josefina_silena josefina_silena komentáře u knih

Jedná se o cestovatelský deník jedné normální holky - a právě díky tomu je to pěkné čtení. Neočekávejte žádný literární skvost, ale upřímnou zpověď holky, která prostě ráda jezdí na motorce a během cesty poznává nové lidi a zažívá někdy až neuvěřitelné příběhy. Při čtení jsem nejednou měla pocit, že na té malé motorce sedím s Dominikou a vše to prožívám s ní.

19.12.2018 5 z 5

Když ti to udělá radost... Když ti to udělá radost... * antologie

Některé povídky byly lepší, některé horší, ale celkově to bylo velmi milé tramvajové čtení. Dostala jsem k této knize jen kvůli Čtenářské výzvě, ale nelituju toho.

03.12.2018 3 z 5

Amsterdam Amsterdam Ian McEwan

(SPOILER) Nechápu, že zrovna tohle dílo bylo oceněno Bookerovou cenou? McEwan napsal tolik lepších knih než je tahle. Možná se mi kniha dostala do rukou příliš pozdě (číst knihu o vstupu do nového tisíciletí v roce 2022 je prostě trochu opožděné), ale dobrá kniha by neměla zestárnout (a rozhodně ne takhle rychle). Symbolika zkažené morálky se kterou společnost vstupuje do nového milénia je zajímavá, ale ten závěr byl prostě pitomý. McEwana mám velmi ráda, ale tohle byl velký přešlap.

01.08.2022 3 z 5

Život podle zero waste za třicet dní Život podle zero waste za třicet dní Anita Vandyke

O zero-waste se docela zajímám (ačkoliv se asi nikdy nedopracuju k jedné sklenici odpadu za měsíc), takže když jsem na knihu náhodou narazila v knihovně, řekla jsem si, že jí dám šanci. Zalíbil se mi její formát, za velmi sympatické považuju rozdělení tipů na zero-waste život do tří kategorií podle toho, na co jste připraveni. Obecně ale kniha nenabízí nic nového pro člověka, který už nějakou dobu čte tematické blogy, "začátečníka" by asi nadchla více.

Kniha je napsaná především pro australské čtenáře, takže některé tipy jsou pro toho českého trochu mimo. Trochu mi vadilo, že autorka snad v každé druhé kapitole zmíní, že je vesmírná inženýrka a místy mi přišel překlad trochu nedotažený, ale jinak je to milé čtení, které neurazí, ale ani moc nenadchne. .

11.04.2022 2 z 5

Teorie o čínské duši Teorie o čínské duši Carlos A. Aguilera

Teorie o čínské duši je jedna z těch knih, která je malý svým rozsahem, ale velká svým přesahem. Knize by rozhodně slušel nějaký doslov, jako to dělají v nakladatelství Odeon, protože jinak může být běžný čtenář po dočtení velmi zmatený. Chce to opravdu hodně přemýšlet a něco si o autorovi najít, aby byl člověk schopen udělat si na dílo názor. Doporučuji náročným čtenářům se zájmem o moderní kubánskou literaturu.

25.03.2021 4 z 5

Kočka v nás Kočka v nás William Seward Burroughs

Nejsem milovnice beatníků a ani tato kniha mě nepřesvědčila změnit názor. Je to zajímavé čtení, které vám sice asi nezmění život, ale rozhodně zpříjemní večer. Knihu jsem našla v knihobudce a s klidným srdcem zase posílám dál.

24.01.2021 3 z 5

Jefferson Jefferson Jean-Claude Mourlevat

(SPOILER) Velmi milý příběh pro cílovou skupinou děti 8-13, ale ani dospělého nebude nudit. Mnozí asi z anotace tuší, co za újmu by mohli obyvatelé světa lidí způsobit zvířatům, takže pokud své děti nechcete vystavovat realitě příliš brzo, chápu, a pak vám tuto knihu nedoporučuji. Pokud nechcete mít z dětí po dočtení vegetariány, doporučuji knihu číst společně a mluvit o tom, co se v knize odehrává. Asi bych nenechala děti číst knihu úplně bez dozoru, jelikož příběh přináší velký prostor pro diskuzi a určitě stojí za to, téma s malým čtenářem více rozebrat. Hodnocení snižuji proto, že jsem objevila během čtení pár nepřesností a překlepů, a to by se v dětské knize stávat nemělo.

16.12.2020 4 z 5

V prachu cest V prachu cest Jeanine Cummins

Je nutno podotknout, že se nejedná o autentický příběh opravdového uprchlíka, který by ve čtenáři vyvolával opravdové emoce, nýbrž o "strhující" fikci, která je zasazena do reálného prostředí a nabízí vše, co lze od tohoto žánru očekávat - napětí, dobrodružství, násilí, romanci i nová přátelství. Téma se mi zdá zpracované velmi povrchně a příběh nenabízí příliš prostoru pro vlastní fantazii nebo názor. Sama jsem se s knihou hodně trápila. Děj mi moc neubíhal, ale kvůli velmi traumatizujícímu úvodu bylo velmi těžké knihu odložit. Něco mě nutilo knihu dočíst a příběh v sobě uzavřít. Autorčin styl mě nijak zvlášť nenadchl. Jako člověku, který neumí španělsky, mi navíc vadilo množství španělských slov v textu (to se ale poslední dobou v moderní literatuře objevuje poměrně často, takže si asi budu muset na tento styl zvyknout).

