kokrokr kokrokr komentáře u knih

Odpočet Odpočet Michael Atamanov

Atamanov má dobré nápady a dokáže je přetvořit v zajímavý text. Jeho „Obránce perimetru a zejména „Temný bylinkář patří mezi nejlepší LitRPG ságy. To platí i pro „Ohýbače reality. Je to čtivé a zábavné a prvnímu dílu dávám tři a půl bodu. Pokračování je ještě zajímavější a tam už dám body čtyři.

12.11.2022 3 z 5

Dvojitý pohřeb Dvojitý pohřeb James Hadley Chase (p)

Na malé ploše velmi dobře vykreslené charaktery hlavních aktérů příběhu. Hned je jasné, kdo je co zač a proč jedná určitým způsobem.

06.11.2022 4 z 5

Gumoví muži Gumoví muži Edgar Wallace

Nelogické, chaotické, nudné.

05.11.2022 1 z 5

Případ vyděšené písařky Případ vyděšené písařky Erle Stanley Gardner

Tady udělal Gardner logickou chybu, falešný Duane Jefferson by díky svému chování u soudu byl odsouzen na doživotí. To přece nedává smysl, měl se naopak snažit o zproštění viny a osvobození.

24.10.2022 3 z 5

Velký obrazový průvodce světem dinosaurů Velký obrazový průvodce světem dinosaurů Cristina M. Banfi

Pěkná obrazová encyklopedie s popisy dinosaurů. Škoda, že kniha obsahuje jen matný papír, ale i tak jde o povedený tisk. Chápu, že se nakladatel musel vejít do cenového rozpětí, které je pro náš trh reálné.

21.10.2022 4 z 5

Osudové nebe Osudové nebe Mary Robinette Kowal

První román byl přeslazený, v pokračování autorka zvážněla a přidala pathos. Opět poukazuje na nerovnoprávné postavení žen a barevných, ale už tolik netlačí na pilu. Hlavní hrdinka přestala trpět panickou atakou a konečně se dostala na Měsíc a Mars. Knize ty změny prospěly, ale za plnokrevnou sci-fi ji nepovažuji. Autorka se složitějším technickým popisům ráda vyhýbá. První let na Měsíc rovnou vypustila, začala děj na již vybudované lunární základně a nejvíce řeší vzájemné vztahy osob. Myslím, že ty ceny, které trilogie obdržela jsou více za kritiku sociálních nerovností, než za sci-fi příběh. K současné sci-fi jako je „Mise Saturn, Marťan či Spasitel bych „První astronautku neřadil, spíš ji vidím jako společenský či sociální román se sci-fi zápletkou.

18.10.2022 3 z 5

Legenda Legenda Marie Lu

Dobrý průměr, který mě příliš nezaujal a tak si patrně četbu dalších dílů odpustím. To i dystopie od Sněgoňové „Město v oblacích” byla pro mě o fous zábavnější a to jsem ji dal také jen tři body.

17.10.2022 3 z 5

Ostrov kormoránů Ostrov kormoránů Jan Švrček

Celkem jednoduchý příběh pro kluky. Menší problémy se spolužákem a malé dobrodružství při povodni. Průměrný děj i literární projev. Vhodné pro čtenáře okolo 12 let, ty by to mohlo zaujmout.

16.10.2022 3 z 5

Plavba do nenávratna Plavba do nenávratna František Niedl

Podobný námět má film Přepadení v Pacifiku se Stevenem Seagalem. Tady se jedná o velkou výletní loď, která je plná turistů a je obsazena teroristy. Dabert tu potají odstraňuje jednoho nepřítele po druhém. Průměrný dobrodružný příběh, který se celkem dobře čte. Přiznávám ale, že předešlé díly Daberta považuji za zábavnější knihy než je tato.

12.10.2022 3 z 5

Universalchymie Universalchymie Petr Heteša

(SPOILER) Na román trochu slabá zápletka, která má plno hluchých míst. Pokud byl Terry jedním z alchymistů, proč ho kolegové chtěly zabít? Důvod pronásledování nebyl vysvětlen ani naznačen. Fallyertová na něj několikrát poslala zabijáky a jeho učitel Getrano se zachoval obdobně. Jen Kira - Kristýna se rozhodla umožnit mu návrat v čase a tvrdila, že jeho život je pro alchymisty cenný. Proč tedy ty snahy o jeho zabití? Také alternativní světy bych už do děje nepřidával, ty cesty časem úplně stačily. Přišly i změny v literárním projevu, autor už tolik nepoužívá pro něho obvyklé slovní hříčky, vtípky a sarkasmy. Jsem zvědav, jak tuto knihu ohodnotí ostatní čtenáři.

