Knihontýnka Online Knihontýnka komentáře u knih

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Pro Backmana jsou evidentně deprese, úzkosti a úvahy o sebevraždě velké téma. Není to úplně optimistické čtení, ale plné emocí a postřehů ze života přesně tak, jak jsme u autora zvyklí. Mám ho ráda a doufám, že se svými démony bude bojovat i dál úspěšně.

04.11.2020 4 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Přiznám se, že obecně nemám moc ráda české knihy a filmy, protože mi přijde, že i ty “humorné” jsou ve většině případů ve skutečnosti dost depresivní. Na Hartla jsem se proto už dlouho (trochu z povinnosti, abych měla přehled) chystala. A byla jsem příjemně překvapená. I když to byla taky trochu depka. Dobře vystavěný příběh 4 kamarádů, má spád a nepostrádá vtipné momenty. Určitě mu dám ještě šanci ;).

01.11.2020 4 z 5

Třetí díl patřil dřív k mým nejoblíbenějším, ale s věkem mi stále víc vadí, jak některé události a chování postav nedávají smysl. Asi nejdrásavější je “téměř závěrečný” rozhovor v Chroptící chýši (nebo jak to Medek přeložil, mimochodem, naprosto luxusně přeložil, teď jsem dala anglickou verzi a ta česká je prostě “zvukomalebnější”).

06.10.2020 4 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Potřetí už to není taková zábava jako poprvé, ale pořád je to v rámci žánru velmi slušná jízda. Jen se budu opakovat: Safra, vždyť to vůbec není pro děti!

06.10.2020 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Nová klasika, i když tedy ne moc pro děti, byť ji děti čtou a poslouchají. Sem tam nějaká dost zásadní nelogičnost, ale to se dá překousnout.

06.10.2020 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Málokdy se stane, že začnete číst a nemůžete se odtrhnout, protože už úvod vás strhne natolik, že to prostě nejde. Backman je mistr myšlenky, jeho styl nemusí a nemůže sedět každému, ale mně mluví z duše. Směju se, abych za 10 vteřin málem plakala. Nádhera.

29.09.2020 4 z 5

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

Dostala jsem, co jsem čekala a možná i trochu víc. Příběh má spád, logiku, byť je to slaďárna a všichni (tedy spíš všechny) víme, jak to skončí. Za mě navíc zajímavá linka perfekcionistické matky.

30.08.2020 4 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Měla jsem ráda praštěnou a (zdánlivě) nekomplikovanou Rose a legračního a (zdánlivě) nekomplikovaného Asada. Během dvou dílů jsem přišla o oba. Pořád to mělo švih, ale víc mě bavily “obyčejné” případy oddělení Q.

23.08.2020 3 z 5

Nůž Nůž Robert Lawrence Stine

Stina si pamatuju jako jediného z autorů Stop hrůzy jako “takového horšího Kinga“. Tohle ale byla taková nostalgická jednohubka bez nápadu. Ale jak tu píšou jiní, do mhd či při čekání u lékaře ok.

23.08.2020 2 z 5

Těžká noc Těžká noc Lenka Lanczová

(SPOILER) Zajímavé ženské čtení, dobře napsané (ale ty chyby a hrubky v textu mě tedy pěkně nas....). Horší to bylo i s dějem (dost se dalo odhadnout předem a nejzásadnější překvapivý zvrat byl poměrně nepřekvapivý). Vybrat si za osudového chlapa žárlivého blba, který navíc neumí odporovat svojí “mamince”, to nechceš, takže tentokrát ani náznak happyendu. Hlavní hrdince byste dali korunu, ale možná taky pár na holou. Některé její životní volby by mi jinak tak akorát přivodily kopřivku.

04.08.2020 2 z 5

Posedlá Posedlá Lynn Beach (p)

Naivním perem psaná jednohubka. Jako návrat do puberty dobré, ale jinak nic. Jalové dialogy a zvraty, uspěchaný konec, pointa hloupá. Ale do mhd na krátké cesty ok.

17.07.2020 2 z 5

Arabella z Marsu Arabella z Marsu David D. Levine

Sto lidí, sto chutí. V poslední době jsem zabředla do rybníku “obyčejných”, někdy i pitomých a nudných knih. Samé série, které měl člověk chuť po prvním dílu odložit (a dost často to i udělal). Arabella z Marsu k nim nepatří, sice taky není vrchol literatury, ale má švih. Je to čtení pro holky, trochu naivním perem psané, rozhodně bych to nedoporučila čtenářům Kulhánka a mužským fanouškům steampunku, nesplňuje, co slibuje na přebalu, ale je to odpočinkové, emancipované, malé a milé. Dovolím si jen nesouhlasit s kolegou Finnem níže, nemyslím, že je to jen pro dospívající dívky ;).

