Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Tajemství kovového domu Tajemství kovového domu Ellery Queen

Audiokniha poutavá.
Příběh je nahuštěný podivnostmi, zakamuflovaný identitami a logika šátrá, kde by našla počátek.
Představivost se tu musí znásilňovat.
Aranžmá a scénář stojící na mamonu mi neučaroval.

25.04.2021 3 z 5

Sbohem buď, lásko má Sbohem buď, lásko má Raymond Chandler

Audiokniha - hezky se to poslouchalo.
Coby ohrožený druh v pracovním procesu stále P.M. hájí svoji vybranou profesi, i přes tělesnou újmu na zdraví, od níž mu autor z gustem nepomáhá.
Případ - Cherchez la femme, klíčové heslo, které tragicky motá hlavu mužům.

Hlášky jsou někdy až až, ale fialové oči a velké smaragdové náušnice v boa z bílé polární lišky vyrovnávají skóre.

Stará dobrá klasika.

23.04.2021 5 z 5

Kulma drát Kulma drát Skottie Young

Jsem ji věrná, té malé navztekané, křivozubé, brčálovlasé, drijáčnici Gerdě, která řádí mezi megamagorskými potvorami.
Iritično si je třeba užít, alespoň v knižní formě, neboť ve skutečnosti je to neužitečné.
Citace:" Hlavně se nezraň tak vážně, že bych tě musel krmit, utírat, mýt a přát si vysvobození v podobě vlastní smrti, přičemž bych se musel smířit s faktem, že k ní nikdy nedojde."
"Jdi do pajzlu, Láďo!"

Těším se na další vyšťavený díl.

23.04.2021 4 z 5

Mezi tiárou a orlicí Mezi tiárou a orlicí Vlastimil Vondruška

Jak jsme se stali díky Vratislavovi Korunní zemí.
V tradičním duchu prosvětlená zasunutá historie z doby Dalimilovy působnosti v knížectví - království českém.
Silnější vítězí navzdory všem, jen delikátní polické vize a oddanost věrnosti spojenci vyzrály v plody - dědičné koruny české a polské.

Rod Přemyslovců v plné síle za časů bitev, intrik a osudových ran.
Dědičné vlohy po předcích (Oldřich a Božena, Břetislav a Jitka) jsou předpokladem pro jedinečnou osobnost rodu.

Audiokniha jako balzám na dnešní dobu.

22.04.2021 5 z 5

Nepřítel státu Nepřítel státu Vince Flynn

Pro fandy napětí extra superčtivo.
To zlato na jménu na obálce knihy už udává hodnotu obsahu.
O tom, jak nelze předvídat trvalost spojenectví, když je tolik možností vstupujících do hry o moc v podobě nebezpečně odlišného světonázoru a křivých charakterů.

Příběh ze kterého mi zůstane v paměti forma výslechu - svačinka skvrnitého mazlíčka.
Bezvadnost.

19.04.2021 5 z 5

Viníci mají strach Viníci mají strach James Hadley Chase (p)

Petr Rychlý podmanivým hlasem každé postavě dal osobitost, takže zážitek byl z audiočetby skvělý.
Případ brutálních vražd nemá skoro žádné vodítka, jen nezbytný doplněk pro náruživce - marody plicních sanatorií.
Elitní společenská sorta má policii zpacifikovanou, takže vyšetřování má svá úskalí, a je nutné pro detektiva odolávat tlaku i inzultačnï komunikaci.

Útěk z reality do knižního světa je léčivost.

16.04.2021 5 z 5

Piksla červů Piksla červů James Hadley Chase (p)

Bezvadný.
To udělá čtenáři radost, když v hrdinovi najde tu nefajnou vlastnost, která je tak člověku blízká, které rozumí a chápe, že to v mozku vždy zahřmí jako první
ta myšlenka, než ta druhá o počestnosti a spravedlnosti.
To pak ten souboj svědomí s touhou po mamonu a s nepředpokládanýmy okolnostmi náhod v zakuklené postavě špehujícího ochránce, je virtuózní koncert.

Citace:" Páni, kdybys věděl jakou velkou pikslu červů jsi otevřel, neseděl bys teď tady s tím úsměvem na tváři" myslel jsem si. "

Bravo, ač letité, má to šmrnc.

15.04.2021 5 z 5

V tieni V tieni Dominik Dán

Postupem audiočetby, jsem zjistila, že to znám, ale jak to, že to nemám v seznamu? Pak se mi rozjasnil obraz u maringotky - patrola u bufáču, ..... Bylo to film; no, nezaškodilo vědět - po delším čase spíš tušit, kdo ten hrozný mord má na svědomí, a jak se s tím "chalani" brilantně poperou.
Fuskáč dal zabrat, i když, ne vždy toto nožní prádlo správně sedlo......!!!
Citace:" Dáš si za pohárik?"
"Ne, víte kolik lidí zemřelo na alkoholismus?"
"A víte, kolik se díky němu narodilo?"

Tradiční slovenská fajnovost.

12.04.2021 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Jak naočkované Agathou, jen jich víc přežilo.
Hotel na horské samotě, pustina, mráz, tma, výpadek elektřiny, nedosažitelná wifi, vražedné ambice, vražedné zážitky, vztahové konflikty, ergo - zážitek.
Audiokniha skvělá celičká.

12.04.2021 4 z 5

Loučení s Lennoxem Loučení s Lennoxem Raymond Chandler

V jisté době bych dala 5*, ale doba se mění a styl vyzrává z reálného života, takže je pozoruhodné v jakém světě, ovlivňujícím jeho tvorbu, tehdy autor žil,
Zasadit případ F.M. do společnosti znuděné smetánky v poválečných poměrů, kde bohatství je pastí ze které ti pomůže jen smrt, a to jakákoli.
Zdařile ve spirále kruhu napínavý případ.
Audiokniha.

