JohnCZ JohnCZ komentáře u knih

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Velmi dobré pokračování. Střídaly se tam výborné pasáže s Ciri, Yen a Geraltem (zejména výcvik v Kaer Morhen se fakt povedl) ale také mnou neoblíbené politické, které mě přišly až moc překombinované. Dlouho mi trvalo, než jsem si dokázal všechny postavy správně zařadit a dost se těším, až si v budoucnu celou ságu přečtu znova a konečně si všechno složím dohromady. Ale čte se to skvěle, Sapkowski je mistr.

31.08.2011 5 z 5

MayDay MayDay Thomas H. Block

Tento typ četby není zrovna můj šálek čaje. Osobně mám radši fantasy nebo nějaké sci-fi. To ale knize nezabránilo, aby mě naplno pohltila. Závěr mi přišel až moc v hollywoodským stylu a vlastně i dost předvídatelný. Posledních pár chvil letu bylo popsáno opravdu dokonale a člověk měl velmi ztísněný pocit. 4*

01.04.2011 4 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Výborný druhý díl, na kterém mě trošinku vadily prostřihy mezi příběhovými liniemi. Jako obvykle jsem si více vychutnával pasáže s hobity. Za vrchol knihy považuju Fangorn a obsazování první ze Dvou věží v Železném pasu. Oproti filmu zde tolik změn není, aspoň jsem si nevšiml. U dvojky mi vadila akorát jedna věc a tou jsou občasné až moc zdlouhavé některé pasáže, které ostatní Tolkienovy knihy nemají. I přes těch několik drobností, které třeba ani mnohým vadit nebudou, je kniha natolik jedinečná, že si ani nic jiného než plný počet nezaslouží.

02.02.2011 5 z 5

Severka Severka Nina Špitálníková

Obsahově síla, formálně mi to přišlo takové nejisté a místy trochu roztříštěné. V jednu chvíli vyprávění, pak zase jakoby rozhovor, pak skoro až lyricky pojatý popis nějakých pocitů a situací. Občas to na mě působilo trochu samoúčelné, přehnaně teatrální, až moc hra na city, byť si plně uvědomuju, že realita severokorejského režimu je zlá a velmi pravděpodobně ještě horší než jak to popisuje kniha. Ta je pojatá spíše jako román, ale věřím tomu, že převážná část vychází z jednoho či je složená z více skutečných příběhů skutečných Severokorejců. Přesto mi více sedla přesvědčivější interview forma použitá ve Svědectví z KLDR, která na mě zapůsobila svou dokumentární přímostí a celkovou bezprostředností o poznání intenzivněji. Každopádně, rád jsem tenhle projekt podpořil a těším se na další.

23.05.2024 4 z 5

Vlčí štěstí Vlčí štěstí Paolo Cognetti

Příjemné čtení. Do knížky jsem se pustil naslepo a čekal jsem dobrodružnou záležitost ve stylu nějakého útěku do divočiny, ale nakonec je to spíše taková poetická mozaika příběhů o lidech z jedné malé vesnice na úpatí hor. Zprvu mě to až tak nebavilo, asi i proto, že začátek trochu evokuje červenou knihovnu a chvíli trvá, než se čtenář skutečně podívá do hor, a taky proto, že se s hlavními postavami dost míjím z hlediska životních zkušeností, ale postupně si to hezky sedlo. A nakonec musím docenit i ten začátek, který byl pro závěrečné pointování potřeba. Hlavní síla Vlčího štěstí není v příběhu, ale ve všech těch drobných postřezích a téměř až nepostřehnutelných věcech, které utváří život a které nás dělají šťastnými. Byť pro každého to štěstí může být v něčem malinko jiném.

