Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Maigret chystá léčku / Maigret zuří Maigret chystá léčku / Maigret zuří Georges Simenon

Maigret zuří, audioverze.
Zmizelý pohodový podnikatel, následný nález, ale vše je nekonfliktní, až suma probere z latergie postřeh a nechtěná výčitka spustí zuřivost, která má smrtelný účinek.
Profesní hrdost byla ctěná, dnes kdo ví?
Opět skvělá ve skvělém obsazení.

06.12.2019 4 z 5

Prípad z baru Prípad z baru Georges Simenon

Česky - "U kulaté báby", audioverze s parádním přednesem.

Citace:" Začalo to jako cesta na prázdniny. Na malém nádraží na Azurovém pobřeží se všechno zalykalo ve slunečním jasu. Peron lemovaly palmy a kaktusy a ve vzduchu voněly mimózy a za skladem bylo vidět velikánské modré moře."
Zde by chtěl zakotvit každý, znám ten pocit.
I oběť se zde na léta schovala, s cejchem " člověk z jiného světa" si užíval lásek se špatným koncem.
Bez zbytečných řečí - takto vyřešeno, takto požadováno, takto vytraceno.
Pohodový zážitek.

05.12.2019 4 z 5

Maigretův revolver a stará dáma Maigretův revolver a stará dáma Georges Simenon

Maigret a stará dáma.
Audiočetba v top obsazení, tudíž živý projev s vlastnostmi charakterů postav. Zadumaná zralost mouder života, mladická nadšenost, profesní oddaná obětavost, měšťácká noblesa, krčmářská vlídná servilnost, obdiv a úcta prolínající se k postavě M. jako všudypřítomné fluidum, ale faleš, ta neladí v kompozici obrazu. Je to hra ? Je, opravdu, vypočítává hra na pravdu.
Chyběla by v seznamu důvodů zločinnosti v Paříži zvlášť.

05.12.2019 4 z 5

Třikrát Maigret a neochotní svědkové Třikrát Maigret a neochotní svědkové Georges Simenon

Maigretův zloděj - audiokniha

Citace :" Inteligence, kterou neprovází síla charakteru je na nic."
Je to i poodhalená šifra na obsah, kdo si troufl na M.? a proč?
Jako vždy dobrý.

04.12.2019 4 z 5

Inspektor s velkým ptákem Inspektor s velkým ptákem František Niedl

Další díl Inspektora Prevíta jsem si užila, pohoda s kapkami humoru, ale co hlavně, vtáhnout do děje zvířenu a jachting je otevřít stavidla mým vzpomínkám, takže dvojí zážitek.
V rodinném zázemí dochází ke změně na postech, tchýně žije, inspektor si nechtíc tvoří zázemí společnosti chlupatých, opeřených a šupinatÿch tvorů, díky kterým likvidace početné bandy zločinců je neuvěřitelná, hlavně pro pomalu chápavou kolegiální policii.
Fajnovost, tak jako první díl, v mých F.

Menší prózy Menší prózy Karel Čapek

Taková blaženost česky sestavených mouder.
Ani se nedivím tomu přátelství s Prvním prezidentem. Bylo podnětné z obou stran.
Citace:" Vím, ..že vás zrovna zaměstnávají volby...a že v takové chvíli není místa pro moudrost, a ani pro rozum, volby jsou příležitost chytráků.
Chytrost - rozum - moudrost znamenají schopnosti intelektu a mají docela různý smysl.
Například- Chytrý politik může být docela dobře taškář a škůdce republiky, ale rozumný je ten kdo dovede řídit věci k obecnému užitku a chválihodně. Kdežto moudrý, to cítíte všichni, je tkř. otec vlasti, je to srdečné."
Chytrost je dar, nebo talent;. je zlomyslná, krutá, využívá slabosti jiných ke svému zisku a vede k úspěchu.
Rozum je přednost, čili síla; Je krutý k člověku, spravedlivý k účelům a vede k nápravě.
Moudrost je ctnost; nemůže být krutá, neb je sama blahovůle a sympatie, nehledá zisk, vede k harmonii." ( Aghaton čili O moudrosti)

Pro příští volební kampaň na post NEJ jako titul VZORU pro voliče a bezmezně zaegované kandidáty.¡!!!!!!!!!!!!!!

