Kattie Kattie komentáře u knih

Zachráněné Vánoce Zachráněné Vánoce Lenka Rožnovská

Nádherná pointa. Také sem tam potřebuji události´, které mi vrátí důvěru v lidi. V knihovně si vždy půjčíme přes 20 dětských knih a sem tam nás nějaká zaujme a koupíme domů a tahle je jedna z nich :) Má nádhernou staromileckou atmosféru, zahřeje, překvapil mě rok vydání, čekala jsem starší :)

16.11.2021 5 z 5

Kam to koukáš, medvěde? Kam to koukáš, medvěde? Eric Carle

Mně se knížečka moc líbí, syn (4 roky) to už "čte z paměti" sám a má to jak básničku a dcera (2 roky) nadšeně poslouchá :)

30.09.2021 5 z 5

Do školky za kamarády Do školky za kamarády Renata Kaminská

Protože byla kniha mezi knížkami o mašince Tomášovi, které mají většinou slabý příběh a nemám je moc ráda, ale syn si je kvůli obrázkům vybírá, čekala jsem něco podobného. Ale předčilo to mé očekávání. Dva příběhy o dětském strachu z nového a o posmívání někomu, kdo se liší. Synovi se knížka moc líbí. Textu tak akorát před spaním pro mladší školkáčky.

05.07.2021 4 z 5

Soumrak západního liberalismu Soumrak západního liberalismu Edward Luce

Autor sám v závěru přiznává, že je kniha stručná. Pro mě to bylo odlehčující čtení. Historické publikace si jistě zaslouží 400 stran i více, ale poslední dobou jsem četla knihy, které se zabývaly nějakým tématem a už to bylo trochu bla bla bla a dalo by se to shrnout na čtvrtinu. Proto naopak u této knihy oceňuji její délku a alespoň bude pravděpodobnější, že se dostane k širšímu okruhu čtenářů. Myslím, že kniha odkazuje na mnoho dalších zdrojů, kterými je možné si rozhled rozšířit. A dovedla mě například, i skrze komentáře níže, k dalším pramenům. Pro mě je podstatné, že hlavní myšlenku to má jasnou, dalo mi to některé věci do souvislostí a především - konečně jsem se dostala k nějakým liberálům, kteří přijímají kritiku, protože z běžného života a i z některých knih člověk získává dojem, že je svět černobílý.

24.01.2021 5 z 5

Kniha poznání Kniha poznání Osho

Jsem ráda, že jsem knihu četla, ale nějak mi nesedl tón. Chyběla mi tam pokora, kterou vnímám v jiných textech s podobnou tématikou, pochopení.

02.11.2020 3 z 5

Jak na domácnost bez chemie a jedů: 150 snadných a levných receptů na přírodní čisticí prostředky Jak na domácnost bez chemie a jedů: 150 snadných a levných receptů na přírodní čisticí prostředky Becky Rapinchuk

Možná je tam těch různých druhů čistidel až příliš, ale tak pořád lépe víc než málo :)

09.10.2020 5 z 5

Pohádky do postýlky Pohádky do postýlky kolektiv autorů

Textu ani málo, ani moc. Příběhy milé a vtipné. Nejen pro děti, ale i pro dospělé. Nejlepší je díl, kde se dědeček zbaví trpaslíků :).

12.09.2020 5 z 5

Umění být zdráv Umění být zdráv Věra Keilová

(SPOILER) Nesleduji Duška, Hnízdila ani jiné, takže pro mě to bylo téma celkem nové a zatím nepoznané. A jsem ráda, že se ke mně kniha dostala. Zrovna ve vhodné době. Určitě teď na některé věci budu koukat jinak. A veskrze knihu hodnotím pozitivně.

Nejvíce mě bavil střed knihy, kdy už nehovořil o své cestě k funkční medicíně, ale věnoval se vlivu psychiky na zdraví. Především část o egu a roli oběti byla zajímavá.

Ke konci knihy jsem trochu vystřízlivěla, neboť se dotkl očkování a rovnováhy mezi mužem a ženou. V případě očkování mi například vadilo, že zmínil autismus, sice diplomaticky, nevyhranil názor, ale naťukl to směrem k tomu, že by se na něm očkování podílet mohlo a v tomto místě u mě trochu ztratil důvěru (takové to: já svou dceru neočkoval, protože měla v pohodě porod a tak jí nehrozí nemoci, ale spíše reakce na očkování, nechci se svým dítětem hrát ruskou ruletu, ve světě totiž narůstá počet autistů, ale pojďme se o očkování nebavit v emoční rovině, ale konstruktivně...). A co se mužů a žen týče - v mnohém má jistě pravdu, ale jeho výklad mi přišel až příliš plochý, plný stereotypů - nic není takto jednoduché a nedá se tak generalizovat. Ale jeho cílem asi nebylo udělat v tomto směru psychologický rozbor, pouze zmínit jednu z příčin stresu, a v této rovině tomu rozumím.

