Kyri Kyri komentáře u knih

Magický prazdroj Magický prazdroj Terry Pratchett

Je mi líto, že to musím říct, ale nedočetla jsem. Četla jsem ji už před mnoha lety a teď jsem se k ní chtěla vrátit, jako pro pohlazení z minula. Ale nezabralo to. Možná už nejsem v Tom věku, možná se svět změnil, ale já už s ní prostě nerezonuji. :(

25.12.2020 3 z 5

Krizová intervence Krizová intervence kolektiv autorů

Je to velmi dobře propracovaná učebnice s kazuistikami. Myslím, že začátečníkovi to může být velmi užitečné.

16.12.2020 4 z 5

Vlk! Vlk! Jakub Ćwiek

Uznávám, že v současné době čtu tak nějak méně, ale tohle bylo opravdu dlouhé. Od autora jsem v minulosti přečetla všechny předchozí díly a už nebudu pokračovat. Od velmi čtivých knih se to posunulo k nudě. Posledních pár stran, kde se vše vysvětlilo, mi trvalo přečíst 3 večery. Je to špatné, protože mi bylo jedno, jak to dopadne, jen jsem to chtěla mít za sebou, proto jsem nakonec dočetla.

07.12.2020 2 z 5

Zlatý plamen Zlatý plamen Karolina Francová

Od knížky jsem díky relativně nízkým recenzím moc nečekala, ale pozitivně překvapila. Líbil se mi příběh i psychologie postav. Děj se postupně rozvíjí, stále se něco děje. Ano, je to jednoduchý příběh, a jestli jsou ostatní knížky Francové lepší, jdu na ně.

21.10.2020 4 z 5

Muž na odstřel Muž na odstřel Lee Child

Musím říct, že to vidím o dost hůř, než průměrné hodnocení. Kniha mě v první asi 1/4 velmi chytla, pak mě postupně pouštěla a poslední čtvrtinu čtu už asi 2 týdny. Opakované ježdění po dálnici tam a zpátky, dlouhé a opakující se úvahy o různých nepravděpodobných konspiracích, jsou ubíjející.
Hrdinové postrádají psychiku. Hlavní hrdina v důsledku posttraumatu nebo poruchy osobnosti vlaje Amerikou a koná hrdinské činy, které nikdo jiný nezvládne. Nemá z toho peníze, ani věhlas - motivace nepochopitelná (tedy, kromě duševní poruchy). Je popisován, jako chytrý, ale hlavou mu jdou jen primitivní výpočty a statistické údaje, jo a jak rychle stihne zneškodnit spolujezdce v autě (nejde to, tak s ním jede dál). Jedna z dalších hrdinek má malou dceru, o kterou se sama stará, ale ani ji nenapadne, že by se o ni bála a bez potíží ji opustí (požádá, aby ji pohlídala paní, která jí asi přišla sympatická, nicméně ji nezná), aby řešila případ, ze kterého byla odvolaná, a taky jezdí po Americe, aby se vrhla do nepřipravené a nekryté akce, po které by ji v reálu z toho CIA nebo FBI, nebo kde to je, okamžitě vyhodili. A to všechno, aby zachránila dalšího člověka, kterého vlastně skoro nezná, a nemůže si být jistá, jestli v tom všem nejede.
Kdyby to byla krvavá kopací kniha, řeknu si fajn, a budu rozumět i tomu, proč příběhy Reachera někdo zfilmoval, ale tady se, PROBOHA!, jen jezdí autem tam a zpátky, opakují se nudné úvahy a popisy ploché a tmavé krajiny.....

10.10.2020 1 z 5

Syndrom vyhoření Syndrom vyhoření Myron Rush

Kniha není nijak objevná, nenajdete tam nic navíc oproti mnoha dalším. Autor je silně věřící a víru používá jako lék na vyhoření. Nezpochybňuji, že to, pokud jste věřící, pomáhá. Já ale nejsem přítel jednoduchých a jediných řešení, takže pro mě to rozhodně není.

06.10.2020 2 z 5

Největší záhady kriminalistiky Největší záhady kriminalistiky Jaroslav V. Mareš

Kniha je zajímavá tím, že byť jsem žila za komunismu, tyhle případy většinou na veřejnost nepřišly a když, tak zkreslené propagandou. Nicméně literární úroveň nic moc. Myslím, že na autorovi je vidět spíš to, jak skládá reportáže. Každou informaci několikrát zopakujeme, aby minuty nabývaly, občas si vypomůžeme něčím, co o tom řekla známá osobnost (i když k tomu nemá žádné validní informace). Je také vidět, že autor šetřil náklady, takže vyšetřovací práci dělal jen do té
míry, do jaké byla hrazená.
Nejzajímavější mi přišel vrah z Hřenska. A tam mě mrzí, že autor nepíše beletrii, protože by z toho byl super thriller inspirovaný skutečnými událostmi.

