kokrokr kokrokr komentáře u knih

Pošetilost doktora vinnetouologie Pošetilost doktora vinnetouologie Martin Fahrner

Není to špatné, ale působí tu na mě jistá nesrovnalost. Jsem starší než autor a v severních Čechách jsem vyrůstal, chodil do škol a znám Ústí n. L. Při četbě první části knihy jsem měl silný pocit, že se tyto události odehrávají v šedesátých letech. Ostatně i Vinnetou byl fenoménem šedesátek a v osmdesátkách už studenty dávno nezajímal. Z mého pohledu byla osmdesátá léta prostě jiná. Lidi se již chovali mnohem svobodněji a nenechali sebou tolik manipulovat. Byla tu ve společnosti jiná atmosféra, ke které ty příhody již nesedí. Chápu ale, že autor to mohl vidět a cítit jinak. Také si možná časový sled děje upravil tak, aby podchytil změnu režimu a mohl ukázat život před tím a potom. Já ale ty situace, reálie a popis studentského života vidím jako dobu šedesátých let a pak najednou skok a jsou tu devadesátky.

12.09.2021 3 z 5

Šek na miliardu Šek na miliardu V. Mahaněnko (p)

Dobrý průměr, ale autorova fantasy sága s Mahanem mě zaujala a bavila více. Tenhle třetí díl Galaktogonu se mi zdál již příliš chaotický a překombinovaný.

09.09.2021 3 z 5

Strašák Strašák Michael Connelly

Je to dobrý krimi příběh, ale já se trochu nudil. Knihy, ve kterých figuruje Mickey Haller a Harry Bosch, jsou podle mého o něco lepší. Mají výbornou atmosféru, vtip a šmrnc, to jsem tady necítil. Bylo to trochu moc vykalkulované a studené. Jack McEvoy mě prostě nechytl.

19.08.2021 4 z 5

Stezka smrti Stezka smrti Jack Bertin (p)

Zmatené, nelogické a hloupé.

17.08.2021 1 z 5

Lars pod palbou Lars pod palbou Daniel Gris

Naprosto souhlasím s komentářem zabijáka much. Jen průměrné.

15.08.2021 3 z 5

To jsme, prosím, nebrali To jsme, prosím, nebrali Stanislav Rudolf

Jedna z méně povedených knih pana Rudolfa. Je to dost naivní a kvalita textu průměrná. Jiné romány od tohoto autora mají mnohem lepší jazykový projev, jsou živější a nápaditější. Tady je Rudolf hodně kožený a chybí mu jistá lehkost ve vyjadřování. Je tu i pár nesmyslných pseudoproblémů ve škole. Nucení do recitace, vyslání studenta k moři od SSM a problémy na školním statku. V reálu byly jiné potíže, to co napadlo autora je dost mimo mísu. Na středních školách SSM nikoho neposílala na zahraniční rekreaci, nechat zarůst řetězy kravám by možná prošlo v padesátých letech a kroužek poezie na zemědělské škole nikdo po studentech nepožadoval. Sám jsem v minulém režimu na střední chodil, žil na internátu a znal studenty i z dalších středních škol ve městě. SSM byla jen formalita, recitační kroužek neměl ani gympl a žádný učitel netoužil něco takového zakládat. Takže, slabší průměr.

14.08.2021 2 z 5

Dobrodruh Dobrodruh Zdeněk Vopat

Na tehdejší poměry celkem akční čtení. S realitou to ovšem nemělo nic společného, ale bylo to dobrodružné a napínavé a děj se odehrával v zahraničí.

13.08.2021 3 z 5

Průvodce Průvodce R. K. Narayan

Barvité a působivé dílo. Knihu jsem četl před řadou let ale pořád si ji pamatuji. Ten duševní přerod hlavního hrdiny byl pozoruhodný. Tohle už z hlavy asi nevymažu.

11.08.2021 4 z 5

Hlava světa Hlava světa Rebecca Gablé

Průměrné dobrodružné čtení, které je evidentně určené zejména ženám. Historický příběh je tu až v pozadí, hlavní jsou vztahy, pocity a vzájemná interakce postav. Řeší se tu různá protivenství a úklady a čtenářky jsou z historické romance úplně hysterické. Rozhodně to není žádná velká literatura ve stylu W. Scotta či B. Cornwella.

11.08.2021 3 z 5

Odplata Odplata Louis L'Amour

Dobrý průměr, ale jiné knihy od L'Amoura se čtou lépe a jsou zábavnější. Například román „Na temných stezkách”, ve kterém se Milo vrací domů a pomáhá matce zachránit rodný ranč. Mezi mé nejoblíbenější knihy tohoto autora patří Lando, V Mojavské poušti, Muž na mustangu, Samotář, Galloway, Hora pokladů a Sám v horách. Ty jsou snad z celé ságy o Sackettech nejlepší.

