Květ Květ komentáře u knih

Muž, který hledal svůj stín Muž, který hledal svůj stín David Lagercrantz

Páté pokračování Milénia mi bohužel přišlo slabé. Ani příběh Lea a Dana, ani část s Fáriou mě nijak zvlášť nestrhly, obě dějové linky mi mi přišly předvídatelné. Roli Lisbeth v knize jsem vnímala jako okrajovou, dialogy i situace se mi zdály často odbyté. Celé hodnotím jako průměrné čtení. Mám doma i šestku, tak snad to bude lepší.

18.10.2019 3 z 5

Kniha radosti Kniha radosti Douglas Carlton Abrams

Rozhovory dvou duchovních vůdců a dlouholetých přátel, Jeho Svátosti Dalajlámy XIV a emeritního arcibiskupa Desmonda Tutu, ocení každý, kdo chce pracovat na vlastním seberozvoji. Jednoduchou cestou podané principy šťastného života jsou na závěr obohacené o praktické meditační cvičení. Kniha plná moudrosti, optimismu a soucitu.

23.09.2019 5 z 5

Sokyně z Versailles Sokyně z Versailles Sally Christie

Pokračování historické beletrie Sester z Versailles mi doma nemohlo chybět, už snad jen kvůli té krásné obálce! Tak jako první část i tato kniha dokáže skvěle přenést atmosféru královského dvora, intriky zhýralé šlechty, ambice, touhu po moci, zradu, zoufalství i naději na lásku. Příběh z větší části vypráví Jeanne-Antoinette Poisson, markýza de Pompadour, která se z měšťanské dívky díky králově přízni stane nejmocnější ženou Francie. Ke slovu přijdou ale i další královy milenky. Román je lehce dráždivý a stránky plynou pod rukama, odpočinkové jednoduché čtení. Těším se na závěrečný díl.

16.09.2019 5 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Na pokračování Smrtky jsem se tak moc těšila, že jsem nakonec byla zklamaná. Bohužel, u mě nadšení z prvního dílu NImbus nepřekonal ani náhodou. Přišlo mi zbytečné omílání první části a časté vzpomínání. V první polovině příběhu jsem v podstatě nenašla nic zajímavého. Až v poslední třetině nabrala knížka spád a ani výborný závěr už mě nedokázal pro NImbus dostatečně nadchnout. Mrzí mě to, čekala jsem víc, hodnotím průměrně.

01.09.2019 3 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Manželovo tajemství je mým třetím románem od Moriarty, bohužel mě tentokrát tolik nezaujal. Ač byl koncept tří žen, tří příběhů podobný, jako u předchozích románů, pro mě měl málo šťávy. Knížku jsem bez problémů odkládala, nic moc mě netáhlo ke čtení, děj se pořádně rozvíjel až od poloviny. Průměr.

15.08.2019 3 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Laskavé čtení psané jednoduchou formou, které přináší nenápadné ponaučení do života. Skrz kočičí oči poznáváme zcela nenásilně základní principy buddhismu, příběhy vybízí k zamyšlení. Chvíle s touto knížkou jsou zastávkami plnými klidu a naladění se na pozitivní notu. Nenechám si ujít i další díly.

16.07.2019 5 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Klobouk dolů autorce, jak skvěle dokázala popsat životní situace a myšlenkové pochody ze tří pohledů, třicetileté herečky, její staré matky i desetiletého kluka. Chvilku jsem si zvykala na osobitý styl psaní, ale brzy jsem hltala jednu stránku za druhou. Příběh je velice čtivý a reálný, střídavě mě všechny postavy nesmírně vytáčely, střídavě jsem je litovala a chápala. Román o rodinných vztazích, o tom, že ne vždy jsou některá rozhodnutí nejlepší pro všechny. Doporučuji.

12.07.2019 5 z 5

Deník japonské manželky Deník japonské manželky Veronika Ageiwa

Velmi pěkná knížka s krásnou obálkou, kterou bych klidně četla ještě dál a dál a dál. Vyprávění formou deníku se mi líbilo, oceňuji i zařazení pasáží od japonského manžela. Oddechové letní čtení, bavila jsem se.

