Josh Josh komentáře u knih

Zkamenělá zoo Zkamenělá zoo Joris Chamblain

Zajímavý komiks, pěkné kresby, dobré a přehledné popisky…. Jen ten hodnověrný příběh a hrdinka Jasmína jsou tak trochu „divné“. Na jedné straně má kamarádky, jež si říkají vše, ale najednou je Jasmína „sobecký“ jednotlivec na stopě záhadě? Pak zase už všechny potřebuje…. Těžko také říci, zda to, že se holka vypraví sama něco vypátrat je ideální příklad pro děti žijící v dnešním světě, kdy by měly dát přednost opatrnosti před objevy na jedné straně a otravností na straně druhé. Uvidíme, co autor vymyslí za další příběh a kam se váhy hodnocení přikloní….

Půlnoc Půlnoc Jacqueline Wilson

První kniha od vychvalované a úspěšné autorky dětských knih nenadchla, ale umí dobře popsat postavy, jejich pocity, postoje, rodinné vztahy. Tím se „dostane pod kůži“ mladším čtenářům a dětem. Jinak mi půvab knihy uniká, zvláště tajemno, natož kouzla. Co však nechápu jak to, že rodiče nevidí, že jsou v tomto příběhu vykresleni jako bezcitní, nevšímaví, skoro jako padouši – a to čtou jejich děti?

20.01.2022 1 z 5

To je otázka To je otázka Jostein Gaarder

Kniha pro čtenáře "Od 7 let" je více než přesné, protože od první po poslední stránku, resp. otázku si je klademe všichni, jen v různém věku, různém období života…. Nemusíte se zajímat o filozofii či náboženství, prostě se otázky objeví. Myslíte, že ne? i kdo neumí číst bude mít otázky po prohlížení krásných obrázků….

Jako v zrcadle, jen v hádance Jako v zrcadle, jen v hádance Jostein Gaarder

Kniha pro čtenáře od 12 let je docela přesné, menší děti mají sice mnoho otázek, ale neumí je tak plně a v kontextu chápat. V knize jich je plno, stejně jako emocí hlavní hrdinky Cecílie, i její rodiny… Příběh sám o sobě však nemá věkové omezení, ani u těch menších - kdy však spíše než číst by mohl být převyprávěn v určitých rysech. Setkání se smrtí se totiž nevyhýbá ani dětem, stačí jen jejich malý křeček nebo myš a rodiče už si neví rady. Cilčin kamarád Ariel dává nejen zajímavé otázky, ale i odpovědi. Děti nás často překvapí svým pohledem, který je buď černý nebo bílý, kdežto my dospělí už to máme životem promíchané, a často nejasné i nám samým. Filozofii, náboženství, skoro vědu z toho děláme my, ne děti.

Vílí býlí Vílí býlí Radomír Socha

Prolíná se realita a pohádka, takový snový příběh pro dnešní děti - co kdyby se víla objevila na půdě nebo zahradě? Kdo chce pro děti akční příběh, tak se krátké příběhy dají číst před obědem a v polévce bylinka :o) Příběhy nabízí i poučení, kdy si děti s pomocí otázek na konci každého mohou ověřit, zda si všímaly bylinek a něco si o nich pamatují. Krásná grafika Evy Chupíkové obrazotvornosti určitě pomůže. Na procházce venku pak mohou hledat konkrétní bylinku (a hned je akce :o)) Nebo co si na jaře začít sbírat bylinky a založit si herbář? To už je na rodičích, zda kniha zůstane jen v poličce, nebo je zdrojem informací a zábavy….

Zhoubné houby Zhoubné houby Radomír Socha

Sladit příběh, jež přinese zábavu i poučení to dá práci. A co teprve pro děti:o) Pan Socha je však znalec co se týče hub i světa dětí. Kniha s vtipným názvem nabízí nenuceně a poutavě jindy encyklopedické popisy hub, dává srovnání jedlé i jedovaté, v laskavém příběhu učí děti jak se chovat v lese. Pomocí elegantně vložených otázek si děti mohou ověřit, co si zapamatovaly a jaký měly postřeh.

Grafika Evy Chupíkové jim v jejich fantazii napomůže stejně jako dospělákům, kteří sice znají několik druhů, ale jen těžko by vybrali podstatné rozdíly, které k houbaření patří a dělají z něj umění. Nevím, zda jde jen s těmito postřehy najít správné houby a pochutnat si na nich ve zdraví, avšak autorova škála profesionálních knih slibuje, že může být užitečné si tyto postřehy pamatovat. A pokud nepůjdeme na hřiby, tak procházka lesem a poznávání bez sběru může k radosti přece také stačit.

