katasokolov katasokolov komentáře u knih

Molly Molly Agnieszka Lingas-Łoniewska

Velice čtivá kniha, kde rychle otáčíte stránku za stránkou, abyste zjistili, jak se to vlastně všechno seběhlo. Molly je zajímavá hlavní hrdinka, která nezapadá do klasických škatulek. Spolu se svým nejlepším přítelem žijí ze dne na den a snaží se užívat všeho naplno. Do života jim ale vstupuje Viktor, který má s Molly společnou minulost.
Romantická linka se mi líbila moc. V knize se vyskytují i explicitněji popsané erotické scény. Kupříkladu takové rande pod hvězdami tady dostává tak trochu jiný rozměr :D.
Největším plusem knihy je, že se jedná o standalone a moc jsem ocenila rychlé střídání pohledů hlavních protagonistů v rámci jedné kapitoly.

08.05.2022 4 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Začátek byl opět takový nijaký a strašně rozvleklý. Druhá polovina byla rozhodně lepší. Přibylo akčnějších pasáží a občas se tam našel i nějaký ten zvrat. Dokonce bych řekla, že autorka se v tomto díle držela zpátky u erotických scén :).
Co mě bavilo hodně: Bat Boys, Inner Circle a Rhys!!
Co mě neskutečně štvalo: sestry Feyre, speciálně Nesta (jako nechápu, že má svoji knihu :D)!!
Tuhle sérii jsem si celkem užila, i když nic světoborného to ve finále nebylo…Rhys je ale vážně skvělá postava, a proto jsem autorce ochotná pár věcí odpustit.
Sakumprásk: průměrná fantasy, která neurazí, ale ani nenadchne, super postavy (krom výše zmíněných ….proti Nestě je i král Hybernu mílius :D) a hezké prostředí…je to pohádka pro dospívající, ale i dospělé a když se člověk chce odpoutat od toho dnešního bláznivého světa, tak proč si nezajít třeba na dvůr vznešených víl a trošičku se nepobavit :).

19.04.2022 3 z 5

Chomejní, Sade a já Chomejní, Sade a já Abnousse Shalmani

Vynikající kniha pojednávající o síle ženství a snaze vymanit se z područí politického islámu, který bohužel autorka nespatřuje jen ve své rodné zemi, ale postava Chomejního a toho, co představoval a nadále představuje ji dohání i v západní Evropě.
Autorčina vnitřní zpověď je mi velice sympatická. Začíná dětstvím prožitým v Íránu a popisem dění před a po revoluci v 79. Následují roky po emigraci do Francie, učení se jazyka, zvyků a pronikání do historie a kultury adoptivní vlasti. Autorka klade veliký důraz na vzdělání a celá kniha je protkaná zejména jejími oblíbenými autory libertinské literatury. Jak už název napovídá, své místo zde má i markýz de Sade, který krom toho, že byl sexuálním deviantem, prosazoval také volnost a rovnost všech lidí, a to bez ohledu na pohlaví či ekonomicko-sociálního zázemí jedince.
Autorka uchopuje věci v kontextu a nestranně popisuje dění v rodné zemi i adoptivní domovině. Byla jsem velmi překvapená a naprosto unešená, že se nejednalo o plytký feministický román/životopis, jakých je v dnešní době mraky, ale o text, který opravdu dává smysl a není pouze jakýmisi výkřiky do tmy plný prázdných neustále dokola omílaných hesel a frází. Dostává se i k událostem po 11. září 2001 a k tzv. Arabskému jaru, přičemž popisuje chování a reakce jak rodilých Francouzů, tak imigrantů na tyto skutečnosti. Popisuje francouzský vzdělávací systém, který je v mnoha ohledech také zkostnatělý a hlavní ženské postavy v literatuře či historii v něm bývají často podhodnocené. Absence ženských vzorů a vyobrazení ženských postav v kultuře bývá, dle autorky, často do nebe volající. Autorka staví na odiv svůj francouzský patriotismus a jakousi potřebu sdělit komukoliv kdo je ochoten poslouchat (a dle povahy autorky soudě, i těm kteří nejsou :) ), že ženy jsou rovnoprávnými členy společnosti a není možné jim upírat jejich práva.

Svobodě je potřeba se naučit. Stejně tak nezávislosti.
Nevědomost svádí z cesty, představuje nebezpečí, zabíjí.

