Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Tatérka Tatérka Alison Belsham

Audiokniha, příběh podmanivě zrůdný, ale pro zachování vjemů z krásy umění na kůži vše i to fujový.
Autorka sama
v tatersvětě v pohodě
je jako ryba ve vodě,
ta pravá tu popsat může,
jaké plátno bývá kůže,
živé, teplé, heboučké,
ornamenty zdobené
do skonání zkrášlené.
Citace:" Když někoho zachráníš, pak mu patříš, tak kterou část těla potetujeme."
Zmírající umělecký výtvor, propadnout mu, je ke zločinu jen krůček.
Poutavé a tématický pohled přitažlivý.

09.10.2019 4 z 5

Věštba Věštba Chloe Benjamin

Věštba - pocit tajemna, kdo to v mládí nezkusil, stačily čáry na dlani a zápěstí a zakořeněná předzvěst ovládla na čas mysl.
Zde je to pro čtyři malé sourozence dobrodružství, kterému nelze odolat, zvláště když zákazy rodičů nejsou na blízku a jisté pověry se v rodině tradují.
Thriller jak vyšitý, tak důležité datum jako je konec se vryje do paměti. Každý sourozenec má jiné životní plány a jiný osud, který se plní.
Není to procházka růžovým sadem, ale vším, co kruté v životě může nastat.
Jak se neděsit, když se dozvíš, že i když v plném zdraví zemřeš mlád.
Audiokniha, knihu bych asi z důvodu náhledu na život v L.A. nedala.

07.10.2019 4 z 5

Dívka, která musí zemřít Dívka, která musí zemřít David Lagercrantz

Celkem dobrý, i když změna je patrná.
Tentokrát se jaksi kombinace dostala do horských sfér, a zde se dostal na přetřes duch duhové smrti, no překvápko, v každém případě.
Citace: ( pro ztvárnění mimiky dosti oříšek velikosti kokosu) " Blížila se k ní s očima plnýma trumfu i zoufalství. Celá místnost se zaplnila nervozitou a vznešeností...."
Lisbeth je pojem, zmárnit ho by bylo velké zklamání, tak držím palce k rozkvětu fantazie v původním stylu, vím, že příbuzných sice ubývá, ale zlolajnosti je všude dost.
Doporučuji : bylinkový balzám "tum intus ac foris" pro aktérku a můžem se těšit na příště....

05.10.2019 4 z 5

100 nejlepších hororů 100 nejlepších hororů Miloslav Švandrlík

Je zvláštní jak si ke kresbám Neprakty chystáte úsměv, ale ono to zde tak nefunguje, jsou to fakt horory bez humoru.
Strašidelnost 100 x.
Jeden za všechny : Kutilský sběratel okouzlený umělecky ztvárněnými kříži se jal na své zahradě vystavit tuto sbírku. Její rozsah byl megalomanský a když pro extrazážitek vršil k nim podlouhlé kopečky z hlíny byla z toho atrakce pro turisty.
K dovršení titánské iluze bylo jen třeba nákladně přesunout mramorovou hrobku na střed zahrady, což se stalo tím posledním pracovním činem a odpočinek po práci zde byl i tím posledním. Ve svém, na svém na věky.
Fajnové dílo s extra hororovou náplní.

03.10.2019 4 z 5

Sluncem a stínem Sluncem a stínem Josef Václav Sládek

Ve smutném čase.

Citace:" Vy oči dávno zavřené

Vy oči dávno zavřené
všem slastem už i bohu,
co hledíte v té vzpomínce
tak teskně na mne dolů.

Za vámi není myšlení,
před vámi touhy není,
však utkvět ve vás zůstalo
to milující snění.

Vy oči tmavé, zamžené,
tak snící, kdys jak živy-
snad přec tou láskou nemroucí
jste kdes mne pamětlivy!"

