Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Do pekla a zpět Do pekla a zpět Jakub Hoza

Adrenalinová injekce na energo-virový čas.

Peklo - lidské zlo izolovaných v té brutální podobě a přesto ztvárněné s nezvykle decentní slušností udržet uzdu před extra silným výrazivem.
Autorův styl je jistou konkurencí pro Š.K + F.K. + J.K. s podobným zaměřením stylu tvorby.
Má zajímavější pohled a v praktických detailech výhodu v oboru a v hobby, což čtenář (já s nadšením) ocení.

Citace: (noční zvukomalebný zážitek) :" Jarouš poslední dobou moc často do akcí v terénu nechodil, ale poměrně nedávno jsem měl to štěstí s ním bivakovat, a můžu vám říct jedno : Chvíli jsem uvažoval, jestli mám volat zdravotníka, nebo rovnou exorcistu."

Hlášky tak osvěžující, že pocit hladovosti jen tak nevymizí.
Superdílo, 4,5 *.

03.11.2021 4 z 5

Iluze: Magická komedie Iluze: Magická komedie Pierre Corneille

Na E-knihy zdarma pod titulem Magická komedie.
Jak přínosné od PMK v tomto čase iritujícího Neladu mít jako dárek veršovanou hru z roku 1636 od věhlasného autora francouzského dramatu, oblíbence kardinála Richelieu a Ludvíka XIII.

Po zapuzení svého syna se po letech jeho otec snaží zjistit jeho osud. Na radu svého přítele navštíví Mága v jeho sluji a ten ho iluzorní formou vede synovým životem.

Citace:"On vzal vám peníze; však kořist tato celá
jen z rána do noci mu stěží vydržela;
by v Paříž dostal se , on na obchod se dal
A proti migréně lék jakýs prodával,
z ruky hádal zas, a tak tam dorazil.
Vtip mnohé živí tam; on z něj také žil."

"Tak v rukou štěstěny vždy naše naděj leží;
je dole, nahoře, jak její kolo běží;
a řádem nerovným, jenž ve světě se skrývá,
je štěstí souzeno, že také rub svůj mívá."

Příběh s brilantním překvapením nakonec.
V seznamu " Filigrán ve verších."

29.10.2021 5 z 5

Michelangelova inkvizice Michelangelova inkvizice Matteo Strukul

Očekávání bylo naplněno, i když ...do záře knihy "Kámen a bolest" od Karla Schulze se dostává jen částečně.
Autor s vysokým renomé zde sestavil příběh z druhé poloviny Michelangela života a vložil do něj historické procesy - církevní moci.
Umělec pod jhem církevní panovačnosti bojuje svým způsobem s diktátem z něhož není úniku. Malby a sochy jsou v postoji k církvi provokativní, ale tak umělecky okouzlující, že jim nelze upřít nárok na místo ve Vatikánu.
Pohled Mattea Strukula na detaily díla naplňuje sílu víry v jinou církev, kterou si Michelangelo ve svém srdci uložil.
Snad jako první emočně zpodobnil Mojžíše poznamenaného obětí "Desatera".

Citace:" Miloval sochu Mojžíše. Když ji vytesal doufal, že se mu alespoň trochu podobá.
Kdyby prorok hleděl vpřed, jeho pohled by se upíral na samotný symbol katolické pověry, na ten oltář s okovy, jenž by představoval úhelný kámen světské moci, které se církev nehodlala ani v nejmenším vzdát. A on nechtěl přispívat k zvěčnění takové ostudy. Proto musel nalézt způsob, jak by Mojžíš odvrátil pohled od oltáře směrem ke světelnému zdroji."

Michelangelo Buonarroti - "Kámen a bolest" - Karel Schulz - láskyplný obdiv.
Michelangelo Buonarroti - "Michelangelova inkvizice" - Matteo Strukul - síla vzdoru.

Bez googlování se četba neobešla.
Paráda, jako vše z časů historie v podání mistra M.S.

26.10.2021 5 z 5

Dobrodruh, s r. o. 1: Přivádím hajzly do neštěstí Dobrodruh, s r. o. 1: Přivádím hajzly do neštěstí Pavel Jansa

Pro mě "Trhlina" ( Jozef Karika ) z domoviny.
Náhled do knižních novinek, odvážný název, kdo by v dnešní době neměl tu chuť,; když jsem na zadní straně knižní obálky objevila siluetu "naší radnice" byl to pocit - být v obraze. Známé prostředí, některá jména (tenis), aféry, celé natolik živé a podmanivě skoro uvěřitelné, tak jako dráždivá "Trhlina". Skoro mám chuť, jít si to ověřit.
Někdy neuvěřitelný scénář napíše život sám.

