Josh Josh komentáře u knih

Symfonie o novém světě Symfonie o novém světě Lenka Horňáková-Civade

Námět, zvláště s reálným člověkem – Vladimír Vochoč, čs.konzul 1938-41 ve FR – je velmi zajímavý (lépe web), avšak zpracování vůbec. Je to takové načančané, záhadně hlubokomyslné, což hodnotitele zvažující literární cenu zaujme, ale vše je jako když voda sklouzne po povrchu a splyne v jednu nezajímavou kaluž:o( Hadrová panenka je ze všech postav nejlépe poctivě propracovaná.… Bohužel jen honosný název. Taková škoda!

01.09.2021 2 z 5

Se žlutou hvězdou v prázdném kupé Se žlutou hvězdou v prázdném kupé Petr Vizina

Knih od pamětníků 2SV je hodně, ale pochopitelně pamětníků ubývá. Každá vzpomínka je však důležitá, jako varování, co se může stát když…. V této knize paní Lydie, narozena 1.1.1929 (to je datum:o) vzpomíná od svého dětství až po částečně pohled na současnost, hlavně očima profesionální psychoterapeutky. Bohužel mi její vzpomínky nejen z pohledu desetileté, ale celkově přišly povrchní, jakoby jen projela kolem událostí ve vlaku (v kupé). Pojetí z autorčiny profese mi také nepřišlo nijak vnitřně zajímavé. V každém případě jde o osobní příběh, podložený řadou osobních fotografií, a ten má vždy svou hloubku.

30.08.2021 3 z 5

Alicina síť Alicina síť Kate Quinn

S touto knihou se lze chytit jako do sítě, která nepustí dokud ji nedočtete:o)) Bylo to nejen o špionech, o špionech za 1SV, což je válečné téma opomíjené do pozadí oproti 2SV, ale hlavně o špionech ženách!! No, byli tam i muži, jasně - velitelé, jasně - padouši. Ženy mají ve válce jiné starosti – postarat se o svůj rod a přežít, nemají čas válčit. Avšak bojovat to je něco jiného!! Bojovat o svůj rod a život….

Hrdinky Lilly, podle skutečné Louise de Bettignies (klobouk dolů a smekám), Eve nebo Charlie nechají čtenáře stále uvažovat nad smyslem života, smyslem pro spravedlnost, obětování a jeho limity. ALE nenechají nikoho na pochybách, že za život, zvláště za své blízké, ne-li za svůj národ má boj smysl.

Těch statečných nebo ochotných bojovat se našlo dost a dost, jinak by války neskončily…. Vždyť jen kolik statečných lidí bylo v české obci Lidice za 2SV vs ve velmi málo známé francouzské obci Oradour-sur-Glane za 1SV, jíž je v této knize věnována pozornost – je dobře připomínat si nejen ty aktivní, ale i ty zdánlivě pasivní válkou obětované.

Snad i tato výjimečná kniha, jež mi dala další „puclík do skládačky“ o válkách ve Francii (Slavík/K.Hannah, Osvobození/I.Kealey) může napomoci zachovávat lidskost a rozum, že vše jde řešit bez zbraní. Kéž čtenáři doporučují dál :o))

22.08.2021 5 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Strhující příběh - není dost přesné…. Ze začátku mi nešlo se začíst, hodně postav, každý chvíli mluvil, jednal, ale pak!! po pár stránkách to tedy byla jízda, prostě až na konec knihy, přesně jak to tato autorka umí:o)))

Úchvatné téma, jež nemohlo být lehké zpracovat, spíše jako chodit po rozpálené střeše nebo tenkém ledu. Nebo obojí. Autorka to zvládla bravurně, jakkoli je „historie diktátora Franca“ a pozadí hodně hořkých a bolestivých, bohužel pro mnoho lidí země ostudných dějin Španělska v pozadí. Je to zdánlivé, dostane se pod kůži, je mezi řádky, o to víc jste ve střehu co se stane… Prozradí se tajemství, kdo koho udá, zemře někdo, kdo je sympaťák a kdo ničema, je to pravá láska milenců, rodičů, přátel? Nejde najít jednoznačnou odpověď, život není 1značný. Vlastně žádná doba není lehká, i když ta bez války a diktátorů je lehčí. Možná záleží naše ne/spokojenost víc na nás samých či na lidech kolem? Jak říká autorka ve své poznámce:

CITACE: „Mé předchozí projekty obsahovaly nitky mé vlastní rodinné historie, a tak jsem ty příběhy mohla psát zevnitř. Když jsem začínala s rešeršemi ke knize, kterou držíte v ruce, uvědomila jsem si, že jestli chci psát o Španělsku, musím začít zvenčí a propsat se dovnitř … Dějiny ukazují, že ve válce často tu největší daň platí ti nejmladší … Každý národ má své jizvy, každý národ něco ze své historie skrývá.“

16.08.2021 5 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Tenhle příběh nečtete, ale jste jeho součástí!! Autorka si nejen zvolila exkluzivní téma, ale také ho tak uměla podat.