11.04.2021 4 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Bravurně sestavený příběh, touha žít v estetickém a přívětivém prostředí je základem pro rozvoj osobnosti a splněním snů nejen pro zájemce, ale i svérázného majitele.
Podmínky jsou zavazující a tajemnu z minulosti se nedá odolat. Proč?.....

Audiokniha - thriller, až strach poslouchat dál, co z nových, lékařských poznatků může těžce zkomplikovat život. (v době očekávání )
Superdílo.

08.04.2021 4 z 5

Baudolino Baudolino Umberto Eco

Hezky se to poslouchalo.
Ostatky a grál - indicie, na kterých si autor zgustl.
Svéráz zpracování, jak ve zrodu křesťanství bylo třeba pro lepší ideu přemalovat vize o dalším životě s přehnanou fantazii.
Jaksi mě hřeje, že autor na cestě z Říma do Paříže nechal hrdinu projít Vídni, ale k údivu v roce 1189 - 1190 i Bratislavou.
Prešpurk by na mapě dnes nenašel, kapku to vadí na kráse.
Citace:" Když už nic, tak si odvezeme tu slámu a třísky - relikvie ze Svaté země, poklad, o kterém nikdo neví." rozchechtali se ve spolek. "
Jako rozhlasová hra vytvořená z filmu, autentičná fajnovost.

05.04.2021 5 z 5

Povídky z druhé kapsy Povídky z druhé kapsy Karel Čapek

Audiokniha, jenž se vemlouvá do srdce, zakotví, dobře usazená silou čistoty a pravdy na život prostý i složitý v ruchu světa.
Citace:" Čisté svědomí je ta nejlepší hygiena."
Povídky, které s utkvělou představou jistého dobra v lidském konání dovedou zaujmout.

04.04.2021 5 z 5

Extrémní oběť Extrémní oběť John Sandford (p)

Začátek se nezdál zaujmout, ale pak to přišlo, extáze a vydržela do konce.
Bravurně sestavená vysloveně scénáristická exploze.
Není možné nevěřit, tolik lidsky osobitých a rozmanitých pocitů rozhořčení a vzteku ze špatností, že se aktérům nelze divit jejich záludnosti.
Citace:" Poslyš, ne že sem dorazíš a budeš mě chtít zabít. "
". já vůbec netuším, o čem to mluvíš,"
"Víš to moc dobře. Poznám ti to na hlase,.
"Musím ti povědět, že se mi zase rozproudila v žilách krev. .. konečně se posouváváme od keců k činům."

Amerika ve světle.
Autor se vsunul vedle V. Kutschera na špici současných TOP v podobném stylu tvorby.

03.04.2021 5 z 5

Motiv koní Motiv koní Dick Francis (p)

Audiokniha v příjemném poutavém poslechu.

Podvody a ziskuchtivost jsou po celém světě lákavé.
Motivy koní na plátnech jsou leckdy legendami jejiž cena je jměním, ale i důkazní indicií.

Jedna z mála bez krutosti.

03.04.2021 5 z 5

Reflex / Betónový tip Reflex / Betónový tip Dick Francis (p)

Tradiční čestný hrdina, s jiným dalším koníčkem, jímž je fascinace fotodokumentů.
Tímto fotokurzem je nutno četbou projít, tím pádem dojdeme k jádru pudla - záhadě, která hýbe společenskými elitami.
Křivácký postoj k zisku se jeví jako nutnost, bez níž by asi na chleba nebylo.
Je to obrázek, který spolu s utrpením koní je lepší raději nepoznat.
Audiokniha.

03.04.2021 4 z 5

Liška v dámu Liška v dámu Jiří Kratochvil

Ujetina.
Přetvořená Liška (Bystrouška), má za úkol incident mezinárodních rozměrů.
S konfidentem zpravodajských služeb si život coby učitelka jazyků užívá než si příroda vzpomene, čím byla.
Audiokniha dobře provedená, ale moje fantazie, mi zde meze nakladla.

30.03.2021 2 z 5

Zuřivost Zuřivost Sandra Brown

Zuřivost ? Spíš Zatvrzelost.
Jednou hrdina, navždy hrdina, americký hrdina na piedestalu, navzdory nevyřešeným okolnostem si pátráním syn John ničí kariéru, ale tvoří charakter.
Příběh se zvraty, takže věřit je na vážkách.
Autorka s rutinou vztahy eskaluje.
" Kandidáti se snem ".
Čtivý, americký John Nebojsa.

29.03.2021 4 z 5

Hadí doupě Hadí doupě Agatha Christie

Překvapením byl styl jako od Chandlera, nebo spíše naopak.
Detektivní příběh od královny detektivek v audiočetbě v excelentním přednesu pana Zavřela bylo fajnovost.
Příběh zločinu v němž je mimo jiné alibim důrazný odpor vůči mamonu, je tak nelogický, až je podezřelý.
Dětské říkanky - (dnes v mezinárodní politice Putin Bidenovi ) jsou klíčem k rozluštění. "Kdo to říká, ten to je, na toho to pasuje."
Bezvadnost.

25.03.2021 5 z 5

Čtvrtá ruka Čtvrtá ruka John Irving

Příběh o šanci.
Když si osud zamane zasáhnout do života uprostřed úspěšné kariéry pohledného reportéra drsnou hříčkou, která popularitu znásobí, pak je změna nevyhnutelná.
Hořkost ztráty není tím hlavním problémem, ale odolat nabídkám coby rozsévač genů je to, co musí dát na váhy pro šanci na rozcestí života.
Audiokniha, skvěle načtená L. Mrkvičkou.

23.03.2021 4 z 5