Citace:" A aniž jsem si to uvědomoval, úplně automaticky jsem pořád něco tiše mumlal. Co asi? Však víte...A vyhladí je Hospodin, Bůh náš... Pevně doufejme, říkal jsem si, že strašlivý Bůh Izraele ví, co se patří..."
"V Grandu se vždy jedlo na stříbře."

Fajn, čtivé, napínavé v kontrastech Hané a Ameriky.

Na knihu "Jsi královnou mých snů" se těším.

17.10.2021 4 z 5

Cesty rytířů Cesty rytířů František Niedl

Náhodně došlo k výběru této knihy po historickém románu Ludmily Vaňkové "Žena pro třetího krále", jenž z jiného úhlu pohledu na královnu Rejčku si do své série zapsal František Niedl.
"Cesty rytířů" je závěrečný díl, v němž královny své pletichy koncentrují na moc - za vším hledej ženu.

Každá postava je svébytná osobnost se svými city, záludnostmi, láskou i oddaností.
Rytířství bylo znakem pro ušlechtilost.

Jako vždy super.

14.10.2021 5 z 5

Přikázání sedmé: Nepokradeš Přikázání sedmé: Nepokradeš Robert Brinda

Jak je autorovým zvykem geniálně rozšifrovávat vše,
co má vliv a souvislosti na záhady života a duchovno jím pojímané, pro závislost na kreativitě bystrého úsudku.
Opět četba v pestrém rozsahu myšlenek na stejně " ukradené desatero".
ChamuraPiho zákoník (ne s B).

Kapitola "Šla Nanynka do zelí" je z právního hlediska luxusní ukázka rozvedení trestního činu ve všech možných variantách v závislosti na existenčním postavení na společenském žebříčku. Super právní rozbor.

Potěšení z gejzíru trefných postřehů a logicky provázaných nápadů.
Autor je borec ve svém oboru.

10.10.2021 4 z 5

Žena pro třetího krále Žena pro třetího krále Ludmila Vaňková

Finta v názvu nedá zvědavosti usnout, a tak jsem toho "třetího" googlila do zbláznění. No, je lepší si počkat na konec, to se to pak autorce skládá poklona.
Celý příběh se zakládá na nálezu dobového zápisu od jednoho pravověrného mnicha :
Citace :" Týž Jindřich z Lipé vášnivě miloval na pohoršení druhých macechu české královny." (Elišky Přemyslovny).
Musela být úžasná, když vášeň dovedla jednoho z předních šlechticů země, podmanit jeho city natolik, aby to i sluha boží jako zpovědní tajemství zašifrovaně vyzradil.
Ve víru historických dějin se mladičká, osiřelá, polská princezna Richenza ocitá v Čechách, jako nevěsta a záruka spojenectví, pro Václava II. a jako macecha pro jeho skoro stejně staré děti.
Její příběh je poutavý a plný změn láskyplných radostí i láskybolných strastí.
Autorka milostným nadhledem popisuje příběh citového zrání z princezny do majestátu královny.

Citace:" První muž království opouští svou královskou moc, aby se vrátil do náruče své lásky."

Její osud je hoden historického zápisu alespoň jako beletrie.
Audiokniha zdařilá v romantickodramatickém hávu.

07.10.2021 4 z 5

Audiokniha skvěle načtená.
Mimořádný skoro dokumentární počin z novodobé historie o kriminálních deliktech v naší novodobé kapitalistické společnosti z pohledu elitního vyšetřovatele Roberta Šachty.
Jeho životní krédo je zatvrzele nezlomné.
Jeho start v politice bude po zkušenostech zpestřením zaběhlých smluvních praktik.
Ještě jisté kauzy jsou v řízení, a tak se jeví, že už bude snad čisto.
Příběh je životní cesta oddaná přísaze, jako málokdo je jí věrný. O to, je jeho citové soukromí jiné.
Hrdina bez bázně a hany, jeví se tak, sázka jestli ho nenalomí práce či city není na místě.
Výtka - na obálku by nekompromisně jako tapetu coby podklad pod fotografii patřil snímek medailí. ( I navzdory RŠ.)
Pozoruhodný životní projekt.
Bravo.

06.10.2021 5 z 5

Škleb Škleb Joseph Knox

Po "Sirénách" další díl, ve kterém je klíčem minulost, jenž noční můry koncentruje a jako kapky jedu tím toxicitu po příběhu nechává v odéru košatět.

