Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Krušnohorská kronika Krušnohorská kronika Josef Alois Náhlovský

J.A.N. pro mě "Chytrej Honza" - Král slovních hříček. Jak by ne, čeština k tomu zdárně vybízí. Krušnohorská kronika od pedagoga češtiny a dějepisu. Jistá témata z pověstí dějin českých v Krušnohorské kronice nezůstanou bez zásahu.
Kníže Skok, jeho dcery Koza, Strejda a Milouš a udata a spaniloch Pípoj spolu s kancem a mokem značky Šariš, vše v pestrém kotrmelci dojde až k jistému "Suchému zákonu" , který mu doma zavedla jeho žena Koza, s výsledkem povinné závislosti na šaratici a zaječici, poučení "Každý dobrý skutek zasluhuje přísný trest." Toť jedna z mnoha bezvadně praštěných kapitol.
Viz citáty.
Kapitola Recepty - Pomsta za Sudety je výbušnou směsí potravin ve stylu odboje, recept Flíčky pro Pepíčky je pohlazení traktu a Pralinkové koblížky jsou kandovanou višničkou na šlehačkové koruně dortu.
Shrnutí - radost pobejt v této společnosti.

20.07.2017 4 z 5

Znám křišťálovou studánku Znám křišťálovou studánku * antologie

Jak nemilovat tuhle národní klasiku, POKLADY ČESKÉ POEZIE , jsou tu květy naší mateřtiny s citovým poutem, které ze srdce nedostanete. Jihnete a kouzlo řeči domova vám krášlí niterný pohled na (citace) "Zemi krásnou, zemi milovanou, kolébku mou i hrob můj, matku mou, vlast jedinou i v dědictví mi danou, širou tu zemi, zemi jedinou."
Obsah je procházkou v období MÁJe s Matičkou, Tomanem a lesní pannou, dcerou Slávy, Polednicí, s Karlem IV a jeho romancí kol Lesní studánky a Velkých, širých, rodných lánů i po tom co Přilítlo jaro i po Štědrém dni, Když mne stará matka, Za trochu lásky, Nekamenujte proroky, s otázkou Kdo v zlaté struny zahrát zná, pak Pokora a Štěstí a Pozdrav rodné zemi (a.j.)
P.S. Ne vše má pro mne ten jasný svit, i tisk životopisů básníků na šedém podkladu je extrémně slabý, takže skoro k nepřečtení, ale to gró je cenné.

17.07.2017 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

P.M. umí, jako málokdo s jemnou citlivostí vám coby vypravěč navodit atmosféru dramatu v konfrontaci se svědomím, poetiku z živlů přírody a poklidnou nostalgii z běhu života. Četba je balzámem, jeho sonda do mysli jednoho z aktérů je obohacením o rozměr zničující prchavosti lidské osobnosti.

16.07.2017 5 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Z á ž i t e k, jako bych byla na výstavě luxusního psaní, vše čeho se v románu dotkl, jako by mělo auru. Bohatý příběh zločinu na ostrově, postavy, příroda i historie vše je psáno jaksi prozářeným slovem, které navodí pocit mimořádně dokonalého prožitku.
Překladatelská práce musela být něco jako odkrývání pokladu.
Četba od Jiřího Dvořáka je jedinečná.

14.07.2017 5 z 5

Vražedný chlad Vražedný chlad Louise Penny

Jaksi ne příliš strhujících prvních sto stránek, ve kterých mi zde chyběl ten správný náboj. Kanadské klima a život v něm je svérázně drsný a tudíž i motiv k vražednému skutku vyplývá z chladu srdce v mrazivém chladu přírody.
Námět by měl být hodný pozornosti. Za každým zločinem jsou emoce, ale hold bez citu by to vše stálo za Zdrávas královno. Ale znovu jsem objevila zářivou sílu NAMASTÉ.

