kokrokr kokrokr komentáře u knih

Blues tiskařského domu Blues tiskařského domu Albert Halper

Čte se to dobře. Autorův styl trochu připomíná romány Arthura Haileye. Lepší průměr za tři a půl bodu.

14.03.2022 3 z 5

Střílej, hochu! Střílej, hochu! Robert D. Rech (p)

Tak trochu nepovedený akční příběh o prodeji vzorce plastické trhaviny Semtex. Hlavní hrdina býval v armádě parašutista se specializací na trhaviny a dnes je z něj učitel. Ve svém bytě najde mrtvolu, musí utéct zabijákům a vypátrat o co jde. Dávám hodně slabé dva body.

11.03.2022 2 z 5

V Krvavém pásu V Krvavém pásu Jakub Mařík

Akční military sci-fi nevybočující z průměru. Část posádek válečných lodí je opět nakažena nanity. Děj je v podstatě souhrn jednotlivých akcí z probíhajících bojů. První díl mě příjemně překvapil, druhý slušně pobavil a tento třetí trochu nudil.

08.03.2022 3 z 5

Čas žít, čas zabíjet Čas žít, čas zabíjet Miroslav Žamboch

Bakly se čte dobře a dokáže zaujmout čtenáře drsné fantasy. V mladším věku bych patrně přidal, teď to vidím na lepší tři body. Přikláním se k názoru čtenáře „LavinaVRovine” že nenudí, ale nepřekvapí.

06.03.2022 3 z 5

Jen vrah mluví pravdu Jen vrah mluví pravdu Petr Eidler

Slabší průměr za dva a půl bodu.

27.02.2022 3 z 5

Královražda na Křivoklátě Královražda na Křivoklátě Vlastimil Vondruška

Vondruška už rezignoval na vypracování kvalitní osnovy detektivky, ve které se mají základní linky příběhu v závěru protnout, přinést vyřešení všech záhad a odhalit pachatele. On tedy pachatele odhalí, ale často tu logika pokulhává a polovina událostí nedává vůbec žádný smysl. Je to ovšem čtivé a část čtenářů mu proto ty nesrovnalosti, divoké kombinace a nesoudržnost příběhu ráda odpustí. Dávám dva a půl bodu.

19.02.2022 3 z 5

Případ dvou advokátů Případ dvou advokátů Erle Stanley Gardner

Vyřešení případu je vysvětleno v kanceláři soudce. Vyznívá to tak, že Perry tam ze sebe sype složité úvahy a poznatky bez toho, aniž by nezbytné důkazy vypátral on nebo jeho vyšetřovatel. Vůbec není vysvětleno jak celou řadu poznatků, které ani nešlo odvodit dedukcí, získal. Náhle zafunguje „Deus ex machina” a vše je vyřešeno. Gardner ovšem píše natolik čtivě, že to řada čtenářů akceptuje nebo si toho vůbec nevšimne. Mason mohl klidně nabídnout i jiného vraha, třeba Bolese. Tady mistr tesař tnul vedle. Slabší tři body.

13.02.2022 3 z 5

Nyxia nespoutaná Nyxia nespoutaná Scott Reintgen

První díl měl pevný rámec, vše se odehrávalo na lodi a šlo o soutěž. V druhé knize je děj více rozmanitý a přichází řada nových poznatků. Autor mě tím ale nezaujal a změna koncepce mě nebavila. Začal jsem si říkat zda nejde jen o nezáživný slepenec bláznivých nápadů. Kniha je ovšem určena mladým čtenářům, takže pokud je vám méně než třicet, neberte mé hodnocení za bernou minci.

02.02.2022 3 z 5

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

Evidentně kniha míří na mladé čtenáře, ty asi zaujme nejvíce. Souboje družstev hodně připomínají „Enderovu hru”. Dobrý průměr.

31.01.2022 3 z 5

Stopař Děrsu Uzala Stopař Děrsu Uzala Vladimir Klavdijevič Arseňjev

Cestopis o mapování území okolo řeky Ussuri. Autor poukazuje na různé nesnáze průzkumných cest. Píše o nebezpečném počasí, těžkém terénu, nedostatku zásob a zdravotních problémech. Co zaujme je popis života místních obyvatel a přátelství vedoucího expedice s lovcem Děrsu. Vzdělaný kapitán Arseňjev se učí od nevzdělaného lovce jak číst stopy, lovit a přežít v tajze. Knihu hodnotím jako průměrnou. Pokud si chcete přečíst zajímavé příběhy o zvířatech z tajgy a stepí, berte raději od Rudolfa Luskače „Závoj zeleného ticha” a „Revír bez hranic”.