Citace:" U vchodu ti stála hotová ježibaba. Dlouhej černej kabát, rukavice s utřihnutýma špičkama, prostě zjev. Cukala sebou, jako by do ní někdo pustil tisíc voltů a v uších slyšela hlasy duchů... Akorát ti duchové byli toho večera dost vzteklí.
Tak ti jedu po cestičce k ní, největší slušňák, dojdu k ní a ona mi začne plkat cosi o Ježíšovi a ptá se mě, jestli jsem vysvobozený. Že prý znovu přichází, už je na cestě,... Já na to, zlato, podle mě je dneska mimo město.
Ukázalo se, že se do útulku vloupala a všem psům dala první svatý pomazání, nebo tak něco. Počkejte tady, povídám jí. Dojdu do půlky chodby a málem mě porazil nepředstavitelnej smrad. V každém kotci, stáli psi zmáčení na kost, fakt durch." Zasmál se.
"Ta baba je pokřtila benzínem. Ohlídnul jsem se za ní. Stála pořád ve dveřích, zády ke mně, a jako by se chvěla. Uvědomil jsem si, že škrtá sirkou. Kráva šílená nás chtěla zapsat na seznam Božích hostů."

Čtivá "drsná škola".

04.10.2021 4 z 5

Ždibřich Ždibřich Richard Skolek

" Ždibřicha chci výhledově na hrad."
Povedená bezvadnost.

02.10.2021 5 z 5

Sirény Sirény Joseph Knox

Atraktivní hrdina - inkognito coby lůzr, to jsou mimikry svérázného zkorumpovaného detektiva pro vyšetřování drogové mafie, jenž je vtažen do podivné hry s nebezpečím.
Anglie a její podsvětí.
Mladý autor s tak znaleckým, silným tématem se jeví jako generace bez naděje.

Citace:" Víte, co je ještě horší než objevit vlastní dceru, jak se bodá do krku?" Zakroutil jsem hlavou. "Když se probudí, přijede domů a začne vás nenávidět za to, že jste ji zachránil život."

Čtivé, jen to chce leckdy pauzu na sprchu pro očistu normálního vědomí od kalů společnosti.

28.09.2021 4 z 5

Vražedné úmysly Vražedné úmysly Marc Cameron

První ze série a start se zdařil.
Zapůsobil pestře akčním životem v příběhu.
Každou z postav autor obdařil svérázností a hrdinovi dal ze svých zkušeností vše co jej v životě formovalo.
Jaksi, nezvyklé záludnosti v zločinecké sféře jsou verzí, že i vychytralý zločinec může mít v šíleném amoku zmršené nápady.
Na další se těším, není nad pocit, že šance se té "zaslepené s váhami" nesmí upírat.

28.09.2021 5 z 5

Tajemství Západního průsmyku Tajemství Západního průsmyku Zane Grey

Příběh je svou dobou ovlivněn.
Bylo třeba hrdinů co dají v šanc svůj život, ne však čest a charakter. Pro citový záblesk je oběť nepodstatná a smrt je vždy blízko.
V dobytkářském kraji je podstata výdělku na trzích a jatkách. Zde se kovboj R. protřelý životem na první pohled zamiluje do T. Nějak odsouvá poznání, že její vztah s s jedním z bratrů je podivný. Ale překážky, je nutné zdolávat. Jsou docela velké, krádeže dobytka a narušený trh jatečné produkce, která jednostranně vzkvétá, nevraživost soků.
Nějak mi nelahodily náhlé projevy v ubezpečování citu, aniž by si prověřil jestli její mysl má vůbec jasno.
Přírodní pasáže jsou nejcennější devízou.
Napětí má stupňující tendenci, ale konec je pohádkový - dračí hlava uťata a s... ? Kdo ví ?
Nápad, jak by příběh vypadal v dnešní volnodrsné mluvě se mi z důvodu lehce nasládlé, století staré řeči, jeví jako provokační pokus o záchranu již málo čtených příběhů. ( snad hokus-pokus pro trénink mozku).

Vzorek z citace: "...třpytivý záblesk měsíce v jejich šedých očích jej oslnil.. její oči vypadaly jako temné hvězdy.."

Představivosti byl vesmír dokořán, "Černé díry" byly neznámou.
Audiokniha.

26.09.2021 4 z 5

Prodavači ostatků Prodavači ostatků Vlastimil Vondruška

Martin ze Stvolna - student, trubadúr poznává na svých cestách slasti lásky a mamonu, ale i strasti bídy, nemocí, válečných útrap a církevní represálií.
Jeho láskou je "nevěsta s křížkem" , která na ono K uprostřed jenž je utajené, je ve své podstatě profesionálně hrdá, a proto se jejich cesta k dobývání dobrého bydla stává alespoň krátce úspěšnou.