03.10.2019 5 z 5

Lars láme kosti Lars láme kosti Daniel Gris

Nadšení z I. se mi samospádem přelilo do II., nehledě na víry čeřící hladinu.
Překvapivě nečekaný vývoj : " Dvojitej přesírák od Stojana Jakotyče"
Citace :" Když jste viděli jeho některý obrazy, báli jste se umřít. Což nebylo zdaleka tak hrozný jako to, že jste se báli dál žít."
Fajnovost, čtivá, hlášková s českým šmrncem.

02.10.2019 5 z 5

Hadohlavec Hadohlavec Peter May

Hadohlavec - ryba s hadím tělem, zde v představě - zákeřnost s hadí hlavou, mafitvor slizce nepolapitelný, s jedem v úsměvu.
Autor má vždy v příběhu informačně varovné téma.
Jeho čínská série v pokračování dilematu rasových složitostí je na americkém území - zemi neomezených možností, jaksi v pasti nákazy neomezených variant. Představivost je děsivá.
Jak jednoduše se dá logickým argumentům uvěřit, v tom je čaro mistra. Závěr je jako balzám - iluze, "doušek" pro vysvobození z úzkosti.
Audiokniha poutavá, v mých F.

02.10.2019 4 z 5

Diktátor Diktátor Robert Harris

Klenot v mém seznamu Faktum.
"Diktátor" mi otevřel obzory historie, živé, umanutě uhrančivé, o neutuchající Ciceronově vizi o vládě republiky za jakoukoli oběť.
Doba živě bohatá na vše, boje, války, spiknutí, intriky, lásky, otroctví, marnosti, sny o svobodě, zrady.
Doba bojů Orlů v legiích je jen část této historie, tak jako, coby epizoda, doba vlády Kleopatry, Caesar, Pompeius a Ciceron jsou osobnosti této doby, která vládla mocí římské říše.
Citace:" Těch hodin, co jsem strávil tím, že jsem je učil mluvit! Měl jsem je spíš učit správně myslet."
"Myslel si, že to může být jeho poslední řeč, a chtěl, aby byla zaznamenaná pro budoucí generace: souhrn všeho, k čemu dospěl ohledně svobody, republiky, úlohy státníka jako smiřovatele a mravního oprávnění k vraždě tyrana."
Konce katů diktátora byly jako prokletí.
Po osobnosti božského zůstaly mince, stavby, vodovody, lázně, pompa hrdosti a titul pro vladaře a jeho země (císařství).
Jedinečně skvělé.

01.10.2019 5 z 5

Vzpoura goliardů Vzpoura goliardů Vlastimil Vondruška

Audiokniha a skvělá, v oblíbené sérii, vyšperkovaný příběh.
Diplomacie v evropských poměrech za příslib léna majestátem, nese sebou úklady na znevěrohodnění českého krále v podobě zákulisních vražd.
Citace :"Toulaví studenti goliardi dělají neplechy, to ti půjde Oto. Teď na chvíli nejsi rytíř."
Dívčí půvaby nenechají Otu a ženské půvaby Diviše ve stavu lhostejnosti. Vždy se najde sytá krmě, dobré pití a za bystrý úsudek a stříbrňák i lože. Každý z trojice má svou cestu k záchraně své čestnosti, neboť vše je proti.
Je tentokrát nanejvýš výhodné, że pan Oldřich není u předběžného opatření z důvodu zákonného potrestání, někdy je třeba vzít v úvahu Boží opomenutí.
Moc hezký, ten ženský autorský prvek je pozitivum.

25.09.2019 5 z 5

A dívky mlčely A dívky mlčely Pat Barker

Trojská válka, pohledem Brieseovny (z Homérovy Iliady ), na krutosti válečných útrap pokořených žen.
Počátkem je jablko a Paridova volba té božsky nej, odměnou je Helena, její únos je počátkem desetiletého dobývání Tróje.
Brieseovna je zajatkyní bez okovů u Achillea, jako jediná z mnohočetné královské rodiny přežila, a zde k přežití má úkol jako jediná, coby dar, prchlivému Achilleovi dělat " pomyšlení".
Když Achilleovi zemře Patroklos jeho přítel v boji, ve zbroji Achillea, nastane pomstychtivý boj s konečným výsledkem (zde bez dřevěného koně, i bez jedinného nechráněného tělesného bodu - paty), který dodnes halí rozvaliny.
Citace :"Co je to za matku, která truchlí od chvíle, kdy ho porodila? Vyrůstal utopený v jejím zármutku. Nic nedokázalo utěšit její žal nad tím, že porodila smrtelníka." ( Achilleova matka mořská bohyně Thetis a smrtelný Péleus - otec)
Homér a jeho velkolepé eposy, jak božsky lidské.