Záhada hotelu Winterhouse Záhada hotelu Winterhouse Ben Guterson

Poslední, třetí příběh opět rozvláčný, charakter postav se nezměnil - čtenář si už zvykl:o) Zápletky v ději odkazují na hodně postav, aby se přece jen nenudil. Hlavní hrdinka stále zvědavá a stále nedůvtipná, ale ony se ty zápletky nějak vyřeší zatímco se (děti) budou bát. Nebo ne? Závěr nepřekvapil, ne dospěláky. Co říci k trilogii? Počet stran autor splnil, zajímavost příběhu klesala, tak nejlépe zůstat u 1.dílu:o) A kouzla? to ať si každý udělá názor, za mne když už tak slovo záhada....

Tajemství hotelu Winterhouse Tajemství hotelu Winterhouse Ben Guterson

V porovnání s prvním příběhem je tento méně rozvláčný, charakter postav víceméně neměnný. Tentokrát autor jako příčinu pro záhadu zvolil nedostatek času místo nezájem s někým mluvit. Hlavní hrdinka je méně otravná, ale stejně strká nos do všeho a když už s ní dědeček, majitel hotelu mluví, tak z toho vzejde její další zvědavost. Děti budou s hrdinkou vše prožívat, ale jako dospělák si nemyslím, že je to až tak ukázkové pro výchovu. Velká písmena a tíha (váha) knihy zůstaly, grafika - líbivá jen obálka:o) Uvidíme co nabídne poslední 3. díl.

Hotel Winterhouse Hotel Winterhouse Ben Guterson

Dětem se příběh bude líbit určitě, bude pro ně napínavý svými záhadami, velká písmena nebudou vadit, na rozdíl od tíhy (váhy) knihy. Jako dospělák nesdílím tak pochvalné recenze. Dá se to přečíst, ale nic se nestane, když vám knihu povypráví děti:o)) Spíše otravnost než zvědavost hlavní hrdinky, divné a zdlouhavé - něco se začne dít až od strany 190, tajemství a závěr naopak až moc zrychlený.

Co mi dost vadilo je „přehlížení“ základního nastavení charakteru postav. Fakt, že v důsledku spolu navzájem nemluví je pak pochopitelný, když vám dojde, že se to hodilo autorovi do zápletky. Děti tenhle fakt jistě nepostřehnou. Grafika se mi nelíbí, jen obálka. Co však nelze vytknout je atmosféra, v hotelu i kolem. Je to kouzelné místo, bez ohledu na věk.

Chyba není konec světa Chyba není konec světa Kimberly Feltes Taylor

Kniha je pro děti/mládež a kéž ji čtou v hojném počtu, protože to není „klasická“ psychologická kniha typu „musíš, nesmíš“. Je zpracována přístupně každému věku, téma je v dostatečné šíři problému a přitom jde pod povrch, přehledně a s respektem ke čtenáři, který se bojí přiznat, že chyby má za konec (svého) světa.

Rodiče, kteří si uvědomují, že jejich dítě/děti mohou cítit nároky ve škole či v životě za přílišné a neví jak, nebo se bojí s dětmi o tom mluvit by jim tuto knihu měli nabídnout, určitě to bude dobrý krok pomoci.

ALE! Kromě těch mladých, a čím dříve tím lépe:o) by ji potřebovalo přečíst také hodně dospělých. Osobně ověřeno i na okolí a ne/věřte přijímáno s nadhledem, ne s odměřeností:o)) Máme nějak jako lidé nebo společnost nastaveno, že chyby se nedělají, nesmí dělat, že je to průšvih, který svědčí jen o naší neschopnosti…. S neúctou k sobě se těžko bojuje - trápíme se nejen sami sebou, ale ovlivňuje to i naše názory, chování a požadavky na ostatní. Zvláště část věnovaná perfekcionismu a omluvě měla velký ohlas….

31.12.2021 5 z 5

Nejúžasnější věc Nejúžasnější věc Maja Lunde

Nádherné kresby a provoněný příběh…. Doporučuji se před čtením najíst, protože jídlo kouká z každé stránky a ještě o něm čtete!! Zábavné, vtipné, důvtipné čtení pro celou rodinu.... po dobrém nedělním obědě:o))

26.12.2021 5 z 5

Pohádky pro dospělé děti a nedospělé dospělé Pohádky pro dospělé děti a nedospělé dospělé David Laňka

Za mne spíše knížka pro dospělé, nebo když už tak pro dost větší děti. Poetiku příběhů nejen děti nedocení, kromě 1-2 příběhů aby ji člověk hledal. Vyjma kreseb Markéty Vydrové byla kniha zklamáním:o(

25.12.2021 3 z 5

Když ještě chodil Pán Ježíš s Petrem po světě - České lidové pohádky Když ještě chodil Pán Ježíš s Petrem po světě - České lidové pohádky Tomáš Vondrovic

Nádherné a laskavé pohádky pana Košnáře. Už jen podle počtu hodnocení se dá odhadnout, že Bohu-žel český národ a tedy rodiče se nechá odradit názvem knihy, resp. jménem Ježíš. Co to je za náboženskou knihu!!? Ani je nenapadne, že drží v ruce národní, lidový poklad. K tomu s úžasnými kresbami Markéty Vydrové.

