jitka_dankova jitka_dankova komentáře u knih

Marwani: Přímo do srdce Marwani: Přímo do srdce Maren Dammann

Milá pohádka pro dvanáctileté milovnice koní. Nějak mne v mém mládí takové knížky minuly, tak jsem si teď jednu dala plnými doušky a hodnotím s ohledem na cílovou skupinu. Ve dvanácti či třinácti letech bych byla z knihy naprosto, ale naprosto unešená. Velmi pěkně popisuje všechno, co obvykle holky zamilované do koní dělají. Romantická linka je tam jen lehoučká, tak akorát pro mladší děvčata, nic víc. Příběh mi přijde, no neuvěřitelný. Celou dobu jsem naplno věřila, že je to silná fikce a hooodně zjednodušená, takže mi dost spadla brada v epilogu.
Mimo cílovou skupinu asi kniha tolik neosloví, protože je tam hodně stránek věnovaných správné práci s koňmi.

24.01.2022 4 z 5

V zajetí zimy V zajetí zimy Naomi Novik

Pohádka o třech ženách (Mirjem, Wanda a Irina), které se snaží vzepřít svému osudu. Nenápadně uvádí hrdinky do jemného fantasy světa. Mne ale bohužel kniha nijak neoslovila, nedokázala jsem se dostatečně začíst a prožívat příběhy s těmi hrdinkami. Bohužel kvůli přeskakování mezi třemi příběhovými linkami jsem se v ději i dost ztrácela. Tenhle příběh prostě nějak není pro mne, hvězdičky si ale zaslouží, psaný je dobře a téma je zajímavé a chápu, že jiné dokázal hodně oslovit.

17.01.2022 4 z 5

Záležitost s duchem: Mr. Ghost Záležitost s duchem: Mr. Ghost Marie Matušíková

(SPOILER) Zajímavá romantická prvotina o lásce, která prostě zasáhla milou Chelsea, ale z principu věci nemohla být naplněná.
Ač příběhy se smutným koncem ráda nemám, tento jsem dokázala číst a přijmout jej a z celé knihy jsem nakonec měla dobrý pocit, neplakala jsem. Dopadlo to tak, jak vlastně "správně" mělo. Knihu jsem četla na Wattpadu, jde o stejný text jako v tištěné verzi.
Autorka snad promine, ale nakonec dávám o hvězdičku méně za způsob psaní. Občas na mne věty působily kostrbatě a strojeně, kniha se nečetla vždy tak hladce, jako jiné. Cítila jsem z toho textu, že je kniha takovou prvotinou. Nic to ale neubíralo na tom skvělém nápadu, byla to můj první "duchařský" romantický příběh a velmi jsem si ho užila. Rozvíjení vztahu Chelsea a ducha bylo milé, postupné, byť s nedorozuměním a obavami z vlastních citů, ale moc hezké. Kniha se odehrává v americké prostředí, ale z textu čiší český způsob myšlení a rozhovorů - tento rozpor mi nevadil, jen by možná další knihy klidně mohly být z českého prostředí, možná by to autorce sedlo více.
Ke knize existuje i půvabné pokračování, zatím je na Wattpadu, knižně teprve vyjde.

05.01.2022 4 z 5

Temné a osamělé prokletí Temné a osamělé prokletí Brigid Kemmerer

Jde o pohádku s hrdinkou postiženou obrnou. To samo o sobě způsobilo, že jsem knihu poměrně dlouho odkládala, protože jsem se bála číst o postiženém děvčeti. Bála jsem se, že mne kniha rozhodí. Rozhozená jsem nakonec po čtení byla, ale z jiného důvodu. Kniha se mi pod kůži zrovna moc nedostala. Je psána pohádkovým stylem, postavy se nechovají uvěřitelně, jsou takové ploché, nevykreslené. I když je kniha psána z pohledu obou postav, nedokázala jsem se do nich vžít. Kombinace moderní mluvy (hrdinka pochází z moderní doby) a rádoby starodávnější pohádkové mluvy (princ) mi nesedla. Romantická linka mi nesedla už vůbec. A téma obrny mi tam přišlo takové jakoby navíc, nebylo dostatečně podané, abych si z toho něco mohla vzít a dokázala třeba pochopit, jak se lidé s obrnou cítí apod. Druhý díl už číst nebudu. Myslím, že autorce víc sedí psát příběhy z moderního světa, než pohádky.