28.03.2022 5 z 5

Prokurátor Prokurátor Paulina Świst

Tak tahle kniha má strašně kolísavý charakter. U některých pasáží jsem si říkala “to snad ne:D” a chtěla čtení vzdát, ale některé byly naopak zajímavě psané - zejména tedy konec příběhu, kde nechyběla akce a napětí, ale i vtip.
Velkým minusem této knihy je nepochybně hlavní mužská postava, která jakoby vyskočila ze skotského vřesoviště 15. století z libovolného románu Bertrice Small (a to mám tuhle autorku ráda). Ale jako v jednadvacátém století se snad chlap takhle nechová (nebo jo? :D). Za mě byla mnohem lépe napsaná postava Šediváka.
Suma sumárum: přečíst se to dalo, ale že by mě tahle literatura nějak oslovila se říct nedá. Škoda, podle anotace jsem čekala prostě víc soudních tahanic a právnického žargónu (něco ve stylu filmu Soudce s Downeym Jr.)

22.03.2022 3 z 5

Ukradené začátky Ukradené začátky Susan Lewis

Nikdy bych se byla nenadála, že dám této autorce tak nízké hodnocení….
Tohle byla ale vážně patlanina plná nesympatických, duševně nemocných a nerozhodných jedinců (a to teď nemluvím jen o Paulovi a Sergiovi :D).
Velice špatně se mi orientovalo v ději a celá zápletka byla tak přitažená za vlasy, že to až hraničilo s nesmyslností…
Mám autorku velice ráda a její knihy vychvaluji, kde se jen dá, ale tahle kniha byla úlet ! Postavy chovající se naprosto nelogicky, zdařile sekundující největšímu magorovi v knize. Autorka ve svých knihách často zmiňuje duševní choroby a deziluze, ale čeho je moc, tak toho je sakra příliš a v této knize to platí desetinásobně …..

08.03.2022 2 z 5

Z popela Z popela Alex Schulman

Rozvláčný příběh zaměřující se na rodinné drama, které je nám vyjeveno až v samotném závěru textu. Závěr je také to, co je na knize nejlepší. Zejména dopis a pár posledních stran byly hodně emotivní. Co se ale týká zbytku, tak ten mě bohužel nějakým vážnějším způsobem neoslovil. Nejhorší byla forma díla, kdy jsem se často v jednotlivých pasážích ztrácela a musela je číst znovu, abych pochopila, kde se zrovna nacházíme, v jaké době a která postava zrovna promlouvá…
Kniha rozhodně není špatná, ale styl psaní mi zkrátka v tomto případě nebyl vůbec blízký a měla jsem problém i s chováním některých postav, přestože se na konci dozvíte možné důvody jednání členů rodiny, tak jsem s nimi nebyla schopna soucítit a ani se s nimi nějak víc propojit. Z celé knihy mi tak zbyl hlavně pocit rozporuplnosti a jakési lítosti z nedotaženosti celého příběhu. Jako by prostě něco chybělo a dosud zůstalo nevyřčeno….

03.02.2022 3 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Upírské příběhy miluju, ale prapůvodního otce dětí noci jsem nikdy nečetla. Letos nastal ten správný čas a tak jsem Draculu pořídila a nutno dodat, že velkou zásluhu na tom mají hlavně nádherná obálka a skvěle vyvedené ilustrace, které tvoří velkou součást knihy.
Formou deníkových zápisků se dozvídáme příběh hraběte. Máme zde několik hlavních postav, které nám skrze stránky svých zápisníků poskytují vhled do samotného dění. Všechny postavy známe i z jiných popkulturních zpracování - manželský pár Harkerových, profesor Van Helsing se svým žákem a následovatelem i Minina přítelkyně Lucy a její nápadníci.
V knize jsou skvěle vyvedené popisy krajiny a lidí oné doby. Nicméně některé opisné pasáže jsou až přespříliš rozvleklé (zejména tedy hon na Draculu v poslední části knihy). Draculův popis zevnějšku taky není tak úplně “my cup of tea”. Dnešní člověk už je asi zvyklý na jiné typy upírů, které nám servíruje současná kultura - zmiňme kupříkladu Damona z TVD, Edwarda ze Stmívání, Matthewa z Času čarodějnic, Angela z Buffy, Lestata z Interview s upírem, Draculu ve filmu Van Helsing z 2004 či poněkud novější pojetí Draculy Jonathanem Rhysem Meyersem.
Závěrem tedy mohu říci, že z knihy nejsem ani zklamaná, ale ani nějak zvlášť odvázaná…..

