katasokolov Online katasokolov komentáře u knih

Krásná katastrofa Krásná katastrofa Jamie McGuire

3/5*

Co na tohle říct ? Neskutečně mě iritovaly obě hlavní postavy. Ale vzhledem k tomu, že jsem viděla jako první film, jenž se mi líbil, protože ho tvůrci hodili spíše do komediální roviny, tak dávám tři hvězdy.

Btw, těch gramatických chyb a celková úprava textu byla fakt shit :-(.

11.05.2023 3 z 5

Šepot mrtvých Šepot mrtvých Amo Jones

Zatím nejslabší díl. První půlka se mi líbila víc, pak se to tak nějak táhlo a zakončila to bitva ve stylu filmového Rozbřesku :-D, kde jsem byla mimo jako tenkrát v kině :-D.

Jelikož jsem si oblíbila Bishopa a Madison, tak se mi nechce číst o Tillie a Nateovi, osobnost Natea se mi v její přítomnosti nelíbí a Brantleyho .. SPOILER .. se sestrou Bishopa taky vynechám, byť mi byl v původní trilogii sympatický.

Když už to ale čtu, tak jsem si objednala poslední osmý díl, který se vrací ke kořenům a původní dvojici a snad se tam dozvím, co potřebuju.

Už jsem to zmiňovala hodněkrát, ale nemám ráda záměrné natahování sérií, které z dobrého nápadu udělá slátaninu. Viz třeba SPOILER .. to, že stříbrné labutě měly být vzácností a najednou jich tam je x..a všichni jsou sourozenci .. a tak .

Btw, bonusovou kapitolu jsem si ale užila ;).

09.05.2023 3 z 5

Polámaná loutka Polámaná loutka Amo Jones

Pomalu se nám to rozplétá a já se těším na finální kapitolu o Bishopovi a Madison.
Čte se to samo.

08.05.2023 4 z 5

Stříbrná labuť Stříbrná labuť Amo Jones

Tajemství, tajemství, tajemství.

Je to temné, drsné a sexy.

Tajné společenství boháčů, které má svou tradici a historii. Mladá holka, která se mu připlete do cesty a pomalu rozkrývá jeho zákoutí a vlastní minulost, která nebyla právě z nejrůžovějších.

Připomnělo mi to Havraní bratrstvo, sérii Royal Elite a maličko Papírovou princeznu a knihu Moje vina.

Těm hojným kritičkám série doporučuji Rosamunde Pilcher a já jdu na druhý díl, zdar :-D.

08.05.2023 4 z 5

Počkej na moře Počkej na moře Veronika Opatřilová

Nejprve bych chtěla vyzdvihnout zajímavou formu, jíž byla sepsána tato kniha. Autorka má vytříbený styl a bohatou slovní zásobu. Příběh byl rovněž interesantní, i když místy, na mne, bylo té vztahovky až příliš.

Postavy a jejich charaktery byly vcelku dobře vykresleny (především pak ten Larsův). Děj postupoval pomalejším tempem, bez větších cliffhangerů. Koneckonců, i jména ústřední dvojice odhalíte až v samotném závěru knihy.

Velkým zklamáním byl pro mne konec, který nechal čtenáře na pochybách, jak to vlastně všechno dopadlo. Vyberte si ze tří možností (je třeba rady diváků, nebo přítele na telefonu :-D ). Ani začátek, jenž byl situován do přítomnosti příliš neobjasnil a člověk se tak musí ptát, kam to sakra všechno vyústilo. Já rozhodně nepatřím mezi fanoušky otevřených konců a v hledání tzv. easter eggs jsem se taky nikdy moc nevyžívala.

Knihu doporučuji čtenářům, kteří mají rádi příběhy založené především na vztahové lince a těm, co vyhledávají spíše poetický styl psaní bez explicitních či vulgárních scén. Za ten konec ale snižují hodnocení, to je ale pouze můj subjektivní pocit. Na českou autorku se ale stále jedná o opravdu dobrý počin.

04.03.2023 4 z 5

Kniha noci Kniha noci Holly Black

Velice povedené!

Teď vůbec nevím, proč jsem s touhle knihou tak dlouho otálela. Měla naprosto všechno! Zajímavě vystavěný svět, plný stínové magie, zajímavé postavy a nejedno překvapení, která jsem opravdu neočekávala. Romantická linka byla skvělá a zase úplně, ale úplně, jiná.