17.12.2021 3 z 5

První stříbrná kniha snů První stříbrná kniha snů Kerstin Gier

Sérii Stříbrných knih snů hodnotím celou velmi vysoko, protože ve svém žánru jsou knihy opravdu na vynikající úrovni. I když já sama se k nim vracet už nebudu. Jde o spletitý příběh, ve kterém středoškoláci odhalují jednu velkou záhadu ze svých životů a snaží se rozklíčovat jeden spletitý záhadný svět. Obvykle se těžko věří tomu, že by děti bez pomoci mohly takto něco řešit a vyšetřovat, ale tady je to krásně podané. Prostě v tom podivném snovém světě to dává dokonale smysl. Kdo by tomu taky z dospělých věřil... Samotný způsob psaní z pohledu hlavní hrdinky je takový, no, dost ukecaný. Řekne všechno, co má na jazyku a co ji k tomu napadne. Text dost bobtná, člověk zjistí i to, co nechce, ale je to svým způsobem roztomilé a je to prostě jasný rukopis té postavy a odhaluje se tím její osobnost.
Proč už se ke knize nebudu vracet? Reálně jsem se fakt bála. A to jsem mamka od dětí. Prostě knížka je fakt strašidelná, nenápadně, ale je. A taky mi vůbec nevyhovovala romantická linka v knize - ta nedorozumění, ta nejistota, to jak chtěli budovat ten vztah, její pocity. Prostě toto mne po stránce dívčího románku zrovna neoslovilo.

12.12.2021 5 z 5

Dvůr trnů a růží 1–3 (box) Dvůr trnů a růží 1–3 (box) Sarah J. Maas

Fantasy série Dvory (myslím ty 3 knihy, další knihy už netvoří ten hlavní příběh) je něčím, co jsem dlouho hledala. Příběh o odvážné dívce, která poznává samu sebe, lásku, vztahy, přátele. Velice dobře jsem se začetla do všech těch jejích pocitů, toho, co musela prožít, snášet. Jasně, v knize je i dost míst, kde se hlavní postavy musejí vyrovnat s bolestí a starostmi, ale obvykle se to postupně promění v něco dobrého, posílí je to. I když bylo pár témat těžších (v dalších dílech), velice dobře se to četlo a byla jsem z celé série pozitivně naladěná. Tak trochu bojovně. Protože celé je to vlastně o cestě za svými sny. A úplně nejvíc oceňuji, že mi autorka ponechala všechny mé oblíbené postavy naživu. Už čtu celou sérii podruhé a stále mne baví některé části prožívat znovu a bavit se vtípky a některými scénami. S naprostou jistotou vím, že se budu ke knize hodně často vracet i v budoucnu.

08.12.2021 5 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Druhý díl fantasy série Dvory pokračuje v příběhu odvážné dívky, která poznává sama sebe. Naprosto zbožňuji cestu po postupném získávání zkušeností, mám ráda příběhy o plnění úkolů, a to vše tady bylo plnými doušky. A taky nádherné chvíle o poznávání přítel, budování vztahů. I když pro mne bylo ze začátku trochu těžké zvládnout tu bolest, co si s sebou hlavní hrdinka musela nést a s čím se musela vyrovnat, nijak nelituji, že to v knize bylo. Cesta, kterou se z toho dostávala, byla plná naděje.
Tuším, že některé z vás můžou trochu vyvést z míry několikastránkové (fakt několikastránkové) popisy o sexu a erotice, což u fantasy knih nebývá obvyklé. Ale toto je víc román o ženě pro ženy, než fantasy knížka jako taková. Mně vyhovovalo, že to je tak trochu protipólem ke scénám, kdy se někomu usekávají hlavy apod. (a to se ve fantasy knihách obvykle probírá na hodně stránkách... tak proč ne i ten sex)