24.09.2019 4 z 5

Aféra s křečkem a jiné povídky Aféra s křečkem a jiné povídky Jaroslav Hašek

Není nad soužití člověka se zvířátkem. Ale čím menší, tím je hbitější, to potom byt obydlí obyvatel neodbytný a vybydlit ho, chce odvahu k obydlení neodbytnějšího dobyvatele , obyvatele původně zabydleného v klecovém bytečku. Honička ve vyhánění jednoho druhým se stupňuje a do počtu přibývají další a další, jenž se ve zjevně zabydleném souladu usadili na rozlehlém gaučovém sídle.
Pomsta byla absurdně hrozná, ale snad to jen autor vygradoval ve své představivosti pro imaginární zážitek čtenáře. ( I když při potížích co měl s vydavateli se netřeba divit.) ;-)

20.09.2019 5 z 5

Černé světlo Černé světlo Peter May

Audiočetba, poutavá, v sérii někde uprostřed.
Příběh s Černým světlem, je o forenzní práci na letitých důkazních stopách, tehdy ještě této technické vymoženosti v práci neznalé.
Možnosti autor lehce rozehrál, stačí znát slabosti a tajemství protivníka, a to oboustranně, pak drama stoupá.
Zdařilé, fajn.

20.09.2019 4 z 5

Nitranská brána smrti Nitranská brána smrti Vlastimil Vondruška

Audiočetba, jistota zážitku, naplněný prostor doby dobývání města v němž se v vraždí, jako ve vyšším zájmu pro dokonale spletité důvody. Verzí je nespočet, a tak pečlivá důkaznost nesmí mít trhlinku, ta se ale zjevuje často, a tak komu věřit že nelže, v nepřátelském městě, když rozséváte smrt, i když ve jménu vznešeného. To pak se začnou ukrývat důležité cennosti a pud sebezáchovy pak dovoluje i vraždu, nejen v zájmu oddanosti k vrchnosti, ale skryjí se zde pohnutky i onačejší.
Citace: "Řešení mstou je důvod, že jsme s někým prohráli."
Detektivka parexcelans v hávu oslnivé doby vznešeného, českého krále Přemysla Otakara II.

19.09.2019 5 z 5

Kriminál Kriminál Zora Castillo

Inspirováno skutečným životním příběhem.
Kriminál - trestnice - věznice. Ústav, kde na malém prostoru si za své prohřešky i ty neúmyslné, odpykávají tresty zločinci (zde ženy), v seskupení všech ras, všech stupňů vzdělanosti od negramotnosti po univerzitu. Základní potřeby jsou v nutném množství zajištěny, (obchod o nadbytečnosti má platidlo toaletní papír, noviny, rohlíky, půjčka knih), bitky, konflikty, averze, šikana, křik, hluk, neomezená řevnivost, touha po tichu a soukromí je neuskutečnitelná.
Viníkem v ženském vězení je láska.
Citace:" Nenávist lásce nikdy šanci nedá."
"Kdekdo by si pomyslel, že se to dalo řešit i jinak. Jenže v daném okamžiku, kdy pohár trpělivosti přeteče, přijde jaksi ta poslední tečka sama. Většinou opravdu v afektu, v bezmoci a neúnosném strachu či bolesti, ale přijde. Je zvláštní, že většinou nese trest ten, kdo trpěl a ne ten kdo trápil a týral."
".. když se (mysli) přitíží, chce to (fyzično) dřinu, ..stejně je to někdy tvrdá práce, aby mysl a rozum přijaly to, co už srdce dávno ví."
"Hej ty chytrá, už jsem zase na nervy, už zase máme úkol." ...dupla před K.. Ta se usmála ..všechny u stolu tušily, že debata bude plodná a zajímavá.. "Jakýpak úkol nám pan učitel dal ?"
"Máme se připravit. Chápeš to? Prý budeme zítra probírat jazykovědu. Hňup je to. Otevřu hubu a vidím né, a on z toho jde dělat vědu. Je nějakej divnej."
"Nemyslím, že byste začaly probírat orgány zrovna od jazyka." .. " Co třeba jazyky? Tvůj a můj?
""Dyk ho máme stejnej,"..
"Neřekla bych , že je to tak úplně pravda."
Zuřivost nabírala obrátek.
"No, paninka, já zapomněla, že ty ho máš bílej!" vztekle kopla do židle, a jak to vypadalo, stačila už jen kapička k dalšímu rasovému problému. "
..".Á už tomu rozumím, myslel kecy."

