jfialova jfialova komentáře u knih

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Středoškolská kultovka, kterou jsme četli jedním dechem a dlouho o ní diskutovali :-) Filmové zpracování jsem viděla s mnohaletým odstupem a není to ono :-( Mnoho momentů z knihy pořád nosím v hlavě a i když jsem pak od Irvinga přečetla skoro vše, co napsal, Garp je prostě jednička.

22.08.2018 5 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Možná je problém v tom, že nejsem cílovka tohoto žánru, ale i mladší čtenáři si zaslouží kvalitní literaturu a nejsou mezi nimi samí naivové a pitomci. Autorkou stvořený svět má velký potenciál, inspirace starým Ruskem je originální. Její psaní také není špatné, určitou atmosféru to má a dobře se to čte. Hlavní hrdinka je trochu na pěst, mnohem lepší a zajímavější je postava Temnyje. Ale tolik trapných klišé, platonického vzdychání, fňukání typu "nevím jestli ho miluju nebo ne a jestli on miluje mně", to si fakt ani YA kategorie nezaslouží. A myslím, že v takovém měřítku snad po tom ani netouží-já jsem teda podobné knihy nikdy nevyhledávala, a to ani jako náctiletá. Další díl zkusím, už ho mám koneckonců připravený, tak doufám, že se to vyvine žádoucím směrem.

12.07.2024 3 z 5

Orel přistál Orel přistál Jack Higgins

Skvělá kniha. Autor je nejen dobrý vypravěč, ale v celém tom příběhu je skrytých tolik zajímavých myšlenek... Vlastně už samotný rozpor v tom, jestli s německými výsadkáři vlastně sympatizovat nebo ne. A to konečné rozuzlení dává celému příběhu úplně jiný rozměr. Já si z toho odnáším hlavně to, že válka by mohla být vlastně zajímavý souboj dvou týmů, které jsou složené ze směsice lidí různých vlastností, morálních hodnot a charakterů, kdy "svůj" tým si každý vybírá podle vlastních sympatií a uvážení-někdy je to národní sounáležitost, někdy obdiv k určité osobě, někdy se důvod hledá těžko. Problém je, že při tom souboji umírají lidé. A když umírají zbytečně, je to pouze velká tragédie, byť na pozadí velkého hrdinství.

27.11.2023 5 z 5

Pokušení A-ZZ Pokušení A-ZZ Vladimír Páral

Z dnešního pohledu trošku úsměvné, po téměř 40 letech je zajímavé srovnat současnost a tehdejší představu autora :-) Každopádně wrikom je teda určitě lepší název než chytré hodinky! Líbí se mi autorův styl, takový lehce básnický, jemně přecházející z třetí do první osoby. Postavy mi ale nesedí, v tomto jsem bohužel trochu pesimista. Myslím, že morálka by šla stranou. Možná dřív byli lidi čestnější nebo co, ale dnes, kdy má každý jen samá práva a žádné povinnosti, mi to přijde jako strašná utopie.

18.09.2023 3 z 5

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

Klasická kingovka, která neurazí ani nenadchne. Téma mě osobně minulo, takže možná je to důvod, proč nejsem po přečtení úplně nadšená. Kdo čeká velkolepé pokračovaní příběhu Dannyho z Osvícení, bude asi trošku zklamaný. Ne každý skončí v životě dobře, což je konec konců i tento případ. To by samo o sobě nevadilo, ale celý příběh je podle mě zbytečně komplikovaný, obsahuje spoustu odboček, které bohužel nakonec vedou nějak do ztracena-třeba příběh baseballového kluka a ostatních dětí si podle mě zasloužil aspoň odstaveček na závěr. Autor má prostě nastavenou laťku hodně vysoko, ale i slabší knihy stojí za přečtení, protože vypravěč je to úžasný. Kniha jede v klasickém schématu padouši vs. klaďasové, nechybí ani oblíbený motiv správňáckého děcka, které bojuje proti zlu. Některé momenty připomínají jiné autorovy knihy, což působí trošku dojmem slátaniny (nemyslím to zle, jen mě nenapadá výstižnější termín)-prostě tady jsem vymyslel zajímavý moment, to by se do téhle knihy mohlo taky hodit, protože trošku nevím, jak to s tím Dannym dál vyvést. Ale chápu, že při takové ohromné produkci se prostě autor někdy opakuje, protože vymýšlet stále něco nového není možné. Vidím to tedy jen na průměrné hodnocení.