07.09.2020 3 z 5

Tapetář Tapetář Ema Labudová

Má očekávání poněkud zmátla úvodní anotace o "klasické britské detektivkářské škole". Snad to autor anotace myslel tak, že se postupně dozvídáme příběh hlavního hrdiny. Nicméně já první půlku pořád čekala tu vraždu. Když jsem pochopila, že to tak bude dál pokračovat bez jakékoliv krize, doufala jsem aspoň v úžasnou pointu. Ta se ale taky bohužel nedostavila.
Občas jsem se usmála nějakému nápadu, líbili se mi výrečci na rameni a velmi autentický popis duševních poruch. Tam bohužel výčet plusů končí.
Vlastně vůbec nechápu proč to autorka napsala a co tím chtěla říct. Zcela mě to minulo.
Nechápu ani, proč se to odehrává v 50. letech v zahraničí, když z toho autorka vytěží jen kriminalizaci něčeho, co se dnes neodsuzuje. To zahraniční prostředí mě taky mátlo. Věděla jsem, že jde o české jméno autorky, tak jsem pořád uvažovala, proč používají cizí jména, v jednu chvíli jsem v popisu města poznala Prahu (hrdina šel od technického muzea ne parkem, ale tunelem do centra), ale pak to byl Manchester.... Je vidět, že mi hlava bloudila všude možně.
Jestli bylo cílem z něčeho se vypsat, plně to respektuji. Nechápu jen ten další krok: proč to vydat, aby to četli druzí?

08.05.2020 3 z 5

Cyklus života Cyklus života Erel Shalit

Kniha zpracovává období lidského života s využitím jungiánského pohledu. Je plná odkazů na různé příběhy (pohádky nebo mytologii). Pojetí životních problémů je velmi srozumitelné, dává dobrý celek.
Já osobně příběhy moc neocením, ale celkové pojetí se mi moc líbí.

12.02.2020 4 z 5

Prolitá krev Prolitá krev Åsa Larsson

Autorka by ráda psala romantické ságy typu "jak se u nás na vesnici, i se zvířátky, pěkně žije", ale skandinávská detektivka se prodává. Tak tam hodila nějakou tu vraždu, ale pak na ni v postatě zapomněla. Navíc jsou postavy nepřehledné, pořád jsem se ztrácela v tom, kdo je kdo a kde se tam tenhle/tahle vzal/a. Pokud máte hodně času a hodně rádi čtete rozvleklé pasáže o tom, co kdo komu řekl a jak to prožíval a jak je venku, jděte do toho.
Kus mého pocitu mohla vyvolat i skutečnost, že jsem se snažila knížku poslouchat jako audio knihu a herečka, co to čte, tomu taky moc nepomohla. Hlavně nedokázala pracovat s hlasem u různých lidí (až na mentálně zaostalého chlapce, ten byl poznat dobře), takže to zhoršilo už tak těžkou orientaci v postavách.
Od této autorky už nic a nikdy!

10.02.2020 odpad!

Boží hrob Boží hrob Jay Kristoff

Na rozdíl od prvního dílu je tento opravdu pro young adult nebo spíš pro teenagery. Kdyby to tedy nebylo tak krvavé a nebyly tam dost popisné erotické scény.

Myšlenka slabá, morálka pochybná, svět je okopčený Řím, konec neexistuje (autorovi přijde zřejmě motivační, když bude tímto způsobem nutit čtenáře, aby přečetli další díl - v mém případě marně).
Opět nepříjemná grafika - malé poznámky "pod čarou", kterou nejsou pod čarou a které jsem tentokrát vynechávala, abych se nemusela snažit je luštit a dostala jsem se rychleji ke konci.

01.02.2020 1 z 5

Do pr…, dělejte, co máte rádi Do pr…, dělejte, co máte rádi John C. Parkin

Kniha má své silné i slabé stránky.
Jako slabou stránku vnímám přesvědčení autora, že někoho zajímá, co on prožil, co si myslí a jak je dobrý. Slabou částí jsou závěrečné podnikatelské rady. V první řadě nejsou moc aktuální a při průměrně fungujícím mozku si je každý také dodáže vymyslet.
Co vidím jako lepší stránku je využití relaxačních technik. Používání sprostého slova jako uvolnění napětí nebo bolesti může být u mnoha lidí funkční. Nečetla jsem autorův životopis, ale něco si o psychologii rozhodně načetl.
Motivační to tedy moc není. Třeba mu jdou ty proslovy v americkém prostředí, ale na české si to úplně neumím představit.