Holly Black jsem si oblíbila díky její sérii Elfhame a po dočtení Knihy noci musím konstatovat, že zvládá i knihy pro starší čtenáře. Hlavní hrdinka Charlie je napsaná perfektně a Vince je láska největší. Vedlejší postavy hodnotím taktéž kladně.

Jednu hvězdu ze závěrečného hodnocení ale strhávám, a to za ten konec. Pravděpodobně budou ještě další díly, ale stejně mě dost naštval.

S touhle knihou rozhodně neprohloupíte, pokud máte rádi:

- netypickou hlavní hrdinku - a to jak fyzickým vzezřením, tak jejím chováním
- zajímavý příběh v dobře vystavěném alternativním světě, ve kterém jsou stíny hlavní komoditou, s níž se obchoduje
- velmi pěknou romantickou linku, která není do textu přidána na úkor děje a celou knihou nenásilně prochází, aniž by byla její pátěří
- živoucí postavy, které si zamilujete
- zvraty, které nečekáte
- detektivní zápletky, zlodějské příběhy
- dobře napsaného padoucha
- propracovanější fantasy se složitějším world-building
- originalitu

25.02.2023 4 z 5

Znásilnění: Milostný příběh Znásilnění: Milostný příběh Joyce Carol Oates

Krátký úderný příběh o lidské krutosti.

Hrůzný čin několika mužů je ústředním tématem celé knihy a my můžeme sledovat myšlenkové pochody nejen násilníků, ale i jejich obětí a ostatně i všechny projevy a reakce lidí v malém městečku.

Přes stylistickou strohost byla kniha těžko čitelná a musela jsem si dělat kratší pauzy. Nedostatek lidskosti, nejen ze strany obviněných, ale také okolí, byla těžko stravitelná.

Z knihy vystupují otázky k zamyšlení. Je správné vzít právo do svých rukou, když není možné jiným způsobem dosáhnout jisté spravedlnosti ? Jaký morální kompas mají někteří obhájci v rámci trestního práva? Mohou předsudky určovat vinu či nevinu jednotlivců?

28.01.2023 5 z 5

Železná vdova Železná vdova Xiran Jay Zhao

Nejprve bych chtěla pochválit zajímavý a celkem originální svět, který byl pěkně krutopřísný. Emotivní boj o vymanění se z područí mužské nadvlády i vlastní rodiny.

Postavy byly neméně interesantní, a hlavní hrdinka bažící po pomstě byla přesně dle mého gusta. Oba její mužské protějšky skvěle vybočovali z řady stereotypních knižních hrdinů/alfasamců. Za mě, ale mohla autorka trochu víc milostnou linku rozvinout, byť jako taková byla svým způsobem ojedinělá, místy mi přeci jen přišlo, že některé citové momenty a romantická vzplanutí byly přespříliš uspěchané.

Za co musím hodnocení trochu snížit, jsou někdy až moc zmatené popisy bojových scén. Myslím, že by tady asi nebylo od věci, kdyby byla kniha proložena ilustracemi kukel a jejich proměn. FanArty byly v tomto ohledu nedostačujícím zdrojem fantazie ;-).

Co mi kniha místy připomněla:

- Divergenci - to zejména duchovní krajiny a mentální aspekt knihy
- Hunger Games - propojení mediálního obrazu a bojů
- Bohové Egypta - proměny kukel a jejich transformace
- Závěr druhého dílu Půlměsíčního města - celá výsledná pointa příběhů a odhalení největších padouchů

12.01.2023 4 z 5

Pět Číňanů oběšených v Idahu Pět Číňanů oběšených v Idahu Jenny Tinghui Zhang

Autorka zpracovává nepříliš známou historii, která i v dnešní době zaujímá jakési zastrčené téma, jemuž pomáhá do povědomí společnosti jen malé množství literárních děl.

Knihu pro její výpovědní hodnotu rozhodně doporučuji a jsem ráda, že takovéto texty vycházejí stále častěji. Ameriku si spousta z nás představuje jako ráj na zemi a jakousi metu, které by se všechny země měly přibližovat, přesto ale vyplouvají na povrch mnohé skutky, které ti “praví Američané” páchali na lidech odlišné rasy a vzhledu. Nejstarší demokracie světa pak v tomto světle vypadá tak trochu jako pokrytec.