Postavy (možná ty mužské jsou lehce ploché, „čitelné“:o)) a prostředí jsou tak uvěřitelné, že se s každým dalším řádkem dostáváte z papíru do filmu, a na tom posledním řádku si snad nechcete připustit, že zítra se s nimi nesetkáte.

Je fajn získat příběhem informace o určitě nejen ve své době zajímavém projektu koňské knihovny, ale hlavně o reálném životě v USA ve 40.letech 20.století. Nevyhnete se srovnávání s Evropou té doby, ani s dnešním stavem vůbec. Omezenost, závist, moc na jedné straně a život v pravdě, svobodě a přátelství na druhé straně tady byli, jsou a budou.

Nejsem dojímavý člověk z knih, spíše z filmů nebo hudby, ale tady byl moment, kdy mne projevená lidskost úplně převálcovala. Možná budete mít takových okamžiků s knihou více, protože životní postoje jsou osobní záležitost a autorka se dostane v řádcích i „mezi řádky“ pod kůži. Tady se však nemusíte bát své city sdílet, prostě jen knihu zavřete:o)) ale brzy ji budete chtít otevřít a vrátit se do té drsné krajiny, nádherné přírody, čisté krásy, pokojného ticha....

10.08.2021 5 z 5

Osmý život (pro Brilku) Osmý život (pro Brilku) Nino Haratischwili

Body má autorka za jistou objektivitu v pojetí dějin (kromě těch od r.1989, ty byly divné), výjimečný pohled „z Východu“ a hlavně, že ve 30ti letech dokázala napsat takové komplexní dílo. Něco jiného jsou dojmy, nelituji času u této knihy ALE:

Komunismus/socialismus, od lenina přes stalina po … ovlivnil generace. Každého zasahují dějiny, utváří a určují hranice bytí. V socialismu dané pevnou, tajnou, tiše deptající rukou, v demokracii individuální morálkou a odpovědností. Kniha je odrazem reality, př. podivná jména 2 postav „Malý velký muž“ a „generalissimus“, není životopisem, jakkoli se v ní odráží zážitky generací - tady deprimující, demotivující, destruktivní 1 postava vedle druhé. Pokud toto skryla autorka pod „prokletí“ pak mi role čokolády přijde jako výmysl ze sci-fi. Obsáhlé pasáže o historii či samomluva vypravěčky odebírají zaujetí příběhem, přestože to dává kontext doby. Na styl se dá zvyknout, pokud čtení nevzdáte pod váhou knihy, doslova, ale z postav budu mít dlouho depresi:o( Dějiny SSSR, Ruska, resp. Gruzie v tomto podání už ne:o( Bez iluzí před čtením a bez iluzí s depkou po čtení. Nedá se však upřít, že pohled „Gruzie na Gruzii“ je zajímavý, přitažlivý.

Rodina a vzájemná starost mezi členy rodiny je v 7 životech tak zdeformovaná, že váháte mezi sci-fi, krimi i hororem. Nikdo, ani ten kdo nepřízni „osudu“ i rodině výjimečně čelil se od autorky nedočkal tzv. normálního života. Bez ohledu na povahu či odvahu autorka všem, nejen bezcharakterním „dopřála“ katastrofický život. Jak přežili až do 8.života to se divím:o(

8.život. Tohle je velmi originální nápad a musím říci, že váhám co prozradit, aby ten kdo čte stranu za stranou nebyl už teď otrávený z prozrazení…. Zkusím tohle - Brilka nás provází od titulní strany a jako jediná mi přišla jako nejlepší charakter. Upřímná, svá, kritická i sebekritická, plná života, bere i dává, lidská. Ještě 1 postava mi přišla přesně taková a zdálo se, že má naději na normální život, ale autorka nezklamala. Tak snad Brilka, snad se dočká... Jako my, které předchozí generace formovaly, a my formujeme ty budoucí…

10.08.2021 4 z 5

Skladatelé světové hudby Skladatelé světové hudby Milan Kuna

Vážná hudba díky této knize přestane být tak vážná a zdánlivě nepřístupná. Portréty 50ti slavných hudebníků, včetně našich českých (kdo by nebyl hrdý:o) doplňují kresby nástrojů, operních domů nebo postav z hudebních děl. Pokud se chcete seznámit s vážnou hudbou přívětivou formou, získat prvotní, dostatečně konkrétní informace pak je toto dobrý začátek. Takže jen chybí poslouchat při čtení o skladateli jeho hudbu….

