Knihokraj Knihokraj komentáře u knih

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Za tento rok rozhodně nejlépe čtivá kniha. Předčila mé očekávání a společně s prvním dílem se řadí mezi knihy, které si jednou za čas s chutí přečtu znovu.

18.10.2018 4 z 5

Dny v knihkupectví Morisaki Dny v knihkupectví Morisaki Satoši Jagisawa (p)

Tahle novela možná není plná vzrušujících zvratů nebo výrazně hluboké psychologie, místo toho vás však donutí na chvíli se zastavit a ponořit se do půvabného světa knih. Je to dojemný, odpočinkový a jednoduchý příběh, který může někomu připadat až příliš prostý, nicméně je plný krásných citátů, metafor, kapky filosofie, životních mouder a odkazů na asijskou literaturu, zvyky a další kulturní aspekty. Ukazuje každodenní život zcela obyčejných lidí a zaměřuje se na všední dny, aby nám představil rozličná dilemata, která řešíme nehledě na to, kde žijeme, a hledání útěchy v tom, co je podstatné.

Doporučuji každému, kdo hledá útěk z uspěchané reality do světa, kde knihy hrají hlavní roli a kde každá stránka přináší pohlazení.

30.07.2024 4 z 5

XOXO XOXO Axie Oh

Pokud milujete zakázané a zároveň sladké teen romance, propadli jste trendům young adult literatury a k-popu, líbil se vám netflixový seriál XO, Kitty (který mi připadá atmosférou velmi podobný) či si jen chcete odpočinout u nenáročné knížky, tuhle určitě doporučuji. :)

10.04.2024 4 z 5

Spřízněné duše Spřízněné duše Susan Lee

Za mě velmi milá oddechovka s letmým přídavkem zákulisí k-dramat. Romantická linka mi přišla roztomilá a uvěřitelná, stejně tak ústřední dvojice. Bonusem je příjemný styl psaní - jednoduchý, čtivý, protkaný lehkým humorem.

16.01.2024 4 z 5

Zazářit Zazářit Jessica Jung

Na jednu stranu příjemná oddechová četba, na tu druhou vskutku znepokojivý náhled za oponu jihokorejského zábavního průmyslu.

13.01.2024 5 z 5

U Jedné náušnice U Jedné náušnice Tereza Kučírková

Milá, jednoduchá jednohubka na jedno dvě odpoledne. Dokonalé oddechové čtení, které mě příjemně a nostalgicky vrátilo do dob takových těch nevinných dívčích románů z časů Stanislava Rudolfa či Lenky Lanczové, zároveň to ale bylo okořeněné soudobostí. Kavárna U Jedné náušnice měla velmi zajímavý koncept, Matylda byla uvěřitelnou hrdinkou.

12.01.2024 4 z 5

Moc Moc John Gwynne

Z Moci mám velmi rozporuplné pocity - na jednu stranu se to po překousání chaotického začátku doslova přeplněného postavami četlo skvěle, stránky pak ubíhaly a konec navnadil na pokračování, na tu druhou to bylo až bolestně předvídatelné, temné a zároveň podivně naivní a v podstatě to nepřineslo nic moc nového. Přečtení ale nelituji - po konci věřím v zajímavé boje a zápletky!

10.10.2023 3 z 5

Královská spravedlnost Královská spravedlnost Richard Swan

Královská spravedlnost není dokonalá. Možná ani není dokonale promyšlená. Ale je to zatraceně čtivé a člověka to vtáhne, ani neví jak. Nudnější pasáže? Jo. Zdlouhavé pátrání po pachateli? Možná. I navzdory tomu se ale jedná o neotřelý počin na hranicích několika žánrů, na jehož pokračování se třesu jako osika.

02.09.2023 4 z 5

Ti předurčení 3 Ti předurčení 3 Nikol Wolfová

Ti předurčení mají bezpochyby vzestupnou kvalitu. Díl od dílu jsou propracovanější, temnější, akčnější i dramatičtější. Je napínavé čekat, co si na nás N. Wolfová vymyslí příště. B-)

V Předurčených 3 je znát neskutečný autorčin posun. Text krásně plyne, stylistika se vytříbila a dialogy, okořeněné peprnějšími výrazy a drsnou mluvou, působí svěže, uvěřitelně a vyspěleji než v předchozích částech.

I zde je citelná láska k přírodě, životu i svobodě či silné mateřské pouto. Nechybí ani různé legendy či příběhy, které pomáhají blíže poznat slovanskou mytologií inspirovaný svět. Sérii určitě doporučuji. :)

31.07.2023 5 z 5

Princezna Bojovnice Princezna Bojovnice Mitchell A. Larson

Koukám, že knížka byla vydána už někdy v roce 2015 a další díly přeloženy nebyly? Taková škoda, moc krásný, pohádkově-fantastický příběh o princeznovské akademii!