Jsem ráda, že jsem se dozvěděla o Zákonu o vyloučení Číňanů, o kterém jsem doteď neměla ani ponětí. To, že velké množství násilností vůči čínské minoritě v Americe mělo oporu v legislativě, dělá příběh ještě o to více bolestný. Popis osob, které vrhaly stejně nevraživými slovy, jako následně i kameny je vyveden velmi zdařile.

Jediné mínus knihy vidím v samotném názvu, který jednoznačně prozrazuje, kam bude příběh směřovat.

Co chci naopak vyzdvihnout je vložení kaligrafie do samotného textu a také popis kulturních zákoutí Číny.

Doslov autorky vynesl na světlo světa danou problematiku once more. V době začátku celosvětové pandemie byl virus nazýván přídomkem “čínský” a na toto etnikem se v souvislosti s tím snesla vlna urážek.

TENTO TKLIVÝ A ZAJÍMAVÝ PŘÍBĚH SE SILNOU HLAVNÍ POSTAVOU BY VÁM ROZHODNĚ NEMĚL UNIKNOUT.

12.11.2022 4 z 5

Dvůr mrazu a hvězd Dvůr mrazu a hvězd Sarah J. Maas

Moudří čitatelé všeho od Maas uhodnou, proč jsem se zrovna teď rozhodla pro přečtení doplňkové novely k trilogii Dvorů.

Opět to bylo příjemné počtení. Rhys je prostě láska a jeho niterné pouto s Feyre je v knize zachyceno věru dobře.

Užívala jsem si neustálé popichování a špičkování všech členů Rhysandova dvora.

Jediné, co mi požitek kazilo, byla opět Nesta. Já tu postavu tak nesnáším, proto se vyhnu obloukem Dvoru stříbrných plamenů a vážně doufám, že tahle postava (i když se podle spoilerů na další díl změní a zachrání víc než jeden život) se nebude často objevovat v dalších pokračováních z tohoto magického světa.

Tradice na svátek zimního slunovratu mají fakt parádní, zejména tedy ty, kterým se věnují jen Az, Cassian a Rhys, pokud se jim je Feyre nesnaží bojkotovat️️️️ :-D.

07.11.2022 4 z 5

Ohnivcova dcera Ohnivcova dcera Angeline Boulley

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

Silný příběh zaměřující se na komunitu Native Americans. Autorka bravurně píše o hledání identity, ztrátě, nespravedlnosti, lásce, pospolitosti, přátelství, naději, kráse a síle.

Skvěle popisuje kulturní události Ojibwe komunity, její jazyk, tradiční učení a přírodní lékařství.

Jak zmiňuje autorka na konci knihy, chtěla mladým Native Americans předložit hrdinku, se kterou by se mohli ztotožnit a já myslím, že přesně to, se jí také povedlo.

Příběhem a hlavní postavou Daunis Fontaine/Firekeeper jsem naprosto unešena a chtěla bych z příběhu vydolovat ještě víc!! Daunis je velice silná hlavní hrdinka, která se musí na své cestě životem postavit mnoha těžkostem. V příběhu se vyskytuje sexuální násilí, vraždy a sebevraždy, smíšený původ, drogový byznys propletený do tradiční komunity, vyšetřování FBI, palčivá minulost vytržení dětí z jejich domoviny a kmene či nespravedlivé federální zákony, které umožňují páchání násilností na ženách v rámci kmenových společenství, od kterých vláda de facto dává ruce pryč a přenechává je tak v “jurisdikci” jednotlivých kmenových uskupení.

Hlavní postava příběhu je velice chytrá a vynalézavá dívka, která uvažuje především logicky, primárně opíráním se o vědecká fakta. Nejedná se o naivní husičku, což se mi líbilo ze všeho nejvíce..věřím, že si stejně jako já oblíbíte dívčinu, která si, když je nervózní přeříkává periodickou tabulku prvků, před každodenním během se modlí k předkům a The Seven Grandfather a pro své blízké by udělala prakticky cokoliv.

