Květinka008 Květinka008 komentáře u knih

Rytíř zelené růže: Záviš z Falkenštejna Rytíř zelené růže: Záviš z Falkenštejna Zuzana Koubková

Četla jsem před lety, když jsem si knížku koupila... Nyní ne a ne se začíst... Takže nemohu hodnotit a knížka poputuje dál.

02.05.2018

Děláme si to doma sami 2 Děláme si to doma sami 2 Alena Thomas

Budu ke knížce asi na zdejší poměry hodně kritická :-) Některé nápady dobré, ale pro mě chaotický mišmaš - jídlo, kosmetika, bylinkaření... A v každém ročním období od něčeho trochu, to mi nesedělo. Uvítala bych řazení podle kategorií.
Také si nemyslím, že by bylo tak snadné vše vyrobit doma, např. názvy chemických přísad z kosmetiky jsem nikdy neslyšela, doma je rozhodně nemám a ani nevím, kde bych je sháněla. Obecně pokud se v receptech používají neběžné ingredience, měla by být hozena nějaká udička, jinak to odrazuje. Pro mě jsou upotřebitelné hlavně bylinkové recepty.

24.04.2018 3 z 5

Bytosti přírody Bytosti přírody Margot Ruis

Pohádka, která se krásně čte... A inspiruje k malování. Kéž by moje tvůrčí schopnosti zvládaly držet krok s bohatou fantazií! :-) Ale tím to pro mě končí.

20.04.2018 4 z 5

Drahoušek Jasmína Drahoušek Jasmína Bertrice Small

Takové knihy se nesmí brát vážně, Alix :-) Jednoduše číst, když člověk potřebuje vypnout, klidně na pokračování týden, dva, tři, neboť mu nic neuteče a ví, jak to dopadne. Jedná se o klasické schéma - přitažlivá žena, jeden kladný hrdina, jeden záporák, více či méně zdařilá zápletka a pletichy (tady pěkná) a happyend. Osobně mám ráda rodinné ságy a dlouhodobé setkávání se s postavami, ale B. Small úplně nevyhledávám.

12.03.2018 3 z 5

Mikulovsko s tužkou v ruce Mikulovsko s tužkou v ruce Jarmila Červená

Nádherné ilustrace, propracované informace, které spojují vysokou znalost a profesionalitu celoživotní učitelky dějin umění a historie s osobními postřehy a komentáři. V této knize se zaměřením nejen na kostely, ale i na drobné stavbičky z okolí Mikulova - kapličky, křížky, boží muka... A samozřejmě PALAVA :-*

27.02.2018 5 z 5

Mikulov s tužkou v ruce 2 - kulturní památky Mikulov s tužkou v ruce 2 - kulturní památky Jarmila Červená

Co může člověk napsat ke krásné knize nejkrásnějšího rodného města? :-)

25.01.2018 5 z 5

Mikulov s tužkou v ruce Mikulov s tužkou v ruce Jarmila Červená

Krásný Mikulov představený nádherným, originálním a nedocenitelným způsobem. A "paní profesorka", která se zapsala do srdce malé "rychlomalířky" místní LŠU i do duše studentky GyMik. Z nabytých vědomostí a informací čerpám dodnes... Děkuji za vše a v souvislosti s knihou za obrovský kus práce odvedený s láskou k městu v době, kdy jiné babičky odpočívají v křesle a luští křížovky!

25.01.2018 5 z 5

Polévkový detox Polévkový detox Vivienne Vella

První "dietová" kniha, která mě doopravdy přiměla zamyslet se nad zdravotními důsledky toho, co tělu dávám prostřednictvím stravy.

Na rozdíl od mnoha jiných knih nepřekládá pouhý dietní plán, nenařizuje a nestaví se do pozice jediného spasitele zdraví. Naopak autorky dostatečně laicky, ale současně bez pochyb o jejich odborných znalostech, vysvětlují fungování těla, orgánů a vlivu potravin a složek potravy na procesy v těle. A nabádají k postupnému zapojování svých polévek do režimu, což je určitě lepší než nárazová změna stravovacích návyků, protože je většina lidí nezvládne (a vysvětlují také proč).

Recepty v knize nejsou jen na polévky, ale také na zdravá smoothie a studené šťávy. Jsou zajímavé, některé realizovatelné více, jiné méně, chce to trochu práce se sháněním někdy neobvyklých ingrediencí a asi se v našich podmínkách nedá vše nakupovat výhradně eko/bio... Jsem ale celým laděním textu hezky namotivovaná postupně začít. Příjemně mě také potěšilo, že v Americe znají masové vývary, vývary z kostí a vůbec polévky v takové podobě, jaké jsou přirozené i pro nás.

Bohužel kniha je nešťastně nazvaná Polévkový detox, v češtině si pod slovem "detox" představujeme něco jiného. A také moderně vykřikuje na obálce expresivními výrazy, o co se má jednat. Umírněnost a výstižnější název by knize slušel víc a věřím, že by si našla víc čtenářů.

24.01.2018 4 z 5

Nevěsta z Inverness Nevěsta z Inverness Arnette Lamb

Na knížce mě nebavilo obsáhlé "politikaření" - kdo s kým proč ano/ne... Ani se mi nad takovými vztahy a pletichami nechce u žánru historických romancí přemýšlet - o hvězdu méně. A děj určitě slabší než v předchozím díle (Johana/Clara - Drummond), už mě nebavilo její věčné odmítání a omílání dokola toho samého, nebyl patrný plynulý myšlenkový posun, a potom najednou otočila - druhá hvězda méně. Ale přečíst se dalo.