10.07.2020 4 z 5

Ve třiceti (poprvé) single Ve třiceti (poprvé) single Lisa Daily

Mohla to být super oddechovka, ale byl to takovej knižní Jekyll a Hyde. Možná se to ztratilo v překladu, ale (naštěstí jen) občasný výskyt slov jako osůbka, vínko a nehtíky škrabal nehty po mé duševní tabuli. Au. Hlavní hrdinku jsem musela občas až nesnášet, jaká to byla slepice blbá, jindy mě bavila. Škoda nevyužitého potenciálu některých “scén”. Závěrečné “drama“ bylo vyloženě k smíchu. Mělo to švih a potenciál, za mě ale s pachutí blbosti.

01.07.2020 2 z 5

Výjimečná Výjimečná Kristin Cashore

Jedna z nejbáječnějších knih, kterou jsem v poslední době četla. Má svoje mouchy, hlavní hrdinka občas jedná divně, ale i tak to bylo příjemné setkání. Skvělé je i to, že přestože jde o knižní sérii, kniha je “samostatnou jednotkou”, která začíná i končí a dá se číst samotná, aniž byste museli investovat stovky korun a nudit se vatou pěti dalších dílů, abyste se dozvěděli, jak to v šestém díle dopadne (případně nebyli zmatení po vynechání pěti vložkových dílů). Prvotní orientace ve světě hrdinů je trochu složitá a krkolomná. V českém překladu ještě trochu víc komplikuje situaci král Randa a Rada, kterou hrdinka založila. Od zhruba poloviny je to jízda, zadržíte dech a fandíte a fandíte, pak se to ještě víc komplikuje a pak... To už musíte zjistit (nebo už jste zjistili) sami.

04.06.2020 5 z 5

Nejhorší noční můra Nejhorší noční můra Brenda Novak

(SPOILER) Hlavní hrdinka Evelyn je dost prapodivná. Ne proto, co zažila, ale proto, že potom, co zažila, by ji někdo nechal pracovat se sexuálními devianty a psychopaty (za mě první epic fail). Je prapodivná i proto, že neustále řeší, jak je nadržená, ale místo sexuálního napětí to působí jako pubertální výkyvy (2.). Děj mi z nějakého důvodu připomínal Purpurové řeky (ale horší), a když autorka zmínila, že (jen malý pidi SPOILER) hlavní objekt Evelynina zájmu policista Amarok má dvojče, přestalo mě to bavit. Dovršily to reakce Evelyn na smrt její kolegyně a “skoromatky”.

16.05.2020 2 z 5

Bezhlavý duch Bezhlavý duch Lynn Beach (p)

Tahle jednohubka někdejší čtenáře opět vrátí do puberty, dnešní mládeži už tolik neřekne. Hlavní postavy jsou trochu ploché, zápletka a rozuzlení uspěchané, ale na to má jednohubka kdysi prodávaná za 28 ká čé nárok, ne?

11.05.2020 3 z 5

Aladin Aladin Walt Disney

Klasická pohádka od Disneyho s krásnými ilustracemi.

11.05.2020 3 z 5

Nyxia povstává Nyxia povstává Scott Reintgen

Nikdy jsem nic tak komplexního a dobrého nenapsala, takže právo kritiky mi náleží jen málo, ale nemůžu si to odpustit. Na bestseller má Nyxia příliš mnoho nedostatků. Skvělý námět úpí pod tíhou nelogických zvratů a faktů. Emmett mi navíc k srdci příliš nepřirostl, ani Morning ne. Anton, to je jiná káva. Taky bych uvítala více informací o planetě a “více politiky a méně krve”. Nyxia je svižná, dobře se čte, ale je to taková rychlokvaška, chybí jí trocha péče a času. A nový svět nám autor zničil dřív, než jsme se o něm dozvěděli víc. I když ... Reintgen už určitě píše prequel o Jacquelyn. Přiznám se ale, že přestože mě Nyxia docela bavila, vzhledem k celkovému dojmu se bez “pokračování” vlastně klidně obejdu.

07.05.2020 3 z 5

Nyxia nespoutaná Nyxia nespoutaná Scott Reintgen

Nyxia se skvěle čte a je napínavá s perfektně napsaná. Na můj vkus ale “obsahuje” neskutečné množství dějových a logických lapsů. Já vím, je to sci-fi thriller, ale v některých momentech už to bylo moc. Méně akcentovaná linka z pohledu Antona mě bavila víc, než Emmetova. Doporučuji, byť s výhradami ;).

26.04.2020 3 z 5

Mág Mág Michael Scott

Zábavné, ale na můj vkus přeplácané a takové “uhoněné”.

18.04.2020 3 z 5