Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Mořský vlk a veselá vdova aneb proti všem Mořský vlk a veselá vdova aneb proti všem Miloslav Švandrlík

Párek jenž v sobě našel zalíbení je v tom proti všem.
Lov pubertálních krasavic na lázňového plavčíka, jehož vytáčí jejich úsměvy, vzdechy, pokusy o tonutí a sledovací pikle, má v tomto provokativním prostředí další zásah synův postřeh z otcových marně nevyužitelných možností, ta pravá se ale dostavuje s vehemencí zabránit dceři spadnout do tenat vlka s cejchem kotvy, a oslepená muskulaturou se zamženým úsudkem, kdy IQ byl vrchol, padá do osidel zamilovanosti bez zjevných výčitek. A neboť ti "Všichni " (proti všem), jsou příbuzenstvo a to pět výrostků obého pohlaví duchaplných argumentů akceschopní ke všemu i bizarností, spolu s bejvalkou s rádoby milenci a psychoporadcem je zápletka zábavná, čili prima čtení.
Citace;" To by mi tak nevadilo" , ujistí ho S.( dcera), " kdybys byl bohatý zhýralec, dalo by se s tebou možná vydržet. Ale žít pod jednou střechou s chudým zhýralcem, to je přímo otřesné!" ..."Chudák mužskej ," zavrčí pouze, "kterej si tě vezme!" Ale tuto větu nepřijímá dcera jako urážku, ale jako vysoké a zasloužené ohodnocení. "
Autor umí, rozverné potěšení.

05.09.2019 5 z 5

Můj obchod se psy a jiné povídky Můj obchod se psy a jiné povídky Jaroslav Hašek

V sekci povídky, zatím ty bezvadně načtené s humorem talentovanèmu mistru vlastní, potěšení. (viz povídky)

04.09.2019 5 z 5

Stín peněz Stín peněz Jaroslav Hašek

Z knihy zatím jen povídka Dobročinnost.
Je to jakoby se za léta změnil jen systém a prostředí, to vychytralé myšlení je stejné.
V sekci komentáře - povídky, jsou postřehy, které stojí za to abych si vedle knih někdy vzpomněla i na povídky.
Citace:" Chudobná vdova se na vánočním stromku oběsila."
(viz povídky)

04.09.2019 4 z 5

Aféra s křečkem a jiné povídky Aféra s křečkem a jiné povídky Jaroslav Hašek

Užívám si to, a v sekci povídky z dojmů mé srdce plesá.
(viz povídky)

03.09.2019 5 z 5

Invaze Invaze Simon Scarrow

Číst tento druh literatury, tak jste válečníkem.
Zážitek, pocta vůli za poctu k povýšení k vojenské elitě, sounáležitosti mocné vládnoucí říši, za chvilkové deprimující pocity marnosti, za hlad, za útrapy ze zranění, za bolest ze ztráty přátel, za odloučenost v zemi krutých a nechápavých národů, že přínosem pro jejich zemi je řád, klid a rozvoj. Akce budí reakci. Jakoby teze - Život je boj - byla vyřčená v této době.
Citace :" Dříve nebo později tyhle vzpurné primitivy musíme do říše zahrnout. Je mnohem lepší mít je ve stanu, aby močili ven, než mimo stan, odkud by močili dovnitř."
Čtivé, ale bez rozsahu dalších okolností a bez ženského plodivého elementu. Podiv nad termíny - ( píše se rok 44 n.l.), sklenice v hospodě, teplota klesla k nule, (objev teploměru 18. století), za čtvrt hodiny... (možná přesýpací hodiny, nebo speciální sluneční ?) Ach ta fantazie, ta nezná mezí.

02.09.2019 5 z 5

Bouře: báseň k opeře Bouře: báseň k opeře Jaroslav Vrchlický (p)

Pohádkovina, od mistra W.S. beru vše s citovým porozuměním pro tehdejší dobu, kdy bylo záslužné bavit všechny vrstvy a v prostředí královského dvora se ukázky z italského dvora vynucovaly pro ztvárnění, takže zde je další v pohádkovém hávu.
Při divadelním - rozhlasovém vysílání v akčním chvatu, člověk hned nepochopí proč hned trestat otroka, chudáka, mrzáka Kalibana v jedné osobě, a proč Ariel (anděl, dobrý duch) dělá zlovolnosti, takže až knižní forma vše vyjasní.
Citace:" Pochopíte,
až lásky pravý taj a cenu zvíte!
Květ utrhnouti není všechno pane,
když voní nám, tu lehce se to stane,
však v dlouhé stáří pozdních příštích let
si zachovati utržený květ,
by v stejné kráse blažil nás a svítil,
toť byste chápal, rád bych ve vás vznítil...

