ladyfromskye ladyfromskye komentáře u knih

Jedeme na výlet do knížky Jedeme na výlet do knížky Marek Hladký

Hodně slabé. Bylo tam pár pěkných míst a většina ilustrací také byla moc hezkých, ale to je opravdu všechno. Přítomnost herce Kopty jako jednoho z hrdinů knihy mi vůbec, ale vůbec nesedla. Celou dobu se mi v hlavě ozývala otázka: Proč proboha? Je mi líto, doporučit tuto knihu nemohu.

22.03.2024 2 z 5

Co si pamatuje slon? Co si pamatuje slon? Guy Campbell

Perfektní knížka pro malé zvědavce. Záludné i méně záludné otázky jsou tu srozumitelně vysvětlené a lehkou rukou kreslené ilustrace mají vtip a skvěle texty doplňují. Ačkoliv je kniha staršího data vydání (u nás 2012, v zahraničí 2007), rozhodně nepatří do starého železa. Doporučuji!

22.03.2024 5 z 5

Strašidelná škola Strašidelná škola Lenka Rožnovská

Nápad to nebyl špatný a hodně dobře se to četlo. Ale byla tam příliš velká dávka nelogičností (např. když cuchají vlasy Bubušákovi, který má podobu houby). Ilustrace byly ve svém základu pěkné, ale barevná škála byla chudá a taková... ne vysloveně pochmurná, ale radostná taky ne. Obrázky navíc často vůbec neodpovídají textu (např. Bubušák má na klobouku nějakého kamaráda, já bych si o něm docela ráda něco přečetla, ale smůla, text o něm neví zhola nic). Škoda.

14.03.2024 3 z 5

Hubert a přátelé - Poklad v jeskyni Hubert a přátelé - Poklad v jeskyni Gaby Scholz

Tahle nesourodá trojice mě bohužel neoslovila. Nejlepší na celé knize jsou ilustrace, zápletka i jazyk jsou bohužel hodně špatné. Rádoby předávání poznatků (co je pupík) silně zavánělo trapností a nejvíc mě iritovala ta angličtina: cool, hepi brrrzdej tú jú – to jako vážně? Hodně velký krok vedle.

14.03.2024 2 z 5

Přízrak v hrdle Přízrak v hrdle Doireann Ní Ghríofa

Neskutečně intimní kniha, v níž se střetává ženský a mužský svět, minulost a přítomnost, syrovost a poetičnost, poezie a próza.
Přízrak v hrdle není snadné číst a není pro každého, přesto naprosto chápu, proč se stal irským románem roku 2020.
Mimochodem, chcete-li si Nářek nad Ártem vychutnat v krásné irštině, podívejte se na toto video: https://www.youtube.com/watch?v=hgz98XY4sh4

14.03.2024 4 z 5

Srdce a Hlava - Příběh o přátelství Srdce a Hlava - Příběh o přátelství Nishi Singhal

Bylo to takové miloučké pohlazení, rychle přečteno, ale rozhodně zanechá dojem. Povedené byly jak texty, tak ilustrace. Chválím také otázky k diskuzi a cvičení, které najdete na konci knihy.

07.03.2024 4 z 5

Fotbalový kemp Fotbalový kemp Markéta Bolfová

Další nálož dobrodružství milovníka fotbalu Tomáše a jeho kamarádů je tu! A věřte tomu, nebo ne, druhá kniha je snad ještě lepší než ta první. Smekám před autorkou, Markétou Bolfovou – kam jen na ty skvělé nápady chodí? A smekám i před ilustrátorem, Lukášem Fibrichem, protože ty jeho ilustrace jsou prostě fakt skvělé!
Fotbalový kemp jsem slupla jako malinu a pomalu začínám přemýšlet o tom, že bych si ráda přidala. A pevně doufám, že stejně na tom budou všichni kluci (a třeba i nějaké holky), které si tuhle knížku přečtou.

Deník jedné páťačky Deník jedné páťačky Sara Shepard

Mám ráda knížky pro děti, které upozorňují na různé životní problémy a na to, že někteří z nás jsou trochu jiní než my, ale že to není nic, pro co bychom se jich měli stranit. Čeští autoři se bohužel zatím těmto tématům vyhýbají, a tak nezbývá, než sáhnout po překladových titulech.
Deník jedné páťačky stojí na pomezí knih s vážným tématem a knih, které si kladou za cíl své čtenáře pořádně pobavit. Já osobně tomuto typu humoru moc neholduji, ale vzhledem k popularitě Deníku poseroutky a dalších podobných titulů usuzuji, že tohle by mohla být trefa do černého.
Velmi podobný postoj mám k odlehčeným ilustracím, které jsou dnešním dětem bližší než ilustrace starých bardů, na které nedám dopustit já.
Ačkoliv je hrdinkou dívka, nemyslím si, že je kniha určena výhradně holčičkám a nebála bych se ji dát k přečtení ani klukům. Ty by mohlo bavit třeba to, jak se ilustrace místy stávají přímou součástí textu. Někteří se pak jistě ztotožní s vedlejšími chlapeckými postavami.
Summa summarum, ačkoliv se to nemusí z mého komentáře zdát, knížka se mi líbila a dětem ji opravdu doporučuji.