10.07.2017 4 z 5

Provinilé manželky Provinilé manželky James Patterson

Četba jedna radost, jako dobrý tah ( spíš magnetický ), bylo na úvod dát do knihy kapitoly ( a teď prostě nevíte jestli z prostředka knihy nebo z konce - což jaksi záměrně vám nastartuje fantazii do součinnosti, předvídat příběh), coby vzorek, jedny z nejdramatičtějších momentů. Toto silné naladění pak zůstane až do konce. ( Tentokrát touha nemrknout se, mi dala co proto, ale jako vždy jsem zdárně odolala, ale byla to síla, protože tou ukázkou, už máte co se krotit, aby váš tip, byl porovnáván s autorovým.
Pro mimořádnost se pak jeví i posty aktérů, neboť i když se to zdá snad až dost přehnané, troufnout si na ten nej..., v příběhu to má dynamickou váhu, která určuje reakci mas a policejní, pracovně extrémní , akční angažovanost - hlava nehlava.
Pro mě provokativní četba, dala mi něco navíc, to co jsem musela ukočírovat sama v sobě.

05.07.2017 5 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

P.M. - mistr umí, thriller s dávkou citu, nostalgie a vnímavosti pro svéráz života na ostrově v kombinacích s osudovými prohřešky a zločiny, je prostě skvělý.
Opět dilema ve víře - může být církevním soudem knězi odpuštěn smrtelný hřích, šestý z desatera, při hrozbě smrti ?

03.07.2017 5 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Kniha, která zaujme velmi pestrou škálou rodinných konfliktů, které se intenzivně prohlubují a jen ženský a mateřský instinkt drží tu logiku emocionální výchovy.
Citace "Najednou nevěděla jak se svou dcerou být, měla pocit, jakoby z pozice matky dostala padáka. S přetaženým pětiletým dítětem je třeba zacházet jako s výbušninou. Není to podivuhodné? Že z deseti zvrhlých minut vzniklo něco tak dokonalého? Občas je správné udělat něco nesprávného. Zlo - je drcení lidských srdcí. "
Není divu, že kniha- bestseller je předlohou pro seriál z produkce HBO.

29.06.2017 5 z 5

Všichni proti všem Všichni proti všem Vítězslav Jareš

Perfektní, takovou komplexně rozsáhlou znalost politickošpionážních praktik dát do knihy, kde pod dojmem thrillerového dokumentu je čtenář fascinovaně vtažen do děje, v němž z historie zná jisté světové aktéry a v historii jejich roli, je úctyhodný odvaz, tato znalost je obdivuhodná a prostě přesvědčivá a příběh je jaksi uvěřitelný, i když poslední věta má svůj význam a smysl.
Co byl důvod nezdaru v Zátoce Sviní, to byl majstrštyk. Dát vojenské technice a lidskému odhodlání do důkladně připravené akce .- - ---.-.. --- -. to bylo jako léčka z hůry, a tak měl svět maxikliku a dostal další šanci. (Jedná velká maličkost z řady dalších.)
Citace: " Ředitel věznice (Alcatraz) je normální blázen. Zakládá si na tom, že šéfuje očistci. Není tam pro to, aby převychovával, je tam pro to, aby muklům udělal ze zbytků života peklo. A ty sis tím svým hrdinstvím koupil do tohohle pekla jízdenku.
Fajnové čtení, upřímně doporučuji.

23.06.2017 5 z 5

U nás na gree(í)nu U nás na gree(í)nu Aleš Dudek

Pravé, české, ořechové. Jedinečná, svérázná nálož humoru s dokonale trefným účinkem.
První pohled na začátek - citace " Ráno bylo šťavnaté a voňavé jak naducaný řízeček z krkovice, právě vykutálený z pánve. Ptáci hulákali, až se jim brčka ježila a v podzemí se krtci šikovali k další zteči proti perfektním Koulovic fairwayím a greenům. ..", mě skoro vegetariánce, vzal u osrdí a pak mě dostal na lopatky ( no, v leže se čte fajnově, ale smích mě dostal do sedu, neboť zemřít, i když smíchem, hned tak nechci).
Můj návrh na Cenu " ŽIVOTABUDIČ " by byl za uvedení na scénu třetí postavy do perfektní triády vedle Polednice a Klekánice i dokonalá PŮLNOČNICE.
Tak tohle můžu , koncentrované i v kapkách, s veršíky jako bonus, no senzace, díky, fakt se těším na příští dílo.

