kokrokr kokrokr komentáře u knih

Ochránce Ochránce Lee Child

Tenhle příběh napsal Lee s pomocí svého mladšího bratra. Reacher v malém městečku ochraňuje IT specialistu, spolupracuje s FBI a pomáhá odhalit ruské agenty. Také je dvakrát zatčen, zaujme místní policistku a nakope zadek místním buranům a motorkářům. No, prostě Reacher. Dobrý průměr.

23.04.2021 3 z 5

Adept Adept Adam Przechrzta

Autor umí zacházet se slovy a jeho dobrodružný fantasy příběh je dobrý. Já se ale nemohl začíst a román mě do sebe nevtáhl. Jindy slupnu knihu jako malinu, ale tohle jsem chroupal s obtížemi. Patrně nějaká chyba na mé straně. Dávám tři a půl bodu.

22.04.2021 3 z 5

Bitva Bitva Dmitrij Rus

Začátek knihy je trochu chaotický. Autor snad píše co ho zrovna napadlo a na nějakou osnovu příběhu najíždí až po pár kapitolách. Děj se většinou věnuje událostem a bojům v klastru. V druhé polovině knihy začíná do popředí vystupovat Gleb a jeho klan. Velekněz stěhuje na své území vojenskou alianci „Kouř”, uzavírá nové spojenecké smlouvy a na útok odpovídá hromadným napadením hradů nepřátel. Tři a půl bodu.

21.04.2021 4 z 5

Píseň severu Píseň severu Michaela Merglová

Další pokračování dobrodružných fantasy příhod starých známých z knihy „Píseň oceli”. Slabší než první díl. Dávám dva a půl bodu.

16.04.2021 3 z 5

Spiknutí oběšenců Spiknutí oběšenců Vlastimil Vondruška

Naprosto souhlasím s názorem té části čtenářů, která popisuje příběh jako příliš zamotaný a občas i nelogický. Slabší tři body.

15.04.2021 3 z 5

Inspektor s velkým mozkem Inspektor s velkým mozkem František Niedl

Druhého dubna jsem dopoledne koupil jako eknihu a večer měl přečteno. Není to špatné, ale předešlé dva díly byly přece jen o chlup zábavnější. Jsem zvědav, zda bude ještě nějaké pokračování. Náš inspektor totiž odešel od policie. Je ovšem možné, že ho autor nechá pracovat v civilu nebo ho přemístí do jiné bezpečnostní složky. Prévit má totiž zase techtle-mechtle s FBI. No, uvidíme.

11.04.2021 3 z 5

Případ jednooké svědkyně Případ jednooké svědkyně Erle Stanley Gardner

Jeden ze slabších románů pana Gardnera. Překombinované a málo věrohodné.

06.04.2021 2 z 5

Terciáni Terciáni Jiří M. Skuhra

Průměrný dobrodružný příběh o hledání pokladu, kterým jsou insignie české odnože Terciánů. Příběh začíná smrtí francouzského zástupce dobročinného řádu Terciánů zde v Čechách. Taxikář ho zabije jen tak z plezíru a v kufříku mrtvého najde dopis a eura. Dopis je vlastně žádost o pokračování spolupráce po změně politického režimu. Dopis dá taxikář svému příbuznému pracujícímu v hotelu. Ten ho ukáže šéfovi hotelu a na základě jednoho slova předpokládají, že jde o poklad. Hledají příbuzné po Terciánech a v honbě za pokladem se začínají zabíjet i mezi sebou. Tohle by možná fungovalo v nějakém historickém románu, ale v naší současnosti to působí jak pěst na oko. Je to příliš naivní a nelogické, než aby to čtenář mohl brát vážně. Jak dlouho by asi jezdil taxikář likvidující své zákazníky?

06.04.2021 2 z 5

Krutá smrt Krutá smrt Stanislav Češka

Další z průměrných detektivek pana Češky. Ten akční závěr v Řecku byl dost přehnaný. V reálu by to nevyšlo. Jako vždy, policisté a jejich přátelé pomalu na každé druhé stránce brečí nad korupcí politiků a jejich stran. Jen mi není jasné, čím by pan Češka tento systém chtěl nahradit. Diktatura proletariátu tu už byla. Tenkrát se ovšem kradlo jen v malém, protože nebylo z čeho, ale papalášové vám mohli podělat kariéru ještě hůř než dnes. Škoda, že autor trochu nekoriguje své nutkání navážet se do politiků, už to vyznívá spíš jako parodie, než jako vážně míněný apel. Knihy pana Češky beru jako náhražku „Rodokapsů”, jsou totiž asi na stejné úrovni. Stačí vypnout mozek, odfiltrovat politiku a máme tu statečného šerifa a jeho krásnou dívku.

24.03.2021 3 z 5

Arcibiskupova smrt Arcibiskupova smrt Stanislav Češka

Zatím asi nejslabší z prvních čtyř knih ve kterých figuruje emeritní kapitán Berka. Jedná se o průměrné detektivní čtivo z českých reálií. Autor tvoří své příběhy dle jednoho kopyta. Vedoucí pracovníci u policie či jiných úřadů, jsou většinou dosazené loutky politických stran a nedokáží svůj úřad či tým správně řídit. Všechnu práci odvádějí odborníci na nižších pozicích. Tito schopní pracovníci nejsou řádně odměňováni a karierní postup je určen jen pro protekční spratky a leštiče klik. To je vlastně hlavní myšlenkou všech těchto příběhů. V této knize jsem byl překvapen naprosto zbytečným zabitím dvou malých zlodějíčků. Proč by bezdůvodně dva postarší zkušení zabijáci omráčeného Berku nechali žít a šli zabít neškodné vesnické hlupáčky. Nechali tak za sebou živého svědka a vzbudili zájem policie. Smrt zlodějíčků kroniky byla nadbytečná a nelogická. Tohle autor nedomyslel.

