Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Jedlé dárky od Rebarboraskitchen - Kuchařka pro plnění přání Jedlé dárky od Rebarboraskitchen - Kuchařka pro plnění přání Barbora Říhová

Jedlé dárky - Kuchařka pro plnění přání
Přiznávám nadšení nejen pro : Ovocnou kůži, Veganskou paštiku, Nakládané krevety na kyselo, ale i Hovězí Jerky, Ořechovou granolu s brusinkami, Nakládaný sýr labne atd, atd.
Inspirací nakažená jsem do kapku zředěného a oslazeného s chilli vločkou nálevu od okurek vhodila kousky krabích tyčinek - zdařilý pokus, určitě teď v mých coby - překvapení čtenářsky zaneprázdněné hostitelky.
Paráda vše, námět, obsah, výtvarná stránka, jen ...spořivost tiskárny na barvě návodu, je to malé mínus.

19.01.2019 5 z 5

O krok pozadu O krok pozadu Henning Mankell

Audiokniha - trpělivost se pro objasnění důvodu nelogičnosti zločinu vyplatí. Švédsko,. .... stačí ?
Citace:" Zločin se může vyplácet po mnoha stránkách."
"Štěstí dříve nebo později vede k opaku."
"Může být člověku líp, než u......t šťastný ?"
"Krach uvnitř se propojí s vnějším."
Složitost společnosti má i složité pohnutky k likvidačním činům.

19.01.2019 4 z 5

Krajina nočních jezdců Krajina nočních jezdců František Niedl

" Tas !" (povel tasit meč - pohotovost k boji- druhé jméno bojovníka) výstižné.
Citace : " Tehdy, ... dostal od krále Václava Vlkov jako výsluhu za mnohaleté věrné služby.. Ale byl to spíš danajský dar a trochu i králova poťouchlost, kterou chtěl Rožmberkovi nasadit veš do kožichu, když si sám na žádného z Rožmberků netroufl.
Vlkov byl vklíněn do rožmberského panství a to oni jen těžko snášeli. Ať už se jednalo o prostého zemana, nebo krále. To poznal kdysi i takový železný panovník, jakým byl Přemysl Otakar II., když jako hráz proti jejich rozpínavosti založil královské město Budějovice, a dokonce téměř na dohled od rožmberského Krumlova klášter Svatá trnová Koruna, později, snad pro své bohatství, přejmenovaný na Zlatou Korunu."

Celá série je drsné dobrodružství, jak přežít uprostřed znesvářených stran, kde každá je zaslepená jinou touhou, ale v konečném důsledku stejnou, a na to, kdo je vlastně bude živit se nebere ohled, čest má zde cenu k nezaplacení.
Je to vlastně série, má první, kde není straněno husitům, což je tedy Počin.
Je to jako objevit a slepenou stránku historie rozprostřít na slunečním světle.

16.01.2019 5 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Extrémní síla, porce bahna drogové moci s etickým štítem "Za lepší město".
Minulost má vždy vliv na budoucnost.
Citace: "Dlužím mu Peklo na zemi."
"Smyslem policejní práce je stát se zbytečnou."
Macbeth - shakespearovský námět v dnešní době, bohatší o možnosti a prostředky.
W. Shakespeare je obdivný hvězdný pojem, není se co divit, že autor lákavosti extrémního tématu neodolal. (Macbeth - proroctví "Nikdo z lůna ženy tě ........" a Kupec .... " Ty mně kus svého těla, já tobě po čem prahneš").
Audiokniha, skvělé načtená Václavem Neužilem *****

14.01.2019 5 z 5

Cyrano z Bergeracu Cyrano z Bergeracu Edmond Rostand

Zveršovaný, pro hru J. Vrchlickým je příběh, kdy pouštím city v šanc zda odolají, nebo podlehnou.
Oční vláha se dostavuje opětovně, při četbě i poslechu hry, takže odolnost mám vůči takovýmto veršům slabou, má neodolnost a jejich neodolatelnost , je to to magické, čím lze uhrančivě okouzlit city.
Gaskoněc - "Ten člověk všední není.
Ba věru, nejlepší z lidského pokolení!"
Citace :
"Než kapku po kapce z náprstku dvornost píti,
ať duše raději se v celé moře zřítí,
já chtěl bych vidět dnes, jak v jedné melodii
u toku života se naše duše spíjí."