Mrtvé matky Mrtvé matky Jason Aaron

Smrt matek, zkraje série bere příštím dílům ideu - záchovnou a výchovnou část rodové podstaty, takže zůstává jen prapraprabába a něco z barového prostředí nemající vztah a chuť pokračovat v zalidňování rezervace spořádaným životem.
Vzpomínky na tyto mrtvé ve vztahovém citu mají sirotci, kterým hrozí polidštěná záhuba a mstivý Boss podsvětí.

Takže jen kruté mužské hrátky, jak objevit, zatajit, ututlat, nepomstít, zapomenout, neutéct, NEVĚŘIT, PŘEŽÍT..
Má to extragrády, marast houstne v hadích hnízdech.

Kasino v rytmu boogie Kasino v rytmu boogie Jason Aaron

V obrazech je několik postav v současnosti i v historii, bez mazlení v tvrdé skutečnosti až mrazí.
Hrdost na původ se nesmí vytratit, to by rezervace přišla o příspěvky úbytkem osob.
Jsou i tací, kteří i svůj minimální genový fond indiánské krve do krve brání, je v tom háček? Někde se semínko svébytnosti uchytilo a to pak klíčí k hrdinským předpokladům.
Chudoba, otročina, zamořeno drogami, násilím, krví - rezervace v níž Kasino, má být snovým ziskem pro všechny - lákadlo kterému se nedaří. Nabere dech stará Rudá síla odporu?
Citace :" Jsou jen dva druhy chodců RYCHLÍ a MRTVÍ."
Ameriko, uff.

30.11.2019 5 z 5

Země Indiánů Země Indiánů Jason Aaron

Překladatelské dílo autora "Paleb", a jsem ráda, že se v nich neodehrávají takové slovní přestřelky výrazů, jako tady.
Z Crewního trháku mám zážitek, že doba je přezralá a úpadek je v nekonečném rozkvětu.
ATAVA, chce se mi vzbudit vzpomínku na zhola jinou indiánskou tvář.
No nic, jaksi si zmrazím vzrušení z nevhodností a beru další díl, díly, snad úplně neotupím, a dobré konce přijdou, a snad ten autorský amík četl alespoň nějakou mayovku.
City stranou, drsná realita vládne v rezervaci brutální mocí a jen Zlý kůň je Trojským koněm FBI na indiánském území.

28.11.2019 4 z 5

Maigret a jeho mrtvý Maigret a jeho mrtvý Georges Simenon

Audiokniha s pohodovým pocitem pařížské atmosféry plné gurmánských zážitků uprostřed vyšetřování záhadné honičky končící vraždou.
Maigret - lidský faktor v dramatu.
Fajné.

28.11.2019 4 z 5

Zúčtování Zúčtování John Grisham

Řekla bych, těžkotonážní munice. Celou dobu v neakčním napětí, proč?, potom střih a minulost americko- japonské války se svými děsy na podnose ožívá, pak realita po dramatech dojde k vysvětlení.
Mistrně zvolený tah seskládat skutečnosti a opepřit ji tím, co doba nabízela; plantážníci, rasická segregace, válka a její důsledky, životní styl jižního temperamentu, náboženský diktát, tajnosti až ke hrobu.
Jaksi nepochopitelná síla vůle, k tomu nevůle očistit se, když ne ve zpovědi, tak takříkajíc "duté vrbě".
Citace:" ... nesčetněkrát se smířil s tím, že se to nikdy nedozví. No, a teď to věděl, a tak rád by se vrátil do těch blažených dnů nevědomosti."
Všeho až až.