09.10.2022 3 z 5

Skryté dimenze Skryté dimenze Jiří Mazurek

Někdo Samantě a Alexandrovi usiluje o život a ti dva většinu času prchají před vrahy. Nakonec skončí na Marsu a zjistí kdo je neznámé „Cé”. Předešlá autorova kniha „Polární záře” byla přece jen zajímavější. Jde o průměrný dobrodružný příběh se sci-fi zápletkou.

08.10.2022 3 z 5

Odpadlík Odpadlík Jamie Sawyer

(SPOILER) Popis několika akcí jednotky duplikantů. Probíhají tu vzájemné boje mezi armádou, lidskou organizací Černa spirála a některými kmeny mimozemské civilizace Krell. Je to trochu chaotické a nezáživné, bojové scény jsou sice dobře popsané, ale jako celek to trochu nudí. Cílem je možná zničit vedení Černé spirály, ale ani to není jasně řečeno. Vysvětlení smyslu děje nás patrně čeká až v dalších dílech této série. Kniha mě příliš nezaujala, další díly asi číst nebudu.

01.10.2022 3 z 5

Citadela Citadela Alexej Osadčuk

Druhý díl obsahuje více dobrodružných akcí. Oleg dál těží nerosty, plní rozmanité úkoly, cestuje do nových lokací. Na cestách zažívá nebezpečné situace, vylepšuje svou postavu, dostává zajímavé mazlíčky. Administrátoři hry a největší klan začínají projevovat zájem o jeho osobu.

29.09.2022 4 z 5

Poslední možnost Poslední možnost Clive Cussler

Nalákalo mě zdejší hodnocení. Bohužel ta základní pointa mi „sakra” zvedla mandle. Je to jedno velké klišé jak z béčkového filmu. Zrádný agent uteče z vězení a finguje svou smrt, najednou má miliony dolarů a sežene i zničené plány na postavení kopie lodi Oregon. Ze msty pak pronásleduje s touto lodí Cabrilla a pomáhají mu i další zločinci, na které si „Q” loď Oregon někdy došlápla. Ta pomsta šla pochopitelně provést jednoduše a levně, jenže potom by nebylo o čem psát. Tohle je spíše scénář pro novou bondovku, tam bych to skousnul, tam podobné hlouposti patří.

16.09.2022 3 z 5

Lars mele maso Lars mele maso Daniel Gris

(SPOILER) Tahle série ve stylu americké drsné školy mě baví. Plánuje autor pokračování nebo se jedná o poslední díl? Možná se Lars v Řecku začne nudit a občas zajede domů.

14.09.2022 4 z 5

Bílý odstřelovač Simo Häyhä Bílý odstřelovač Simo Häyhä Tapio A. M. Saarelainen

Škoda, tohle se moc nepovedlo. Simo si zasloužil lépe zpracovanou knihu.

13.09.2022 2 z 5

Tanec papírových draků Tanec papírových draků Petr Brožovský

Ten přechod z akcí tajné jednotky do akcí nesmrtelných duší mě zas tak moc nepotěšil. Jinak ale dobrý, číst se to dá. Za mě oddechovka na jedno přečtení.

07.09.2022 3 z 5

Černý hřebec Černý hřebec Walter Farley

Povedený dobrodružný příběh pro mládež. Jako klukovi mi pod ruku nepřišel a já ho přečetl až teď na stará kolena. Dost dobrý, zejména závěr je strhující jako Blackův finiš.

05.09.2022 4 z 5

Pátá profese Pátá profese David Morrell

Proboha, co to mělo být? Po zajímavém začátku hlavní hrdinové pořád někam prchají a hledají odpovědi na své otázky. Vše je ovšem hodně zdlouhavé, nelogické a překombinované. Naprosto idiotský závěr tomu dodal korunu. Tak hloupá a nesmyslná pointa se hned tak nevidí.

22.08.2022 2 z 5

Singularita Singularita Aleš Pitzmos

Bohužel jsem nepochopil, co tím chtěl autor sdělit.

12.08.2022 3 z 5