kokrokr kokrokr komentáře u knih

Pozor - laviny! Pozor - laviny! Barbara Bartos-Höppner

Zábavné a dobře se to čte i dnes po letech. Tři a půl bodu.

01.10.2020 3 z 5

Briga Tři lilie Briga Tři lilie Olle Mattson

V dětství mě tento příběh hodně bavil.

01.10.2020 4 z 5

Modrý Leopard Modrý Leopard Mirko Pašek

Slabší tři body. Průměrný dobrodružný román pro kluky. Prvně vyšel v edici KOD roku 1961. Knihu jsem našel ve školní knihovně a tehdy bych asi dal čtyři body. Ovšem dnes už tento příběh notně zastaral a zaujme jen pár pamětníků.

01.10.2020 3 z 5

Půlnoční fronta Půlnoční fronta David Mack

Dobrodružná fantasy popisující tajný boj hlavního britského čaroděje a jeho žáků proti německým covenům a jejich mistrovi během druhé svět. války. Trochu nudné, jinak průměr.

30.09.2020 3 z 5

Čaropisci Čaropisci Robert Jackson Bennett

Nemohl jsem se začíst a prokousal se přes dvě třetiny stránek, než mě příběh opravdu začal bavit. Děj je přitom nápaditý a dobrodružný. Patrně mi nesedl autorův slovní projev a zejména začátek knihy mě doslova nudil. Nedávno jsem četl od Merglové fantasy „Prokletá věž” o mladé zlodějce. Je to jednoduchý příběh, ale já se začetl hned. Bennettův suchý styl asi není můj šálek čaje.

27.09.2020 3 z 5

Třikrát Lam a Coolová Třikrát Lam a Coolová Erle Stanley Gardner

Tahle dvojice vyšetřovatelů mě hodně baví. Hádky mezi Donaldem a Bertou jsou příjemným osvěžením jejich pátrání. Je to prima čtení pro milovníky Gardnera.

26.09.2020 4 z 5

Případ toulavé panny Případ toulavé panny Erle Stanley Gardner

Čte se to dobře, lepší průměr a dávám tři a půl bodu.

26.09.2020 3 z 5

Falešný kufr Falešný kufr A. A. Fair (p)

Slabší průměr, číst se ale dá.

Případ šťastných nožek Případ šťastných nožek Erle Stanley Gardner

Jeden ze starších románů o Perrym, ale i tak celkem zábavné. Průměr.

Chata děsu Chata děsu Jan Karel Čemus

Jako kluk jsem se u toho před padesáti lety bavil. Dnes je to opravdu děs.

26.09.2020 1 z 5

Socha Afrodity Socha Afrodity Amanda Quick (p)

Dobrodružný příběh, vtipné situace a dialogy, náznak lehké parodie na gotické a hororové romány a až v pozadí milostná romance. Lehké odpočinkové čtení, které dokáže pobavit a nemusíte si s ničím lámat mozkové závity.

24.09.2020 4 z 5

Seminolové Seminolové Rudolf Švábenický

Prázdniny na skautském táboře v roce 1939. Průměrný příběh, ale číst se dá. Jiní autoři píší přece jen lépe. Pěkné tábornické příběhy napsal Novák, Svojše, Zapletal, Hrnčíř či Foglar.

23.09.2020 3 z 5

Dědic Robinsonův Dědic Robinsonův André Laurie

Klasický dobrodružný román pro mládež, okořeněný tajemnou mstou a robinzonským motivem. Knihu jsem četl jako kluk i jako dospělý a pokaždé se bavil.

22.09.2020 4 z 5

Magnetová hora Magnetová hora André Laurie

Dnes již příběh působí hodně naivně. Nevím zda má šanci ještě zaujmout. Hodnotím slabší tři.

22.09.2020 3 z 5

Daleko od Moskvy Daleko od Moskvy Vasilij Nikolajevič Ažajev

Já to četl před mnoha lety jako patnáctiletý kluk. Tuhle knihu dostal někdo z rodičů v práci od závodního výboru k narozeninám. Doma jsem už neměl co číst, tak jsem sáhl i po této knize. Je to klasický budovatelský román socialistického střihu. Je to samé klišé, ale tenkrát se stejným stylem psalo i v novinách, takže nic překvapivého. No, dnes už bych to nečetl, je to nudné a nezáživné.

21.09.2020 2 z 5

Sršeň létá v noci Sršeň létá v noci Ken Follett

Celkem dobrý příběh, ale kvalita textu jako u začínajícího autora. Ten slovní projev byl nudný a nezáživný i při popisu nebezpečných situací. Nemělo to jiskru a jednotlivé části románu na sebe špatně navazovaly. Celé to bylo jako první nástřel, který se musí ještě upravit. Bohužel, k této korekci nedošlo.

21.09.2020 2 z 5

Kouzlo džu-džu hrozí Kouzlo džu-džu hrozí James Henry Neal

Já to koupil a četl před spoustou let a ohromně se u toho bavil. Edice „Kobra” byla dobrá. Bohužel v rámci normalizace edici brzo ukončili. Ten sešit jsem četl asi třikrát a mám ho někde doma uložený. Budu se muset podívat, kde ty staré sešity mám.

21.09.2020 4 z 5

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

Ano, Bílý tesák není člověk a nemůže jako člověk vnímat a cítit. Nechápu, co některým čtenářkám na tomto tvrzení vadí. Realita je ta, že Bílý tesák je divoká šelma, která při lovu zabijí, trhá zkrvavené syrové maso a hltá ještě teplé vnitřnosti ze svého úlovku. Tohle není domácí mazlík, co baští granule a psí konzervy. Tesák je nebezpečné zvíře, tvor reagující instinktivně a pokud je ohrožen zaútočí nebo uteče a je schopen zabít i člověka. Selekce je v přírodě neúprosná a pro šelmy platí zabij nebo pojdi hlady. Sám jsem četl tento dobrodružný román z drsného severu poprvé jako školák. Doufám, že i dnes školáky zaujme kouzlo romantického příběhu o Bílém tesákovi. Je třeba si občas přiznat, že civilizace okolo nás má slabou slupku a skutečný svět přírody je krutý a nelítostně pragmatický.

21.09.2020 5 z 5

Hrdinové severu Hrdinové severu Ch.P. Whitte (p)

Dobrodružný příběh ve stylu třicátých let z období zlaté horečky na Aljašce. Autor se patrně inspiroval příběhy J.Londona.

20.09.2020 3 z 5

Smrt přichází oknem Smrt přichází oknem Rex Stout

Velmi kvalitní výběr krimi povídek od autorů americké drsné školy.

18.09.2020 4 z 5