KlariN KlariN komentáře u knih

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Vynikající temporytmus, autor sice nezapře řadu různorodých inspiračních ale skoro nikdy nepřestává bavit. Lze doporučit.

03.07.2018 4 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Jedny z nejlepších Kingových kratších věcí spolu v jednom svazku. Co víc si přát?

29.12.2017 4 z 5

Narrenturm Narrenturm Andrzej Sapkowski

Jiné než Zaklinač, ale rovněž velmi dobré.

28.12.2017 4 z 5

Sráči Sráči Richard Price

Výborná první půle. Skvělá přirovnání, hořký humor. Jinak spíš sled epizod, než konzistentní drama. Autor nezapře svou formální zdatnost, ale anotace tradičně lže. Jde spíš o profesní román šmrncnutý noirem, než o proklamovanou krimi.

28.12.2017 3 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Až na několik dílčích nelogičností kvalitativní vzestup. Erika řeší starý případ, vrací se ke spolupráci s osvědčenými kolegy, a možná, že (konečnšě!) pomalu zapomíná na Marka. Velmi příjemná záležitost. Autor má zjevnou slabost pro dětská dvojčata i šibeniční profesní humor, a s nadhledem řeší řadu ožehavých společenských fenoménů. Díky!

22.07.2024 4 z 5

Pohřbené kosti Pohřbené kosti Lisa Regan

Nedopatřením jsem vlítnul rovnou do páté knihy série. Neurážející, celkem v pohodě detektivka, ve které mně kromě permanentních reminiscencí na předešlé díly prudila především milostná linie hlavní hrdinky, a jejího aktuálně těžce zkoušeného partnera. Čistý průměr.

10.07.2024 3 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Takřka odpad, jenž jasně dokazuje, že Larssonovi příbuzní, kteří po něm zdědili autorská práva i přesto, že se od něj za jeho života distancovali, jsou banda vyžírků a parazitů. Lagercrantz naprosto nedosahuje kvalit svého předchůdce, a jen nekreativně přebírá jeho trademarky. Vypravěčská úroveň na nule, dočteno s vypjetím posledních sil. Hvězda výhradně za pokusy o humor, cca dva. Nedoporučuji!

18.04.2024 1 z 5

Černý led Černý led Michael Connelly

Harry Bosch podruhé, a lehce jinak. Atraktivní vhled do drogové přeshraniční problematiky, i temnot policajtských duší. Parádní práce s napětím, nadsázkou i erotickým dusnem. Famózní vystižení kontrastu mezi Amerikou a Mexikem. Brutálně groteskní události na papežově statku jako součást vyvrcholení tragické životní odysey. Connelly se brilantně hlásí k odkazu Ed McBaina. Potěcha!

26.02.2024 4 z 5

Vrah bez tváře Vrah bez tváře Henning Mankell

Henning Mankell je klasik žánru, a jestliže to čtenářka či čtenář myslí se skandinávskou krimi vážně, dříve nebo později se musí s s Kurtem Wallanderem setkat. Jeho první příběh nese všechny základní rysy velikánovy literární tvorby: Sociální uvědomělost, nečernobílé postavy, melancholickou atmosféru, i ultra černý humor. Klenot.

15.02.2024 4 z 5

Čaroděj Zeměmoří Čaroděj Zeměmoří Ursula K. Le Guin

Na dialogy sporé, vypravěčsky však opulentní. Jedna z nejpřirozenějších definicí magie v dějinách fantasy vůbec. Důležitý milník žánru.

31.05.2023 4 z 5

Pětidomí Pětidomí Tomáš Přibyl

Čistý průměr, vhodný do vlaku, či na koupaliště.
Příjemně civilní, sympaticky realistické ústřední vyšetřovatelské duo.
Lehce zapomenutelná domácí pohoda.
Dokážu si představit televizní adaptaci pro nedělní večer.