22.08.2023 3 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

V podstatě opět podobný scénář jako v minulých dílech, jen modus operandi se mění zas na jinou nechuťárnu. Vedlejší postavy slouží pouze k tomu, aby byly nějakým zvráceným způsobem zavražděny, nebo dělaly křoví po všech stranách skvělému Hunterovi, popřípadě obojí. Stylisticky ubohé, překlad mizerný. Kapitoly končící vždy v rozhodujícím klíčovém okamžiku mi připomínají pořady televize Nova v 90. letech. Opět vysoké hodnocení nechápu. Buď lidi nikdy neměli v ruce fakt kvalitní knihu a nemají s čím srovnávat, nebo jsme na tom jako společnost fakt bídně.

17.04.2023 2 z 5

Podivuhodné vyprávění bývalého piráta Kolíska Podivuhodné vyprávění bývalého piráta Kolíska Václav Čtvrtek (p)

Typický Václav Čtvrtek, něco podobného bych nebyla schopná napsat ani za milion :-) Dodnes vůbec nechápu, kde na to všechno chodil, jak se mu podařilo vymyslet tak originální postavičky, fantazií oplývající příběhy z různých mikrosvětů, to vše napsané krásnou hravou češtinou. Toto dílko je kraťoučké, ale splňuje vše z výše uvedeného do puntíku, obrázky text krásně doplňují. Ideální pro malé čtenáře, které těší, že jednu ze svých prvních knížek můžou svižně přečíst sami až do konce.

17.03.2023 4 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Mezi kingovkami to určitě nebude moje nejoblíbenější, ale jako vždy je příběh napínavý, postavy jsou perfektně vykreslené, celé to má spád a nechybí notná dávka napětí. Kdo je autorovým věrným čtenářem, nalezne v příběhu starou známou Holly z Mercedesového vraha-prolínání jednotlivých příběhů je prostě jeden z autorových neodmyslitelných bonbónků pro čtenáře, které nutí stále přemýšlet, proč mi je to nebo ono povědomé, na druhou stranu ti, co ještě neměli tu čest, se v příběhu neztratí.

28.04.2022 4 z 5

Mrtví se někdy vracejí Mrtví se někdy vracejí Stephen King

Povídky jsou podle mě Kingova doména, kratší formát jeho dílům prostě padne jak ulitý. U rozsáhlejších knížek mi někdy přijde, že zabředne do omáčky kolem hlavního příběhu, a to je někdy spíš na škodu. Tento soubor povídek je zvlášť povedený, každá je úplně jiná. Nekuřáci, a.s. a Římsa jsou moji favoriti. Mrtví se někdy vracejí je dobrá, ale námět je takový trochu ohraný. Noční směna má lovecraftovský nádech, dobře napsaná. Šroťák je trochu praštěný (zajímavá je fascinace Kinga prostředím prádelen, připomnělo mi to Srovnáno se zemí). Bojiště mi připomnělo film Noc v muzeu :-) Celkově ale proč ne? Na dobrou noc je prolíná s upírskou vyvražďovačkou Prokletí Salemu. Poslední příčka žebříku je celkově laděná jinak, takový smutný příběh ze života, což Kingovi taky jde moc dobře. Celkově povedené.

11.04.2022 4 z 5

Řemeslo urozených Řemeslo urozených Pierre Boulle

Zajímavě pojatá sonda do nitra vojenského vyzvědače zasazená do reálií druhé světové války ve Francii. Kde je hranice mezi hrdinstvím a zradou, jak lze své jednání obhájit před okolím a před sebou samým, jak zůstat hrdinou a zároveň přežít a nejlépe se zalíbit všem. Kniha plná situací dotažených až do absurdna. Hlavního hrdinu nejprve možná trochu obdivujete, pak ho jste schopni ještě chvíli omlouvat, ale od určitého bodu už je to jenom beznadějný psychopat. A k zamyšlení je, kde má kdo tento bod zvratu-kniha mě osobně nutila stále přemýšlet, co bych udělala v jeho situaci já sama.