Exkurzní pohled do prostor míst a mysli kde byste být nechtěli.
Za zdí džungle bez svobody a před ní svoboda v džungli.
Skvělé, prozření z naivity pro neznalé.

16.09.2019 5 z 5

Ještě není konec Ještě není konec Michal Sýkora

Audiočetba, neuvěřitelně skutečná, tragédie s hrůzostrašným zločinem a jeho zničující následky pro celou rodinu, nedávají vzpomínkám zapadnout. Ulevit si výpovědí nastartuje vyšetřování. Jiný pohled na okolností donutí aktéry po letech k přiznávání nyní již podřadných, tehdy úzkostlivě střežených tajemstvím, které v chaosu vyšetřování hrály roli mlžného závoje.
Prozření se dostaví, tak jako, že v životě na každého dojde, ať tak, či tak.
Opravdově působivé.

14.09.2019 5 z 5

Kruté šprýmy Kruté šprýmy Saki (p)

Vždy když se dostanu k takovémuto knižnímu rauši, mi naskočí citát Ondřeje Sekory z Příhod brouka Pytlíka - " a nadšení neznalo mezí ", moje opravdu jo.
Geniálně vymyšlené, sestavené, vycizelované, vyšperkované, dokonalost sama.
Citace z povídky Brouk, (v mé zkrácené úpravě ) : " Brouk dříve Bojar (neprodejný kůň, - splašivec), kterého se chce vrchnost zbavit, byla by to výhra v loterii. Dílem náhody se synovi jej podařilo nabídnout novému svobodnému sousedovi, majiteli cínových dolů. ..."mám plný dům dcer, ..ženich by se hodil...", poztěžovala si majitelka zámku,námluvy stupňující se od golfové jamky k další jamce došly téhož dne k verdiktu, že otálet netřeba; svatebním darem pro ženicha, by se mohl stát Brouk, ale zamilované budoucí nevěstě se honí hlavou, jestli nebude hned po svatbě vdovou, Brouček je nevyzpytatelný. Po odstranění překážek, ze kterých se kůň neurvale plaší, (krůty, kočárek, a vše v bílé barvě), se prodej před svatbou přeci uskutečnil. Překvapením pro nevěstu byl její svatební dar od ženicha, živoucí dar, který nenechal nikoho na pochybách, že patří k rodinným příslušníkům, který se rodiny zbavit nehodlá, úsměv ženichův, byl vítězným ?"
Povedený povídkový maraton z přelomu předešlých století, pro fajnšmekry k doporučení.
Za E-knihu zdarma srdečný dík, potěšení v knihovně.

