kokrokr kokrokr komentáře u knih

Štvanci Štvanci Thomas Thiemeyer

(SPOILER) Runneři Tim a Annika plní s německým družstvem úkoly v soutěži GlobalGames a čím více postupují v žebříčku týmů výš, tím častěji se dostávají do smrtelně nebezpečných situací. Příběh končí optimisticky, zlo je potrestáno a finálové týmy runnerů uzavřou přátelství. Co se stane s výhrou si už přečtěte sami.

30.05.2022 4 z 5

Na seznamu smrti Na seznamu smrti Jack Carr

Příběh je velmi jednoduše vystavěn, nic sofistikovaného tu nehledejme, vše je černobílé. Federální vláda je špatná, zneužívá vlastní lidi a silný jedinec se zbraní v ruce musí sjednat nápravu. Spisovatelé thrillerů píší často o silných jedincích, ale většina z nich si přece jen dává záležet na větší propracovanosti a hodnověrnosti námětu. Dost mě překvapila už předmluva, ve které autor vyjádřil obavy ze ztráty občanských svobod a dával to za vinu federální vládě. Své názory na federální vládu Carr plně promítl do námětu této knihy. Řada čtenářů se mnou asi nebude souhlasit, ale román považuji za průměrné béčko, s trochu naivním a prvoplánovým dějem a dávám dva a půl bodu.

26.05.2022 2 z 5

Železná rukavice Železná rukavice František Niedl

Čtivé pokračování knihy „Ano, můj pane”. Některé části příběhu jsou ale těžko uvěřitelné. Nedokážu si představit, že správce hradu Křivoklát Chval z Valdéře, mohl ovlivňovat jednání Jana Lucemburského. Niedl to ovšem potřeboval. Chtěl, aby byl Ondřej za potvrzení držby Jenčova králi zavázán. Autor si tím připravil cestu k dalšímu pokračování příběhu. Od dalšího dílu tak můžeme očekávat, že Ondřej splní daný slib a bude členem družiny krále Jana. A kam asi Jan zamíří? Nejspíš někam do boje.

21.05.2022 4 z 5

Dinosauří pohádky na dobrou noc Dinosauří pohádky na dobrou noc Peter Stevenson

Jednoduché, krátké pohádky s ponaučením. Povedené vyobrazení dinosauřích příběhů. Vnuci si knihu rádi prohlížejí a často ji spolu čteme nahlas.

19.05.2022 3 z 5

Lepší být mrtvý Lepší být mrtvý Lee Child

Tak tohle mi nesedlo a já měl pocit, že to snad ani nepsal Lee ale jen Andrew. Spoustě dílů Reachera jsem dal jen tři body, ale vždy to bylo zábavné čtení. Tady se tak nestalo a já se většinu času u knihy trochu nudil. Po formální stránce ale nemohu příběhu nic vytknout, je to dobře odvedená práce a tak se snad pobavíte lépe než já.

17.05.2022 3 z 5

Bitva o české země Bitva o české země Jan Kotouč

(SPOILER) Neustále se bojuje na moři, ve vzduchu i na zemi a dochází k těžkým ztrátám na obou stranách. Manželé Greckovi a Bělina odjíždějí do Ruska na tajné jednání a vše se ještě zamotává. Příběh nakonec končí mírovou dohodou a obě mocnosti propouštějí zajatce. I když to vypadá na závěrečný díl, bylo by škoda tento zajímavý svět opustit a dál ho nerozvíjet.

15.05.2022 4 z 5

Případ na Zlaté horečce Případ na Zlaté horečce Jan Frána

Dobrodružný román z trampského prostředí začíná velkým potlachem na Spáleném potoce. Pořádají se zde různé soutěže pro účastníky a v pozadí se odvíjí krimi zápletka s hledáním ukradené kořisti z prodejny klenotů. Shromáždění trampů končí a menší část lupu se najde. V druhé části knihy známá parta pod vedením Česneka a Hároše v pátrání pokračuje. Najdou zbytek lupu, pár mrtvol i něco navíc. Celkem příjemné a vtipné čtení za tři a půl bodu.

08.05.2022 3 z 5

Hlídka na konci vesmíru Hlídka na konci vesmíru J.S. Dewes

Sice mám u sci-fi raději svižnější tempo, ale i tak mohu jen chválit. Velmi originální příběh a povedený debut. Kam na ty nápady autorka chodí?

07.05.2022 4 z 5

Lovci Lovci Thomas Thiemeyer

Zajímavý dobrodružný příběh pro mládež ze světa geocachingu. Pokud patříte mezi hledače kešek, jistě vás nápaditý děj této knihy dokáže pobavit. Autor se patrně trefil do černého a bude mít mezi mladými čtenáři úspěch. Kniha má pěknou vazbu a její papírový obal zaujme na první pohled. Jediné co zamrzí je, že není verze pro e-čtečky. P.S. Druhý díl je už v prodeji a je výborný.