Kniha se hodně zaměřuje na rodinné vztahy, vazby, tradice, identitu a komunitu na pomezí hranic Kanady/USA, tamní vzdělávání, a fungování a hierarchii kmene. Vídala jsem ji zejména na zahraničních bookstagramech a podle anotace a taky té skvělé obálky jsem věděla, že si ji chci přečíst. Už dlouho je slibován český překlad, ale čekání už bylo dost a tak jsem se do ní pustila v originále a dobře jsem udělala. Kniha je také doporučována v rámci Reese’s YA Book Club a já nemohu jinak, než souhlasit, že se jedná o velice kvalitní literaturu s příběhem, který ve Vás bude rezonovat ještě dlouho po otočení poslední stránky!! Jestli jsem z doslovu správně pochopila, pak bychom se mohli dočkat i filmového zpracování (jako tomu je například u knih z Reeseina Book Clubu - Kde zpívají raci nebo Daisy Jones).

Musím také zmínit poetický konec, který byl tou pomyslnou třešničkou na dortu a “Nechť Tě východní cesta zavede, kam tvé srdce ráčí, Daunis”.

Námětem mi kniha připomněla: Wind River, jeden z dílů FBI: The Most Wanted, který se zaměřoval na boarding schools pro Native Americans, hokejovým tématem zase Medvědín , tématem tradičních komunit a spravedlnosti zase sérii Burden of Truth.

01.11.2022 5 z 5

Stánek s polibky Stánek s polibky Beth Reekles

⭐️⭐️⭐️
Kniha mne, oproti filmu, dost zklamala. Jediná sympatická postava byl Noah, kterého neustále ostrakozovali, a to ve výsledku prakticky nic tak strašného neudělal.

Lee byl v knižní předloze sice víc v pohodě než ve filmovém zpracování (nechoval se jako malej fakan, který chce mít Elle jen pro sebe ), zato Elle byla vážně hrozná postava!! Za celou knihu jsem jí nepřišla na chuť a zejména kvůli ní také nehodlám číst další pokračování.

Je to vyloženě romanťárna, které mám moc ráda, ale tady mi prostě nesedli hlavní představitelé a ani děj mě nijak neoslovil. Musím konstatovat, že film se povedl mnohem víc (mluvím zde ale pouze o prvním dílu, další dva jsou dost hrozné).

Knihu mohu doporučit mladším ročníkům, které s romantickou literaturou teprve začínají. Já bohužel čekala něco jiného ….

Jinak, jak zmiňovaly některé recenze, že ti teenageři se chovají hrozně - kouří a pijou…tak Vás mohu ujistit, že nic tak příšerného se v knize opravdu neděje a lituji dospívání lidí, kteří si myslí, že se v knize stalo něco až tak nepatřičného ..

20.08.2022 3 z 5

Říkejte mi Win Říkejte mi Win Harlan Coben

⭐️⭐️⭐️

Je libo hlavního hrdinu, který je přesvědčený o své vlastní dokonalosti? Windsor je bohatej týpek, jehož rodina má ještě dobrý starý prachy a s těma je prostě v každé době život jednodušší.

Příběh se točí okolo dávných tragédií, které jsou propojeny právě s touto slavnou famílií. Revoluční myšlenky, vraždičky, násilí, únosy, atentáty, krádeže, útěk, život inkognito……
Příběh celkem slušně graduje, atmosféra je super, hlavní postava je taky ucházející, i když místy už mi ten narcista lezl celkem krkem a jeho “šedá zóna” taky. Zajímavé byly ale popisy bitek, které ve mně evokovaly záběry z filmového Sherlocka s Downeym Jr.

Život našeho Wina je tak trochu vykrádačka Bruce Waynea, jak i on sám přiznává a závěr knihy je zase celkem podobný knize a filmu Muži, kteří nenávidí ženy. V Cobenových knihách je také možné najít jistý spojovatel, kdy hlavní postava překračuje zákon, aby bránila oběti, které takto samy činit nemohou.
Pokud Vás téma knihy zaujme, pak mohu doporučit knihu od mé oblíbenkyně Karin Slaughter Pieces of Her - na Netflixu můžete najít i seriál na motivy této zmíněné předlohy.

Konec je, i přes uzavřený případ, celkem otevřený a nutí člověka přemýšlet proč…Na další díl se tak chystám a doufám, že bude víc do hloubky rozpracován vztah Wina s dcerou.

Cobenovy knihy jsou fajn, stejně jako jejich filmová a seriálová zpracování. Nicméně u mne stále vede Nevina, a to zejména její španělské zpracování pro Netflix. Coben má s touto platformou podepsanou smlouvu, takže se i v budoucnu můžeme těšit na jeho tvorbu …

Usaďte se ….pomsta a ochrana rodinného dědictví začíná ….