08.12.2021 5 z 5

Umění předstírat Umění předstírat Rachel Harris

Roztomilý příběh o falešném chození dvou nejlepších přátel. Kniha je psána s ohledem na cílovou skupinu sedmnáctiletých děvčat a prakticky se v ní vlastně nic moc neděje. To ale příběhu neubírá na kvalitě a čtivosti. Ve svém pohledu na věc se střídají jak hlavní hrdinka, tak hlavní hrdina. Příběh je především a právě o rozebírání, co pro ně znamená poblouznění, zamilovanost, láska i přátelství. A také si přiznávají, jací vlastně opravdu jsou a kdo jsou. Nízké procento hodnocení tady je podle mne dáno tím, že mimo cílovou skupinu asi kniha nemá moc co nabídnout. Mně ale okouzlila, byť už dávno sedmnáct rozhodně nemám.
Škoda jen, že se kniha tak špatně shání. Je vyprodaná, ekniha taky (kdo vymyslel takovou blbost, jakože se může ebook vyprodat, to fakt nepochopím), musíte ji shánět z druhé ruky. Já ji dokonce četla ve slovenštině, abych se k ní dostala. No a taky by se nakladatelství mělo chytnout za nos a popřemýšlet víc o obálkách, které tvoří. Na obálce totiž fakt nejsou sedmnáctiletí hrdinové a docela to mate. Originální obálka je trefnější.

26.11.2021 5 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou J. Lynn (p)

(SPOILER) Pozor spoilery! Mám autorku ráda a je celkem jasné, že tyhle knížky ženy čtou kvůli těm milostným scénám, ale toto na mne bylo prostě moc. Nejde o tu překombinovanou romantickou linku, ale hlavně o to prostředí a zápletku. Musela jsem se smát, jakoby bych byla v nějaké trapné parodii. Popisy drog, zapadákov s drogovým bossem, mariňák, který jen tak vlastní hospodu. To, co ona přežila. To, co on přežil. Prostě to bylo taaak překombinované... nešlo příběhu vůbec věřit. Musela jsem se fakt smát, jak se postavy snažily působit, že jde o reálnou situaci. A tohle mi kazilo pocit ze čtení. Jo a taky obálka je nesmyslná, vzhledem k tomu, že hrdinka i hrdina mají dost jizev a tak.

25.11.2021 1 z 5

Láska a jiné úkoly Láska a jiné úkoly Kasie West

(SPOILER) Půvabný příběh, ani bych ho moc neoznačila jako romantický, přišlo mi, že o nějakou romantiku tam vlastně primárně nešlo. Respektive po stránce romantiky a nějakého škádlení jsem jaksi čekala víc a neužila jsem si to. Ale neuvěřitelně mne bavilo, jak obě postavy plnily ten seznam stanovených úkolů na zdokonalení a užívala jsem si, jak byla rodina Abby tak nápomocná a s jakými životními moudry přicházeli. Knihu bych spíš označila jako takovou "motivující" literaturu.

25.10.2021 5 z 5

Kluk odvedle Kluk odvedle Kasie West

(SPOILER) Kniha je milá, čtivá, hlavní hrdinka roztomile klučičí. Její pocity jsou hezky vykreslené. Jediné, co mi vadilo, jsou dvě trapné scény s nedorozuměním, které vlastně tak nějak kazily tu romantickou linku. Na nedorozumění mne moc neužije, proto nižší hodnocení.

25.10.2021 4 z 5

Náhradní kluk Náhradní kluk Kasie West

Jde o půvabnou odpočinkovou knihu, příběh je roztomilý. Kniha je čtivá. Není to na několikanásobné čtení nebo vracení se ke knize, to ne. Ani tam nejsou silné myšlenky. Ale jako jedno oddychové čtení na léto doporučuji.