10.07.2019 4 z 5

Devátý hrob Devátý hrob Stefan Ahnhem

Druhá kniha s vyšetřovatelem Fabianem Riskem dějově předchází prvnímu dílu, z čehož jsem byla na začátku trochu rozčarovaná, ale brzo jsem to autorovi odpustila. Děj je komplikovanější, obsahuje hodně postav a linek, ale stránky ubíhají pod rukama jako nic, čtivost se rozhodně této detektivce upřít nedá. I když někde občas vázne dovysvětlení, i když se někdy rozčiluji nad jednáním policie nebo jednotlivých postav, Ahnhem mě prostě baví a zařadil se mezi mé oblíbené spisovatele.

08.07.2019 5 z 5

A na nebi čekají hvězdy A na nebi čekají hvězdy Lori Nelson Spielman

Román mě zaujal vysokým hodnocením i krásnou obálkou, která na mě vykoukla i po odejmutí svrchního obalu, to jsem se opravdu pokochala. Příběh vypráví střídavě matka a dcera, ženy, které zasáhne velká životní ztráta, smrt nejbližšího člověka. Jejich pouto přetrhávají výčitky, nedostatek komunikace ústí v nedorozumění a čtenář sleduje jejich odcizení. V románu se rozvíjejí i další vztahové linky, nahlédneme do poměrů rodičovských, sourozeneckých i partnerských. Moje očekávání bylo asi příliš vysoké, kniha rozhodně není špatná, ale já bych ocenila větší hloubku a propracování, pro mě děj klouzal spíše po povrchu, nedokázal mě tak úplně zasáhnout. Na druhou stranu jsem ráda, že se autorka vyvarovala přílišných klišé, je to poutavé čtení s hlubšími myšlenkami.

30.06.2019 3 z 5

Obeť bez tváre Obeť bez tváre Stefan Ahnhem

Jsem ráda, že se mi tato detektivka dostala do rukou, bavila mě moc, je to dobrý nářez. I když jsem jako první ze série četla třetí epizodu a tím pádem jsem věděla tzv. spoilery, nevadilo to a jednička se mi líbila možná i o chlup víc. Příběh je nadupaný napětím, odsýpá, švédská kriminálka se hádá s dánskou a oběti mezi tím padají jako hrušky :) Je to knížka odpočinková, ano, bylo by možno polemizovat nad reálností, a ano, u některých pasáží mi trošičku chybělo dovysvětlení, ale jedná se o detaily, nic, co by kazilo zážitek z knížky. Parádní, svižná krimi, můžu doporučit.

29.06.2019 5 z 5

Beze svědků Beze svědků Lisa Jewell

Thriller pro ženy, bez potoků krve, na téma neobjasněného zmizení dcery, rozpadu rodiny a pokusu o nový začátek. Drnká spíš na psychickou strunu a drnká dobře. Knížka je velice čtivá, poutavá, neodtrhla jsem se od ní a zdolala ji v rámci jednoho dne. Bavila mě.

26.06.2019 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Vysoké hodnocení mě nalákalo ke koupi a jsem ráda, že jsem ze svého oblíbeného žánru thrillerů vybočila do prostoru fantaskního. Knížka sice spadá do kategorie young adult, ale i pro mě byla skvělou zábavou, relaxem a příjemným počtením. Autor vytvořil dystopický svět, do kterého jsem se velice lehce ponořila, je psán jednodušším jazykem, ale obsahuje i hlubší myšlenky. Určitě si pořídím i pokračování.

25.06.2019 4 z 5

Krvavý anděl Krvavý anděl Franck Thilliez

Francouzský thriller s opravdu bestiální brutalitou, na mě to bylo trochu moc, knížka se mi nečetla lehce. Thriller je to zdařilý, ale jen pro otrlé.

23.06.2019 3 z 5

Saláty ze Svatojánu Saláty ze Svatojánu Eva Francová

Opravdu báječná kniha plná salátů seřazených podle ročního období, z dostupných surovin. Saláty zeleninové, těstovinové, s rýží, bramborové, s pečenou zeleninou... radost pohledět i ochutnat. Kdo neví, jak na zeleninu, doporučuji. I těm, kdo už ví, inspirace není nikdy dost :) Každý recept je srozumitelně sepsaný a má krásnou fotku. Jsem nadšená.