A hle, jsou to krásné příběhy, které pohladí nejen dětskou duši. Zajímalo by mne, který dospělák by sám vymyslel odpověď na zvídavou otázku dětí při procházce v lese – odkud jsou houby? Tato tenká knížka nabízí vysvětlení za 100 bodů a bez námahy, a hlavně mu děti porozumí a také se často zasmějí. Děti nebudou „řešit“ žádné náboženské souvislosti jako dospělí. Jaký slepý národ dá přednost cizímu braku, že je „in“ a neváží si vlastního pokladu :o(( O víře v Boha ani nemluvě....

24.12.2021 5 z 5

Nejkrásnější místo na světě Nejkrásnější místo na světě Petr Horáček

Za mne knížka 100% pro nejmenší děti – příběh i grafika, celkový rozsah a forma. Jako dospělák lehce oceňuji zajímavou grafickou techniku. Poetiku příběhu mrňata asi nedocení, ale při čtení s rodiči hlavní myšlenku z titulu knihy pochopit mohou. Je však otázka, zda mají rodiče odpověď stejnou jakou má kniha, protože děti je prokouknou spíše než knihu….

23.12.2021 3 z 5

Pověsti o zámcích Pověsti o zámcích Martina Drijverová

K + knihy patří výběr zámků, ale pověsti o nich se díky autorce dostanou do – . To, že se náměty pověstí opakuji se historicky dá chápat a tedy přehlédnout, děti opakování „přežijí“. To, že se někde v textech sotva orientuje dospělý o čem příběh vlastně je už přehlédnout nelze. Dojem tak bohužel vyjde na průměr.

13.12.2021 3 z 5

Vánoce Vánoce Sylva Šporková

Kniha zahrnuje od vánočních zvyků, přes koledy, ozdoby (vč. fotografií těch nejstarších u nás z poč. 20.století), jídlo, stolování až po balení dárků. Co se týče tipů na dárky jsou zde postupy výroby z různých materiálů a čtenář si z široké nabídky může vybrat, co se mu líbí resp. co si sám udělá. Vadila mi velká reklama na výrobce vánočních ozdob, která na stránce „bila do očí“ a také fotografie adventních trhů ve Vídni na stránce, kde je doporučení co a kde u nás navštívit během adventní doby. Stručně tato kniha nabízí komplexnost, přehlednost, názornost, nápady i poučení.

06.12.2021 4 z 5

Adventní pohádky Adventní pohádky Dana Doležalová

Totální zklamání. Z 24 pohádek měly jen 2 poslední něco společného s Vánoci či zimou. K tomu pouhá obměna „zápletky“ příběhů, které byly skoro jednotvárné a jako přes kopírák – to by unudilo i malé děti. Kdyby alespoň ty kresby nebyly tak ponuré :o( Určitě doporučuji - nejen tematicky - podívat se po jiné knize.

22.11.2021 1 z 5

Práce mých snů: Baví mě zvířata Práce mých snů: Baví mě zvířata Steve Martin

Výborný nápad! Zpracovat knihu, která zahrne související a přitom velmi odlišná zaměstnání, k tomu 25 možností, to je pro současnou generaci TIP nejen s velkým T. Všechny je spojuje 1 téma. Když dnes 95 % mladých lidí neví co budou dělat, tedy co kromě výše výplaty by měli od práce chtít…. mohla by je tato kniha zaujmout. Snad kromě sociálních sítí zvládnou říci aspoň 1 věc co je baví…. Třeba zvířata? V tom případě je nečeká žádné dlouhé čtení, ale „bubliny“ v nichž je podstatná stručná info, a to včetně postřehu „nejlepší a nejhorší na mé práci.“ Přehledné , zajímavé, názorné.

11.11.2021 5 z 5

Stromy Stromy Piotr Socha

Kniha má vysoké hodnocení nad 95 %, ale po srovnání s knihou od britské autorky „Stromy – jejich kouzlo a tajemství“ z r.2020 mi při stejném počtu 80 stran tato přijde méně přehledná, ne tak graficky hezká ani tak zajímavá, jakkoli nabízí více témat. Její obr formát má své nevýhody. Ideální stav přečíst obě knihy, samozřejmě o stromech je mnoho dalších, mohou se doplňovat, resp. hlavně u menších dětí nevadí zkusit obě.... už kvůli obrázkům:o))

31.10.2021 4 z 5

Včely Včely Piotr Socha

Další pokus knihy o včelách, ale ani tato nenadchla. Oproti dříve čtené české knize „Pohádkové včely“ má tahle bohatší a zajímavější výběr témat. Nepohodlný obr formát nabízí sice velké obrázky, ale dost na úkor přehlednosti i čitelnosti (druh písma, jen čísla u obrázků a nutné hledání názvů, text ve vazbě aj.). Grafika dojem z knihy za mne zhoršila, avšak přínos některých informací zůstává.

31.10.2021 3 z 5