23.07.2022 2 z 5

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

Poměrně působivá románová studie krize středního věku. Silné popisy přírody i vnitřních stavů hlavního hrdiny, zřejmá poetická návaznost na románovou tvorbu Jacka Londona. Vazba na venkov a přírodu je nepovrchní, a záměrně vzdálená rychle pomíjejícím trendům. Mínusem jsou nepropracované ženské postavy, spíš zbytnělé vlastnosti, než komplexní charaktery.

26.04.2022 3 z 5

La Belle Sauvage La Belle Sauvage Philip Pullman

Strhující. Dobrodružství Malcolma, Lyry, Alice i ostatních skvostných postav je dalším triumfem Pullmanova excelentního vypravěčství. Klaním se uctivě o těším se na další díly. A taky jak jeho knihy jednou budu číst svým dětem.

16.01.2022 5 z 5

Síla přírody Síla přírody Jane Harper

I druhý případ Aarona Falka je neurážející žánrovkou se solidní atmosférou, obratně propojenou dvojicí střídajících se vyprávěcích linií i poměrně logickým chováním přehledně načrtnutých postav. Zvedám tedy palec opatrně vzhůru a jsem zvědav na další směřování dosud vyrovnané série.

25.12.2021 3 z 5

Samota Samota Andrew Michael Hurley

Vrstevnaté, vzrušující, tísnivé. Působivá sonda do zmučených duší, jednoho komplexního bratrského pouta i fungování náboženské komunity. Spousta nevšedních půvabů skrytých mezi řádky. Skvost!

12.12.2021 5 z 5

Zatím dobrý: Mašínovi a největší příběh studené války Zatím dobrý: Mašínovi a největší příběh studené války Jan Novák

Jednoduše strhující. Velký, emocionálně nekompromisní, dokumentární román.
Jsem rozebrán!

22.10.2021 5 z 5

Zimní přízrak Zimní přízrak Dan Simmons

Působivý pandán k Temnému létu je, ač se to na první pohled nemusí zdát, mnohem víc, než banální duchařskou historkou. Lze jej totiž vnímat nejen coby osobitou poctu tvůrčímu géniu Henryho Jamese, ale v druhém plánu rovněž i jako introspektivní ironickou studii vlastní autorské tvorby. Atmosféricky sugestivní,emocionálně úderné i nepovrchně břitce vtipné. Co víc si přát?

24.02.2021 4 z 5

Panoptikum Panoptikum Jeffery Deaver

Žánrové cvičení na téma pointa. Pro začátečníky pohodová výzva, pro pokročilé však neurážející jednohubka. Odpočinková publikace pro čtenáře i autora. V časopiseckém vydání by jednotlivé povídky fungovaly lépe, v kolekci totiž vynikne jejich určitý konstrukční stereotyp. Jako aktivní divadelník jsem měl navíc problém dočíst povídku Celý svět je jeviště, kdy autorova snaha o historické reálie v čele s imitací mluvy je stejným dílem směšná i iritující, a závěr i průměrně vzdělaným čtenářům odhadnutelný na stovky yardů dopředu. Favority sbírky jsou pak Souběžný trestný čin, Nokturno, Klečící voják a Spolu.
Čtyři ze šestnácti. Dobrý skóre?

03.12.2020 3 z 5

Zkurvenej příběh Zkurvenej příběh Bernard Minier

Dočteno jen z vypětím všech sil. Obludně dlouhý román, v němž zde nesmyslně přeceňovaný autor radikálně selhává v jedné nejmenované tradiční (nejen) literární disciplíně. Minier se zjevně inspiroval v Ellisově neodekadentní poetice, nicméně na jeho kvality se dívá z úctyhodné vzdálenosti. Neživotné postavy, nefunkční propojení vyprávěcích linií, finále překvapivé leda tak pro úplné novice. Jedna hvězdička za kosatky, a český název, který výjimečně nelže.
Au revoir, Bernard Minier!

08.04.2020 1 z 5

Divné počasí Divné počasí Joe Hill (p)

Čtení temné, strhující a velmi aktuální. Zhusta kořeněno sarkastickým černým humorem. Čtyřnásobný úder na čtenářův solar plexus!

07.01.2020 4 z 5