10.08.2021 4 z 5

Malá encyklopedie hudby Malá encyklopedie hudby Jaroslav Smolka

Encyklopedie má svoji váhu – počtem stran i objemem informací z oblasti hudby. Jenže! Byla vydána v r.1983 a to už je prostě moc dlouho. Řeknete si, co se asi tak za 40 let změnilo v hudbě baroka nebo 10.století, ale nejde o změnu historie, jde o její „předání“, jak s ohledem na přístupnost čtenáři, tak nově získaným info.

Určitě poslouží jako dobrý základ a pro orientaci, ale pokud hledáte už něco „více“, řekněme hlubší, nové a modernější pak budete potřebovat další literaturu.

26.07.2021 3 z 5

Dějiny hudby - Přehled evropských dějin hudby Dějiny hudby - Přehled evropských dějin hudby Miloš Navrátil

V předmluvě autoři resp. hudebně teoretické oddělení ostravské konzervatoře uvádí: „Už dlouho postrádáme v našich kontextech učebnici dějin hudby, která by odpovídala potřebám konzervatoře, pedag.škol a gymnázií. Dosavadní publikace neodpovídají našim představám jak rozsahem, tak způsobem zpracování.“

Za mne - jimi vypracovaná vlastní učebnice dějin evr.hudby byla-je zpracována na 1, také rozsah na 1. Nejsem v žádné jmenované cílové skupině, neumím posoudit s ohledem na vydání r.1996 ani jakým pro tyto skupiny byla přínosem, ani zda po 25 letech stále je. Pro mne jako „běžného“ posluchače hudby a zájemce něco o ní zjistit to stačilo pro poměrně detailní představu získanou z přívětivé, přístupné a přehledné učebnice.

19.07.2021 4 z 5

ABC hudebních forem ABC hudebních forem Luděk Zenkl

CITACE z obalu: „Ve 30ti kapitolách, hutných a přehledně členěných autor vysvětluje … Dotuje svoji práci bezmála 200 notovými příklady, které podporují sdělnost a podtrhují spjatost s živou hudbou.“

Jako čtenář, který hledal rychlé poučení o dílčích tématech a příručku až tak systematicky nepročítal chválím, protože orientace byla i bez rejstříku snadná. Druhé vydání (1990), tedy přes 30 let knize ani hudbě neubralo na zajímavosti:o)

15.07.2021 5 z 5

Slovníček hudebních osobností Slovníček hudebních osobností Ludmila Vrkočová

Autorkou dříve vydaný slovníček, který zahrnoval snad všechny hudební pojmy, a s ním velká spokojenost, nastavil laťku vysoko. Tento slovníček však přinesl o to větší zklamání. Ne vždy zajímavé, vhodné nebo přesné informace k osobnostem. Navíc pokud měly osobnosti stejné příjmení tak se vešly do 1 obrovského nepřehledného odstavce, a čtenáři hledej. Spíše dezorientace než orientace, což je u slovníčku podstatný nedostatek. Škoda.

12.07.2021 3 z 5

Slovníček základních hudebních pojmů Slovníček základních hudebních pojmů Ludmila Vrkočová

CITACE z Předmluvy: „Pro všechny kdo hledají první hlubší informace o hudbě… snad se zavděčím.“

Za mne velký vděk! Když se po více než 20 letech musíte zorientovat v teorii hudby a 1) nikde žádný učitel hudby ze ZŠ /a to nejen kvůli CV19/, kde jste měli naposled tento předmět 2) pan Google poskytne informace na několik encyklopedií - potom je tenhle slovníček ideál!

Ideální je už velikost akorát do ruky, lehká kniha, rozsah cca 200 stran, kde jsou hesla jak přehledně, tak dostatečně vysvětlena, ani málo ani moc informací, také odkazy na další hesla fungují na upřesnění….

Stručně – DĚKUJI paní Vrkočová, že jste mi pomohla získat znovu přehled jaké jsou hudební „ingredience“, hned se mi lépe „vařilo“ :o)) Už se dívám po Vaší další knize, tentokrát hudební osobnosti.

01.07.2021 5 z 5

Abeceda v hádankách Abeceda v hádankách Zuzana Pospíšilová

Pro předškoláky, školáky a vůbec celou rodinu je tato kniha zábava, a ze zábavy poučení. Prostě ideál - co si více přát od naučné literatury? Jednotlivá písmenka mají nejen své hádanky, ale i krásné obrázky paní Študlarové, takže každý bude spokojený, protože se s jejich pomocí určitě „trefí“ :o) A další plus - snad 200 hádanek je jak skvělý výběr, tak vydrží více než na pár minut....