"Ve srdci zážeh vášně, prudký host,
však v lásce není všecko smyslnost;
je vytrvání víc a stálá něha ,
jež ze dna duše mírným ohněm šlehá
a kvítím vonným život ovíjí...
Tam s šachy stůl, sehraje partii...

Zrada, pomsta, láska, odpuštění na čarovném ostrově toť vše ve verších. Příjemná chvilka.

30.08.2019 4 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Audiokniha a to excelentní, jak obsahem, tak načtením od Vasila Fridricha.
Ukázková prvotina a hned zlatě bestsellerová.
Dětství, mládí neušetřené dramatu, existenční a náboženské konflikty, nemoci, dětské rivality, zrady, pomsty, tajnosti, lásky a neodhalené zločiny. Vše prolínající se v časech soudobých a minulých. Vzkazy - kreslení křídoví panáčci jsou pro partu až do dospělosti nejen vyjádření pomsty, zprávou, ale i výstrahou a rozsudkem.
Citace :" Krvavé čáry na holém, ležícím těle tvořily křídla, krvavé křídla." " Rezavé vlasy za ní vlály jak masa rozzuřených plamenů." " Tajemství jsou jako prd.l, každý ji má, jen někdo ji má špinavější."
Napětí nepovoluje, hlasově každá postava jiná, citově perfektně výstižné.

29.08.2019 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Skvělý sériový start.
Citace:" Objevila se ryba, která líně proplula kolem dívčí hlavy a ocasem se otřela o její rty....."

Autor známý svým životním postojem, dává ženským postavám zabrat.
Kombinace možných variant řešení se zadrhává na mužských přístupech ovlivněných britským žebříčkem vlivnosti a nemizející národnostní arogancí.
Obrázek z pestrého života vrstev, s obroušenými hranami soudnosti.
Slovenský naturel v bestselleru má tak ve světě o popularitu vystaráno.
Ani se nedivím, že se mu na Slovensku líbí.

28.08.2019 5 z 5

Nové překlady z Victora Huga (řada třetí) Nové překlady z Victora Huga (řada třetí) Victor Hugo

Jak velké srdce musí mít básník, aby převzal poslání jiného, cizího a překladem jeho díla, jenž zahrnuje náročnou rýmovanou úpravu, obohatil pohled na pestrost života nám, i když okouzlením si dělal určitě radost sám sobě.
Citace :" Verše
Tak jako v rybnících, jež dřímou v šeru lesů,
lze v duši nejedné zřít dvojí spolu v děsu :
tož nebe barvící ty vody bez zachvění
se všemi paprsky i s mraky, jež se mění,
i bahno v hluboku, dno, které stíny kryjí,
kde černá háďata se splítají a svíjí ..."

Jak dokonalé.

Pane Hugo můj obdiv pro básníka Vám a J. Vrchlickému vřelé díky za tu nádhernou posedlost.

27.08.2019 5 z 5

Baroni z Větrova Baroni z Větrova Jiří Hanibal

Hezky sestavený příběh v těžké době Temna. (A.J.)
Vlastně první (co čtu), který, po smrti císaře Rudolfa II., zahrnuje církevní a mocenskou chtivost z evropského pohledu vzájemných vazeb. Spojit pána Karla z Žerotína (majitele panství na Moravě, kde historických zmínek
v románovém ražení je pomálu) s francouzským králem Jindřichem IV. (stoupencem hugenotů, hned pak katolíků a znovu nanovo, manžela Královny Margot dcery Kat. Medicci) je úžasné, což znalosti z knižních románů jen přikrášluje představivost. Nedávná naše návštěva na zámku Lednice, jenž chce rodina L. stále vrátit do svého rodového majetku, který se může honosit nádherou nejen interiéru, ale i zahrad, zde v tomto knižním díle ozřejmuje, jak rod Lichtenštejnů, ( dodnes jedna z nejbohatších šlechtických rodin; anglická královna je v žebříčku o dost níž na patnáctém místě), ke svému dalšímu bohatství přišel. Jedním ze zdrojů bylo postavení zemského správce v dobách konfiskace majetku šlechty protestantského vyznání. (Staň se katolíkem a můžeš zůstat. Když ne, pak vyhnanství .;
i J.A.Komenský - doba Temna).
Citace:" Císař Ferdinand se postará aby ty nádherné zámky nezůstaly bez panstva, , zve do země cizí rody, láká je na dary z majetku těch, kteří je opustili. "
"Válka se převálcovala Evropou od severu k jihu... Vojevůdcům s královskou korunou či bez ní se líbila, pro ty měla příchuť slávy, pro ty ostatní měla jen krev, bídu, hlad a utrpení. Nakonec došlo i na ty první. Starého švédského válečníka, krále Gustava Adolfa, dohnala smrtka u Lutzenu... A jeho dávného soka a soupeře Albrechta z Valdštejna, opředeného gloriolou neporazitelnosti ...propíchl oblečeného jen v noční košili kordem kapitán jeho vlastní armády Deveroux."
Neotřelý informační pohled na naší historii formou románu.
Hezký.