27.07.2020 4 z 5

Mámě - Jak mít šťastné miminko a nepicnout se z toho všeho Mámě - Jak mít šťastné miminko a nepicnout se z toho všeho Denisa Písaříková

Milé, srozumitelné čtení. Oddech po odborných knihách o prvních letech dítěte a těhotenství.

22.07.2020 4 z 5

Liška Šiška ve školce Liška Šiška ve školce Iva Gecková

Není jednoduché najít knihu, která by měla hodně ilustrací, aby zaujala 2,5 leté dítě, ale zároveň už trochu delší text. Delší než jeden dva odstavce na dvoustranu. Tato kniha tohle splňuje. Text je jednoduchý, ale už to chce trochu trpělivosti u něj vydržet, vyprávění je pochopitelné pro malé dítě. Navíc je tam přidaná hodnota - školkové téma. Takže doporučuji už pro děti mladší tří let, které se připravují na školku.

Jediná drobnost. Děj se odehrává v úterý, liška je zapomenutá ve školce pouze přes noc, přesto tam jedna z hraček zmiňuje, že je pátek odpoledne. Tak se tam vloudila asi chybka. Ale to nevadí.

02.07.2020 5 z 5

Ema Naopak Ema Naopak Gunilla Wolde

Kniha je milá a syna baví.

04.06.2020 4 z 5

Hanička má volno Hanička má volno Elin Ferner

(SPOILER) V knihovně jsme nejprve narazili na leporela, která chtěl syn číst stále dokola. Tak jsem je nakonec koupila, protože skoro obrečel, že jsem je chtěla vrátit. Tak jsme narazili i na tuto sérii příběhů. Syn se do ní zamiloval. Čteme pořád dokola. Na začátku a na konci knihy je z ptačí perspektivy město, ve kterém se prochází maličký pták Pohromák a je potřeba ho najít. V knize jsou velké pěkné ilustrace doplněné o odstavce textu, které jsou pochopitelné pro menší děti.

Hasička Hanička má pořád spoustu práce. Kamarádi si všimnou, že dlouho neměla volno, tak jí přesvědčí, ať si den volna udělá. Ujme se toho motorka Terka. Bohužel se volno moc nevydaří a Hanička celý den něco zachraňuje. Na konci dne si ale uvědomí, že jí to stejně baví ze všeho nejvíc.

24.05.2020 4 z 5

Jak myška snědla měsíc Jak myška snědla měsíc Petr Horáček

Děkuji Purple17 za slovo, které by tu knihu vystihlo. Kniha je něžná. Malé děti jsou naivní, nezkušené a milé, objevují nový svet. Stejně tak myška, hlavní hrdinka, proto je dětem blízko. Ilustrace jsou hezké a stránky se díky průřezům prolínají a příběh tím dostane další rozměr. Syn si knihu hned zamiloval.

18.05.2020 5 z 5

O moudré velrybě a další pohádky O moudré velrybě a další pohádky Monika Nikodemová

Jsem ráda, že mě předběhl "IHT" a vlastně řekl, co mám na srdci. Horší dětskou knihu, jsem snad nečetla. Možná jsem rozmazlená tím výběrem. Nevím. Souhlasím, obrázky pěkné. Češtinu hodnotit nebudu, bylo by to ode mě pokrytecké. Ale ten příběh...

Přišlo mi to jak když si autorka jednoho večera řekla, že chce napsat dětskou knihu.

"Hm, chtěla bych, aby bylo v příběhu třeba to, že děti jsou důležitější než peníze. Tak o čem by to mohlo být... Byla jednou jedna chobotnice, kradla poklady z lodí ... musela, měla děti. Jednou ukradla poklad a málem se utopila pod jeho tíhou. Pak viděla svoje děti, neutopila se a řekla si, že už nikdy nebude krást, protože poklad má ve svých dětech."

Jako myšlenka hezká, ale tak jak si to asi paní napsala večer, tak to vydala. Normální autor by nad tím asi chvíli přemýšlel a nějak ten příběh rozvinul a pokusil se do něj vnést nějakou logiku, ale tady to chybí.

V příbězích se spoustu věcí vysvětluje strašně rychle, objevují se tam různě nové postavy a vše je sepsáno strašně chaoticky a z neznámého důvodu je vše rozděleno do obrovského množství kapitol. Jako třeba u té chobotnice. Ta se shledá se svými dětmi.