24.03.2021 3 z 5

Skleněný vrch Skleněný vrch František Niedl

Do knih pana Niedla se dokážu začíst hned. Jeho příběhy mě pokaždé rychle vtáhnout do děje. Tohle je studie samoty mladého muže hledajícího smysl života po těžkém úrazu. Nakonec zjistí, že důvodem proč stojí za to žít, je jeho práce, pár dobrých přátel a jeho dívka.

19.03.2021 4 z 5

Případ dívky ve spacím voze Případ dívky ve spacím voze Erle Stanley Gardner

Patrně dílo ze začátku spisovatelské kariéry pana Gardnera. Dobrodružný příběh s detektivní zápletkou vykazuje jasné znaky pulpu. Kniha má chaotický a až nesmyslný děj a chování osob je hodně naivní až hloupé. Tohle skutečně nemá kvalitu ostatních románů, které autor napsal. Podobné příběhy jsou spíše určeny pro levné sešitové edice na jedno přečtení.

18.03.2021 1 z 5

Temnější tvář magie Temnější tvář magie Victoria Schwab

Jediné, co mě trochu pobavilo, bylo pár scén se zlodějkou. Je tu dost čtenářů, které kniha zaujala, já ale marně pátral čím. Fantasy mám rád, ale tohle je příliš nezáživné. Je to jako dostat místo koláče dietní suchar. Jíst se to dá, ale chuť žádná. Další díly už nedám. Nudný průměr.

15.03.2021 3 z 5

Poslední batalion Poslední batalion František Niedl

Atmosféra románu mi připomněla jiné protiválečné drama a to knihu „Nebeští jezdci”. Jiná válka, jiný děj, ale dramatický náboj je stejný.

09.03.2021 5 z 5

Netopýři létají za šera Netopýři létají za šera Erle Stanley Gardner

Překombinovaný a málo záživný příběh. Mám Donalda a Bertu opravdu rád a u většiny jejich příběhů jsem dal čtyři body. Zatím jsem přečetl asi třicet knih z této série a tuhle považuji za nejslabší.

09.03.2021 3 z 5

Anihilace Anihilace Jeff VanderMeer

Sen poživače opia, deník pacienta psychiatrické kliniky, či špatná verze „Pikniku u cesty”, sám nevím co vybrat, je to podivný děj o ničem. Příběh neustále naznačuje možnost transformace těla i duše do čehosi neznámého, ale vše se nakonec rozplývá do nicoty. Také mě iritoval autor tvrzením, že ženy nesou půlroční zásoby jídla. Tuhle hloupost si mohl odpustit, stejně pak dodal, že v základním táboře je zásob z předešlých expedic dost. Autor tedy emoce vyvolat umí, ale já cítil více ty záporné, dokážu ale pochopit, že u někoho převáží ty kladné. Dávám dva a půl bodu.

06.03.2021 3 z 5

Říše Říše Roman Bureš

Román dost dobře vykresluje pochmurný život v „Říši” a za „Zdí”. Je to ale jen výplň příběhu s velmi jednoduchou pointou. Na předestření zápletky stačila klidně delší povídka či novela. Tady se dá základní myšlenka románu vyjádřit takřka pár slovy a to je u tak rozsáhlého příběhu přece jen málo.

05.03.2021 3 z 5

Krize Krize Felix Francis

Zručně napsaný detektivní příběh z dostihového prostředí. Hlavní postava „Harrison Foster”, je jedním z právních poradců firmy řešící krizový management. Šéf ho pověří zastupovat zájmy šejka Karima u trenéra dostihových koní v Newmarketu. Foster o koních nic neví a postupně při vyšetřování příčin požáru vstřebává pro něj nové informace o dostihovém sportu. Čtenář je nenápadně poučován také. Felix sice autorsky vyzrál, ale otce ještě nepředstihl. Dick Francis dokázal ve svých příbězích většinou vybudovat vynikající atmosféru a psal živějším a lehčím stylem. Ostatně, to poučování čtenářů zavedl už Dick, když své příznivce pravidelně seznamoval s novou profesí okolo dostihů a popisoval její klady a zápory. Dokázal to ještě zajímavěji a nenápadněji než Felix.

04.03.2021 4 z 5

Tiše a přesně Tiše a přesně J. D. Robb (p)

Rád čtu starou brakovou literaturu všech žánrů a dobře se u těchto příběhů bavím. Jsem ale natolik soudný, že je hodnotím podle literární kvality. Většině příběhů dám jeden až dva body a jen zcela mimořádně dám některému povedenému románu body tři. Tady jsem však narazil na současný brak a to na pseudodetektivní příběh z budoucnosti a erotický román v jednom balení. Nic proti, ať si každý čte co chce. Dávat ale tomuhle modernímu pulpu dokonce plný počet bodů, je snad už trochu přehnané.

26.02.2021 2 z 5

Velká hra Velká hra Jurij Petrovyč Dold-Mychajlyk

Díky náhodě jsem zde narazil na „Velkou hru” a hned ji obodoval. Román jsem četl před desítkami let a to dokonce vícekrát. Seriál podle knihy tehdy viděla asi většina diváků v Československu. Jde o čtivý a zajímavý špionážní román, který by uspěl možná i dnes. V příběhu jsou sice některé méně uvěřitelné situace, ale to platí i pro většinu současných thrillerů.

25.02.2021 4 z 5