25.08.2019 5 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

No, coby e-kniha se nabízela sama, takže od nabití po vybití ve čtečce a střídavě na tabletu; teď budu na ostatní z branže zase kritická.
Už jsem si chtěla v seznamu knih zavést další kolonku v mých F a to Fujový - ale dobrý, tato by tam sedla.
Je znát vliv L.A. na autora a jeho extraděsivý příběhy.
Zde mi vývoj postavení pachatele a uplatnění ve společnosti s jeho pozdějšími skutky neseděl, psychologie bloknutá na tolik let v jeho postavení a v životě se mi zdá tak nějak až, až.
Opět bezoddychová četba.

24.08.2019 5 z 5

Galerie mrtvých Galerie mrtvých Chris Carter

Skvělé.
I přes zrůdnost je pachatel citlivka; protimluv? Ale ne, má poskládané hodnoty jinak.
Citace:" ...miloval důvtipné hříčky, které s nimi hrál. Byl hrdý na to, jak dokonale matoucí , klamná, dvojznačná jsou vodítka, která zanechal na jednotlivých místech činu,..pro špičkovou elitu - Útvar behaviorální vědy ...pochopí velkolepost? ...porozumí významu jeho díla?"
Každá kapitola v honbě za mistrem stylistiky místa činu končí takříkajíc nakousnutým překvapením. Toť tajemství neodložitelnosti knihy, a vlastně jeho knih vůbec.
Zabředla jsem do toho, z čeho se mi kdysi dělalo šoufl a co jsem si zakazovala, jo, není nad zdolávání překážek různého druhu sama v sobě, i když na to nejsem hrdá, ale funguje to, jako málo co jiného.
Paranormální "galerie mrtvých", super.

22.08.2019 5 z 5

Prachy, prachy, prachy Prachy, prachy, prachy Ed McBain

Od jedné Šelmy k té další, přírodní s pravými instinkty v roli cíleného zabijáka. Úvod od mistra dokonalý.
Případ, 3 x prachy je v titulu tímto zdůrazněn, neboť o ně jasakra jde, a to ve všech sférách.
Parta z okrsku 87 už zestárla a vývoj doby zde má své aktuální problémy, které v řešení není jednoznačné, a tak o překvápka není nouze, a i šifrovácí novinky v digisvětě mají svůj interest.
Citace :"Kdo jim zabrání, aby zničili celou ... zemi? Snad tenhle svět ? Ten váš svobodný svět? Vy? Vy nás zachráníte? Když tu nebudeme, nebude tu nikdo!"
Bez vady, když mistr dostane nápad, pak to stojí za zveřejnění. Suprdílo.

20.08.2019 5 z 5

Myši Natálie Mooshabrové Myši Natálie Mooshabrové Ladislav Fuks

Jestliže první vydání je z roku 1970, pak z díla vyzařuje vliv té doby, ovšem zašifrovaný do podivnosti ve stylu hororu a výpovědi smotané se vším co psychofantazie vzkřísila.
Od renomovaného autora bych tohle zařadila do pokusů o jiný styl.
Audiočetba při které se mi točily panenky, knihu bych nedala.

19.08.2019 3 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Takovému vědecky podloženému přístupu amatéra s nekonvenčním autodestrukčním smyslem pro zdolání objasněnosti záhady "Šelma" nemůžu nefandit.
Lehce fascinující forenzní kurz vědeckého přístupu nejen pro čtenáře.
Citace :"Stačí porovnat tempo růstu vegetace. A vím jak najít identikit pohřebiště."
Bezvadný zážitek z poslechu audiočetby.
Pro fandy doporučuji.