01.12.2021 4 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Dobrá detektivka v podání mistra hororu S. Kinga. Začala jsem druhým dílem série, který mi přijde oproti jedničce méně uvěřitelný a víc filozoficky laděný, asi vzhledem k tématu literární tvorby a knih obecně. Jednička je více syrová, hlavní pachatel je fakt pošahaný magor a hlavní hrdinové-klaďasové se hezky doplňují. Našly by se slabší momenty, já vzhledem ke znalosti následujícího dílu jsem věděla, jak vše dopadne, přesto se to ale čte dobře a ráda si dám i poslední kousek.

29.09.2021 4 z 5

Ikabog Ikabog J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Pohádkový příběh, který osloví děti i dospělé. Je sice pravda poměrně drsný, nicméně sama si z dětství pamatuji, jak mě přitahovaly Wildovy pohádky, které jsou mimochodem dle mého názoru mnohem depresivnější, protože nekončí zrovna vesele. Tady se happyend koná, i když konec samotný mi přijde z celé knihy asi nejslabší. Rowlingová je vynikající vypravěčka, dokáže z jakéhokoli příběhu vytěžit maximum a udělat ho napínavý jak šráky. To platí i v případě této knihy, děj se nedal předem příliš odhadovat, takže i dospělák je zvědavý, jak se to bude dál vyvíjet. Jelikož se toho autorka nebojí a i v dětské knize se nesnaží dívat na svět jen skrz růžové brýle, byla jsem opravdu napjatá jak to celé skončí. Vše spělo k totální apokalypse a zbývalo už jen asi 40 stránek! Nakonec se vše v dobré obrátilo, ale jak jsem již zmínila, konec mne příliš neoslovil. Téma příběhu je velmi aktuální a v dnešní době plné dezinformací má kniha též velký výchovný efekt-žádnou podobnou neznám. Na závěr dva postřehy: u britské autorky bych nečekala, že udělá s králem "krátký proces" (byť mi to nevadí a určitě si to zasloužil) a zajímavý je i ryze kapitalistický pohled na chod pohádkového království, u nás poměrně nezvyklý.

06.01.2021 4 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Kniha s velmi pochmurnou atmosférou na pozadí syrových sovětských reálií 50. let. Pět hvězd za dobové reálie a vhled do tehdejší společnosti, protože tak nějak to opravdu fungovalo. Příběh zejména v druhé polovině knihy ale vygraduje do těžko uvěřitelných událostí, za což jednu hvězdu ubírám. Každopádně mezi současnou detektivní tvorbou kniha jistě vyniká, zejména originální volbou místa a času děje. Nečekejte však žádné pohlazení po duši.

23.11.2020 4 z 5

Doktoři Doktoři Erich Segal

Poměrně dlouhá a čtivá kniha popisující život několika lékařů-spolužáků od dětství přes náročná studia, začátky praxe až po dospělost. Některé příběhy a myšlenky jsou zajímavé, někdy to sklouzává do takové průměrné limonády. Dobrá kniha na dlouhé zimní večery.

17.11.2020 4 z 5

Zlodějka Zlodějka Sarah Waters

Dobře napsaná kniha plná zvratů. Moc se mi líbí, jak autorka subjektivně pracuje s tokem času, kdy určité pasáže uběhnou velmi rychle, kdežto jiné se vyloženě táhnou tak, jak to prožívají též hrdinové knihy (například monotónní a nudný život na Briaru a šílená izolace v blázinci). Povedené je rovněž prolínání pohledů jednotlivých postav na ty stejné události, protože pro čtenáře může být nudné číst podruhé to samé, pouze převyprávěné jinými slovy. V této knize se povedlo u každé postavy vybrat jiné detaily a situace, kterým se ve svém vyprávění věnuje, což dává celému příběhu hloubku a obě hlavní hrdinky to čtenáři přibližuje. Od autorky jsem četla již Špičkou jazyka, což mi přišlo originální a neotřelé, bohužel v dalším románu mě použití obdobných témat už nebavilo. To je tak jediné, co bych mohla vytknout. Ale ráda se k autorce vrátím a věřím, že mě ještě mile překvapí.