01.05.2024 4 z 5

Akta X - Nikomu nevěř Akta X - Nikomu nevěř Jonathan Maberry

Více či méně povedené fanfikce, které potěší fanoušky Akt X, ale zároveň nijak zvlášť neohromí, protože nepřináší vůbec nic nového. Většinou to je jen recyklace nápadů a nejvíce mě bavily ty povídky, které správně pracovaly s postavami. Zejména povídka Stefana Petruchy, u kterého bylo vidět, že má charaktery Muldera a Scullyové zmáknuté skutečně do hloubky. Zklamaný úplně nejsem, ale u takové sbírky bych asi očekával od autorů více snahy a imaginace. Dost mě překvapil výskyt několika vyloženě strohých, nenápaditých a předvídatelných příběhů.

08.06.2021 3 z 5

Mars Mars Ben Bova

Nutno podotknout, že Mars je hard-scifi, kde fantastický prvek nehraje žádnou roli. Kdo hledá senzaci a thrill, toho se u této knihy nedočká. Mars v takřka 750 stranách mapuje možnou expedici na Mars tak, jak by mohla proběhnout a co by se tam teoreticky bylo možné naleznout (nebo spíš nenaleznout). Je to kniha určená především nadšencům do problematiky, protože je místy hodně zdlouhavá, popisná a to nejen co se Marsu a expedice samotné týče, ale fušuje i do výcviku, zrádné politiky či do vztahů a sexuality astronautů/kosmonautů. Udržuje si stabilní, ale hodně pomalé, spíše popisné tempo, které vygraduje až v posledních cca 100 stranách. I přes výše uvedené mě to ale bavilo a bylo zajímavé sledovat, jak si autor představoval cestu na Mars počátkem 90. let, v době bez pokročilých digitálních technologií. Kvůli tomu je ale román, oproti třeba novějšímu Marťanovi, dost outdated. Navíc při čtení musí člověk překousnout dost slabý technický stav českého vydání knihy, které je plné hrubek, překlepů a divně nebo rovnou blbě přeložených frází. Není to až taková tragédie a číst se to dá, ale působí to, jako kdyby to neprošlo žádnou zpětnou korekturou.

22.08.2020 4 z 5

Válka hluku Válka hluku Patrick Ness

Na celé trilogii mě mírně zklamala jedna věc a to je samotný Hluk. Osobně bych si nechal líbit ještě o něco komplexnější mytologii a filozofičtější přesah, který byl spíše naznačen a nešel úplně do hloubky. Ale i tak je to velmi vtahující série, která je i přes nálepku teenageroviny poměrně chytrá a vyspělá. Občas to trpí určitou předvídatelností a celkově mi celá trilogie přišla místy, a to i přes pár nečekaných a dost razantních twistů, trochu šablonovitě vystavěná - skoro jako filmový scénář. Jako materiál ke zfilmování to bude určitě hodně vděčná látka a to i svou akčností. Co mě ovšem bavilo nejvíce a za co dávám čtyři hvězdy je především výborná čtivost a promakanost myšlenkových pochodů a to nejen hlavní dvojky, ale i národa Sádráků nebo samotného hlavního záporáka, jehož vypointování mě dokázalo, i přes jeho klišovité psychopatické chování, ve finále dost překvapit. Stejně jako finále samotné, jež není úplně 100% uzavřené, ale i přesto velmi uspokojující. Další etapa dějin Nového světa začíná... "Volej mě dál Violo, páč já už jdu..."