05.05.2022 4 z 5

Mramorový ráj Mramorový ráj Sergej Kuzněcov

Malá skupinka přeživších, ze zaniklé kolonie na předměstí Moskvy, se pokouší dostat k nejbližší stanici Metra. Jde o zcela průměrný a jednoduchý příběh, který nedosahuje kvalit Gluchovského předlohy. Také autorův slovní projev není příliš zajímavý. Hodnocení: slabší průměr.

01.05.2022 3 z 5

Bludiště odrazů Bludiště odrazů Sergej Lukjaněnko

Čtenář Lazarus tu o pár řádek níže tvrdí, že E. Kline vykradl Lukjaněnka. Tak to je úplně mimo, to bych také mohl tvrdit, že Lukjaněnko vykradl Jana Weisse a jeho „Dům o tisíci patrech”. Autoři mluví o multisvětech v pohádkách, baladách a fantaziích snad již od středověku a tak je možností inspirace nespočet. Pochopitelně se digitální světy objevují až s nástupem příslušné technologie, ale je to jen inovace starých fantasy příběhů. Lukjaněnkův styl je trochu rozevlátý až chaotický a to mi asi na jeho textech nesedí. Lukjaněnkova kniha je bezesporu zajímavá, ale podruhé ji číst určitě nebudu.

30.04.2022 3 z 5

Morový testament Morový testament Vlastimil Vondruška

Konečně kniha, kde jednotlivé události na sebe jakž takž logicky navazují. V poslední době to nebylo u pana Vondrušky vždy pravidlem. Trochu zdlouhavý příběh mě příliš nezaujal a hodnotím ho jako průměrný.

27.04.2022 3 z 5

Finále Finále Dmitrij Rus

(SPOILER) Gleb se s malou průzkumnou skupinou teleportuje na Aljašku, bojuje zde s pekelnými démony a navazuje spojení s ruskou armádou. V závěru příběhu řídí invazi spřátelených klanů do Inferna, zabíjí Asmodea a stává se vyšší bytostí.

12.04.2022 3 z 5

Torpédoborec Torpédoborec Joshua Dalzelle

Je to dost popisné a chybí trochu živější jazyk. Co ale pochválím je kvalitní osnova celé ságy a celkem povedený svět terranské konfederace. Nejsou tu žádné volné konce, vše je logické a děj jednotlivých dílů na sebe dobře navazuje. Malá poznámka: Jakub Mařík, překladatel této série, napsal svou vlastní sci-fi ságu UTSS Salamis. Mám k ní také menší výhrady, ale považuji ji za zajímavější, než je Dalzelleho dílo.

11.04.2022 3 z 5

Vyvolený Vyvolený Benedict Jacka

Čtvrtý díl z fantasy světa mágů. Bohužel Alexe dostihla stará minulost z učňovských let. Verus své problémy opět řeší pomocí schopnosti vidět možné budoucí verze událostí a také si pomáhá kouzelnými předměty ze svého krámku. Hlavní podíl na jeho dalším přežití mají ovšem jeho přátelé a nájemníci. Pohodové čtení za tři a půl bodu.

07.04.2022 3 z 5

Nepřítel živých Nepřítel živých Pavel Korněv

Korněv přitvrdil, je tu více soubojů a nebezpečných situací, dojde k nečekanému podrazu a John ho musí řešit. Jedinou možností je návrat do původní postavy a světa, o tom ovšem až v šesté knize. U této série mi ale schází jistý esprit, to i autorovo „Příhraničí” bylo svižnější čtení. Je to typický prostřední díl trilogie, jde o výplň děje mezi začátkem a koncem příběhu, nic důležitého se tu nestane, jen sledujeme levelování postavy a Johnův přesun na další lokace. Jen průměrné dobrodružné čtení, které zaujme především čtenáře LitRPG.

28.03.2022 3 z 5

Případ Pelikán Případ Pelikán John Grisham

Zajímavý příběh, který se táhne jak cezená nudle. Je to příliš zdlouhavé, pomalé, nemá to spád. Pokud by autor knihu trochu proškrtal a zrychlil tak děj, hned by to mělo větší švih a lepší atmosféru. Rozhodně jsem četl od Grishama řadu lepších románů. Tento je patrně díky výbornému filmu trochu nadhodnocen.

22.03.2022 3 z 5

Lovci pramenů Lovci pramenů Eduard Fiker

Amerika na počátku minulého století, dobrodružný příběh o hledání petroleje a zkrocení nebezpečných vrtů.

20.03.2022 4 z 5

Člověk za oponou Člověk za oponou Martin Goffa

Zajímavý příběh a příjemný slovní projev.

20.03.2022 3 z 5

Šedý muž Šedý muž Mark Greaney

Pobavilo mě, že autorův zabiják likvidoval své protivníky i v pražském metru a jedno z komand mělo ve výzbroji české Škorpiony. Knihu hodnotím jako průměrný akční thriller, který asi lépe vynikne na filmovém plátně.

18.03.2022 3 z 5