02.11.2020 4 z 5

Rajské peklo Rajské peklo Xavier Herbert

Ne příliš známá, ale přesto výborná kniha. Vzpomněla jsem si na ni po přečtení Kořenů od A. Haleyho, přestože už je to dlouho, co jsem ji měla v ruce. Určitě doporučuji k přečtení.

29.10.2020 4 z 5

Kořeny Kořeny Alex Haley

Velmi čtivá, byť opravdu obsáhlá kniha. Kuntu Kinteho si pamatuji ještě z dětství ze stejnojmenného televizního seriálu, který mi silně uvázl v paměti a troufám si říct, že ve své době byl u nás fenoménem. Na Kuntu a otroky jsme si pak i hráli, byť je to při zpětném pohledu trochu morbidní, ale znáte děti-ty moje si dnes hrají na koronavirus. Ale zpět ke knize. Oceňuji podání autora ze strany samotných obětí otrokářského systému, kde vidíme na jedné straně jeho krutost a nelidskost, na straně druhé ale i drobné radosti obyvatel uliček otroků a následně nejistotu při nabytí svobody. Celé dílo nutí čtenáře k zamyšlení, jak jedna lidská bytost může způsobit jiné lidské bytosti tak hrozné utrpení, a to jen pro svůj vlastní materiální prospěch. Kniha má z mého pohledu pár nedostatků-hodně výrazný je nepoměr mezi podrobným začátkem příběhu v Africe, kdy děj plyne velmi pomalu, a velmi rychlým zakončením. Jakoby autor začal velmi zeširoka a pak ho tlačil čas, a tak vyprávění urychlil. Také mi vadilo, že příběh Kunty a Bell byl utnut ve chvíli, kdy byla jejich dcera Kizzy prodána na jinou plantáž. Totéž se stalo i s dalšími postavami, které se v průběhu vynořily a pak už o nich nepadla ani zmínka. Celá rodinná historie by si možná byla bývala zasloužila být rozdělena alespoň na dvě části, kdy by zbylo více prostoru pro propracování osudů všech hrdinů. Celkově lze ale určitě doporučit k přečtení.

29.09.2020 4 z 5

Špičkou jazyka Špičkou jazyka Sarah Waters

Vůbec jsem netušila do čeho jdu, takže zpočátku jsem si myslela, že jsem sáhla po romantickém románu popisující život mladé dívky z malého města na konci devatenáctého století v Anglii. Dalo se tušit, že to bude trošku o emancipaci, kdy si hlavní hrdinka zvolila nezávislé a v té době jistě kontroverzní povolání v showbyznysu. Pak se to ale celé poněkud zvrtlo a mně nezbývá, než pochválit zajisté velmi originální volbu tématu. Nancy, hlavní hrdinka, není asi úplně vyrovnanou osobností, nicméně o to více lidsky působí její příběh. Ač nejsem fanda červené knihovny, musím říct, že kniha je fakt dobrá.

26.08.2020 4 z 5

Harlekýnovy miliony Harlekýnovy miliony Bohumil Hrabal

Typický Hrabal, ale je to smutné čtení. Ty krásné, živé postavy z Postřižin jsou tytam, sledujeme pouze vzpomínky, nostalgické úvahy a představy prolínající se s realitou. Knize to neubírá nic na její kvalitě, jen mně z ní jímala jistá nostalgie a smutek.

11.06.2020 4 z 5

Talisman Talisman Stephen King

Ze začátku se mi kniha hodně líbila. Jsem sice poměrně vášnivá čtenářka Kingových děl, takže mám za sebou i Temnou věž, takže jsem v tom nebyla úplně ztracená, ale myslím, že kniha se dá číst i bez předchozích znalostí, akorát je potřeba si více domýšlet. Poslední čtvrtina ale byla strašně rozvleklá a už jsem se nemohla dočkat, až to skončí. Neustále indisponovaný Richard, kterého bylo nutné neustále někam přenášet, pak čekání na jeho zásadní roli v příběhu (která se podle mě nekonala, nebo jsem si teda nevšimla) a naprosto očekávaný a suchý happy end. Škoda toho.

24.05.2020 3 z 5