02.10.2019 4 z 5

Imperfekcionisté Imperfekcionisté Tom Rachman

Poklidná povídková knížka, která se však k mému mírnému zklamání nezaobíra tolik novinařinou jako spíš novináři. Tedy novináři jako lidmi. Jedná se o příběhy ze života lidí různých věkových kategorií, novinářů pracujících pro již pomalu upadající plátek. Do toho se prolínaji krátké příběhy ze života zakladatelů a majitelů deníku v průběhu časů. Jak to u každé povídkové knihy bývá, jsou příběhy, které čtenáře osloví víc a jsou příběhy, které jsou spíše do počtu. V tomto případě se mi zdálo, že knize mírně dochází dech v druhé polovině, která mi nepřišla až tak zajímavá a trochu se to už opakuje. Autor příjemně překvapil mírou detailů - jak co se práce v deníku týče, tak i různých postaviček, které působí někdy komicky, někdy smutně, ale nikdy nejsou přehnané. Co se však novinařiny jako takové týče, do hloubky se tu bohužel nejde. Četlo se to však příjemně a byť nesdílím to všeobecné nekritické nadšení a tedy nemám pocit, že se jedna o must read knihu, můžu ji doporučit třeba jako ideální knížku na léto. Díky krátkosti a nenáročnosti povídek se to dá číst přerušovaně a člověk se neztratí. K závěru jsem mírně poklimbával, ale závěrečná povídka mě svým posmutnělým twistem a lidsky bohužel i trefnou pointou dost probrala. Za mě slabší 4*, ale za přečtení to stojí.

26.06.2019 4 z 5

Jiný vítr Jiný vítr Ursula K. Le Guin

Parádní završení příběhu nejen hlavních postav předchozích knih, ale i celého světa Zeměmoří. Jiný vítr obsahuje vše, co bylo na této sérii dobré (tedy jistá poetika vyprávění, dobrodružství a minimalistické, leč chytlavé pojetí) a navíc se noří více do podstaty magie a jejího vzniku a celé to na mě působilo velmi imaginativně. Je to snad poprvé, kdy magii postavy řeší více do hloubky. V jiných fantasy bývá hlavními postavami brána jako samozřejmost a nikdo moc neřeší, co to ta magie vlastně je, kde se vzala a proč vlastně existuje. A přesně tohle vysvětlení mě na knize nadchlo. Pokud ale čekáte akci a neustálé napětí, tak Jiný vítr asi nebude zrovna knihou pro vás. Jiný vítr na to jde trošičku jinak, ale rozhodně neméně záživně.

10.07.2014 4 z 5

Tehanu Tehanu Ursula K. Le Guin

Nestačím se divit, jak je každý díl Zeměmoří jiný. Tehanu už nadobro opouští vody dobrodružného fantasy románu pro mladé, ale stává se lehce filozofickou, poetickou a v neposlední řadě psychologickou fantasy, kde vlastní fantasy prvky fungují spíše jako pozadí pro příběh tří hlavních postav - Tenar, Thery a Geda. Místo děje skákajícího po celém světě Zeměmoří se tentokrát autorka zaměřuje zejména na postavy, jejich neúprosné stárnutí a vylíčení myšlenkových pochodů a pocitů. A i přestože obecně nemám rád nedějové knihy, Tehanu jsem si fakt užil a v závěru jsem přestával dýchat. Škoda, že nastal tak strašně rychle.

06.12.2013 4 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

"V pozadí každého velkého majetku je zločin" - Balzac

Kmotr je výborná kniha, o tom není pochyb. Puzovo vyprávění o famiglii Carleonovců na vrchol mě ke čtení připoutalo na celé hodiny a to je znamením hodně kvalitní knihy. Kmotr hodně změnil můj pohled na sicilskou mafii. Vždy jsem je měl za skupinu vrahů a násilníků, ale z knihy je cítit, že byla situace mnohem složitější. Byly to těžké časy, řád tehdy ve světě nebyl zcela takový, jaký by měl být a odnášeli to nebozí lidé. V mnoha ohledech byla mafie někdy i mnohem menší zlo, než tehdejší rád. Až nečekaně jsem při čtení Kmotra pociťoval ke Carleonovic rodině silných sympatií. A jestli Mario Puzo něco přikrášlil a nebo mafie takto skutečně fungovala, je mi ve výsledku jedno. Puzo totiž stvořil nesmírně komplexní dílo, které nemá obdoby. Až na občasné trochu zdlouhavé pasáže nemám prakticky co vytknout a celých takřka 400 stránek jsem se skvěle bavil.