"Ty půjdeš ve stínu, můj verš při tobě stojí,
já budu duchem tvým, ty budeš krásou mojí."

Vřelé díky Databázi a Pražské knihovně za dar v podobě této e-knihy.

14.01.2019 5 z 5

Kniha lesů, vod a strání Kniha lesů, vod a strání Stanislav Kostka Neumann

Ne vše ...... , ale perly se najdou.
Citace :
" Tak ve kraj lahodný, kde země sladce dýše,
kde člověk rozkoše jen sobě připomíná,
a v soumrak vášnivý, jenž jako měkká skrýše
pro lásku hlubokou svá hebká křídla spíná."

14.01.2019 4 z 5

S vlčí hlavou v erbu S vlčí hlavou v erbu František Niedl

III. díl ze série Hynek Tas z Boru, a skvělá.
Titul je podstatný, neboť není erb na korouhvi jen takové mávátko používané pro identifikaci v boji, jdou s ním dělat i triky, které rozhodnou výsledky bitev, zamotají rozum i těm co chytračí.
Citace:"...bránil se jenom chabě, aby nepřítele moc nerozzlobil, a pak se vzdal. A aby toho nebylo dost, navrh se přidal k husitům."
"Ale co je to tu v Čechách, pane ...za zvláštní epidemii, že někteří mění korouhev i dvakrát do týdne?"
"To se musíš zeptat jich, pane ....Já se držím té své. Možná jsem příliš pohodlný na zvraty, které někdy připomínají zvratky."
Rok 1420 -1 doba bitek, zmaru, nenávisti, chamtivosti, nábožného fanatismu, přežít toto, pak je vyhráno.
Tas je *.

12.01.2019 5 z 5

Fiorella a dům ztracených duší Fiorella a dům ztracených duší Vlastimil Vondruška

Čtvrtá a zatím poslední z poutavé série.
Čas běží a Bratrstvo má již své renomé, a o dalšího člena navíc.
Logika, vtip a odvaha jsou zbraně spolu s alchymickými kouzly, kterými se dostanou do šarvátek s nekalými živly na císařském dvoře a v podhradí Prahy.
Citace :"...jaký dar hodný císaře bych ti měl věnovat. Nejen ty, ale i tví přátelé prolili krev pro spravedlnost a můj majestát."
Atmosféra - je jim XV , někomu míň a někomu víc. City jsou před rašením.
Citace:" ....klekla si vedle .... Dýchal. Zatřásla jím."Prosím, otevři oči!"
Zvedl víčka oči, měl trochu zamžené. jen pomalu přicházel k sobě.
"Je po všem." řekla... I ona byla slabá a bojovala s mdlobami. Najednou si ale uvědomila, že je nahá. Přísně nařídila. " Hned ty oči zase zavři!"
Bezvadný.

11.01.2019 5 z 5

Fiorella a hřbitov upírů Fiorella a hřbitov upírů Vlastimil Vondruška

Bezvadný, mám pocit, že autor touto sérií vyšperkoval své dílo a své renomé.
Všechna čest, důmyslné a náročně bohaté zápletky dávají tomuto dílu - této sérii, punc výjimečnosti.
Citace:" ...ať křižáci nikoho nešetří, neboť i kdyby na hranici skončil nevinný, Bůh na nebesích si to přebere a nevinné odškodní blažeností věčnou."
Vřele doporučuji.