Nadpis - PERLY

"A znenadání se objevila kouzelná víla a každému dítěti pověsila jednu perlu na krk. "Jestli se ti některé z tvých dětí zatoulá, perla zasvítí a vyšle světelný paprsek. Tak své děti zase najdeš a potom bude celá rodina opět pohromadě," řekla víla mamince chobotnici."

A konec "kapitoly".

05.02.2020 odpad!

Žirafy neumí tančit Žirafy neumí tančit Giles Andreae

Příběh o žirafě, která neuměla tančit. Všechna zvířata v džungli se jí smála, až na cvrčka, který ji naučil tančit do tónů zvuků přírody a vše dobře dopadlo. (Až na to, že kdyby se ta žirafa tančit nenaučila, smáli by se jí dodnes :) ). Barevné, veselé obrázky se synovi líbí. Kniha trochu trpí tím, že je to překlad a musí se to veršovat... "Prasata tu válí valčík, nosorožci rokenrol, lev zas lvici vede v tangu, dali si ho za úkol".

05.02.2020 3 z 5

Biomanželka Biomanželka Michal Viewegh

Takhle to dopadne, když chcete zkritizovat bio/eko lidi, ale potřebujete to natáhnout do celé knihy.

24.01.2018 2 z 5

O společenské smlouvě neboli O zásadách státního práva O společenské smlouvě neboli O zásadách státního práva Jean-Jacques Rousseau

Nadčasová, velmi zajímavá četba, plná selských rozumů, které nás již dnes nenapadají, ale měly by.

„První člověk, který připadl na to, aby si ohradil kus půdy a řekl: Toto je moje!, a který našel lidi tak prostoduché, že tomu uvěřili, byl skutečným zakladatelem občanské nerovnosti. Kolik zločinů, vále a vražd, kolik běd a hrůz by býval ušetřil lidstvu ten, kdo by byl vyrval ty kolíky nebo zasypal ten příkop a vzkřikl ke svým bližním: Chraňte se poslouchat tohoto podvodníka! Jste ztraceni, zapomenete-li, že plody země patří všem a země že není ničí.“

08.11.2017 5 z 5

Zpátky ve hře Zpátky ve hře Michal Viewegh

Život po životě se mi nelíbil. Přišlo mi, že bylo cílem vydělat na tématu. V této knize mi zmínky o pocitech autora vepsané do povídek vůbec nevadili, přišlo mi to přirozenější, jako kdyby v první knize byl honěn něco napsat, a bylo na to ještě brzy. V knize Zpátky ve hře už je vidět v textu ten správný odstup.

Co se týče jednoduchosti povídek, tak to už je snad u Viewegha standard ... ? Nechápu lidi, kteří vědí, že od něj nemohou čekat 400 stránkovou hlubokou knihu a stejně pak v recenzích ryjí, jak jsou jeho knihy jednoduché, naivní, ploché...takový on prostě je. Jednoduše se to čte, je to plné věcí, ve kterých se čtenář vidí, člověk si u toho odpočine ... proto ho mají lidé rádi. Každý autor má jiný styl a Michal má prostě tenhle - takové obyčejné, české čtení na dovču :) - proč ne - nemusíme pořád číst Jiráska :). A když se mi nelíbí počet stránek vs. cena, půjčím si to v knihovně :).

14.11.2015 3 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Kniha je napsaná velmi čtivě. Přečetla jsem ji za chvíli, protože jsem samozřejmě byla napnutá, jak to dopadne. Závěr mě ale zklamal, čekala jsem nějaký velký zvrat, ale víceméně mě konec nepřekvapil. Poslední stránky jsem odbyla, protože mě to přestalo bavit.

Jo a dost mě tam štvalo to rozepisování detailů. Je dobré, když člověk ví, jak si má "scénu" představit, ale nepotřebuji vědět životopis muže, který projde kavárnou, a už vůbec mě nezajímá, kterou verzi wordu která postava používá...

19.12.2014 3 z 5

Andělé všedního dne Andělé všedního dne Michal Viewegh

Ne vždy toužím po tom sednout ke knize, která má 500 stran a musím nad ní složitě dumat.. občas si chci přečíst něco "odpočinkového". A tahle knížka to dokonale splnila. Viewegh umí popsat českou povahu stručně, jednoduše a úderně a to se mi líbí :). Třeba v případě této knihy "A4kový nákupní seznam"...

Líbí se mi myšlenka, že andělé se snaží v konci darovat hezké vzpomínky .. člověk nikdy neví, co se stane, a měl by být se svými blízkými za dobře a opakovat jim, jak je má rád...

17.01.2014 5 z 5