kokrokr kokrokr komentáře u knih

Přátelé z Hadonoše Přátelé z Hadonoše Vladimír Babula

Je to závěreční díl navazující na knihy ,,Signály z vesmíru" a ,,Planeta tří sluncí". Román vycházel časopisecky. Děj jednoduchý, velmi naivní. Všechny tři díly jsou brak. To snad i J.M.Troska psal o řád kvalitněji.

03.06.2020 1 z 5

Nepolapitelný monitor Nepolapitelný monitor Igor Jevgenjevič Vševoložskij

Když odfiltrujete politickou propagandu, tak se to číst dá. Mladého novináře zastihne začátek války na palubě říčního monitoru. Jedná se o ozbrojené vojenské plavidlo s velmi nízkým ponorem, určené k plavbě po řekách. Novinář popisuje různé diverzní akce proti nepříteli.

03.06.2020 3 z 5

Agent hvězd Agent hvězd John Scalzi

Já se u toho neuvěřitelně bavil a od vydání knihy, jsem ji přečetl už vícekrát.

02.06.2020 5 z 5

7 podivuhodných příběhů 7 podivuhodných příběhů Ivan Antonovič Jefremov

První příběh je o nálezu artefaktu po návštěvnících z hvězd. Další příběhy jsou spíše fantastického či dobrodružného žánru. Ve většině povídek malý tým vědců hledá naleziště nerostů nebo prozkoumává přírodní jev. Mě zaujal ,, Bílý Roh", zde geolog dokáže splnit legendární úkol starý tři století a najít vzkaz z minulosti.

01.06.2020 4 z 5

Jarka a Věrka a kamarád Ivan Jarka a Věrka a kamarád Ivan Jaromíra Hüttlová

Děj příběhu se odehrává v třicátých letech. Dvě děvčata a chlapec prožívají na venkově prázdninová dobrodružství a řeší problémy jiných lidí. Rodina děvčat se přestěhuje do Prahy a i tady je občas potřeba zásahu Jarky a Věrky. Velmi příjemné a pohodové čtení.

01.06.2020 4 z 5

Na temných stezkách Na temných stezkách Louis L'Amour

Logan Sackett, Milo Talon a jeho matka Emily brání dům a pozemky před nepřátelským rančerem Flannerem. Vše vyřeší pušky a pistole.

Muž na mustangu Muž na mustangu Louis L'Amour

Dobrodružný a čtivý příběh o hledání zlata, které před lety zakopal Nathan Hume poblíž místa zvaného Králičí uši. Při cestě za pokladem se několik skupin hledačů střetne v boji. Pistolník a psanec Nolan Sackett u toho nemůže chybět. Pozor, dvě krásné dívky ho mohou o zlato připravit.

31.05.2020 5 z 5

Drsnou vysočinou Drsnou vysočinou Louis L'Amour

Základ příběhu mohl být reálný. Děti občas přežili za hodně krutých podmínek. Autor patrně o podobné příhodě slyšel, či o ní četl v dobovém tisku.

Krkolomný sráz Krkolomný sráz Georges Arnaud

Boj o náklad s konkurencí, svažitá cesta plná zatáček, jízda s kolem nad propastí, vedro. Velmi krásně popsaný život řidiče a jeho přátel, mezi které patřil i jeho vůz.

Hoši od Bobří řeky Hoši od Bobří řeky Jaroslav Foglar

Četl jsem příspěvek Lessany a chci jen upřesnit, že v třicátých letech dlouhý pobyt dětí mimo rodinu nikoho neudivil. Bylo přijatelné posílat děti k lépe situovaným bezdětným příbuzným, do cizích rodin na výuku řemesla, německého jazyka či zemědělskou výpomoc. V těchto časech trampské hnutí zakládalo osady a život v přírodě byl najednou velmi moderní a populární napříč celou společností. Také skauti vystrčili růžky. Pokud si představíme Rikitana a hochy, jako malý skautský oddíl, máme tu něco v této době zcela běžného. V rodinách převládalo prosté praktické chování a poslat syna na tábor, který si zaplatil bylo dobré řešení. Stejně by doma jen lumpačil. Takhle asi tehdy uvažovali. Foglarův příběh, proto v době svého vzniku působil celkem reálně.

30.05.2020 4 z 5

Janičáři Janičáři Jerry Pournelle

Já si nemůžu stěžovat, bavil jsem se u toho náramně.

Žoldnéř Žoldnéř Jerry Pournelle

Celá sága je čtivá a zábavná. Výcvik legie, boje s nepřítelem a řešení různých vojenských situací, to mě hodně zaujalo. Velmi zajímavá a napínavá military sci-fi.

My jsme legie My jsme legie Dennis E. Taylor

Fanouškům sci-fi, mohu jen doporučit. Celá série má originální a zajímavý příběh.

Šachovnice Šachovnice Nevil Shute

Mě to teda zaujalo hodně. Nejzajímavější byl příběh stíhacího pilota, nejspíš proto, že ho autor propracoval nejvíc a byl nejdelší.

Ivanhoe Ivanhoe Walter Scott

Knihu jsem četl jako kluk několikrát a popisy soubojů a bitev si pročítal pořád dokola. Děj románu se rozvíjí v klidném tempu a Scott krásně vykresluje jednotlivé postavy a prostředí příběhu. Četba je to barvitá a dobrodružná, snad pobaví milovníky historie i dnes. Tomu, kdo dosud nečetl, mohu jen doporučit.

Talisman Talisman Walter Scott

(SPOILER) Dobrodružný historický příběh z dob dobývání Jeruzaléma. Hlavním hrdinou je prostý skotský šlechtic Kenneth. V závěru románu se ukáže jeho pravé jméno. Jedná se o skotského prince Davida, hraběte z Huntingdonu. Křižácké výpravě velí Richard „Lví srdce” a jeho protivníkem je sultán Saladin. Také Saladin vystupuje inkognito a pomůže Davidovi, který se zamiloval do krásné Edity. David nakonec získá od Richarda Editinu ruku a Richard uzavře se Saladinem příměří.

Ten bláznivý vesmír! Ten bláznivý vesmír! Fredric Brown

Tak trochu parodie na béčkové sci-fi.

Bratrstvo Bílého klíče Bratrstvo Bílého klíče František Langer

Moc krásně napsáno. Ten slovní projev mě hodně připomínal styl Karla Čapka. Tenkrát ještě uměli pracovat s textem.

Císař v exilu Císař v exilu Jan Kotouč

Příliš těžkopádné vyjadřování ubírá body.

Obránci civilizace Obránci civilizace Jan Kotouč

Jedná se už o třetí díl ,,Impéria", a já mám pořád pocit jisté nedotaženosti této série. Říkám si, zda ty knihy nepíše autorův mladší klon. Nápady jsou tu dobré, ale text působí trochu šroubovaně a amatérsky. Třeba ,, Tristanská válka", byla literárně zpracovaná lépe. Pokud by to samé, zvládl autor lehčím stylem, budu jen tleskat. Kdo neřeší slovní projev tolik jako já, bude spokojený.