Citace:" Rytíř používá meč a žena zase lest."
"Ráno za rozbřesku zašel do katedrály Notre-Dame ke zpovědi. Našel tam stařičkého, bělovlasého děkana, jehož širokou tvář byla zbrázděná vráskami a vypočítával mu svoje hříchy.
O ženách se kterými spal, o lidech, které ošidil, o nebožácích, které zabil, o pochybnostech, které nahlodávaly jeho víru, o lidech, které miloval, o drobných radostech, které prožil, o víře a zkouškách, o bolestné touze věřit v milosrdenství boží."

"Církevní poučky opřené o autoritu byly jednoduché a srozumitelné, byly ale sobecké a špatné."

Jaksi mi chybí ty kapky těch dívčích stresů z početí, pohled z druhé strany lože.

Hezký rozjezd série " Ostatků".

Audiokniha - v prostopášné dráze.

23.09.2021 5 z 5

Špion: Třicet let jako tajný agent FBI Špion: Třicet let jako tajný agent FBI Ralph Pezzullo

Životopisný věřím, že příběh agenta FBI který je až neuvěřitelný, je skutečný.
Tvůrce a autor "podrazů" ve velkém stylu, jde přes nebetyčné překážky z řad vedení, k fintám, jak na zločince, mafii Italskou, ruskou, mezinárodní kartely, gangy a psance.
Citace:" Pracovali jsme v utajení na případu motorkářského gangu a já sotva uměl jezdit na kole, nedej bože na motorce.
Psanci byla drsná banda. Podle zprávy ministerstva spravedlnosti, byli tím nejnásilnějším motorkářským gangem v zemi, s více než devadesáti odnožemi po celém světě. Jejich logo , kterému říkali Charlie, se skládalo z lebky a zkřížených pístů.
Vydávali jsme se za kamioňáky, pro přepravu aut do Mexika."

Život na hraně ve více rolích stále ve střehu a plánem jak nastražit vše, aby to u soudu splnilo literu zákona pro pobyt v nechtěném chládku.

Nemůžu než než obdivně gratulovat.

13.09.2021 5 z 5

Velká závěť Velká závěť François Villon

Závěť - osudové indície s pomstou.
Překlad Otokar Fischer, porovnání jiných překladatelů bude stát za to.

Na mysli vytane náš Karel Kryl, F.V. byl jeho oblíbencem.

Z "Balady o jazycích klevetníků "čiší tolik extrémního hněvu , který by nebyl možný bez veliké zrady. Proto utrejch pro jazýčky klevetníků je koncentrace neskutečně odporná.

Má to sílu a náboj vzteku, ze kterého pak ční osobnosti ducha a rétoriky.

09.09.2021

Legendy: Praga mater urbium Legendy: Praga mater urbium Michael Bronec

Čtivá NEGACE, úlety fantazie, déjà vu.
Dílo Most byl zásek do odolnosti.

Praho, z povzdálí jsi v mé fantazii krásnější.

09.09.2021 3 z 5

Usoužená hlava šamana Usoužená hlava šamana Robert Brinda

Tématicky podobná kniha "Co jsme to tátovi provedli" mě doslova okouzlila, takže ve srovnání je tato podoba pokulhávající.
"Usoužená hlava šamana" má jiné plus, z hlediska historie kulturní vzdělanosti - víry, polemiky v oblasti evangelií má zajímavější postřehy, neboť poodhaluje utajované rozpory.

Na speciální desatero se těším.

05.09.2021 3 z 5

Nôž tvaru delta Nôž tvaru delta Kenneth O´Hara

Tvar nože délta je pro řezbářské řemeslo virtuózní nástroj a mistři s ním kouzlí od dávnověku. V hradech a zámcích to jsou skvosty.
Z autorova nápadu použít tento nástroj jako zbraň, se jeví pachatel jako specialista - vykrajovač, a tím víc graduje děsivý pocit, proč tak záludně, když se incident jeví jakoby skrat s nedopatřením. Tím pak dramatičnost nabírá na tlaku, až do toho virtuózního konce.
Není nad to si vybrat tvůrčí domov pro spisovatele v klidném prostředí mezi starousedlíky
z VIP. Nic netušícího autora detektivek čeká devastační překvapení.

Audiokniha po všech stránkách super.

05.09.2021 5 z 5

Learovy třesky plesky česky Learovy třesky plesky česky Edward Lear

Pročteno dvakrát pro výběr do citace, ale to šmrncovno mi chybí.
Jednoduchost v rýmech by mohl mít na svědomí šprýmařský vykuk - naschválník.
Citace :" A jeden chlápek v Maroku
propadal často amoku,
a trhal zběsile
na cucky košile
a třískal hrnky v Maroku.

A jeden chlápek z Komárna
byl povaha dost rozmarná,
a tak vám místo voru
vesloval na lavoru,
když chtěl odjet z Komárna.

Tak snad příště v jiném díle.

26.08.2021 1 z 5