Dýchej za mě Dýchej za mě Eva Kollerová–Střihavková

Ano, knížka mi představila hned několik nových postav našich dějin, ano, knížka mě vtáhla do doby před, během a po první světové válce, ano, knížka se četla skvěle, ano, oceňuji a obdivuji zápal autorky, s jakým prováděla rešerše, ano, miluju knihy, které mě donutí googlit.
No a v tom je jádro pudla, proč se knížka nedostala na můj top seznam, proč mi při vzpomínce na ni vyvstává taky pachuť zklamání a proč jsem při hodnocení strhla 1 *.
Ne, tohle není biografie, jistá autorská licence tu má právo být. Tuhle skutečnost vůbec nepopírám! Ale ve chvíli, kdy změna nemá absolutně žádný, opakuji ŽÁDNÝ, rozumný důvod, pak tam prostě NEMÁ co dělat. Tohle jsem fakt zkousnout nedokázala. Je to jako totální facka všem pramenům, které měla autorka při svém bádání po osudech sester Nekolových v ruce.

Život s kočkou Život s kočkou neznámý - neuveden

Hledáte-li krásný dárek pro majitele koček, s touto malou knížkou nesáhnete vedle. Obdarovaný ji sice přečte během pár minut, ale ty citáty jsou tak dobře vybrané a tak trefné, že se k ní určitě bude často vracet. Jeho malá šelmička přitom jistě nebude nikde daleko – v lepším případě bude okupovat jeho klín, v tom horším třeba jeho čtecí křeslo :-D

Vašek Prášek Mydlinka Vašek Prášek Mydlinka Lenka Rožnovská

Trochu moc šíleností na malém prostoru, navíc ačkoliv má příběh hlavu a patu, pořád se mi pod rukama tak nějak jakoby sypal... Tohle bohužel ne.

02.03.2024 1 z 5

Pohádkový atlas hub Pohádkový atlas hub Radomír Socha

Fajn čtení pro malé i velké houbaře, ale nejen pro ně. Lexikon hub napůl pohádkový a napůl opravdický. Valná většina pohádkové části byla nápaditá a hezky se četla. U části "odborné" jsem ale měla krapet problém s ilustracemi. Práci Zdeňky Študlarové mám ráda, ale tady mi často přišlo, že ilustrace hub svým předobrazům neodpovídají. A zrovna u hub je to vcelku problém, i když má člověk stále na paměti, že se v případě Pohádkového atlasu hub jedná o knihu pro děti a že žádný zodpovědný rodič by nenechal dítě sbírat houby bez dozoru.

Marťan Marťan Andy Weir

Už ani nevím, jak se to stalo, ale v případě Marťana jsem porušila svoje pravidlo: nejdřív kniha, potom film.
Ale vůbec mi to nevadilo. Bavila jsem se naprosto královsky, stránky mi pod rukama utíkaly jako o život a na konci mě strašně mrzelo, že tahle třeskutě vtipná marťanovská robinzonáda končí. Mark byl totiž naprosto famózní průvodce a s ním bych výlet na našeho planetárního souseda klidně riskla.
Vzpomínám si, jak se jeden můj kamarád obával, že se mi knížka líbit nebude. Vedle jak ta jedle, a to dvojnásobně, protože jejímu kouzlu propadla i moje maminka, která ji zhltla za dva dny (a to, prosím, obyčejně čte klasickou literaturu, společensko-romantické romány a občas nějakou tu detektivku). Potřebujete ještě nějaké jiné doporučení, nebo začnete číst taky?