18.01.2018 3 z 5

Anděl v rudých šatech Anděl v rudých šatech Judith Ivory

Ve svém žánru oddechovek top. Neotřelý příběh, překvapivé momenty, hezká romantika i netrapná erotika. Vyjma prostřední části knihy, odehrávající se ve Francii. Na vypnutí ideální!

09.01.2018 4 z 5

Svádění sira Olivera Svádění sira Olivera Nicole Byrd

Oddechovka, u které se nemusí přemýšlet. Nebýt exotických zvířat (a trochu zbytečně natahované scény s honěním opice, leč doplnila komický prvek), děj by byl trochu nudný.

07.01.2018 3 z 5

Když sněženka uvadá Když sněženka uvadá Jitka Komendová

Opět se budu opakovat - na devadesátá léta dobrý, jako puberťačka bych z ní byla tenkrát nadšená. S odstupem dvaceti let je patrný zase posun společnosti a neaktuálnost tématu, čímž již není kniha hodnotná pro současnou generaci cílové skupiny. Vždyť už si to náctileté slečny ani nemohou umět představit... Kluci nechodí na vojnu, není žádná komunikační bariéra a čekání na dopisy či nahánění se přes pevnou linku, devatenáctileté maturující matky už vlastně neexistují... S nostalgií si počte jen naše sedmdesátko-osmdesátková generace ;-)

01.01.2018 2 z 5

Temná vášeň Temná vášeň Arnette Lamb

Harlequinka ze středověkého Skotska/Anglie, baví mě, moc příjemná oddechovka na dva dny čtení :-)

01.01.2018 4 z 5

Lékařka Lékařka Noah Gordon

Neznám Šamana ani Ranhojiče, ale vzhledem k jen niterné propojenosti lze Lékařku číst samostatně. Zjistila jsem, že mě nebaví popisy amerického systému čehokoliv, tady fungování zdravotnictví, navíc v 70. - 80. letech. Dočetla jsem s přemáháním, poslední třetina knihy je výrazně nejlepší - omezuje popisy a soustředí se na osobnost hlavní postavy. Překvapivý konec potěšil, knize to přidalo o jednu hvězdu.

22.12.2017 3 z 5

Superflirt Superflirt Tracey Cox

Kniha maximálně pro mladé slečny, které začínají randit a chytají se každého stébla podpory a rady. Typická kniha přelomu století, která si hraje na populárně-naučnou, byla vydána na křídovém papíře a anotace je klamavá. Pryč s ní :-)

03.12.2017 1 z 5

Vzpomínky a jiné oplzlosti Vzpomínky a jiné oplzlosti Sissy Simons (p)

Kniha vyšla v době, kdy různé osoby zjistily, že mohou knihu vydat. Tehdy mladá slečna dostala možnost na sebe upozornit a to také mladickými výkřiky udělala - a zapadla. Při čtení dnes není jasné, co chtěla světu sdělit :-D

03.12.2017 odpad!

Pověsti hradů a zámků - po stopách Bílé paní Pověsti hradů a zámků - po stopách Bílé paní Eva Martínková

Milé počtení převážně o méně známých hradech a zříceninách i ze zapomenutých koutů celé ČR. Je zajímavé, na kolika místech se Bílá paní objevuje, a že to není jen v jižních Čechách nebo na Pernštejně... Oceňuji, že si se sesbíráním a sepsáním dal někdo práci.

Po jazykové stránce jsem nebyla moc spokojená, chtělo by to víc práce na stylistice (souhlas s komentářem od budíčka), a také nechápu vložené recepty. Tematicky neucelené, co autorce padlo pod ruku, to tam dala? Více by se hodilo, kdyby se jednalo o staročeské recepty podobné jako ořechové knedlíky s jahodami, nikoliv koktejly z martini, bloody mary apod.

07.11.2017 2 z 5

My z ostrova Saltkråkan My z ostrova Saltkråkan Astrid Lindgren

Knížku jsem si vybrala kvůli čtenářské výzvě - severský autor :-) - a proto, že jsem ji neznala. Moc nevím, na jakou cílovou skupinu míří, pro malé děti je zde dost složitostí (Malininy deníkové výlevy i randění), pro střední věk, který by zaujala dobrodružství Klubu havranů, zase příliš dětinská. Tjorven má místy dobré hlášky, ale jinak je to přechytralá vysírací holčička, která mi nebyla vůbec sympatická. Melkera mi bylo líto, už toho bylo na něj moc :-) Knížka mi ani tak nepřipomínala Děti z Bullerbynu, jako spíš Ransomeho Vlaštovky a Amazonky.

11.10.2017 3 z 5

Feng šuej v lásce a partnerství Feng šuej v lásce a partnerství Eckart Warnecke

Kdo o feng shuej ještě neslyšel, dostane dobrý vhled. Nicméně rady nejsou vůbec konkrétní, spíš musí člověk hodně "lovit v textu" a dělat si výpisky, poznámky, skládat si poznatky sám. Rozhodně si podle téhle knihy nikdo domov ani partnerství neupraví. A rozhodně se nejedná o žánr "erotika".

11.10.2017 3 z 5

Něco končí, něco začíná Něco končí, něco začíná Zuzana Francková

Na devadesátá léta asi dobrá knížečka pro dospívající, v současnosti se s cílovou skupinou nepotká. Už není moc holek, které v sedmnácti otěhotní a vdají se, aby byly v 21 rozvedené s dítětem... Obálka knížky naprosto příšerná :-) Ale mě vrátila do sladkých nácti, kdy jsem takové knížky čítala a k životu jsme nepotřebovali mobily a facebooky :-)

05.10.2017 2 z 5