19.01.2022 3 z 5

Dračice Dračice Jan Hlávka

Náhodou jsem narazil na e-knihu Dračice za 69,-Kč. Jako čtenář Algoru jsem byl zvědav i na tohle dílko. Je to tak trochu kráska a zvíře naruby. Ironické poznámky, vtipné rozhovory, nápaditý děj a příjemný jazyk jsou hlavní přednosti tohoto příběhu. Dávám tři a půl bodu.

16.01.2022 3 z 5

Do temnoty Do temnoty Evan Currie

Vojenská kosmická loď Odyssea má jako první vyzkoušet nové zbraně a pohon pro hluboký vesmír. Posádka plavidla zažije v kosmu plno nebezpečných akcí a vedle nepřátel najde i spojence. Po trochu nezáživném začátku se příběh postupně rozjede a vygraduje velkou bitvou. Autor píše ale příliš uhlazeně, tohle chce větší syrovost, pár hrubších vulgarit a víc vtipných situací a hlášek. Chybí tu také konflikt mezi jednotlivci, jsou tu k sobě všichni příliš slušní a korektní. Dávám tři a půl bodu.

06.01.2022 4 z 5

Rudý vrabčák Rudý vrabčák František Kotleta (p)

Zatím jsem žádnému dílu „LEGIE” nedal víc než tři body a ani tento příběh mě nepřesvědčil zvýšit počet hvězd. První půle knihy mě moc nezaujala, teprve v druhé části příběhu to dostalo trochu obrátky. O fous slabší než předchozí díly. Průměrné dobrodružné čtení.

28.12.2021 3 z 5

V zajetí Amazonky V zajetí Amazonky Pierre Maël (p)

Dost průměrný příběh pro mládež za dva a půl bodu.

26.12.2021 3 z 5

Případ antrax Případ antrax Pavel Hejcman

Je to asi tak zajímavé jako staré novinové zprávy. Hodně popisné, nezáživné, nudné a děj stojí za starou bačkoru. Dost mě překvapuje, že to může ještě někoho pobavit.

22.12.2021 2 z 5

Počítání hvězd Počítání hvězd Mary Robinette Kowal

V upoutávce se píše, že jde o první díl trilogie oceněné Nebulou a Hugem. Po přečtení úvodní knihy jsem překvapen, to opravdu nic lepšího ve sci-fi nevyšlo? Je to takový romantický sci-fi slaďák pro čtenářky. Autorčina hrdinka je totiž židovka trpící panickou atakou, zasazuje se o práva žen a barevných, je odvážná pilotka, má prestižní vysokoškolský titul, chce být astronautkou, chce zachránit svět a její manželství je naprosto úžasné. Teď schází jen dopsat jak třídí odpad a pomáhá slepcům na přechodu. Slušně napsaný průměr.

14.12.2021 3 z 5

Má je pomsta Má je pomsta Miluše Dovrtělová

Dost průměrné čtivo. Ten příběh a styl zaujme spíše ženy.

13.12.2021 3 z 5

Velká vánice Velká vánice Milan Dušek

Nevěrohodná a nudná kniha.

12.12.2021 2 z 5

Mosty do Tel Avivu Mosty do Tel Avivu Jiří Šulc

Kniha je zde silně nadhodnocena zejména mladšími čtenáři. Popisované historické události jsou pro ně asi natolik překvapující a objevné, že pak hodnotí hodně vysoko. Jiné knihy pana Šulce neznám, ale tento text je po literární stránce jen průměrný. Srovnávat autora s F. Forsythem opravdu nejde, ten je na jiném levelu. Nejvíce se zde shoduji s komentářem, který již níže napsal Badun. Beletristické zpracování poválečné historie Čechů a Izraelců je ale určitě záslužné.

10.12.2021 3 z 5

Strážce mrtvých Strážce mrtvých Pavel Korněv

John Doe v novém světě s novým příběhem. Autor má sice dobré nápady, ale jejich podání je příliš popisné a suchopárné. Chybí tu ta správná atmosféra jakou umí vybudovat Atamanov, Mahaněnko nebo Rus.

01.12.2021 3 z 5