20.01.2020 4 z 5

Birthday Girl Birthday Girl Haruki Murakami

Mám Murakamiho velmi ráda. Jestli si ale budu pamatovat, o čem kniha byla, tak jen proto, že budu chtít vyprávět, jakou pitomost to Murakami tentokrát napsal.
Nikomu, kdo není tak "profláklý" by tohle nevydali a taky by to nikdo nečetl. A myslím, že by to bylo dobře.
Co si slečna ve dvaceti přála, je mi upřímně jedno.

26.11.2019 1 z 5

Údolí stínu Údolí stínu Peter Tremayne (p)

Je to jedna z nejlepších historických detektivek, které vycházejí. Motiv pro celý ten komplot byl pro mě trochu slabší, ale jinak pěkné počtení.

26.11.2019 4 z 5

Pátá žena Pátá žena Henning Mankell

Detektivka se dobře čte, postupně graduje, do konce je napínavá. Je to bezesporu nadprůměr.

19.11.2019 5 z 5

Dominion Dominion Peter McLean

Je to lehké čtení, opravdu ne moc náročné... Jinak akční, děj upoutá.

02.11.2019 3 z 5

Říkají mi Lars Říkají mi Lars Daniel Gris

Knížka mě, přestože to není úplně můj žánr, chytla a do půlky nepustila. Bohužel, přestože jsem se nesnažila hádat "vraha", od té půlky mi to bylo celé jasné a pak jsem se snažila přetrpět až k místu, kde to dojde i hlavnímu hrdinovi, a byl to opravdu vleklý proces. Navíc tedy, když si představím, že jsem bezpečnostní poradce, který díky své natvrdlosti a nedostatku profesionality zavleče klienta do smrtelného nebezpečí, tak bych to snad skončila sama :(. Závěr mi přišel poněkud nedotažený, takže jsem z toho otrávená. Ty tři hvězdy jsou za tu první půlku, ale upřímně řečeno, nemůžu knihu doporučit.

27.08.2019 3 z 5

Temné kouty Temné kouty Gillian Flynn

Četlo se mi to opravdu pomalu. Dozvěděla jsem se spoustu informací, bez kterých by se četlo líp a obsahu by to vůbec neuškodilo. Celé to bylo takové utahané, k hlavní hrdince jsem cítila nechuť. Vlastně tam nevystupoval nikdo, kdo by byl sympatický. Ty scény se zvířaty jsem přeskočila. Rozuzlení mi přišlo vyloženě překombinované, neuvěřitelné a hloupé. Ostré předměty i Zmizelá byly zajímavé a i když občas nebylo příjemné to číst, nešlo přestat. Tuhle věc jsem chtěla mít za sebou a zároveň to vůbec neubývalo. V závěrečné části jsem nad knížkou 2x usnula, asi tak byl konec napínavý.

13.06.2019 2 z 5

Vločka v plamenech Vločka v plamenech Jan Č. Galeta

Nedá se říct, že by to byla knížka, spíš povídka. Tedy, tohle mě asi k dalším pokusům nenavnadilo. Přišlo mi, že hlavní hrdinka osciluje mezi poruchou osobnosti (naprosto sebevražedné chování - bez přípravy a zálohy leze a netuší, kam, neumí se ovládat), úzkostnou paní, která se děsí, leká a zmatkuje, a pitomcem. Nevím, jak by taková hrdinka mohla být někomu sympatická.... Možná dobře, že je to povídka, protože jinak by někdo takový prostě nemohl přežít dalších 20 stránek...

20.05.2019 1 z 5

Už teď jsi mrtvá Už teď jsi mrtvá Sharon J. Bolton

Začátek byl na mě nějak moc rychlý a drsný. Asi se autorce podařilo dobře vykreslit úvodní boj o život i povahu vraha. Jinak nevím, čím by to bylo.
Knížka se četla velmi dobře, snad jen konec byl už tak nějak unavenější, takže dramatické rozuzlení bylo z mého pohledu spíš trochu ospalé a aby to už bylo.
Odhalení bylo opravdu nečené, ale těch zvratů a nečekaných rozuzlení tam na mě bylo moc a trochu moc překombinovaných. Kdyby to všechno autorka rozdělila do dvou knih, tak bych si to asi užila lépe a snáz bych to celé strávila.
Proto jen 3 hvězdy. Ale vypravěčka je to výborná.

06.04.2019 3 z 5