25.10.2021 5 z 5

O lvíčkovi, který pořád říkal ne O lvíčkovi, který pořád říkal ne Christine Beigel

Máme doma téměř celou sérii knih autora Hervé Le Goff, vizuální podoba knih je totiž opravdu lákavá. Jde o malé krátké knihy, kde je vždy jen trochu textu a velké obrázky. No a působí dojmem, že půjde o vtipné příběhy o zvířátkách. Tolik k reklamě a proč jsme za ně utratili peníze. Na synka opravdu působily dobře, chtěl je číst (to je co říct), ony prostě lákají ke čtení malé čtenáře, kteří sotva končí první třídu. Jenže samotný text a příběh byl pro mne velkým zklamáním. Poselství v knize není žádné a vtipu jsme se taky zrovna moc nedočkali.

Hlavní výhoda těchto knih je ale ta, že se dobře píšou do "čtenářského deníku", který vyžaduje učitelka. Dítě má naoko přečteno spoustu knih, "stíháme", a můžeme se věnovat v klidu hodnotnějším knihám, které syn prostě nedočte za jeden měsíc.

08.10.2021 1 z 5

Jak se O stalo králem Jak se O stalo králem Marek Kerles

Na trhu je knih pro genetickou metodu čtení málo a těch českých a se zajímavým nápadem je opravdu jako šafránu. Tato kniha potenciál měla, ale jak jsme se jí se synem prokousávali, mnoho věcí nás tam rozladilo a zklamalo. Velmi záleží, jaké povahy je dítě, které ji čte. Plně chápu, že někoho příběh nadchne a nad logickými zádrhely se povznese. Hloubavé a logicky založené dítě ale spokojené nebude (a rodič bude mít co dělat s vysvětlováním).

07.10.2021 2 z 5

Virtuální realita Virtuální realita Martina Mátlová

Dívčí románek z českého, lehce sci-fi prostředí, vhodný pro náctileté slečny. Hlavní hrdina, který je na vozíku, získá novou práci, nové výzvy a možná i lásku. Celý příběh je psán v er-formě, sledujete jej tedy spíš odtažitě z povzdálí, rozhovory jsou takové škrobené a nepřirozené, hlavní hrdina protivný. Nicméně nápad je zdařilý a právě ten oceňuji i hvězdičkami. Sice mi celá situace a zvraty přišly hrozně nereálné, ale nakonec jsem se přes to přenesla a náctileté slečny by to asi ocenit mohly. Mimo cílovou skupinu mladých děvčat to asi nikoho moc neosloví (detektivka to fakt není a romance je tam taky pomálu), přesto nelituji, že jsem knihu četla.

27.04.2023 4 z 5

Druhá šance Druhá šance Nikole Hall

Erotický román, do kterého jsem se dokázala začíst a který mne absolutně neoslovil. Nepodívala jsem se pořádně, co kupuji a tak to mám. Bohužel, ani s prozřením, že jde o erotický román a jeho smysl a zacílení je rozhodně jiné, než u nějaké romantiky, jsem ho četla jen se sebezapřením. Postavy mi přišly ploché, nekonzistentní svým chováním v různých částech knihy. Jeho zápletka s trestní výpravou mi přišla absurdní, divná, nic mi nepřišlo reálné a opravdové. Bohužel, toto není pro mne. Raději nehodnotím hvězdičkami.

08.04.2023

Nahoře bez Nahoře bez Jutta Nymphius

Krátké povídání o jednom průšvihu třináctileté dívky. Hm, vůbec jsem nevěděla, co že si to kupuju. Čekala jsem propracovanější dívčí románek, propracovaněji zpracované problémy, které hlavní hrdinka řeší. Chápu, absolutně už dávno nejsem cílová skupina, ale tohle bych nečetla ani ve třinácti. Kniha bohužel nemá jiskru, prostě něco zajímavého, něco, co dívku pohltí a chce číst dál a vědět více. Je psaná, aby příběhem vzdělávala a poučovala, nikoliv, aby zaujala a aby se mladá dívka dokázala do hrdinky vžít. Podle mne mladé dívky po přečtení už za chvilku nebudou vědět, o čem příběh byl a poučení si z něj nevezmou. Škoda, že tento příběh není součástí komplexnější a propracovanější knížky pro třináctileté holky, kde by se jim lépe dostal pod kůži.

