jfialova jfialova komentáře u knih

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Výborná čtivá kniha, napínavá. V podstatě koresponduje se stejnojmenným filmem.

18.03.2019 4 z 5

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Ta ženská mi byla celou dobu tak protivná! Ale to bylo vlastně cílem, ukázat na lidskou sebestřednost, chamtivost, hloupost a sobeckost. Jazyk a styl psaní je poplatný době, kdy kniha vznikla, takže kdo nemá rád poněkud do detailů zabíhající styl, bude zklamán.

18.03.2019 3 z 5

Bídníci I. Bídníci I. Victor Hugo

Dala jsem to ještě na základce, takže vzhledem k rozsahu díla to byl pro mě tenkrát hodně náročný kousek. Dějová linka se střídá s poměrně obsáhlými popisnými pasážemi, což je však pro Huga typické. Naprostá klasika.

18.03.2019 3 z 5

Gulliverovy cesty Gulliverovy cesty Jonathan Swift

Četla jsem jako dítě a moc se mi to líbilo.

18.03.2019 4 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Klasická brownovka, díky filmovému zpracování si troufnu říct, že nejznámější. Děj má spád, hlavní hrdina luští dávné šifry a záhady, vše je zajímavě zasazeno do skutečných kulis. Napínavé, lehce konspirační čtení.

Zpátky z Afriky Zpátky z Afriky Corinne Hofmann

Po přečtení první části jsem se pustila i do dalšího dílu. Paní prožila opravdu pestrý život. Za mě osobně: lepší o tom číst než to prožít na vlastní kůži, měla to fakt těžké jak v Africe, tak po návratu.

Bílá Masajka Bílá Masajka Corinne Hofmann

Četla jsem v období krátce po opadnutí módní vlny, kniha prostě na mě v knihovně stále útočila, až jsem po ní prostě sáhla :-) Čekala jsem, že to bude úplná blbost, ale docela mile mě to překvapilo. Motivaci autorky k tak radikální životní změně teda osobně nechápu, ale aspoň si člověk tak trochu popřemýšlí nad vlastním žebříčkem hodnot a nad tím, co by byl v životě ochoten obětovat.

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

Klasika, kterou si v naší rodině v 90. letech půjčovali dospělí se zdviženým obočím-prostě TA kniha. Téma bylo tehdy považováno za skandální, alespoň u nás v rodině. Ani na film jsme se nesměli dívat. Z dnešního pohledu je to už asi směšné. Takže když jsem si to konečně mohla přečíst, cítila jsem se strašně dospělá a hltala jsem to od začátku do konce. Příběh je hezký, australské reálie podle mně i dnešního čtenáře zaujmou. Ve své době asi převratně odvážné téma.

Šelma Šelma Andrew Mayne

Dobrý detektivní thriller. Věřím, že skalní fanoušci tohoto žánru na tom nějakou tu mouchu najdou, ale já jsem byla spokojená. Příběh je napínavý, hlavní hrdina v roli detektiva neotřelý. Závěr je skutečně takový rychlý, ale i ve skutečném životě nelze na všechny otázky dostat odpověď. Třeba se k některým detailům autor vrátí ještě v dalších knihách.

Dívka, která spadla z nebe Dívka, která spadla z nebe Simon Mawer

Ač nejsem milovnicí knih z tematikou tajných služeb a špionáže, tato kniha se mi líbila. Pojatá byla totiž trochu jinak, a to z pohledu mladé ženy, která se ke špionáži dostane trochu jako slepý k houslím. Celou dobu mě to nutilo představovat si sebe samu na jejím místě, jak bych se zachovala, jestli bych to vydržela atd. Děj má spád a je napínavý, konec se sice dal tušit, ale stejně dobré :-)

05.03.2019 4 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Moje první kniha této autorky. Nebyla ani vyloženě špatná, ale ani neoslnila. Na českou autorku to ale není špatné. Postava pachatele se nedá odhalit, protože čtenář nezná několik zásadních detailů, které jsou odhaleny až v závěru knihy. Pak už je to jasné :-)

18.02.2019 3 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Klasická brownovka. Má to spád, děj má logiku, opět zajímavé indicie a způsob rozplétání případu spolu s nemilosrdným během času, který jde proti hlavním hrdinům. Kdo si chce přečíst něco napínavého a čtivého, vzhůru do toho.

11.02.2019 3 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Knihu jsem četla již opravdu dávno, ale dodnes na ni nemůžu zapomenout. Spousta detailů se samozřejmě vypařila, ale jsou i takové, které se mi nesmazatelně vryly do paměti. Film, ač je opravdu dobrý, mne však jako čtenáře knihy zklamal, postavy jsem si sama pro sebe představovala jinak.

11.02.2019 5 z 5

Gaidžin Gaidžin James Clavell

Čtyři hvězdy za rozsah díla a udržení dějové linky. Nicméně opravdu je to slabší než předchozí dva díly. Malcom není prostě ani zdaleka Dirk a Angelique je taková povrchní pipina. Tess tam působí jako Columbova manželka, o které se akorát pořád mluví. Místy se to strašně vleče.

20.01.2019 4 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Krásný smutný příběh. Nejprve jsem v rádiu slyšela pár dílů audioknihy a pak jsem si opatřila knihu celou. Nelituji.

12.11.2018 4 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Poutavá kniha, dobře se čte.

12.11.2018 3 z 5

Velmi dobře se to čte, snad se tam člověk dozví i něco málo z historie. Nutno ale brát v úvahu, že ze značné části jde o fikci. Tím ale nechci nijak snižovat kvalitu díla. Ideální na dlouhé zimní večery nebo na dovolenou.

12.11.2018 3 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Vynikající, bohužel nedokončená, série detektivek. Já jsem začala ze špatného konce a jako první se mi dostal do roky román Dívka v pavoučí síti od D. Lagercrantze, který mě moc neoslovil, ba naopak hlavní postavy mi znechutil. Originál se mi ani číst nechtělo, ale všichni tvrdili, že celá série je výborná, tak jsem se do toho dala. A dobře jsem udělala. Na styl autora si člověk musí trochu zvyknout, některé pasáže jsou dosti odborné a pro někoho méně záživné. Popis děje je někdy až příliš podrobný, ze začátku mě otravovalo, že autor popisuje, které kusy nábytku z Ikey si hrdinové koupili a jakou značku cereálií snídají, ale pak product placement zafungoval a občas jsem se, přiznám, i díval jak to či ono vypadá. Moc chválím celkovou atmosféru, úplně jsem tu malou chatičku, kde M. Bloomkvist přebýval, viděla.

12.11.2018 4 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Další výborná návykovka do série. Ano, jako u všech knih série, i zde se najdou okamžiky, kdy mě napadlo, že už je to trochu přes hranu, ale na to vzápětí člověk velmi rychle zapomene v záplavě dalšího strhujícího děje. Těším se na další!

22.10.2018 4 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Musím říct, že s postupem času tato autorská dvojice vyzrává a knihy jsou čím dál lepší. Svědkyně ohně je prvním opravdu zdařilým kouskem. Příběh postavy vraha je sice dle mého názoru trošku překombinovaný, ale to nic neubírá z celkového vyznění. Kniha je velmi čtivá, až návyková, prostředí dívčího diagnosťáku neotřelé a dobře zvládnuté. Jen tak dále!

22.10.2018 4 z 5