30.01.2022 3 z 5

Ten den Ten den Blanka Lipińska

Co si budeme že ….tenhle díl byl mnohem horší, než ten předchozí. Kniha je plná naprosto zbytečných vulgárností, které postrádaly jakýkoliv smysl. Mimoto Laura a její smýšlení jsou úplně mimo mísu. V prvním díle mi tahle postava ani tolik nevadila, ale tady …panebože :D.
Autorka nám prostě a jednoduše našmrdlala epos o lehkých ženštinách a ještě to dokázala podat tak, že je vlastně takové chování naprosto normální :D.
Dost doufám, že plánovaný film se bude od knihy hodně lišit a třetí závěrečný díl trilogie nebude takový eroticky přemrštěný patos jako tohle.
Chápu, že se jedná o beletrii pro ženy, ale co je moc, je prostě moc…a bohužel, když chování postav nedává žádný smysl a příběh se motá stále kolem téhož - rozuměj Lauřino libido…tak je to prostě zle….

19.12.2021 2 z 5

Upálené Upálené C. J. Tudor

Dobře napsaný thriller se zdařilou detektivní zápletkou. Od autorky jsem četla všechno, co u nás vyšlo a tohle dílo patří k jejím lepším. Zejména jsem byla ráda, že vynechala většinu nadpřirozena, které se v jejích knihách tak často objevuje a v tomhle případě se spíše zaměřila na lidskou stránku příběhu.

Konec pro mě byl dost překvapivý, takže tady si opravdu stěžovat nemůžu :). Postavy byly taky dost dobře vykreslené.

“Nevěřím, že lidé se jednoduše narodí “zlí”. Výchova přebije přírodu.”

Podobné prvky můžeme najít u knihy i filmu Prvotní strach.

27.11.2021 3 z 5

Aurora plane Aurora plane Amie Kaufman

No a po roce je tu máme zase. Naše posádka ztroskopsanců je zpět!!!

Opět nechybí akce, napětí, odkrývání nových tajemství a samozřejmě naprosto brilantní a jedinečný humor spisovatelské dvojice.
Na závěrečný díl si autoři nechali dost munice a já budu nedočkavě vyhlížet stránky, kde se dozvíme, jak to dopadlo s našimi hrdiny, páč ne všichni na tom byli ve finále úplně good.

Tak snad to nakonec dobře dopadne a individualita triumfuje nad harmonií sjednocenou v jeden óbr organismus.

17.11.2021 4 z 5

Vláda vlků Vláda vlků Leigh Bardugo

Válka je na spadnutí, král se musí popasovat se svými vnitřními démony, Zoja zase usměrnit svou novou sílu a Nina se vyrovnat s minulostí.

Rozhodně musím konstatovat, že závěrečný díl duologie se mi líbil víc, než celý Zjizvený král. Pomohli tomu i naši staří známí, kteří se na pár stránkách objevili.

Nejméně mě asi bavila dějová linka ze Shu Hanu a nejvíce mě zklamala romantická linka Niny, která působila jako mix Nikdynoc a Studie jedu (opravdu tohle musí být v každé druhé knize?:( ).

Temnyj a Kaz jsou stále mými oblíbenci a konec nám také ukázal, že do Grishaverse se rozhodně nepodíváme naposledy a následující kapitola by mohla patřit zrovna těmto dvěma !

Takže kdo nakonec usedne na ravský trůn ? :)
Jo a BTW, Mal je stále nudnej blb :D.

29.10.2021 3 z 5

Podraz Podraz Sandra Brown

Co říct k této knize…
Asi to jednoduše shrnu takto: devadesátkový erotický thriller jak vyšitý. Děj byl hodně jednoduchý, postavy ploché. Jeden velký “mačo”, jedna pipinka v nesnázích a rázem máme knihu na světě . Žádné velké zvraty, ale jako dovolenkové čtivo se to dalo.

24.09.2021 2 z 5

Imitátor Imitátor Daniel Cole

Velké zklamání!!
Naprosto nudný příběh s naprosto nudnými postavami, které neoplývaly ani vtipem, ani šarmem, vlastně vůbec ničím.