19.06.2019 5 z 5

Síla přírody Síla přírody Jane Harper

Teambuilding. Pochod lesem. Nepříznivé počasí. Napjaté vztahy. Ne všichni se vrátí zpět.... Tato detektivka pro mě nevyužila svůj potenciál a je to škoda. Nadhazovanou vějičku, co se týká osoby případného vraha, jsem bohužel prokoukla a v podstatě jsem se bez větších emocí pročítala k závěru, jak se všechno vyvrbí. Na konec autorka ještě zařadila adrenalinovou akcičku, která se mnou ale nezamávala. Knížka mě neurazila ani nenadchla, hodnotím jako průměr.

12.06.2019 3 z 5

Vlastní životopis Vlastní životopis Agatha Christie

V dobách, kdy u nás nebyla k mání ještě žádná severská krimi, jsem přečetla desítky jejích knih a pořád se k nim ráda vracím. Knížka (tedy spíš pořádná kniha, má 600 stran) o jejím životě je zrovna tak úžasná jako její detektivky a nesmírně si mě vtáhla. V dnešní době už je to v podstatě sonda do historie a opravdu moc mile a poutavě napsaná. Líbila se mi od první chvíle Agátina dětství, kde popisuje viktoriánskou dobu, přes dospívání, ale i těžké chvíle a válečné časy. Lásky, přátelství, manželství, cesty Orient-expressem a lodí po celém světě, rodinné vztahy, finanční starosti a samozřejmě její inspirace k psaní knih, všechno, co líčila, jsem si moc užívala, ze všeho vyzařovala velká radost ze života. Jsem ráda, že jsem se o ní mohla dozvědět něco víc. Doporučuji.

10.06.2019 5 z 5

Utajená sestra Utajená sestra Diane Chamberlain

Utajená sestra je pro mě druhou přečtenou knížkou této autorky a i v ní je leitmotivem rodinné tajemství, které by bylo možná lepší neodhalovat, protože pak už nic nemusí být stejné jako dřív... Hlavní hrdinka Riley se po smrti otce vydává do jeho domu a při probírání pozůstalosti zjišťuje, že rodiče jí celou dobu lhali o důvodu smrti její sestry. Knížka se čte dobře, nechybí v ní napětí, které vás nutí číst dál. I když je svým způsobem předvídatelná, nechybí ani překvapivý zvrat. Je to román, ze kterého jsem si na zadek nesedla, ale rozhodně příjemné čtení.

03.06.2019 4 z 5

Osmnáct pod nulou Osmnáct pod nulou Stefan Ahnhem

Tato švédská detektivka je třetí ze série s vyšetřovatelem Fabianem Riskem. Nečetla jsem předchozí knížky, v podstatě to nevadilo, i když se v příběhu vyskytovaly narážky na události v minulých dílech. Bylo by asi lepší přečíst nejprve je a získat tak lepší spojitost a celkový obrázek. Do detektivky se mi hůř pronikalo, trvalo mi, než jsem se naladila na autorův styl, kniha má celkem dost postav, děj se odehrává jak ve Švédsku, tak v Dánsku. Nicméně pro mě váhavý začátek byl zcela vykoupen brilantním závěrem, při kterém se kniha téměř nedá odložit. Autor rozjíždí akci až do posledních stránek. Kdo má rád hodně mrtvol a otevřený konec, přijde si na své :)

01.06.2019 4 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Konečně zase trošku komplikovanější a propracovanější detektivka, těch lehkých a oddechových už jsem byla přesycená. Napínavá, nepředvídatelná, čtivá. Vyšetřovatelé vražd si nezískali moje sympatie hned, ale postupným ponořením do příběhu jsem si je oblibovala víc a víc, stejně tak, jako jsem byla napnutá, kdo je pachatelem vražd a proč nechává u obětí panáčky z kaštanů. Postupná gradace a výborný závěr. Moc jsem se bavila.

29.05.2019 5 z 5