18.08.2019 5 z 5

Pohřběte své mrtvé Pohřběte své mrtvé Louise Penny

V jedné rovině trojí zápletka, zdánlivě lehce vyřešený zločin má nepřiznání a kvůli lehce naivnímu dotazu" proč byl mrtvý přesunut ?" se musí řešit znovu; prolínající se mučivé svědomí z výsledku nedávného tkz. únosu s dalším případem nevraživosti národností o uznání historických reálií pro jednu ze stran konfliktu, je v Kanadě obrazem kruté indiánské historie a následná rivalita frankofonní a anglofonní společnosti pečetí knize čtivost.
Citace:" ..utišit svědomí, ..aby přestal myslet na svoje chyby... a přešel k činu..
"Měla Alzheimera.., ale ty poslední roky byly jedny z našich nejlepších." Nepamatovala si,..a zapomněla se zlobit. Byla to nádhera. Taková úleva. Zapomněla dlouhý seznam stížností. Vlastně z ní byla báječná osoba."
Provázanost a časovost - skutečnost a vzpomínky se zčista jasna spontánně střídají, někdy bez ukončení kapitoly, či odděleného odstavce, kapku náročné.
Název "Pohřběte své mrtvé" je výrazem pro povel, avízo, ale hlavně přáním pro kanadskou řevnivost komunit.

17.08.2019 4 z 5

Ona, oni a já aneb Vychovatelem snadno a rychle Ona, oni a já aneb Vychovatelem snadno a rychle Miroslav Macek

Autor si postavu užívá, ani nadsázka zde není, ale proč se nezasnít, nasadit světácký úsměv a v zámeckém prostředí, i když v roli všeznalého a elegancí postiženého vychovatele z řad zchudlé šlechty, nevypouštět pavoučí past na krasotinku ze skleníku v podobě historek z rodinného a přátelského kruhu, za účelem obdařit svou letitou mamá další rodinnou posluchačkou utajeněurozeného původu s medovými úmysly lovce v touze po parádním doživotním úlovku.
Citace:" Otec kupříkladu dokázal se zcela vážnou tváří komunikovat s místními úřady, že si přeje přejmenovat ulici Otokara Březiny na ulici Václava Jebavého, neboť tak znělo jeho původní jméno, přičemž argumentoval tím, že jen takto se začnou studenti o básníkovu osobnost a jeho dílo konečně alespoň trochu zajímat."
Čtivé pobaveníhodné historky, otcovo ponaučení má platnost neměnnou.

13.08.2019 4 z 5

Jáchymovští démoni Jáchymovští démoni Vlastimil Vondruška

V rámci vondruškiády poslech z audiočetby pohodový, bez drastických a srdcervoucích dramat.
Čtenáři snad ani nechybí dotaz, zda denní návštěvnost šenku mohla pak ještě uživit rodinu, zda gramotnost nebyla jen klášterech, jak v tom množství jazyků dokázali porozumět královským nařízením a církevnímu diktátu, asi ano, pranýř řešil hodně.
Děj se bez hospod a řemesel - pekařství a řeznictví neobejde.
Mordy za ziskem byly a budou, jistá jistota.

12.08.2019 4 z 5

Bílí baroni II. - Na hranice nikdy více Bílí baroni II. - Na hranice nikdy více Jiří Kučera

Pro skalní, "doporučuji".
Už to slovo mi zní vojensky, málo naplat, byly časy byly, přežití bez ztráty sebeúcty je odměnou.
Jedinečnost v tomto případě je "delikátní komično v zeleném Infernu, za běhu košatosti života při útoku na inteligenci".
Už historie, ale jedinečně ztvárněná, čtivá životní absurdita - komická krutost
Citace :"Nudil jsem se při inventuře skladu zdravotnického materiálu. Podporučík V.. zodpovědně a iniciativně počítal obvazy, špachtle a bedny s nedotknutelnými zásobami, jež upotřebíme, až budeme zavlečeni do války, kterou Varšavská smlouva rozpoutá při obraně míru."
Nemá to chybu, i to některé přehršle tam sedne jako jeden citát z mnoha : "Měli bychom ho vzbudit, aby nezaspal odchod z práce."
Možná pohled autora na dnešní dobu by stál za to, není radno talent uspávat.

12.08.2019 5 z 5

Na podpatcích Na podpatcích Dominik Dán

Směsice lidských kreatur, která ve společnosti chce své; a neboť domluva nepomáhá a nevšímavost nic neřeší, pak neodvratně nastává nutná reakce, která vede ke zločinu.
Rozeznat je a žít v jejich blízkosti je nesnadné. V mezích zákona se vyloučit ani převychovat nedají, a tak je u policie práce vždy.
Citace:" Když už jsme u toho, (šéfe) chtěl bych přidat." " Klidně přidej, objasni vraždu do pondělí a máš odměnu."
Dánovka je pro mě vždy syrová realita, vnímaná přes dobře podanou a vlastenecky specifikovanou knihu.

10.08.2019 5 z 5