Vraha známe celou knihu, tedy nám zde chybí postupné odkrývání pachatele a nějaká posloupnost ve vyšetřování v kriminálním příběhu. Zrůdnost zločinů zůstává z předchozí trilogie, ale naprosto postrádá nějaký hlubší smysl. Já tedy důvody vrahova konání vážně nepochopila.

Prostě suma sumárum: předvídatelné, nudné a budu hodně přemýšlet, zda si ještě od autora něco koupím, protože zklamání bylo veliké, dámy a pánové.

12.09.2021 2 z 5

Klíč Klíč Kathryn Hughes

Nevím proč….ale to prostředí psychiatrických léčeben mě vždycky lákalo. Miluju filmy, knížky, vlastně cokoliv o tomto tématu. AHS:Asylum je podle mě naprosto jasně nejlepší řada :).

Máme zde dvě časové roviny. Jednu z padesátých let dvacátého století, kdy léčení duševních chorob vypadalo o dost jinak, než třeba dnes a kdy na duševně nemocné bylo nahlíženo skrze prsty. Do psychiatrické léčebny se krom opravdu nemocných pacientů dostávali i tací, kteří nezapadali do tehdejší striktně nastavené společnosti. A o takové dívce se zde dočtete. Druhá časová rovina se zaměřuje na rok 2006 a v konečné fázi se obě roviny protnou ve velmi emotivním finále celého příběhu.

Knihu rozhodně doporučuji.
Pokud Vás tahle témata také spolehlivě nalákají, tak doporučuji přečíst si i Tajný deník od Barryho, který je i zfilmovaný.

“Pomyslela na všechny ubohé duše, které musely Ambergate nazývat domovem a které tam byly zavřené proti své vůli pouze proto, že se odmítly chovat tak, jak od nich očekávala společnost.”

15.08.2021 4 z 5

Volání hvězd Volání hvězd Emma Donoghue

Veliké zklamání. Nalákala mě anotace, která slibovala příběh na pozadí první světové války, španělské chřipky, boje Irska za nezávislost a dostala jsem pouze malý odřezek slibovaného, který se odehrává výhradně na porodním oddělení žen, které se nakazily chřipkou a mají těsně před porodem. Kniha je z velké části popisem lékařských úkonů - přes měření teploty a tlaku až po samotný akt zrození. Je vidět, že autorka si pravděpodobně dala s knihou mnoho práce, protože detailní popisy jednotlivých porodních metod působí vážně opravdově (upozornění: pro slabší povahy a těhotné ženy knihu rozhodně nedoporučuji :) ).

Co se týká jednotlivých postav, tak tady jsem nebyla o nic moc spokojenější. Nejzajímavější se mi jevila záhadná doktorka, která přišla na oddělení a v popisku autorky na konci knihy jsem se dozvěděla, že se jednalo o reálně žijící osobu. Ze zmíněné čerpané literatury o této osobnosti bych si i něco ráda přečetla. Zajímavým příběhem oplývala také Birdie, přičemž i její příběh vychází z reálných událostí zneužívání dětí v Irsku. Ostatní postavy mě bohužel nezaujaly.

Věřím, že kniha si své čtenáře určitě najde. Nedejte ale na anotaci, příběh se odehrává během tří dní a veskrze se opravdu soustředí jen na porody (španělská chřipka i politické události jsou zmíněny jen mimoděk). Místo titulu Volání hvězd bych ho překřtila na Deník porodní báby.

Co mě na knize zaujalo:

- podávané léky (whiskey, heroinový sirup, chloroform …:D)
- pár zajímavých citací (jedna partikulárně -) doktorka zmiňuje, že virus chřipky chce stejně jako lidé pouze přežít a rozmnožovat se….dost k zamyšlení…)
- tehdejší mediální obraz týkající se španělské chřipky, kdy chtěla vláda spíše lidi uklidnit a motivovat k překonání ….opak dneška, že??

Irsko bylo a je krásnou a zajímavou zemí. Vedle té krásy ale stála i negativní strana mince, některé z těchto věcí jsou zmíněny i v této knize. Náboženské a politické boje. Katolická víra, která odsuzuje neprovdané ženy a sirotky k potupnému životu otroků a ještě staví na odiv svou ochotu těmto nešťastníkům pomoci. Socioekonomické poměry v zemi a propastné rozdíly mezi bohatými a chudými….a další…

24.07.2021 2 z 5

Loki: Bůh, který spadl na Zemi Loki: Bůh, který spadl na Zemi Daniel Kibblesmith

Tak jsem zabrousila mimo svou komfortní zónu a dala si jeden komiks a koho jiného si vybrat, než Lokiho. Opět je tady samolibý jako vždy a já si to fakt užila a jeho šprýmařské tipy jsou topka!!