Pokud by kniha v USA nevyvolala takovou vlnu kontroverze z důvodu zpracování příběhu latinskoamerických uprchlíků bělošskou autorkou, myslím, že by se kniha jen těžko dostala do rukou čtenářům v českém překladu (autorka napsala několik knih předtím, ale žádná z nich nebyla doposud do češtiny přeložena).

Osobně hodnotím 45 %.

01.11.2020 2 z 5

Brazilské noci Brazilské noci Vanessa Barbara

Poměrně humorná kniha, která mi stylem trochu připomínala Hotýlek od A. Mornštajnové. Příběhy jednotlivých obyvatel malého brazilského sousedství slouží jako části skládačky, prostřednictvím kterých se čtenář dozvídá, že sousedství není tak klidné, jak se možná na první pohled může zdát. Kniha podle mého názoru neurazí, ale ani příliš nenadchne.

27.03.2020 3 z 5

Upratané! Upratané! Marie Kondo

Hodnotím 4* ne proto, že by se jednalo o nějaký významný literární počin, ale protože kdybych uměla japonsky, byla by autorka moje nejlepší kamarádka. Stejně jako mi přináší velikou radost a uspokojení věci uklízet, třídit, vyhazovat a hledat jim místo, tak i čtení o uklízení mi přinášelo podobné uspokojení. Znám mnoho lidí, kteří by si knihu měli přečíst a zkusit se metodou KonMari řídit, ale to jsou přesně ti, kteří tuto knihu nikdy nevezmou do ruky, což je škoda. Myslím, že kniha osloví především všechny typy ala Monika z Přátel, kteří při čtení budou mít konečně pocit, že jejich spřízněná duše někde existuje, ale nic nového jim nepřinese. Já si ale čtení užila a ke knize se asi budu muset vrátit po každém neúspěšném pokusu naladit manžela na stejnou vlnu :)

21.03.2020 4 z 5

Lední medvídku, kam pluješ? Lední medvídku, kam pluješ? Hans de Beer

Náhodou jsem na knihu narazila v knihkupectví a vzpomněla jsem si, jak jsem ji v dětství milovala. Ty ilustrace jsou prostě kouzelné. Doma jsem ji pak následně našla v knihovničce a znovu po letech přečetla. Milý příběh o jednom ztraceném medvíděti.

17.12.2019 5 z 5

Láska, zvedavosť, Prozac a pochybnosti Láska, zvedavosť, Prozac a pochybnosti Lucía Etxebarría

Kniha byla velmi čtivá, ačkoliv se zabývala velmi složitými problémy. Autorka se nebála otevřít mnoho témat, která byla ještě nedávno tabu. V příběhu se střídají tři vypravěčky - sestry, které popisují svůj dosavadní život, často se vrací do minulosti a odkrývají svá tajemství. Kniha toho obsahuje tolik, že si tam každý najde své a pokud si člověk přečte knihu víckrát, nepochybně pokaždé objeví nějakou novou myšlenku, která mu tom určitém období sedne. V některých částech jsem si říkala, že se asi nejedná o úplně kvalitní překlad, ale neumím španělsky a ani nepřekládám literaturu, takže je to jen taková moje domněnka, možná to bylo jen autorčiným osobitým stylem. Doporučila bych přečíst všem ženám, ale vlastně i mužům by kniha mohla zprostředkovat zajímavý pohled na to, co ženy mohou prožívat a jak se s tím vyrovnávají.

12.12.2019

Dítě Bridget Jonesové Dítě Bridget Jonesové Helen Fielding

Jedná se o velmi jednoduchou četbu pro lidi, kteří chtějí prostě vypnout a nezáleží jim na přidané hodnotě díla. A že někdy takovou knihu potřebujeme všichni. Pokud při čtení chcete namáhat mozek - můžete. Jedná se o skvělou příležitost k tomu, vzít knihu do ruky v originále, pokud si nejste svojí angličtinou jistí, popřípadě v jiném překladu než českém.

19.11.2019

Srpnová neděle Srpnová neděle František Hrubín

Divadelní hry a scénáře čtu velmi ráda. Tahle mě ale bohužel moc nenadchla. Asi výborná ve své době, velmi vzdálená pro dnešní generaci. Ačkoliv si možná jen přeju, aby mi byla vzdálená.

25.01.2019 2 z 5

Yvetta (12 povídek) Yvetta (12 povídek) Guy de Maupassant

Zrovna tahle povídka mě moc nenadchla. Nesedl mi ani styl ani téma, ale v knihovně na mě číhají další kousky, takže dám Maupassantovi další šanci.

02.01.2019 3 z 5

Kosmonaut z Čech Kosmonaut z Čech Jaroslav Kalfař

Líbilo se mi zasazení příběhu v Čechách. Celkově se mi kniha četla dobře. Znovu bych se k ní asi nevrátila, ale jsem ráda, že jsem ji přečetla. Kdyby ovšem skončila někde kousek za půlkou, byla bych asi s příběhem spokojenejší.

01.01.2019 3 z 5

Čtvero ročních období v Římě Čtvero ročních období v Římě Anthony Doerr

Pro milovníky Říma naprostá nutnost. Anthony Doerr má neuvěřitelnou schopnost popsat i padající list stromu tak zajímavě a živě, že se od čtení jen těžko odtrhnete. Líbil se mi i způsob, jakým Doerr popisoval život v Evropě z pohledu Američana, pro kterého je to vše velmi nové, včetně jeho vlastní rodinné situace.

19.12.2018 5 z 5