28.06.2021 5 z 5

Skřítek Křesadýlko a jeho neobyčejná dobrodružství Skřítek Křesadýlko a jeho neobyčejná dobrodružství Radomír Socha

Křesadýlko je skvělý skřítek a super-kamarád. Děti i dospělí budou součástí příběhu, od začátku až do konce, protože se to panu Sochovi povedlo moc hezky napsat – různé skřítkovy průšvihové nápady i laskavé poučení, a paní Študlarové úžasně nakreslit – třeba duhové nebo hvězdné šatičky pro vílu...

23.06.2021 5 z 5

Skřítek Křesadýlko a víla Rozárka Skřítek Křesadýlko a víla Rozárka Radomír Socha

Křesadýlko je prima skřítek a má kolem sebe kromě víly Rozárky i další kamarády, s nimiž zažívá hezké příběhy, zábavné i poučné. Panu Sochovi se to povedlo napsat tak, že čteno před usnutím zajistí pohádkové sny:o))

16.06.2021 4 z 5

Čaroděj Metloděj Čaroděj Metloděj Zdeňka Študlarová

Kresby Zdeňky Študlarové jsou fajn, komiks je prima věc, ale přece jen z této kombinace, hlavně příběhů nenastalo až tak velké nadšení.

11.06.2021 3 z 5

Černý krasavec Černý krasavec Anna Sewell

Je znát, že tuto knihu napsal nejen znalec koní a všeho kolem nich, od krmení přes výstroj po jejich vlastnosti, ale především ten, kdo je miloval. Jak to vím? Protože napsat knihu o koních umí kdekdo, jenže napsat knihu za koně - tedy ten kdo vypráví svůj životní příběh TO umí málokdo. Je neuvěřitelné, kdo ji přečte uvěří, že ji milují děti i dospělí už 144 let... Někdy stačí napsat 1 knihu :o)

06.06.2021 4 z 5

V dětství něco jako pohádka roku 2250, s krásnými kresbami (kdo by řešil v době socialismu odkud je kniha, když se líbí) a zábavnými příběhy s prima kamarády. V dospělosti nostalgie, vzpomínky na dětství, kdy jsme všichni spěchali do dospělosti... jenže to už není pohádka:o)) Asi by to chtělo kouzelnou hůlku...

Kéž by ji četli i dnešní děti, protože je to jejich svět fantazie a možná i sci-fi. Když jim dospělí nebudou plést hlavu s jakoukoliv ideologií, tak ji ony neuvidí a tak nepřijdou ani o příběhy, kamarády ani zábavu... Jedna z mých osobních TOP knih.

02.06.2021 5 z 5

Úvod do křesťanství Úvod do křesťanství Joseph Alois Ratzinger

Totální zklamání. Jakkoli se od autora vlastně nedalo čekat nic přístupného...

Pokud by se hodnotilo, jak z 1 slova udělat 10 stran nebo jak z 1 myšlenky udělat 100 stran, pak by tato kniha byla dokonalá a nestačilo by 10 hvězd. Autor se nejen rozepsal do ohlušující nesrozumitelnosti, ale s ohledem na téma křesťanství a hlavně „úvod“ dokázal tiše odradit i ty, kteří znají křesťanství osobně. Čtenář si nemůže dělat výčitky na jedné straně, že nedal autorovi šanci a na straně druhé, že mu nestačila vlastní inteligence. Ne, není to čtenářem, ale autorem!

Doporučuji těm, kteří očekávají minimálně dle názvu, že by se dozvěděli něco o tomto náboženství, Bohu či víře, aby si našli jinou knihu, jiného autora. Určitě najdou…. protože tato forma předání evangelia by snad odradila i Ježíše Krista.

29.05.2021 1 z 5

Pravidla léta Pravidla léta Shaun Tan

I přes vychvalování v recenzích a téměř 100% * u mne asi nenastalo pochopení tohoto malíře, autora, příběhu knihy, ALE myslím, že ano a nebudu si „hrát“ na uměleckého znalce a říkat, že tohle je krásná kniha, ne-li krásná kniha pro děti.

Grafika je ponurá komplet, 1 věta na celé jedné straně a obrázek na celé druhé straně. Text té 1 věty „aby měl VŠ“ a obrázek depresivní i pro dospělé, komplet.

Kdo nechce, aby jeho dítě (ani mládež) křičelo ze spaní nebo se i po nakouknutí do této knihy bálo vyjít z pokoje, tak knihu ani zdálky!! Kdo však chce „vysoké“ umění bude touto knihou doopravdy unešen….

25.05.2021 1 z 5