Jinak tahle forma vyprávění se mi celkem zalíbila a pravděpodobně se ke komiksům ještě někdy vrátím, třeba k Harley Quinn :).

19.07.2021 4 z 5

Kouzla rodu Thornů Kouzla rodu Thornů Margaret Rogerson

Byla to taková pohádka pro mladší ročníky. Ano, některé pasáže se mi líbily, svět byl vytvořen celkem zajímavě a byla to standalone, ale hlavní hrdinka byla taková nijaká, víc sympatičtí mi byli Nathaniel (i to jméno miluju už od dob Posledního mohykána) a jeho démon Silas a děj byl hodně předvídatelný a mnoho věcí už jsme viděli i jinde.
Suma sumárum: knihu doporučuji mladým čtenářům, kteří nemají ze světa fantasy ještě moc načteno. Plus holky budou Nathaniela prostě milovat (ano, i u něj můžeme spatřovat možná až moc sebelásky, ale narozdíl od takového Nikolaje to není tak obtěžující a je to i místy vtipné).

Za mě tedy takové slabší tři hvězdičky ;-).

13.07.2021 3 z 5

Zjizvený král Zjizvený král Leigh Bardugo

Jednoznačně zklamání na celé čáře. V celé knize se prakticky nic neděje. Nikolajovi moc prostoru příliš nesvědčí a jeho narcisismu a sebelásky je tolik, že by to vyplnilo celou vrásu (Isaac a jeho role jako v Muži se železnou maskou mi byl mnohem sympatičtější, než celý pravý král) a Zojina břitkost a velikášství mě taky moc nebavily. Víc mě bavila Ninina linka, kdy byla vyslána jako zvěd do Fjerdy a návaznost s dějem vran (krásná scéna - setkání s Matthiasovým vlkem). Potěšil mě návrat Adrika a také zmínka o hraběti Kiriganovi (pochopí fanoušci seriálu ;-) ). Obálka je ovšem bezkonkurenční a poslední památné věty knihy také, btw díky nim budu kupovat v září druhý díl, jinak by mě ani nehlo.

PS: Zakládám Cult of the Starless Saint, kdo se přidá ? :)
Nesuď knihu dle obalu že …a v tomto případě ani podle skvělé autorky, která napsala mnohé pecky….

10.07.2021 3 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Ani druhý díl vran mě nezklamal. Dozvídáme se mnohem více o minulosti našich hrdinů a jedna akce střídá další. Krásně se nám propojuje i svět vran a grišy. Byla jsem moc nadšená z toho, že se objevily některé mé oblíbené postavy z předchozí trilogie. Kaz je skvělý plánovač a jeho akce klapou jako hodinky, i když ne po celou dobu:). Autorka nás udržuje v napětí a střídá krásné a vtipné momenty (Kaz a Inej, Jesper a Wylan) s těmi, které vás roztrhají na kusy (viz scéna s Matthiasem, kdy jsem si vzpomněla na finále páté řady GoT :-(). Rozhodně se pustím i do další duologie o Nikolajovi, kterého mám taky moc ráda. No a Ketterdam je popsanej vážně bravurně, nicméně nevím, jestli by zrovna takovéhle místo bylo mojí vysněnou dovolenou :-D.

05.07.2021 5 z 5

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

Zakončení trilogie Griša bylo hodně emotivní. Nechci tady moc spoilerovat, pokud by ještě někdo neměl tuhle skvělou sérii dočtenou. Trojka se mi líbila víc, nežli dvojka a rozhodně se tam našly vážně super zvraty, nicméně na první díl nic nemá :). Autorka skvěle vykreslila postavy a zejména jedna ve mně bude rezonovat ještě dlouhou dobu, hlavně ta její komplexnost (asi všichni víme která -) #darklina forever). Takže beze všech zbytečných slov okolo, tuto sérii moc doporučuji !!!!
Hodnocení: 4,5

27.06.2021 4 z 5