01.08.2012 5 z 5

Odveta Odveta Drew Karpyshyn

O tomto pokračování by se dalo říci prakticky to samé, jako o předchozích dílech. Je to dobrá kniha, výborně doplňuje děj hry. Avšak číst to jako samostatný titul nemá žádný smysl. Příběh se opět zaměřuje na Paula Graysona, Davida Andersona a Kahlee Sanders. Děj je tentokrát o dost temnější, Graysona jsem si po čas druhého dílu dost oblíbil a proto mě jeho osud velmi mrzel. Jsem fanda této série a proto uděluji 4*. Fandům doporučuji, ale ostatní ať si radši přečtou něco jiného.

15.04.2012 4 z 5

Vzestup Vzestup Drew Karpyshyn

Mnohem lepší jak Zjevení. Pokračování se tentokrát odehrává někde mezi prvním a druhým dílem hry. Samotná story je opět spíše takovým doplněním universa, ale tentokrát jsou postavy osobitější, děj napínavější a tak celkově styl vyprávění čtivější. Zejména poslední třetina byla fakt dobrá. Přestože se, podobně jako u jedničky, rozhodně nejedná o nějaké přelomové literární dílo, pro fandy této herní série to je prakticky povinnost a to na poměry "komerčního doplňku" dost povedená. Drew má talent - koneckonců je jedním z autorů scénáře hry. Škoda, že je tolik omezován časovými termíny. Je to na těch knihách krapet znát. Slušné 4*

07.03.2012 4 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Po trochu usazenějším a více politickém předchozím dílu mě Čas opovržení vyloženě nadchl. Příběh graduje, válka s Nilfgaardem je na spadnutí a Ciri musí čelit opravdu náročné životní zkoušce. V knize je mnoho perfektních pasáží, díky přehršli jmen to není oproti povídkám zrovna jednoduché čtení, avšak pan Sapkowski má opravdu nádherný a neskutečně čtivý styl psaní.

09.01.2012 5 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

První povídky z této sbírky jsou dobré ale ty závěrečné jsou vyloženě bombastické. Všechno do sebe krásně zapadá a kniha si připravuje půdu pro plnohodnotný román. Při čtení jsem se skvěle bavil a bez váhání se vrhám do pokračování. "Něco končí a něco začíná" 4,5*

26.07.2011 5 z 5

Blízký východ nad propastí Blízký východ nad propastí Břetislav Tureček

Hodnotná kniha v tom ohledu, že nikomu příliš nestraní a vše je popsáno velice střízlivým analytickým okem. Je to vskutku nadupané informacemi a troufám si říci, že díky zkušenostem a osobním zážitkům pana Turečka se tu objevují i dost exkluzivní věci (nezaměňovat se slovem bulvární), které se čtenář nikde jinde nedozví. Nicméně taky musím férově přiznat, že jsem trochu podcenil (ne)připravenost, se kterou jsem se do knihy pustil. I když nemůžu říct, že bych o Blízkém východě nic nevěděl (byť pouze laické kombo zpravodajství a filmy), tak jsem se i přesto místy docela nechytal (zejména u změti jmen a popisu událostí z 80. a 90. let). Případný zájemce tedy musí brát v potaz fakt, že pan Tureček ve své knize počítá s tím, že se čtenář bude orientovat (nebo alespoň intenzivně googlit). Jakkoli to mnozí stále nemůžou nebo nechtějí vidět, svět je prostě složitej a situace na Blízkém východě o to více, protože je navíc ještě nepřehledná a turbulentně se neustále mění (a dnes, 6 let od vydání, je zase do jisté míry odlišná). On to vlastně i trefně popsal sám autor, že západní společnost si pod pojmem Blízký východ často představí "araby," "muslimy" a "teroristy." Ale tak jednoduché to není, je to ohromný svět se svou kulturou a specifiky. Za sebe tedy doporučuji spíše lidem, kteří mají k tématu už něco načteno a alespoň trošičku chápou politické souvislosti a historický kontext. Pro ty je tahle publikace především.