28.11.2019 5 z 5

Spolek katů Spolek katů Tony Parsons

Bylo to dobrý, ALE bylo mi taky z něčeho na nic.
Ani si nevzpomínám, kdy bych chtěla hlavnímu hrdinovi poradit, ať si autora pěkně podá, za takovou roli.
Já vím, je to boj, ale nedej Bože to mít doma. To bychom byli v koncích, nebo u synonyma tohoto slova na partiích těla.
Ty po nás kamenem, my po tobě chlebem?
Chybně nastavené vstřícné zákony pro obhajobu.

Citace:" A.D. dřív patřil k ústřední mešitě, ale vykopli ho, co velebil vraždu šesti vojáků v Afghánistánu.Teď káže na ulici. Noviny ho označily za Retardovanýho mulla, potom co prohlásil, že smrt britských vojáků je velkolepá věc."
"Dostává padesát táců ročně v dávkách na ženu a šest dětí.".."Spíš bych řekla, že za retardy jsme tu my."
" Noviny mu musely přestat říkat Retardovanej mulla, protože to charity zabývající se duševním zdravím považovaly za urážlivý."

Beziluzorní, naservírováno k iritaci, nebo pro vzor degradace rozumu ???

22.11.2019 4 z 5

Bůh zbytečnosti Bůh zbytečnosti Vladimír Neff

Po trilogii Petra K z K se mi toto dílko jeví jako nekořeněné.
Trudnost osamění i s blízkými, citová vyprahlost, beznaděj pro radost ze života, tvoří příběh mladého života v područí zahořklosti stáří, s pocitem nutné změny, která i když má charakter zločinu, zločinem není, ale ta pachuť po ní zůstává.
Vytříbenost jazyka, jak je u autora zvykem, je neměnná.

21.11.2019 3 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Terror - název lodi jedné ze dvou, britského královského námořnictva hledající tkz. severozápadní námořní cestu do Ruska a Číny. Stejnojmenný seriál (AMC) možná ozřejmí proč takový název vzbuzující temné emoce. Její (jejich) příběh možná má ve jménu zakletou její (jejich) osudovost.
Název budí respekt, strach a pocit předpeklí se na ledovcích opravdu zhmotnil všem.
Snad si dovedu představit nedobrovolnost trestanců k účasti, ale ten nezměřitelný optimismus, že se vrátí zpět živí z Arktidy, země ledu a mrazu, jen za podpory Boží prozřetelnosti a hrubého odhadu zásob potravin a paliva pro několik stovek účastníků je jaksi bez intuice sebezáchovného instinktu.
Tolik děsu, utrpení a zmaru, až na dno důstojnosti a lidskosti se z civilizovaných v krutých pustinách stali šelmy, odvěký zákon přírody -
přežití.

Citace:" Zesláblí a krutě vyhladovělí zamířili k hrobům."

Konec hrůzného vyprávění zahalí laskavost života.
Audiočetba s mimořádným zážitkem, co z mysli o historii nevymizí.

21.11.2019 5 z 5

Dům u hřbitova Dům u hřbitova Joseph Thomas Sheridan Le Fanu

Tohle jsem si užívala, je to jako pozvání do druhé poloviny 18. století na irský venkov, kde se v událostech prolínají současné osudy společensky vícevrstevného obyvatelstva s jejich hříchy z minulosti s příznačnými divnostmi a citovými vztahy.
Autorův styl je hezky výpravně popisný, malovaný starý obraz ožívá.
Citace:" K sídlu generála CH... vedla cesta lemovaná starými topoly. Přes most a pod rameny větví se vstupovalo na dvůr z bílého kamene. V předu před statkem se táhl vodní příkop s břečťanem, obrostlou kamennou balustrádou, končící až v zahradě, se spoustou kvetoucích keřů a velkých květináčů. Na dvoře si pyšně vykračovali pávi a na hladině vodního příkopu plavaly labutě. Mohutný irský pes s keltský nápisem na širokém obojku se vyhříval na schodech."
Idilka plná napětí ze sousedských pověr, předstírání, klamů, nepochopení, které jsou podhoubím pro neblahé zločiny.
Zfilmování díla by bylo i pastvou pro oko.

