kokrokr kokrokr komentáře u knih

Únos na Mars Únos na Mars Robert A. Heinlein

Tahle brožovaná knížka z edice Kobra, obsahuje dvě dlouhé povídky. První povídka Únos na Mars od Suchdolského je průměrná a dávám ji slabší tři body. Druhou povídku Dvojník napsal Heinlein a tu jsem již dříve samotnou ohodnotil pěti body. Zdejší hodnocení tedy platí jen pro Suchdolského Únos.

18.10.2020 3 z 5

Zlomený šíp Zlomený šíp Elliott Arnold

Já jsem knihu dostal k narozeninám začátkem 70.let a mám ji dosud. Je to působivý příběh z historie divokého západu. Stejně dobrou knihou je i „Malý velký muž”, popisující osídlování západu z pohledu indiánů i bělochů. To byl další dárek o několik let později.

17.10.2020

Hvízdavý Dan Hvízdavý Dan Max Brand (p)

Hvízdavý Dan je dospívající mladík zvláštní povahy. Má mimořádné střelecké schopnosti, divokého koně a nebezpečného psa. Tato trojice je snad přímo vtělením divokosti přírodních živlů. Je to již starší, ale pořád populární příběh, který zaujal celé generace čtenářů. Před mnoha lety, když jsem četl knihu poprvé, bych dal plný počet bodů.

16.10.2020 3 z 5

Muž z Alabamy Muž z Alabamy Max Brand (p)

Sirotek bez domova, o kterého se stará obec, zažívá dobrodružnou cestu napříč Kanadou. Chlapce a jeho dospělého přítele pronásleduje zákon. Nakonec vše dobře dopadne. Dobrý průměr.

Slečna kavaleristka Slečna kavaleristka Nadežda Andrejevna Durova

Skutečný příběh ženy bojující v převlečení za muže u ruské jízdy proti napoleonským vojskům.

16.10.2020 3 z 5

Dřevěné zbraně Dřevěné zbraně George Owen Baxter (p)

Příběh o pistolníkovi z divokého západu, který se po úrazu pravé ruky snaží udržet svou starou pověst.

16.10.2020 3 z 5

Paměti plavčíka Záhady Paměti plavčíka Záhady Michail Iljin (p)

Ve školním věku si číst o námořní plavbě a řešit zeměpisné záhady popsané v krátkých kapitolách bylo vzrušující. Kniha plavčíkových hádanek z celého světa má 164 stránek a krásné ilustrace.

Dobrý ročník Dobrý ročník Peter Mayle

Mayle dokáže popsat atmosféru v Provenci jako nikdo jiný. Jeho knihy jsou příjemné, vtipné a děj ubíhá v poklidném tempu letního odpoledne. Dávám tři a půl bodu.

Případ chamtivé exmanželky Případ chamtivé exmanželky Erle Stanley Gardner

Dobrý průměr.

Vysoký cíl Vysoký cíl Lubomír Man

Pěkné napínavé čtení pro starší školáky o klukovském kamarádství a cestě k atletickým soutěžím. Pokud vás kniha zaujme, přečtěte si „S devatenáctkou do Bernu”, ta je o dorosteneckém hokeji a je ještě lepší. Dávám tři a půl bodu.

Nové hranice Nové hranice Joshua Dalzelle

Kniha navazuje na trilogii „Černá flotila”. Po vyhrané válce proti Fágům přichází rozpad Konfederace. Objevují se dvě nové mimozemské rasy a dochází k dalším bojům. Autor se v příběhu zamotává, je nelogický a nezáživný. Slabší průměr a zatím nejslabší díl. První kniha této ságy byla zajímavá a dobře se četla, bohužel kvalita dalších pokračování neustále klesá.