20.06.2017 5 z 5

Bílá lvice Bílá lvice Henning Mankell

Bílá lvice se v příběhu zjeví jen coby africký ušlechtilý symbol pro hrdost a majestátnou sílu pro uvědomění si přírodního vlivu na charakteristiku Afričana.
Příběh je jaksi lidsky přitažlivý, neboť tolik lehkomyslných kiksů ve vyšetřování a náhodně zpackaných akcí si autoři akční tvorby nedovolí dát do díla, z některých dramatických zápletek vybruslí zcela jednoduše bez újmy na zdraví , což je překvapivé. Jádro příběhu se zdá uvěřitelné, neboť co si budem povídat, když někdo revoltuje pak je v terči na černém poli.

18.06.2017 4 z 5

Pád Cařihradu Pád Cařihradu Mika Waltari

Nezaměnitelný, skvělý styl, vydala jsem se po cestě poznání s M.W.
Jedno starobylé slavné město a hned tři názvy, Konstantinopol, Cařihrad ( pád - květen r. 1453 ), Istanbul. Deník začíná v prosinci v roce 1452 , blíží se konec Byzantské říše, název města mu dal císař Konstantin I. Veliký a neubránil ho Konstantin XI.
Bohatý příběh z historických pramenů, plný tajemství a citový konfliktů, lásky a vzdoru v opevněném městě očekávajícím napadení sultánem Mehmedem II.
Pro příhodnější pohled na netu jsou obrazy - výjevy z dobytí Cařihradu. Už jen pohled na enormně mohutné hradby - pozn. dobyvatelé je podkopávali,
ta obrovská děla, která bortila toto opevnění, tisíce obléhatelů na pevnině i na moři, boj a obrana se vším utrpením pohlceném v marnosti. Naděje na život s láskou se zdá neuskutečnitelným snem. Citát : " Přišla má láska s vůní hyacintů. Hřích je zrada všeho co člověk umí a zná. "
Boj o bohaté město na rozmezí víry latinské, (křesťanské), řecké a muslimské. Dodnes horké a citlivé místo na mapě světa.
Z MP3 + obrazy + wikip. = úžasný, poučný a pozoruhodný zážitek.

13.06.2017 5 z 5

Jezdci purpurových stepí Jezdci purpurových stepí Zane Grey

Sáhla jsem si po jedné z nej dle všeobecného hodnocení. Nevím jak, ale nechtěně a znovu opětovně narážím v poslední době ve výběru knih na víru a tady na mormonskou.
Jak je zřejmé každá má cíl, vůli člověka si podrobit.
V příběhu se ještě neuplatňují zákony spravedlnosti jen krevní msty. Vše co mladá, hezká Jane zdědila , bohatý ranč, stáda dobytka, koní, půdu, pramen vody i zlato, to je v očích " kazatele mormonské víry " důvod proč je jeho vyhlédnutou obětí (nevěstou), neboť jako členka mormonské osady by si měla i přes svůj vzdor k této víře, kde muž má manželek kolik chce, svůj majetek povinně ochránit jen s dalším sňatkem s kazatelem, který vládne nad osadou pomocí zlodějských band.
Jde i o výdrž vztahu čisté naivní nevinnosti k mstiteli s krvavými stopami skutků.
Cennost příběhu je ve stylu psaní. Drsná doba, ale bez brutality, s citovým ostychem, s vodopádem naivity, s okovy víry a okouzlením přírodních krás.

11.06.2017 5 z 5

Ze zápisníku námořníka Ze zápisníku námořníka Kateřina Doležalová

Za ten záviděníhodný odvaz, za výdrž, za bojovnost, za reprezentaci české bystrosti, ( pro mě extra zvlášť) - za objev lehkovážného stylu psaní, za sympatický optimismus, za vzorovou iniciaci zdolávání jazykových bariér u čtenářů, za přátelské srdce na dlani dávám 5*.
Citace :"Pokud se hádá inteligent s blbcem více než minutu, hádají se již blbci dva. Pokud se nehádám vůbec, jsme blbci oba a je to v pořádku.
Pasažér si stěžuje, že má v talíři piliny. Číšník Tibor mu vysvětluje, že to nejsou piliny, ale zvláštní druh sýra zrající na slámě, a proto má takovou dřevitou chuť."
Počteníčko jedna radost, je fajn být v obraze, takže raději asi znovu jachta.

