jfialova jfialova komentáře u knih

Malý Bobeš Malý Bobeš Josef Věromír Pleva

No nevím, kniha obsahuje hezké momenty, ale na druhou stranu se snaží v dětech vyvolat jakýsi strach. Nezapomenu na popis toho, jak Bobešovi umřel malý bratříček a měl ještě v noze zaraženou třísku z drsné dřevěné podlahy. Jasně, děcka by měly vědět, že život není žádná sranda, že dřív fakt lidi byli mnohdy tak chudí, že neměli co jíst a že by si měli vážit toho, co mají. Ale co si budeme nalhávat, kniha byla poplatná době, ve které vznikala a patrně měla takto formovat děti už od útlého věku. A to se mi na ní nelíbí.

18.03.2019 2 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Moje první nesbovka. Dobré napínavé čtení. Nezapomenu na scénu s kadibudkou.

18.03.2019 4 z 5

Vraždy v ulici Morgue a jiné povídky Vraždy v ulici Morgue a jiné povídky Edgar Allan Poe

Klobouk dolů před panem Poem. Ještě dnes se to dá číst a jak horory, tak detektivky jsou napínavé.

Já, Claudius Já, Claudius Robert Graves

Vynikající kniha, která vás vzdělá v dějinách lépe než kdejaký dějepisář.

18.03.2019 5 z 5

Schindlerův seznam Schindlerův seznam Thomas Michael Keneally

Výborná kniha, skvělé filmové zpracování. Každý, kdo zachránil v té hrozné době byť jediný lidský život, byl hrdinou.

Proměna Proměna Franz Kafka

Když už nic jiného, je to opravdu originální a neotřelé. Ve své době z toho museli být lidi asi vedle, protože ani dnes to není žádné pohodové čtení. Přes očividně morální aspekt má kniha až hororovou atmosféru. Za totálně absurdní a ulítlý námět dávám o hvězdu více, protože originalita se cení :-)

Spasitel Duny Spasitel Duny Frank Herbert

Kniha je na první pohled méně akční než první díl a některé čtenáře může odradit, což je škoda. Myšlenky zde obsažené dávají rámec celé sérii a posunují do úplně jiné dimenze.

15.03.2019 4 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Vzhledem k předchozím dílům mi tento přišel poněkud slabší, již dosti překombinovaný. Nebo mě již brownovský koncept přišel neoriginální, nevím. Vyloženě špatná kniha to určitě není, ale ten konec mi přišel už asi moc absurdní.

15.03.2019 2 z 5

Zábavné a neotřelé čtení. Jak psal kolega, takový severský Forrest Gump.

11.02.2019 4 z 5

Ema Naopak Ema Naopak Gunilla Wolde

Geniálně jednoduchá kniha, která má neuvěřitelné kouzlo snad pro všechny děti. Naše malá je přesná kopie Emy, nebo spíš Emy naopak :-) Čteme v jednom kuse!

24.01.2019 5 z 5

Misery Misery Stephen King

To bylo něco. Opět geniální kingovka. Ta ženská mě dodnes straší ve snech.

12.11.2018 5 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Další napínavá detektivka/thriller od J. A-O. Hlavní padouch je znám od úplného začátku a s postupujícím vyšetřováním se o něm dozvídáme čím dál tím víc informací. Zajímavý konec-jsem zvědavá, jestli se k němu autor v dalších knihách ještě vrátí, protože jinak tak nějak nevím, jestli to dopadlo dobře nebo špatně. Takže vzhůru na další díl série!

12.11.2018 4 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Výborná detektivka, i když tak nějak jde od začátku vydedukovat, kdo to vše dělá. Podle mě to ale u knih J.A-O není stěžejní. Příběh má spád, je napínavý a oblíbila jsem si lehce ironický styl autora. Navíc Asad je můj favorit :-) Jedině prostředí dánské smetánky, do kterého je příběh zasazen, mi trochu nesedí, ale to už je můj osobní problém.

12.11.2018 4 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Soubor 4 delších povídek. Vykoupení je již těžce profláklé, hlavně díky podařenému filmovému zpracování, ale čte se dobře. Nadaný žák je výborná povídka, kdyby končila už po první kapitole (což jsem ve čtečce nejdřív tak pochopila). To, co se odehrává potom, není špatné, ale kdyby to tam nebylo, nic by se nestalo. Tělo se mi líbilo asi nejvíc. Moc obdivuji, jak King zvládá psát příběhy z prostředí dětí a teenagerů, vždycky mi to přijde uvěřitelné (jako např. v To), žádné trapné dialogy a zbytečné příkrasy. Poslední povídka, Dýchací metoda, mi přijde takové poeovská, ale proč nakonec ne :-)

02.09.2018 4 z 5

Jak voní tymián Jak voní tymián Marcel Pagnol

Krásné příjemné čtení zasazené do francouzské Provence. Pohladí po duši.

24.08.2018 4 z 5

Vlak do Istanbulu / Tajný kurýr Vlak do Istanbulu / Tajný kurýr Graham Greene

Na úvod, toto určitě není detektivka. Děj není nijak zvlášť dynamický ani napínavý. Popisuje cestu několika různých lidí vlakem, lidí, kteří by se za normálních okolností třeba nikdy nesetkali. Každá z postav má svůj malý příběh, který přináší s sebou do vlaku jako zavazadlo, a tyto příběhy se během společné cesty proplétají. Spojení mi přitom nepřijdou laciná, společný příběh se nesnaží být za každou cenu originální nebo šokující, nechává na čtenáři, aby sám našel "ten svůj moment". Mně třeba utkvěl v paměti milostný příběh mladé dívky a židovského obchodníka s rozinkami, který se z náhodného setkání, laskavosti a vděku změní v opravdovou lásku, která však skončí tragicky.

24.08.2018 4 z 5

Celou dobu jsem jí držela palce, aby se z toho šíleného lesa vymotala, holka jedna :-) Dobrá kniha, opět se ukazuje mistr hororu v plné parádě, aneb jak málo stačí...

Geraldova hra Geraldova hra Stephen King

Obdivuji, jak je možné napsat 300 stran o tom, jak je někdo připoutaný k posteli a nemůže se odtud dostat tak, aby se to dalo číst. A nejen to, aby to bylo napínavé, aby to mělo spád. Za mě jedna z nejlepších kingovek, i když skalní příznivci ji asi budou řadit spíše na konec žebříčku.

22.08.2018 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Dobrá kniha, zajímavý příběh. Co všechno je člověk schopný udělat pro to, aby jeho milovaní nezemřeli a o tom, jestli to za to stojí.

Cujo Cujo Stephen King

Další povedená kingovka. Moc se mi líbí, jak autor dokáže s naprosto banálního a jednoduchého příběhu udělat třísetstránkovou knihu, která se navíc dá číst, a to hodně dobře. Opět jsem se nemohla odtrhnout.