15.10.2020 3 z 5

Jezdec s hvězdicovými ostruhami Jezdec s hvězdicovými ostruhami Al Cann (p)

Není to špatně napsané, ale děj je nelogický a není zábavný. Zabiják se mstí rančerovi po mnoha letech jen proto, že si vzal ženu na kterou si myslel jeho starší bratr. Po rančerově smrti samozvaného mstitele dopadne a zatkne Wyatt Earp a muž je odsouzen a oběšen. Rančerova žena je již několik let mrtvá a náhodně zahyne i rančerova mladší dcera. Ranč je částečně rozkraden a několik kovbojů v bojích při ochraně stáda zemře. Zůstane jen starší vážně nemocná dcera. Tohle tedy není příjemný příběh.

15.10.2020 1 z 5

Marijn u pirátů Marijn u pirátů Miep Diekmann

Dobrodružný román pro kluky, průměr.

14.10.2020 3 z 5

Dobrodružství kadeta Keenea Dobrodružství kadeta Keenea Frederick Marryat

Pěkné námořní dobrodružství pro kluky.

Tarzan. 1. díl, Syn divočiny Tarzan. 1. díl, Syn divočiny Edgar Rice Burroughs

První díly se velmi dobře čtou a jsou zajímavé. Od páteho dílu kvalita klesá čím dál níž.

13.10.2020 3 z 5

Černý tulipán Černý tulipán Alexandre Dumas, st.

Dnes již nezaujme. Zdlouhavé až nudné.

Lovci mustangů Lovci mustangů Lee McGiffin

Pěkné dobrodružné čtení pro kluky o lovu mustangů, hledání otce a cestování divokým Texasem.

09.10.2020 3 z 5

Tajemství Chirenovy pyramidy Tajemství Chirenovy pyramidy Gleb Nikolajevič Goluběv

Nudný a nezajímavý příběh. Tohle mohlo snad trochu pobavit v době svého vzniku před padesáti lety. Skutečné popisy nálezů v Egyptě jsou mnohem zajímavější než toto vyfabulované dílko. Tím tajemstvím byl částečně radioaktivní kámen obsahující smolinec, ze kterého byla postavena falešná hrobka uvnitř pyramidy. Při další návštěvě Egypta ruský tým zcela náhodně najde v poušti lom tohoto kamene a poblíž skalní hrob a pravou faraonovu pohřební místnost. Nejzajímavější na této knížce je její název, a to je dnes trochu málo. Připomínám, že pyramida a hrobka jsou jen autorovou smyšlenkou.

08.10.2020 1 z 5

Zlatá čtyřka Zlatá čtyřka Eduard Fiker

Fikera mám rád, ale tady je čas znát. Je to nudné, nelogické a hloupé. Příběh postrádá reálný základ. Tohle má ke špionážnímu románu asi tak blízko, jako „Rudé Právo” z padesátých let k demokratickému tisku. Je to jen nepovedená imitace špionážního románu. Nikdo nepotřeboval agenta na zpoždění vlaků, to zvládli železničáři sami a ve velkém. Také šifry pro zastupitelské úřady jistě vytvářely v Praze specialisté a pravidelně je měnili. Informace skuteční agenti získávali podplácením, vydíráním a z veřejných zdrojů. Tak tohle si mohl Fiker snadno zjistit a napsat něco reálnějšího. Možná mu to ale bylo jedno a napsal první nesmysl, který ho napadl, možná to po něm žádalo nakladatelství. V padesátých letech přece dle rozhlasu a tisku řádili agenti všude, takže tam vrznem sabotáž, šifry a skupinu agentů a je vymalováno. Ostatně román nejprve vycházel jako novinová příloha na pokračování. To samo o sobě říká, že kvalita příběhu byla podřadná a byla určena k jednorázové čtenářské spotřebě než noviny skončily v kadibudce a byly použity k lidské potřebě.

06.10.2020 1 z 5

Dotek vetřelce Dotek vetřelce Gini Koch

Já to nedočet a tak radši nehodnotím.

06.10.2020