04.06.2017 5 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Velmi bohatý na záludnosti a spletitosti propracovaný příběh. Pachatel je chameleon a bazilišek v rouše Adonise s mozkem lstivého gaunera. Jistá sugesce víry je zde natolik konfliktní, že je základem pro detektivku jako stvořená. Najít takové téma už to budí obavy o prostředí v jakém žijeme.
Až teď v porovnání ocením jisté naše poválečné zákony.
Citace : " Idiot co pasoval sám sebe do role tlumočníka božích slov, a když někdo​ porušil boží přikázání , potrestal své vlastní potomstvo." (kazatel víry)
Načtená na MP3 má v sobě dynamiku navíc.

02.06.2017 5 z 5

Kráska a zvíře Kráska a zvíře Dominik Dán

Dánovky jsou mile jedinečné, podvědomě tuto knihu vnímám jako hrozbu barev, té hnědé bylo bohatě, neboť tak to v životě chodí, z této mít obavy netřeba. V titulu ten zoologický příměr je neprávem, ale Bestie už v jednom titulu je.
Citace:"Muž stojící za bohatým chudákem mu podal inhalátor. Klidně jim řekni, že já jdu chytat vraha.Jestli jsem tím porušil nějakej zákon, ať mě bezevšeho zašijou, já si to v pohodě odsedím. Mám tam víc kámošů, než mají oni tady venku."

29.05.2017 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Je to hrozné, ale dočtete to brzy, protože vám to nedá odkládat.

27.05.2017 5 z 5

Smrt zrozená v Praze Smrt zrozená v Praze Miroslav Žamboch

Ach jo, zvuková četba mi sice zrak ušetřila, ale hodnota pocitu, tak to byla síla.
Nápad za všechny prachy, dát do ruky v románu detektivovi knihu; a on čte tento, ano tento román od první kapitoly, snad aby byl konečně v obraze, toť extraoriginalita, že by humor ?
Stačilo.

27.05.2017 2 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Pentagram - pro mě od Leonarda da Vinciho​ - Zlatý řez, nyní i krvavý diamant. Propracovaný příběh, který mi dal zabrat, ne co do čtivosti, ale udržet tu nitku logiky proč.
Mistr pera je mistrem, když se vám až ke konci rozjasní, a najednou ta logika tu je. Nápad pro zločin je zde, jaksi odborně zušlechtěný a propletenec zločinů je tancem v přísně daných parametrech, tvořící PENTAGRAM.

26.05.2017 5 z 5

Tajemný Etrusk Tajemný Etrusk Mika Waltari

Dramatizace na MP3 v podání V. Preisse, J. Somra, V.Zavadské, P.Kostky, R.Merunkové,O.Brouska aj. byla úžasná. Opravdovost a pestrost příběhu je z pera M.Waltariho dalším mistrovským kouskem. Lars Turms prožívá v dobách řecko-perských válek v čase střetu odlišných civilizací svůj příběh. Spolu s dalšími postavami se jejich životní i milostné osudy stávají závislé na přízni bohů a zjevených znameních.
Poklidně vyprávěné dobrodružství o mořeplavbách, cestování ale i o soužití s kněžkou bohyně Afrodity, které dal M.W. ty nejdůmyslnější ženské vlastnosti ( od krásy, svůdnosti, marnivosti, proradnosti, lstivosti a žádostivosti), hledání pravdy o svém původu a moci ve spleti věšteb a přírodních sil. Postavy jsou bohaté na vlastnosti, kde nic lidského jim není cizí. Jeho touha zemřít v náruči andělské ochránkyně je hodna naplnění konce lidského osudu.

21.05.2017 5 z 5