13.09.2019 5 z 5

Dědictví špionů Dědictví špionů John le Carré (p)

Přežít studenou válku v roli špiona a nyní se zodpovídat v nových režimech potomkům zabitých špionů u mezinárodních soudů, tak to chce sáhnout hodně hluboko do archívů. Jediná stopa Tajných operací je účetnictví a paměť těch aktérů dosud žijících někde v utajení.
Grandiózní problém je v mezinárodním procesu s odhalováním špionážních praktik.
Zveřejnění není ve státním zájmu, a tak pátrání v minulosti naráží na samé tajnosti špionských praktik.
Od praktika v oboru dobře mířená střela.

12.09.2019 4 z 5

Nové zpěvy sladké Francie Nové zpěvy sladké Francie Hanuš Jelínek

Opravdu to jsou texty k písničkám, a to baladickým, pohádkovým, minesengrovským. Některé jako z Kytice od K.J.Erbena, jiné jako z pouti.
Citace :" Slavíček
Do zlatèho zámku lásky
rozletěl se slavíček.
Musil vletět okénečkem ,
dveře byly na klíček.
Fialinka zavo, zavo,
fialinka zavoní.

Síň tam hostí plná byla,
tu i onu pozdravil.
"Dobrý den, ty přespanilá,"
před jednou se poklonil.
Fialinka ....

"Hoch tvůj vzkazuje ti milá,
zda si na něj vzpomeneš."
"Na jinší jsem zapomněla,
na něj zapomenu též."
Fialinka ....

"Kdyby sám byl ke mně přišel,
všechno bych mu dala snad.
Když hoch nechce dostat kvinde
námahy se nesmí bát."
Fialinka zavo, zavo,
fialinka zavoní. "

Verše zkrášlené melodií, jsou Zpěvy sladké Francie.

10.09.2019 3 z 5

Povídky o slabých ženách a silných mužích a naopak Povídky o slabých ženách a silných mužích a naopak Jarmila Hašková

Dík za E-knihu zdarma, povídkové potěšení z časů bez rádia, elektrifikace, automobilového vzrušení, jen lidské vztahy, v rámci životní touhy po štěstí v mezích mravní výchovy, majetkových poměrů a politické situace.

Citace :" Maminko, chceš Bělu vdávat jako nás?" " Ovšem", odpověděla paní Patočková, "Vdám Bělu za muže krásného, hodného a bohatého. Je mladý, silný , urostlý jako jedle široký v ramenou a útlý v pase, snědý, černovlasý, oči zelené jako tůně, zasmušilý, interesantní pohled, inteligentní tvář - skutečně krasavec... "
"Maminko," řekla Adéla, "pusť toho krasavce k vodě". Běla už hocha má, hodného a bohatého a mají se rádi." .. ale je ošklivý...
"Jak se ten ošklivec jmenuje?"
" Oldřich. Je filosof, ale má velkostatek a cukrovar."
"Povídám ti Adélo, že je Běla husa, která vůbec nerozumí mužské kráse. Neviděla jsem hezčího muže nad Oldřicha."
Adéla se podívala na matku s obdivem. "

Jako manželka Jaroslava Haška má podobný styl povídek, ale žensky něžnější s citem pro drama zahalené v chudobném hávu.

08.09.2019 5 z 5

Loutkář Loutkář Daniel Cole

Hadráka jsem nečetla, ani nebudu. Tohle stačilo. Chápu motiv proč, ale styl skoro scénáristický mi přišel bez ladu. a i kapka odlesku, natož lesku, tomu chybí.
Podtitul vypovídá o devastaci společnosti po teroristických akcích.
Autor postavy nejenže oslovuje tituly, hodnostmi a příjmením, a to i když volají o pomoc, ale provází je i na místech a místnostech ( jo, i tam), při akcích po nadměrném požití s detailními popisy všeho, na co oko zde pohlédne. Koncentrovanost na to komu věřit
a co kdo skrývá, a s čím nechce na veřejnost, brzdí důvěru, rozsévá obavy a vztahy jsou tím nepřirozené.
Nápis Návnada se mi nezdá výstižné pro její účel, spíš pro ni - osobu, samotnou.
Azazel - síla nad Boha.
Audiokniha, Napínavá, sebereflexe by byla fajn.

08.09.2019 4 z 5