08.04.2023 2 z 5

Zvedáme kotvy Zvedáme kotvy Veronika Dosoudilová

Kniha básní a minipříběhů pro děti, které se učí číst genetickou metodou čtení. Příběh či básnička je vždycky na jedné stránce a je doplněna nádherným obrázkem výtvarnice Eve Mazur. Syn knihu četl v první třídě jako jednu z prvních (měli jsme protekci a knihu doma ještě dlouho před oficiálním vydáním). Příběhy jsou rozmanité a hezky mu rozšiřovaly slovní zásobu. Když jsme narazili na slova, která se mu nedařilo číst, návody a rady na konci knihy nám pomohly posunout se dál. Hodně jsem ocenila, že se příběh na té jedné stránce vždycky uzavře (četli jsme večer a díky tomu jsme mohli jít s klidem spát) a další den vyplout na jinou stránku do jiného světa.
Obrázky jsou opravdu působivé, s nadšením si je prohlížel i mladší syn.

Kniha vyšla v malonákladu (v pevné vazbě, křídový papír), autorka si ji vydala sama, je tedy dražší než je obvyklé. Zas ji jen tak někdo doma nemá. U nás má výsadní místo na poličce a syn si rád zavzpomíná při listování na začátky svého čtení, ty obrázky ho tenkrát opravdu zaujaly. Krásných knih vhodných pro genetickou metodu čtení na trhu moc není. Pro někoho může mít málo stran (jen 44), u nás to byla výhoda, že to syna nevyděsilo a neodradilo od čtení a to se počítá.

02.12.2022 5 z 5

Robin Hood (převyprávění) Robin Hood (převyprávění) Clementina Coppini

Klasický příběh anglického zbojníka převyprávěný ve vhodné podobě pro děti. Jsem z této edice nadšená, klasické příběhy jsou tady doplněny o půvabné propracované kresby Tonyho Wolfa, radost pohledět. Postavy jsou kresleny jako zvířátka. Syn knihu četl ve třetí třídě a příběh byl opravdu přiměřený jeho věku, zjednodušený a malebný, ale vše podstatné bylo obsaženo. Dobrodružství je vyprávěno z pozice Robina, nechybí klasické seznámení s malým Janem, ani romantická linka s lady Marian. Lepší odrazový můstek na seznámení se slavným příběhem zloděje ze středověké Anglie jsme najít nemohli. Velmi toto zpracování doporučuji!

22.11.2022 5 z 5

Překlep a Škraloup Překlep a Škraloup Tomáš S. Končinský

Netradiční dětský příběh ze světa fantazie doplněný spoustou kreseb. Malí čtenáři se při čtení řádků této rozměrné (je celkem veliká) knížky dostanou do alternativního světa, ve kterém za všechno stárnutí věcí mohou malí entropíci. Příběh jednoho z nich - školáka Překlepa - se nejdřív nese v poklidném duchu, než přeroste v zatraceně veliký průšvih. Syn knihu četl ve třetí třídě a celkem nadšeně. Velké kresby a obrázky po stranách ho zaujaly, takže zvládl i stránky, kde bylo víc textu, než je obvykle zvyklý číst. Jazyk Překlepa (lehce nespisovný, hodně vyprávěcí, takový typicky klučičí, nicméně malebný) mu sedl. Hlavní hrdina knihy nad světem přemýšlí, snadno se naštve, vzdoruje rodičům, učitelům a autoritám, rád něco vyvádí a cení si přátelství. Příběh v sobě nese hezké poselství a zajímavé myšlenky.
Občas měl syn problémy se čtením, protože kniha obsahuje veliké množství novotvarů - názvů zajímavých vymyšlených nástrojů a věcí. Dospělé tyhle věci pobaví (žasla jsem na těmi nápady), syn ještě neuměl vše dostatečně ocenit a pochopit a špatně se mu tato nová dlouhá slova četla (protože je neznal a čtení pro něj stále ještě není úplně jednoduché). No, alespoň jsme to čtení opravdu důkladně trénovali.
Sečteno podrtženo, tahle oceněná kniha (získala cenu Magnesia litera 2017) je příběh, který devítileté kluky nejen pobaví, ale dokáže jim i do života něco dát. Má čestné místo v naší knihovničce.

18.11.2022 5 z 5