20.08.2022 3 z 5

Naše zakázané vášně Naše zakázané vášně Chloe Gong

Příběh ve svém nitru klasický, avšak zasazený do nového exotického prostředí a času, byť i Mantovy se tady dočkáme, ačkoli v jiném hávu.

Postavy jsou celkem zajímavě popsány. Jejich zázemí taktéž. Šanghaj jako rozpolcené město, které ovládají znepřátelené frakce je vykreslena zdařile.

Shakespearovský příběh je doplněn o prvky fantasy a kolonialismu, z čehož vzniká dosti zajímavá směsice. Někdy jsem se ale nemohla ubránit pocitu, že příběh je místy vyprávěn až příliš pomalým tempem, které mi zde příliš nevyhovovalo. Taktéž se tam vyskytovalo pár hluchých míst. Při celkovém shrnutí tedy mohu konstatovat, že se jedná o knihu s dobrým nápadem, který ale mohl být rozvinut lepším způsobem. Čekala jsem něco malinko jiného, přesto ale kniha není špatná, i když na humbooktip bych ji tedy nepasovala.

Vyzraje láska na nenávist a krevní mstu ?!

Na tuto otázku zřejmě dostaneme odpověď v závěrečném díle této duologie a budeme se modlit, aby se autorka neodhodlala napsat o knihu víc, jako tomu bylo kupříkladu u knihy Holubice a had, kde příběh strmě upadl do velmi hluboké propasti.

24.07.2022 3 z 5

Žena číslo 99 Žena číslo 99 Greer Macallister

Knihy i filmy z prostředí psychiatrických léčeben mě fascinují a z toho důvodu je i občas vyhledám. Tenhle kousek byl ale tak strašně nudný! Postavy byly naprosto nijaké a mně bylo úplně jedno, co se s nimi stane. Jediné, čeho jsem se už nemohla dočkat, bylo až tohle dílko dočtu a knihu zase postavím do police.
K příběhu ani nemám nějak moc co říct. Sestra chce zachránit sestru a nakonec asi i zreformovat blázinec a jeho léčebné metody. Osudy některých žen byly hrozné, ale napsáno to bylo ještě hůř, jelikož to z Vás nevydolovalo ani kapku emocí. Romantická linka byla taky nudná as hell.
Bohužel nedoporučuji a hodnotím 2⭐️, a to jen kvůli prostředí, ve kterém se celý příběh odehrával. Ani vrchní sestra, která měla být takovou umírněnější verzí sestry Ratchedové, tomu moc nepomohla.
Zajímavějšími by se možná mohly jevit knihy, které autorka uvedla v doslovu a využila je k sepsání tohoto příběhu.

09.07.2022 2 z 5

Možná v jiném životě Možná v jiném životě Taylor Jenkins Reid

Paralelní světy, které závisí na každodenních rozhodnutích jednotlivce. Sledujeme zde dvě možné budoucnosti hlavní hrdinky. Každá z nich pak vede ke vztahu s jedním z potencionálních partnerů, ostatní životní rozhodnutí jsou vesměs stejná v obou realitách. Kniha mě bohužel neoslovila a nebyla jsem nadšená ani z jedné dějové linky. Pár zajímavých momentů to mělo, ale bohužel jako celek byla kniha spíše průměr, někdy až podprůměr. Osud hlavní hrdinky i jejích přátel a rodiny mi byl celkem jedno a ani jeden z alternativních konců to příliš nevylepšil.
Mám s autorkou vcelku divný/složitý vztah - některé její knihy jsou skvost a některé jsou na tom podstatně hůře……

10.06.2022 2 z 5

Král Král Devney Perry

Samotný příběh, atmosféra, napětí a ústřední dvojice byly velmi zdařile zachycené.

Většími celky mi často kniha připomněla seriál Sons of Anarchy, který jsem zhltla na posezení.

Bylo to čtivé se spoustou zajímavých postav, které prozkoumáme blíže v následujících knihách (je jich celkem šest).