07.01.2019 5 z 5

Fiorella a záhada mrtvého netopýra Fiorella a záhada mrtvého netopýra Vlastimil Vondruška

Od mistra jen špičková kvalita a spolehlivost výjimečnosti zaručena.
Popravdě - jedním dechem, lehce jiná rovina pro mládež, ale úžasně svěží coby četba pro dospělé.
Další díl v sérii s variací detektivní zápletky , kdy je třeba obhájit čest cechu.
Citace:"...čestně se vládnout nedá a čím větší ovládáš říši, tím méně se můžeš ohlížet na své svědomí."
Pocit ze symbolu křišťálu - čistota pro správný vývoj dětské osobnosti - je silný.
Bravo.:-)

04.01.2019 5 z 5

Neplakej Neplakej Mary Kubica

Mistrně táhlé napětí, nebýt zvědavosti, asi bych se nesetkala s dalším případem lidské nevypočitatelnosti, z hlediska pochopení složitosti psychické dětské výchovy.
Každá odchylka v psychice je možným tématem na thriller.
Citace:" Zasloužíš si někoho mnohem lepšího než jsem já.". ..... (a úplně jiného rodiče)
Nic nezmizí jen tak, šrámy ve svědomí zůstanou.

03.01.2019 4 z 5

Medicejští: Královna u moci Medicejští: Královna u moci Matteo Strukul

"Strhující sága." (Marcell
o Simoni)
"Skutečný, živý a pulzující výpravný styl. Román, ve kterém autor vytváří zápletky thrilleru a živé dialogy na pravdivému základě." (Nicolai Pilin)
Toť z obálky.

Je to III. díl ságy Medicci a skvělý.
Navnaděná - Královnou Margot od A.D. a seriálem Království jsem si chtěla ty souvislosti dát do lajny, tak abych detailně poznala tu originalitu, s geny rodu, který nechal rozkvést renesanci v Itálii, která vnesla následně tuto vlnu do Francie, a to díky ní, Kateřině Medicci a jejímu sňatku s Jindřichem II.
Královna u moci - je to dramatická životopisná beletrie, a autor Padovčan neskrývá citovou slabost vůči ní.

Citace:" V moci bylo něco hluboce tragického. Byla to věc, kterou chtěl každý, a přesto její vlastnictví podněcovalo závist a zášť."
Navrženou dostavbou " salon na vodě" na mostě na zámku Chenonceau si splnila svůj sen z Benátek - tančit na vodě za odlesků hladiny řeky Cher.
Krutá doba, deset dětí, láska za nelásku, břímě proroctví, náboženské mocichtivé konflikty a Bartolomějská noc.
Osobnost hodna blízkého poznání, skvělé.

02.01.2019 5 z 5

Podfuk Podfuk Janet Evanovich

Má šestá a zas má srdcovka.
Tentokrát v Podfuku, ve kterém prachy nehrají roli, ale secsakra o ně jde.
Hrozně mučivý mi přišel nápad, kterému k vysvětlení chyběla douška (bez tužky), a protože tam nebylo ani (s tužkou), takže, to bylo asi bez ní, tím víc bych to brala jako krutý trest v delším zajetí pro jednoho z nejlepších mozků, trestních obhájců.
Citace:"...odvedl B. zpátky do cely, dal mu tác s fazolemi, tortillami a sklenicí sangrie. a k n i h u - k ř í ž o v e k.". (kruťárna)
"Žít jako bohatá potvora nebylo tak snadné, jak by si jeden mohl myslet."
"Nic jiného na sebe nemám. Koupili jsme jenom hadry na lovení chlapů."
"Všichni herci jsou podvodníci. Mají za úkol věřit něčemu, co nejsou, a přesvědčit o tom všechny kolem."
Pro mě - fajnovost. :-)

Celkem již J.E. vydala 22 svazků (Slečny nebezpečné), manažerské tahy u nás dost ve vydavatelství ztrácí akceschopnost, jejich škoda !!!

30.12.2018 5 z 5

Ocel a krev Ocel a krev Harry Sidebottom

Ocel a krev, bitvy.
Druhý díl po knize Železo a rez. Z dobových pramenů jde o 20 dní, ve kterých v Římské říši jde o ovládnutí moci z různých zemí, končin říše. Senátní zrada a její výhody pro zúčastněné jsou příčinou pro neustálý vàlečný stav.
Citace:"Dosednout na trůn Caesarův, však znamenalo sdílet i osud Damoklův, sedět pod mečem zavěšeným na tenké niti."
Život nebyl peříčko.