13.04.2023 4 z 5

Nomen omen aneb lidé z Dlouhé ulice Nomen omen aneb lidé z Dlouhé ulice Dagmar Košinová

Milé, kraťoučké a poučné čtení pro předškolní děti o různých profesích a lidech, jejichž různé kvality dosahují jejich jména. Doporučuji já i kocourek Filípek. :)

13.04.2023 4 z 5

Únikovka: Únik ze strašidelného domu Únikovka: Únik ze strašidelného domu Jens Schumacher

Krásně ilustrovaná únikovka pro holky i kluky s tajemným domem a hromadou úloh, které zavaří mozkové závity i nejednomu dospělému.

08.12.2022 5 z 5

Zákon genu Zákon genu * antologie

Na kvalitě trochu ubírá nedotažená korektura, ale jinak je to vymazlená antologie - obzvlášť po grafické stránce.

Texty jsou některé slabší, jiné průměrné i nadprůměrné, ale ani jedna mi nepřišla vyloženě špatná. Skvělá je rozmanitost jak subžánrů fantastiky, tak jednotlivých pojetí Mendela a jeho práce.

Za mě velmi slušná připomínka jednoho z našich významných vědců!

3,75/5

23.11.2022 4 z 5

Hledám Colina Firtha Hledám Colina Firtha Mia March

Podle názvu jsem čekala víc toho britského, dokonale gentlemanského pana Darcyho, kterého jsem se dočkala jen v několika zmínkách, nikoli v samotném ději. Trochu mě to zklamalo, za mě by si to možná i zasloužilo jiný název...

Nicméně nemohu říct, že by mě knížka zklamala. Jedná se o jednoduchou oddechovou četbu se sympatickým hrdinkami, hromadou "kouzelných" koláčů, lehkou romantikou a několika vážnými životními tématy, jako je například adopce, otěhotnění v nízkém věku a následná nepomoc rodiny nebo vnitřní boj mezi kariérou a mateřství... Nutno dodat, že vše je zpracováno velmi jemně a citlivě.

15.09.2022 3 z 5

Druhá šance pro Zoe Druhá šance pro Zoe Michaela Schmiedlová

(SPOILER) Druhá šance pro Zoe je za mě příběhem s velkým, avšak špatně uchopeným potenciálem. Téma pěkné, stejně tak použití dvou vypravěček, Zoe a její matky Terezy o 20 let dříve. Bohužel jsem se při čtení spíš trápila...

V příběhu je víc dramat jak v americkém teen filmu – spousta smrti a množství neuvěřitelných náhod, a to všechno bez hlubších emocí (nevím no, kdyby mi umřela mamka a pak babička, asi by mi byl nějaký James u zádele...). Kdyby tím autorka trochu šetřila, mohlo by to být i dobré.

Kdyby jednotlivé části nebyly označeny jmény hl. hrdinek, ztratila bych se – jejich vyprávění bylo jako přes kopírák. Navíc to celé dost působilo jako fanfiction náctileté fanynky na oblíbenou kapelu/zpěváka.

Podle kladného hodnocení si to ale své čtenáře jistě najde.

27.07.2022 2 z 5

Po stopách Jacka Rozparovače Po stopách Jacka Rozparovače Kerri Maniscalco

Koukám, že se Po stopách Jacka Rozparovače těší celkem vysoké oblíbenosti, nicméně osobně váhám mezi 2-3 hvězdami. Moc nadšená z příběhu nejsem, nicméně se ani nejedná o zklamání roku.

Úsměvný mi přijde začátek anotace: "Hrůzu nahánějící hororový román..." Nevím jak ostatní, ale mě hrůzu nenahánělo, spíš jsem se místy nudila a občas se nutila do čtení.

Inspirace Jackem Rozparovačem mi přišla fajn, viktoriánská Anglie též, pochmurná atmosféra byla uvěřitelná... To vše má u mě plus. Největší má snad závěr, který pro mě byl vcelku překvapením.

Nicméně příběh jako takový mi moc originální a dechberoucí nepřišel. Sledování stop vraha, hledání jeho totožnosti, pitvání se v mrtvolách... To vše doplněné o dívčí snahu vybočit ze společenských dobových norem, do toho milostná linka...