08.06.2022 5 z 5

Temný experiment Temný experiment Gwenda Bond

Na Temný experiment jsem se i po určitém zklamání z třetí série Stranger Things těšil. Nečekal jsem nic objevného, spíše jak zabavný popkulturními odkazy nabitý fanservis. Jiný účel snad ani tyhle doplňkové knihy nemají. O to víc mě mrzí, že fanservis je to nulový a příběh samotný působí jako nenápaditá narychlo spíchnutá rychlokvaška, která by horko těžko mohla fungovat ve formě scénáře jako prequelová epizoda nebo samostatný doplňkový film, ale v knižní podobě je to stereotypní povrchní nuda jedoucí z bodu A do bodu B. Bez zvratů, bez hloubky, bez emocí a bez nějaké literární přidané hodnoty. Nebýt sympatických postav a zvědavosti, jak se to celé napojí na seriál, tak to snad ani nedočtu. A to u knih moc často neříkám. Není to vyloženě zlé, ale je po všech směrech naprosto šedivý ničím nevybočující průměr.

11.11.2019 2 z 5

Přistižen Přistižen Harlan Coben

Prolog zaujme, ale následně jsem byl trochu zahlcen množstvím jmen, ve kterých se mi těžko orientovalo. Kniha má krapet roztříštěný úvod, trochu se tam skáče mezi lokacemi a postavami, ale po pár kapitolách se to ustálí a děj se začne zaměřovat především na tu hlavní. Ačkoli jsem od knížky čekal malinko něco jiného, v zásadě je to detektivka. Dost dobrá detektivka. Občas mi přišla forma malinko suchá, v některých ohledech bych ocenil větší osobitost, především co se postav týče. Na druhou stranu jsou hlavní postavy vykresleny realisticky a to se týká i celé zápletky, která až na pár drobných nesrovnalostí, dává smysl, působí velmi uvěřitelně a není postavená na laciných berličkách.

20.09.2018 4 z 5

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

Na Hledání Aljašky je trochu vidět, že je to autorova prvotina, protože to ještě není tak vypiplané (co si budeme povídat, děj je dost předvídatelný), jako jeho ostatní díla, ale přesto je to na debut velice silný příběh, který je nejsilnější NÁSLEDUJÍ NEPŘÍMÉ SPOILERY v momentě, kdy o něm čtenář nic neví, což mu ale velké množství neznačených spoilerů v některých zdejších komentářích moc neusnadňuje (a i bez spoilerů se dá ústřední zvrat a po chvíli i důvod k němu vedoucí rychle odhadnout... až si čtenář říká, jak to, že to ty postavy v knize nenapadne). Knížka mi přišla zajímavá tím, že se velice podobá Greenovu nejnovějšímu dílu Paper Towns a to jak dělením na části s diametrálně odlišnou náladou, tak samotnými postavami. Váleček je vlastně tak trochu Q, Aljaška je s drobnými rozdíly Margo, Plukovník je Ben a Takumi Radar. Na knížkách Johna Greena je prostě vidět, že se hodně inspiroval vlastními zkušenostmi a zážitky (nebo ne?). Přesto je rozdíl mezi těmito dvěma zmiňovanými knihami dost velký a to především v situaci, v jaké se hlavní postavy nachází a jakou životní otázku řeší. Romány Johna Greena bych doporučil všem, kteří mají rádi oddychové čtení, ale zároveň nechtějí nějaký laciný brak a nevadí jim absence rozmanité zápletky a komplexního děje. Tedy.. děje... jak se to vezme. Hledání Aljašky je především emotivním příběhem ze života, příběhem o dospívání. Je vtipný, je smutný, je pravdivý (teenagery umí Green vystihnout dokonale) a je neskutečně čtivě napsaný. V mých očích rozhodně kvalitní dílo (a to nejen na debut), avšak dokážu pochopit, že dílo ne zcela pro každého. Rozhodně bych ale Hledání Aljašky neoznačoval jako "kravinu pro teenagery", to je dost mimo. Možná je knížka jednoduše psaná (já bych spíš použil slovo "lehce"), možná je vlastně dějově docela přímočará, ale rozhodně není hloupá.

12.08.2015 5 z 5