Čas strávený s Dashem a Bryce jsem si užila, nicméně mám i připomínky ohledně jistých věcí, které se mi na knize líbily méně - zejména je to tedy absence nějakého finálního rozuzlení případu, který se prolíná celou kostrou příběhu, dočkáme se jen jakýchsi náznaků a zbytek je na naší představivosti, má druhá připomínka se týká popisu milostných scén, kde bych upustila od používání určitých slov .

Knihu doporučuji a já sama se rozhodně chystám na druhý díl, který se bude zaměřovat více na Genevieve a Isaiaho.

13.05.2022 3 z 5

Cizí dluh Cizí dluh Kinga Litkowiec

V poslední době se s těmito knihami o drsných alfa samcích (a často i mafiánech) od polských autorek roztrhl pytel :).
Šla jsem do toho naprosto bez jakýchkoliv očekávání a proto mě kniha docela příjemně překvapila. Je to krátké, má to úderné a nerozvláčné kapitoly, celkem zajímavé hlavní postavy a čte se to neuvěřitelně rychle.
Ano, u některých pasáží jsem si klepala na hlavu, ale to je u tohoto druhu literatury dost běžné :D. Ani hlavní hrdinka mě až tolik neiritovala jako tomu bylo třeba u Laury z 365 dní :).
Jako oddechovka dobrý a myslím, že sáhnu i po pokračování, které vychází na jaře.

13.03.2022 3 z 5

Maková válka Maková válka R. F. Kuang (p)

Doopravdy neskutečná jízda!!!

Autorka vytvořila velice solidní fantasy svět, jehož základy vystavěla na reálných historických událostech asijského kontinentu, a který naprosto bravurně pozměnila, přičemž okolo těchto elementárních pilířů živoucně vytvarovala válečný román, ve kterém se střetává lidská krutost s tou božskou.

Autorce se výborně povedlo vyvést zejména jednotlivé postavy příběhu. Hlavní hrdinka, ale i lidé okolo ní jsou top literárními postavami v každém ohledu. Naprosto perfektní součástí byly vytvářené vztahy mezi nimi a budování složitějších a úzce provázaných přátelství (což je naprosto kruciální aspekt v této knize).

Kniha je rozdělena do tří částí. První se zaobírá cestou hlavní postavy Rin na vojenskou akademii a jejím vymaněním se ze svého předurčeného osudu a účelu mladé chudé dívky z jihu. Druhá část je zaměřena na vypuknutí válečného konfliktu a třetí závěrečná pak pojednává o obětech krvavých bojů a hledání většího zla, které by mohlo spasit, ale i zničit a spálit říši/potažmo celý svět.

Kniha je protkaná mnohými filozofickými úvahami o životě, bytí a rovnováze, což bylo velice zajímavou vsuvkou, zejména pak u fantasy literatury.

Před samotným čtením jsem narážela na různá varování ohledně témat vyskytujících se v knize a sama jsem si pak říkala (asi tak do 3/5 knihy), že je zase vytvořen humbuk okolo ničeho. No ale pak přišla závěrečná část knihy a i já musím nyní uznat, že pro citlivější čtenáře se může jednat opravdu o, v tomto ohledu, složitější čtení.

Ve finále jen vyjadřuji svou naději, že vyjdou i další dvě pokračování a já tak budu moci zjistit jak příběh skončí.

Podobné náměty: Mulan, série Nikdynoc

12.03.2022 5 z 5

Rudý vlk Rudý vlk Rachel Vincent

Jakýsi volný retelling na Červenou Karkulku mixnutý ještě Buffy, přemožitelkou upírů a Van Helsingem. Atmosféra knihy mi velmi blízce připomněla hororový film s Amandou Seyfried Red Riding Hood z roku 2011.
Co se týká knihy jako celku, tak bych neřekla, že by se měla řadit mezi odpad, jak taky někteří naznačují.četla jsem mnohem horší knihy :).
Doporučovala bych po téhle knize sáhnout v době, kdy chcete vypnout a přenést se do světa nestvůr a tajemného lesa, kde se odehrávají bitvy mezi dobrem a zlem, které se v závěru knihy tak nějak prolínají dohromady.
Adélina vesnice mi připomíná stejnojmenný film, vládne tam tmářství a strach z neznámého za zdmi jejich domova a je jen otázkou, jak jednotlivci přistoupí k novým a odlišným věcem a osobám, které se postupně začínají objevovat v jejich malém a úzkém vidění světa.

27.02.2022 3 z 5