Hlavní hrdinka mi přišla jako taková ta klasická "já jsem jiná než ostatní děvčata, šaty a čajové dýchánky moc nemusím, radši dávám přednost něčemu, co se v téhle době u dívek v mém postavení nenosí". Nic originálního, spíš mě štvala, než abych se do ní dokázala vžít. Milostná linka jednoduchá, ale uvěřitelná, nicméně ani Thomas příliš neoslnil. Mape bezvýznamné plus za jeho inteligenci, jeho sarkasmus mi přišel moc násilný – jakože je moderní ho všude a každému mladému hrdinovi v YA literatuře cpát.

26.12.2021 3 z 5

Tajemství stříbrné čarodějky Tajemství stříbrné čarodějky Petra Kubašková

I když už pár let nejsem cílová skupina, Tajemství stříbrné čarodějky jsem si zamilovala. Krásná knížka s krásným příběhem a ilustracemi.

Přiznám se, že jsem zpočátku trochu bojovala se stylem vyprávění a zhruba v polovině už mi to přišlo zbytečně roztahané (proto hvězda, možná hvězda a půl, dolů), nicméně jako celek je Tajemství stříbrné čarodějky velmi čtivou "pohádkou pro větší děti".

(Ještě si musim přečíst první díl, který mi nějak utekl, a pak se začnu těšit na pokračování. :))

24.09.2021 4 z 5

Strážce duší Strážce duší Deborah Hewitt

Libuju si v podivných a originálních fantasy - Strážce duší splňuje obojí. Bylo to čtivé, nápadité, se zajímavým alternativním Londýnem a finskou mytologií. Hrdinka sice nic moc, trochu ukvapená a občas bych ji nejradši propleskla, na druhou stranu ne každý nám musí být sympatický na první pohled. :)

Osobně jsem si čtení a příběh užívala. Závěr mě mile překvapil - tolik zvratů najednou, kdy si už člověk myslí, že je konec... Nemohu říct, že bych u několika zvratů nebyla překvapená, jak skončily. Nebo jak se vyjevilo pár postav...

Celkově to bylo na prvotinu velmi dobře napsané a dost zajímavé. Lelci mě bavili, Havranov a slatiny též. Zamilovala jsem se a určitě to není naposledy, co jsem Strážce duší četla.

31.07.2021 4 z 5

Gideon Devátá Gideon Devátá Tamsyn Muir

Docela mě vyděsilo nízké hodnocení, ale po dočtení musím říct, že podle mě si ho Gideon nezaslouží. Začátek byl, pravda, trochu pomalejší, nebo možná divný, ale pak to byla slušná jízda. Zbožňovala jsem obě hlavní hrdinky, prolínání žánrů i samotnou zápletku a abych zjistila, jak to zatraceně všechno dopadne, nemohla jsem se odtrhnout.

Celý svět a pojetí nekromancie na mě působily originálně. Dokázat vytvářet kostlivce, "ovládat" mrtvé, pojímat duše... Zároveň tomu nechyběla dávka sci-fi motivů, lehce hororová atmosféra, detektivní zápletka... Bylo to děsivé a zajímavé zároveň.

Trochu polemizuju nad tím, zda je to vhodné jako YA. Hrdinky sice jsou mladého věku a mluva tomu odpovídá, nicméně je to celé protkané sprosťárnama, vulgaritama, násilím, krví a smrtí - na druhou stranu je to zřejmě pro dospívající lákavé. Mně to bavilo, i když už YA pár let nejsem.

Je mi jasné, že ne každému styl vyprávění nebo celková náplň sedne, ale tak tomu je snad u každé knihy jakéhokoliv žánru - každá si najde své čtenáře. I přesto by si Gideon Devátá v mých očích zasloužila vyšší hodnocení - už teď jsem zvědavá na další pokračování.

18.07.2021 5 z 5

Víno a čáry Víno a čáry Luanne G. Smith

Víno a čáry jsou příjemným a odpočinkovým čtením protkaným magií, vínem a francouzským venkovem. Zdejší magie mi lichotila, byla taková "realistická" - žádná vyloženě fantasy, spíš jakoby ze života. Její uchopení se mi líbilo a člověk až zatoužil mít takovou vlastní vinnou čarodějku. :)

Příběh hezky plynul, bylo to oddechové, s jednoduchým jazykem i lehčí detektivní zápletkou. Pomalý rozjezd postupně vygradoval a přinesl zajímavý konec - který v podstatě ale nebyl až tak neočekávaný.

Trošku mi nefungovala hlavní romance. Neuškodila by jí nějaká gradace, trocha tajemna... Na začátku to celkem fungovalo, pak už mě to docela nudilo, hlavně ze strany Jeana-Paula. Elena mi přišla, že to nějak zvlášť "nehrotí." :D

Celkově to ale působilo velmi mile a zajímavě a mám chuť si přečíst další díl. :) Se sklenkou výborného vína. :)

17.07.2021 3 z 5