05.08.2021 3 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Bez děje, nudné, nezajímavé, nezáživné a ještě ke všemu špatně napsané. Pokud zde někdo píše, že jde o nejlepší knihu na světě, pak patrně nic jiného nečetl nebo trpí duševní poruchou.

28.07.2021 2 z 5

Smrt v dešti Smrt v dešti Charlie P. Stonebridge (p)

První povídka lepší průměr, ale druhá už nemá ten dramatický náboj a je slabší. Celkem za tři body. Pokud máte něco načteno a znáte povídky autorů jako je E. Haycox, F.B. Harte, J. Schaefer, J. London a podobní, tak jasně cítíte ten rozdíl v literární kvalitě a nemůžete pak dát plný počet bodů za dobrý průměr a degradovat tak absolutní špičku na stejnou úroveň. Omlouvám se kolegům čtenářům, že tím kritizuji jejich vysoké hodnocení, ale takhle to cítím.

18.07.2021 3 z 5

Severka Severka Miloš Zapletal

Očekával jsem dobrodružný příběh o skautském oddílu a místo toho dostal instruktážní deník. Není to špatné, ale já se těšil na něco jiného. Chápu, že členové skautských oddílů budou dávat vyšší hodnocení než já.

18.07.2021 3 z 5

Hra na smrt Hra na smrt Václav Rabský (p)

Knihy pana Velinského mám rád a jeho Ota Fink je už klasika. Tohle se ale moc nepovedlo. Je vidět, že i mistr se občas utne. Celou sérii s Augustinem Velikým považuji za Velinského nejslabší romány. Škoda, takže jen za dva body.

18.07.2021 2 z 5

Revoluce Revoluce František Kotleta (p)

Velmi barvité a divoké pokračování příhod Petra Vachtena. V Praze řádí nebezpečný vrah, který ohrožuje nejen plebs, ale i korporátní šéfy. Zabiják se snaží vyvolat mocenské změny ve vedení města a korporací. V ulicích to vře a Vachten zjišťuje, že jde o roky připravovaný plán. Soubor informací o totožnosti nepřítele ohrožujícího život města je nutné hledat i mimo Prahu. Nakonec Vachten v dramatickém souboji svého muže dostane. A jako obvykle je v knize plno mrtvol, vulgarit a narážek na současnost a nechybějí ani digitální čarodějky. Tak tuhle českou drsnou školu by asi Phil Marlowe nezvládl, naštěstí je tu Petr Vachten. A jen tak na okraj, skutečný Zodiac je sériový vrah z Kalifornie, který nebyl nikdy dopaden a je asi již mrtev nebo v domově důchodců, protože jemu připisované vraždy se odehrály v letech 1963 - 1970.

09.07.2021 4 z 5

Zapomenuté příběhy Zapomenuté příběhy Marian Kechlibar

(SPOILER) Za literaturu faktu jsem ještě pět bodů nedal. Čtyři body dostal jen Miloš Hubáček za své popisy námořních akcí z druhé světové. Jeho knihy jsou skutečně vynikající, čtivé a na špičce tohoto literárního žánru. Zapomenuté příběhy jsou sice zajímavé, ale text není nic převratného. Řekl bych, že někteří čtenáři spíš hodnotí dějinnou událost, než kvalitu textu. Dějiny znají takových příhod tisíce a řada autorů je podala ještě lépe než Kechlibar. Tento soubor časopiseckých článků proto hodnotím jako dobrý průměr za tři body.

07.07.2021 3 z 5

Hledání Uldanů Hledání Uldanů V. Mahaněnko (p)

Hodnotím jako průměrný dobrodružný příběh s trochu chaotickým dějem. Jsou tu ale pěkné popisy bojů kulové lodi a za to dám tři a půl bodu.

01.07.2021 3 z 5

Šibumi Šibumi Trevanian (p)

Dávám tři a půl bodu. Nejvíc mě pobavil popis dětství a dospívání mladého Nikolaje.

29.06.2021 3 z 5

Renesance Renesance Oliver Bowden (p)

Začátek ještě šel, pak už to začíná být příliš popisné a jednotvárné.

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Průměrný cestopis. Škoda, že autor místo ilustrací nedal do knihy fotografie ze svého putování. Sám v knize popisuje co vše viděl a vyfotil, já bych pak možná přidal i o bod více.