19.11.2019 5 z 5

Mejdan na konečné Mejdan na konečné Stanislav Štěpánek

Doporučení vřelé, neb obzvlášť je to skvělé. :-):-):-)
Ještě mám na tváři úsměv, ale zmožená a uslzená od smíchu jsem totálně.
Citace:" Slavím narozeniny. Od dětí jsem dostal cedulku na krk... "
S kamarády si zkouší plnit své nesplněné i bizarní sny, všem překážkám navzdory, s nadhodnotou iritačních zážitků.
Tohle se povedlo, vybroušený, mistrovský tah, bravo. *****
Další díl v očekávání, neb "trojka" má dalšího nadšence s inovačním nápadem na vrcholný zážitek.

16.11.2019 5 z 5

Bojovník Bojovník Chris Ryan (p)

Tak jsem si zas užila, nový autorský objev, který zná a vlastní zkušenost dává v plen čtenářským rádoby kritikům, ale všechna díla jsou v červené barvě, takže uvěřím a poddám se zážitku.
Citace :" Na hranicích Spojených Států a Mexika zuří válka, v níž nelze zvítězit konvenčními postupy."
Problémy, které je lepší dát na starost cizím specialistům, jsou pro stát výhodnější, hlavně z důvodů propojení státní správy a drogového kartelu; ten má ty nej s vojenským výcvikem.
Takže četba bez emočních kliček, která své fandy nadchne.

15.11.2019 5 z 5

Otrávený pohár / Smrt mučednice Otrávený pohár / Smrt mučednice Vlastimil Vondruška

Otrávený pohár - příběh - zatracené lásky, k jejíž zatracení došlo díky všemu hříšnému, přetvářky, závisti, zloby, zášti, podvodu, zlovůle, mamonu a vražd.
Vyšetřování dá zabrat i čtenáři..
Hotový kadeřnický gordický uzel z pletenců pletich.
Audiokniha opět pěkně, bravurně zašmodrchaná.

12.11.2019 5 z 5

Zlatomodrý konec stařičkého léta Zlatomodrý konec stařičkého léta Ivan Wernisch

Citace :
" Jen tak,sám sobě k radosti
spisuji drobné blbosti.
S formou se nenamáhám, ale
blbosti jsou to dokonalé."

Opravdu, blbost v dokonalosti, i když aktuality té doby "požár Národního divadla" je zde v nadnesené verzi, přiřknut ponornému plavidlu Bismarck a jeho torpédovaným ohnivým střelám. S periskopem nořícím se do hlubin Vltavy odplouval k Žofínu, takže na opačnou stranu, než bylo od pachatelů předpokládáno.

Adolf Heyduk Jaroslavu Vrchlickému : "Ač různé cesty naše, vedou přec k jedinému cíli, k božské kráse, a podle tohoto znamení poznáváme se všichni, jichž noha v kalu života neuvázla, jichž čelo o hvězdy zavadilo."

Hodnocení mi nepřijde nutné.

12.11.2019

Nora Nora Henrik Ibsen

Obsah je skoro celý zde, u knihy nastíněn, jen konec ne.
A o ten jde.
Jak člověk kiksne, i když možná po promyšleném tahu a po zhodnocení situace a budoucnosti by mohl jednat jinak, zde selhal coby ochránce krbu, a taková zrada se neodpouští. Nora se přes křivý charakter svého, do té doby milovaného muže nemůže přenést. Zahnaná do úzkých a posléze odproštěná od důkazu jisté, na cti pokaňkané vině, má před volbou v důvěru svého muže, teď už nezkalený obraz jeho charakteru.
( Chybu uděláš jen jednou, podruhé jsi za hlupáka.)
Na postu je prestiž zaslepující city zradou.
Světoznámé dílo v audionahrávce, patří do klasiky divadelních her.

10.11.2019 4 z 5