kokrokr kokrokr komentáře u knih

Odkaz Protektorů Odkaz Protektorů Jan Kotouč

Celý čtyřdílný příběh „Centrální impérium” hodnotím jako dobrý průměr, ale podruhé ho už číst nebudu. Bylo to trochu nudné, nezáživné a málo zábavné. Kotouče zjevně inspiroval David Weber, ale ten dokáže napsat poutavě i telefonní seznam. Kotouč tohle dosud neumí. Chci ho ale pochválit za starosvětskou a lehce naivní ságu „České země”, která je dle mého o level zábavnější a čtivější než impérium.

15.08.2020 3 z 5

Varovný výstřel Varovný výstřel Louis L'Amour

Osamělá žena, osamělý muž, indiáni, bandité a krutá divočina. Příběh pomalu nabírá na tempu a v závěru vše vygraduje. Tady byl „Jezdec z neznáma” drsný honák Conagher.

08.08.2020 4 z 5

Inferno Inferno Dmitrij Rus

Nomen omen - poznáte ho podle jména. Rusové jsou velcí nacionalisté a Dmitrij své jméno rozhodně nezapře. Občas to vychvalování ruské „dobrácké” povahy leze na nervy, ale berme to s nadhledem. Co by asi řekl ruský čtenář na Jana Kotouče a jeho ságu „České země”.

05.08.2020 4 z 5

Jezero sedmi světel Jezero sedmi světel Jaroslav Svojše

Třicátá léta, prázdniny, skautský tábor, klukovská dobrodružství. Příjemné čtení pro všechny kluky od 9 do 99 let.

05.08.2020 4 z 5

Záhadný skvost Záhadný skvost Amanda Quick (p)

Vtipně podaný dobrodružný příběh ze středověku, ve kterém narazíte na chytrou a krásnou dívku, statečného rytíře a několik záhad. Děj příjemně ubíhá a řeší reálné potíže hlavních hrdinů. Je to čtivé a zábavné.

04.08.2020 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Tenhle příběh tedy není vůbec geniální a úžasný. Ilan tu jen filozofuje, nimrá se v pocitech a předvádí schizofrenní vztah k pětadvacítce. Dívka občas pochopí novou technologii, někam cestuje a po sto stránkách s něčím pomůže. Stejně nezáživné jako první díl, pouze lépe popsané. Sláva, autorka konečně zvládá slovní projev na slušné úrovni. Svět sklenářů nepůsobí konzistentně, je to jen slepenec bláznivých nápadů, které bych čekal od mladého začátečníka. Tohle fantasy dílko lehce šmrncnuté červenou knihovnou působí zejména u čtenářek asi přímo na první signální. Někteří čtenáři už Stehlíkovou dokonce přirovnávají ke špičkovým zahraničním autorům. Probůh, co kouříte? Já to chci taky.

28.07.2020 2 z 5

Trampoty na pokračování Trampoty na pokračování Vlastislav Toman

Podprůměrný příběh napsaný podle několika příhod z Tomanova komiksu „Strážci“. Zimní výprava kopíruje nápady z knihy „Zamrzlá loď Kapitána Flinta“ od Ransomeho a plachetnice najdeme v knize „Boj o ostrov’’, což je první kniha o partě Vlaštovek a Amazonek od téhož autora. Postava Zrzka je jasná reinkarnace Rychlonožky od Foglara. Ostatně i Foglar se tu mírně kopíruje. Naštěstí si autor odpustil politickou agitku a jen se tu mírně soudruhuje. Literární kvalita nevalná. Více bodů si kniha nezaslouží.

28.07.2020 2 z 5

Naostro Naostro Carl Hiaasen

Zbytečně natahovaný příběh, který má celkem vtipný děj. Chtělo to pokrátit o pár desítek stránek. Průměrná dobrodružná krimi na jedno přečtení.

27.07.2020 3 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Je to dystopie vyloženě šitá pro ženy a dívky. První půlka románu je dost popisná a nudná, až v druhé části příběhu se pomalu vlekoucí děj trochu rozbíhá. Literární styl je obyčejný, málo výrazný. Chápu ale, že ženy uchvacuje příběh slabé dívky. Četl jsem podobných sérií několik a tato rozhodně nevybočuje z průměru. Nemohu si pomoci, bylo to nezáživné a do čtení jsem se musel nutit. Autorce to ale nemusí vadit, má tu plno jiných obdivovatelů, které zaujala Sněhurka z židovského ghetta a pětadvacet princů. Slabší průměr.

