zlodějských bídníků za očistu duší přes další zlodějský úkol.

Lapeni v hadím koši si již plánovat budoucnost nemusel. Ale když patronkou zlodějů je Liška, pak je chytrost ta nejlepší cesta k úspěchu.

Citace:" zákonitosti zlodějů: Nikonu nevěř, pozoruj řeč těla, vmysli se do role svého pronásledovatele...."

Čtivé a pozoruhodné, další díl si mě určitě najde.

13.04.2022 4 z 5

Čínske vraždy v bludisku / Čínske vraždy klincom Čínske vraždy v bludisku / Čínske vraždy klincom Robert van Gulik

Audiokniha, jako vždy od mistra bohatá na události zločinností hemžících se čínských dějin.

Soudce Ti v novém působišti musí zjednat pořádek, nastolit systém dodržování zákonů, potrestat rebelii, vyšetřit podivné dědictví a podivnější úmrtí.
Tresty za zločiny jsou pro odstrašení velmi kruté. A tak ke zmírnění krutostí mučení jsou jisté nádherné pasáže zkrášlující pocit z pohledu na tuto dobu "Soudce Ti".

Citace: ( na návštěvě u poustevníka)
"Stařec nedbajíc na naléhavost soudce Ti jen rukou ukázal na chatrný příbytek a nechal hosta aby se usadil.
V povětří se vznášela něžná vůně orchidejí.
Soudce Ti se zahleděl na okna a zarazil ho nádherný pohled na rozkvetlou verandu.
V porcelánových mísách a okrasných vázách byly samé rozkvetlé orchideje. Soudci se zazdálo, že vůně zaplní celou místnost.
A jak tak seděl, pocítil, jak jeho znervózněnou mysl květiny pomalu tiší.

Stařec mu podal čajovou misku s horkým nápojem.
Soudce Ti trochu upil a pomyslel si, že co žije, tak lahodný čaj ještě nikdy neochutnal.
Stařec se usmál. " Voda je ze skalnatého, jezerního útesu, kde pramení potok.
Čajové lístky jsem večer vložil do puku chryzantémy. Povybíral jsem je až ráno, až když květ otevřelo slunce a lístky čaje nasákly vůní ranní rosy z květu."

Až teď, při této představě, mě umění obřadu čajových kreací okouzlilo.

Zápletky opět dokonale zapeklité a tresty strašlivé.
Super zážitek.

13.04.2022 5 z 5