27.12.2018 5 z 5

Až mi zítra budeš chybět Až mi zítra budeš chybět Heine Bakkeid (p)

Jo, užila jsem si to.
Hrdina - Elitní Vyšetřovatel Vyšetřovatelů, (cejch mistra, co ví a zná finty, triky,) čelí průtrži všemu co se může po...kazit.
Vše co k oddanosti k tomuto povolání patří, ale teď z druhé strany, tak proč to nevyužít.
Scenérie ostrova, mořské a přírodní obraznosti s dramatickým i poetickým účinkem, romantické vzpomínky , mučivé svědomí s pocitem sebetrýzně, beznaděj z budoucna. Profesní čest je to, co stojí za dřinu a zde je jí bohatě.
Poučný tkř. kurz na pitevně, u výslechu.
Citace : " Jsou dny kdy člověk nevidí, že hory stále stojí, jsou hodiny, kdy se v místech zaplavovaných přílivem podél temných břehů všechno děje překotně, chvíle kdy
člověk nikoho nepoznává." H. W.
Audiokniha načtená * Filipem Švarcem *, excelentně.

23.12.2018 5 z 5

Fiorella a Bratrstvo křišťálu Fiorella a Bratrstvo křišťálu Vlastimil Vondruška

Hezký, čistota křišťálu má v Bratrstvu hodnotu ryzího přátelství, což pro dětskou duši je významově zásadní.
Kde jinde se ztotožňovat s hrdiny než v knížkách.
Bratrstvo - dívčí element by mohl vyvrátit význam, ale její tehdy neodhalené tajemství v pátrací akci spíš změnilo jejich přátelství do Bratrstva křišťálu.
Bezvadný,

21.12.2018 5 z 5

Moc a sláva Moc a sláva Graham Greene

Mexico - revoluční doba-likvidace náboženství, vypalování kostelů, honba a popravy kněží, za udání finanční odměna, přes to všechno potřeba zpovědi a požehnání je vžitý, nutný pocit - nemuset vláčet břemeno hříchu, ale komu, když posledního kněze čeká nebytí.
Dobro pro chudé, násilím zkrvavené.
Může být víra věrolomná?
Citace:"K čemu je zpověď, když člověk miluje následek svého hříchu."
"Proč bychom měli probůh očekávat, že Bůh potrestá nevinné pokračováním života."
Autor - *klasik v oboru*.
Audiokniha perfektně načtená J.Somrem.

20.12.2018 5 z 5

Jako Čuk a Gek Jako Čuk a Gek František Ringo Čech

Vzorek přátelství, další dvojka PN+FRČ nejen po gurmánské trase, se srdcem na dlani, (jako Čuk a Gek) v široširém světě se touto knihou zapsali do podvědomí fanoušků i jako cestovatelé, kterým ten dar ," Boží nadělení" , nevysychá.
Takhle svět jejich očima, to je jako zažít to, ve vlastním bezpečí.
Nekonvenční paráda. Bravo:-)

18.12.2018 5 z 5

Deník kastelána Deník kastelána Jan Bittner (p)

Něco děsu, něco hrůzy, něco divů, ždibínek humoru, i jadrná kritika a po celou dobu této odpolední četby reálné napětí.
Která romantická dušička by někdy nechtěla být zámeckou honorací, nebo třeba i průvodcem, či na postu - vrcholu v dnešní době - kastelánem.
Skutečnost může překvapit.
Čtivá fajnovost.

16.12.2018 5 z 5

Se mnou si nezačínej Se mnou si nezačínej J. D. Robb (p)

Z názvu - očekáváné vzrůšo, z obálky - akceschopnost v utajení, z četby - nenaplněné ambice (karamelová žvýkací zmrzlina).
Supervyšetřovatelka se skvrnami ve své minulosti se musí dostat na kobylku zabijákovi bulvární vyděračky, vysávající smetánku a celebrity jí podobné.
Nepřesvědčivé.
Můj syndrom " JEvan.." už udal laťku, s tím nadělením už nepohnu.
Stačí, asi nadlouho.

16.12.2018 3 z 5