26.07.2020 2 z 5

Inferno Inferno Dmitrij Rus

Autor se rozkročil více do šířky a zejména v první části knihy spíše vypráví a uvažuje o událostech v klanu a klastru. Druhá část příběhu je již mnohem akčnější. Jednotlivé herní akce jsou trochu odbyté a není jim věnována dostatečná pozornost. První tři díly více orientované na herní situace, levelování Gleba a přímou řeč, jsou přece jen o fous zábavnější a vtipnější.

22.07.2020 4 z 5

Ztracen v čase Ztracen v čase Anton Schulz

Bukolický děj v době bronzové je střihem přerušen a přesunut přes dosti pofidérní časobránu do náckovských akcí v současnosti. Autorův styl působí lehce amatérsky a konec příběhu připomíná romány V.Semeráda o čtvrté říši. Slabší průměr.

21.07.2020 2 z 5

Křížová palba Křížová palba Štěpán Kopřiva

Původně jsem chtěl dát čtyři body, ale za ten vytuněný konec příběhu dávám plný počet.

21.07.2020 5 z 5

Táborový oheň Táborový oheň Josef Toman

Podprůměrný příběh jedné školní třídy pionýrů je natolik ideologicky zaneřáděn, že nelze jinak než dát odpad. Děti mluví a jednají jako ostřílení komunističtí matadoři na sjezdu KSČ. Slovní projev knihy přímo čpí duchem politických procesů padesátých let. Převychovat a srovnat do jedné řady, jinak jsi škůdce a nepřítel, to je heslem této knihy.

19.07.2020 odpad!

Železná zkouška Železná zkouška Holly Black

Bylo to zábavné, dobrá fantasy pro mládež. Sám jsem sice již pokročilejšího věku, přesto si občas rád přečtu nějaké nové dobrodružství pro kluky od současných autorů.

18.07.2020 3 z 5

Objevení sluneční země Objevení sluneční země Vlastislav Toman

Dobrodružné čtení o prázdninách na pionýrském táboře. Autor se patrně inspiroval skautskými romány o plnění bobříků, zde kolumbovských úkolů. Děj je silně ideologicky zabarven. Oslovení soudruh či soudružka figuruje snad na každé druhé stránce a probírá se úloha dělnické třídy a buržoazie. Jednoznačně agitka na pionýrskou organizaci a socialistický způsob života. Jedná se o dosti průměrný příběh silně poplatný době, ve které vznikl.

17.07.2020 2 z 5

Smrtící nahota Smrtící nahota J. D. Robb (p)

Nepovedená červená knihovna, nudná krimi a zbytečný posun děje do budoucnosti. Podprůměrné oddychové čtení pro čtenářky zamilovaných románků.

16.07.2020 2 z 5

Bubble Bubble Anders de la Motte

(SPOILER) Ve dvaceti bych možná dal plný počet bodů. Ve svém současném věku jen kroutím hlavou nad idiotským chováním Henrika a Rebeky. Zajímavé je, že Henrik ožralý, zfetovaný, uštknutý či nemocný udělá vždy to, co hra očekává. Tady logika pokulhává na obě zlomené nohy. Autor nám předhazuje jeden nesmysl za druhým. Já mu to teda nevěřím.

15.07.2020 3 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Já se nudil, teprve v závěru se to dostalo trochu do tempa. Zbytečně překombinované, suché a nezáživné vyprávění bez jiskry živočišnosti a vtipu.

13.07.2020 3 z 5

Biggles jde do války Biggles jde do války William Earl Johns

Trochu naivní a podprůměrný špionský román. Biggles se zde stává špionem a odhaluje hlavu německé výzvědné sítě v anglických řadách. Je to klasické dobrodružství druhé kategorie ve kterém není pro logiku místo. Sám mám staré příběhy z třicátých let rád, jen je třeba při jejich čtení vypnout mozek a pak se můžete bavit.

12.07.2020 2 z 5

MemoRandom MemoRandom Anders de la Motte

Nereálný a překombinovaný, tohle by nefungovalo.

12.07.2020 3 z 5