02.03.2024 5 z 5

Ranč u zlatých koní - Velké naděje Ranč u zlatých koní - Velké naděje Lauren Brooke (p)

Všechny milovnice koní ve věku od 12 let sem! Tahle knížka by vaší pozornosti opravdu uniknout neměla.
Jistě to znáte: čtete příběh, který se motá kolem koní, a málem na každé stránce najdete nějaký nesmysl, který vám prozradí, že autorka či autor o koních vědí leda velké kulové.
Tohle se vám ale u Ranče u zlatých koní stát nemůže, a to nejen zásluhou samotné autorky, Lauren Brookeové, ale protože se jedná o překlad, tak rovněž zásluhou práce českého týmu, který na knize pracoval a který si toto zcela evidentně fakt ohlídal.
Nádavkem tu máte opravdu krásný příběh, který se čte lehce, ale zároveň vás taky nechává občas v napětí.
Hodně jsem při čtení myslela na seriál Ranč Heartland, za jehož knižní předlohou rovněž stojí Lauren Brookeová. Pokud se vám líbil seriál, nebo kniha, nebo obojí, bude se vám líbit i Ranč u zlatých koní. Jo a prý je to první díl série, takže: Kde mám ten druhý?

Případ Ludvík Případ Ludvík Oliver Pötzsch

Když už jsem si na dva Ludvíkovy zámky udělala výlet, poctivě jsem si přečetla jeho moc hezky zpracovanou biografii (https://www.databazeknih.cz/knihy/ludvik-ii-bavorsky-47298) a pak si jako dezert dala lehčí čtení – román podobného ražení jako jsou ty od Dana Browna. A rozhodně jsem nebyla zklamaná. Příběh byl promyšlený a napínavý, bylo znát, že autor se na ta místa podíval a taky, že si o Ludvíkovi II. Bavorském, jeho zámcích a době něco zjistil a nevařil z vody. Čtení příjemně utíkalo a po půl roce od přečtení si už ani nevybavuji ty detaily, které knížku připravily o 1 *. Ony tam jsou samozřejmě pořád, a jestli se někdy ke knížce vrátím, zase je tam najdu, ale v tuhle chvíli je pro mě důležité, že si z četby vybavuji jen a jen to dobré.

Ludvík II. Bavorský Ludvík II. Bavorský Franz Herre

Četla jsem před svou cestou na zámky Neuschwanstein a Linderhof a nemůžu si vynachválit. Precizně připravená biografie, která mapuje nejen postavu krále Ludvíka II. Bavorského, ale všechno, co ho nějak ovlivňovalo a tedy utvářelo – lidé kolem něj, aktuální světová i domácí situace, dobová kultura, politika atd. Takhle to má vypadat, není možné dívat se na člověka, obzvlášť člověka pro dějiny takto důležitého, jen z jednoho nebo dvou úhlů pohledu. A jedině díky takovému komplexnímu pohledu si můžeme vytvořit svůj názor.
Kdo chce příběh, tak nechť se, prosím, příště poohlédne po knihách ze sekce "historický román". Nemůže si ovšem myslet, že obraz, který o postavě z těchto děl získá, bude pravdivý.

Panna, orel, nebo láska? Panna, orel, nebo láska? Jennie Wexler

(SPOILER) Souhlasím s komentářem uživatelky Barča 008.
K tomu, co napsala, navíc doplňuji:
Poděkování autorky byla pro mě ta poslední kapka. Já samozřejmě chápu, jak skvělé bylo dát alespoň v knize šanci někomu, kdo ji v reálném životě nedostal. Ale za cenu toho, že někomu jinému seberu absolutně všechno? Paní Wexlerová – fakt vám to připadá normální?
A pak tu mám výtku pro redaktora/redaktorku originálu. Možná by neuškodilo, kdybyste se nad tím dělením jednotlivých částí krapet zamysleli. Chybí mi tu Prolog, který by korespondoval s Epilogem a který se nějak zatoulal do první části Panna, jejíž 1. kapitolu bych navíc vyškrtla úplně. Třetí část, rozsekaná na cimprcampr – to je na pár facek. A Epilogu by zase prospělo vyškrtnout z něj jeden dva odstavce. Škoda, že s tímhle nemohl český tým starající se o knihu, nic dělat. U téhle knížky tak pro mě opravdu platí: Je třeba přečíst si anotaci, pokud nechcete v polovině knihy (jako já) chvíli jen nechápavě zírat, než vám dojde, co tím chtěl básník ve skutečnosti říct.

02.03.2024 3 z 5

Královna a její corgi Královna a její corgi Caroline L. Perry

Kouzelný a pravdivý příběh o snad nejznámější milovnici psů, královně Alžbětě II., a její první fence plemene corgi Susan je miloučkým čtením pro velké i malé milovníky psů a královské rodiny. Knížka je postavená hlavně na opravdu povedených ilustracích. Z hlediska grafiky je velmi pestrá, vůbec tak nehrozí, že by vás nudila. Na konci najdou zvědavci jak rodokmen královny, tak rodokmen Susan. Já jsem spokojená.

25.02.2024 5 z 5

Petr Brandl: Příběh bohéma Petr Brandl: Příběh bohéma Andrea Rousová

Precizně zpracovaný katalog k nedávno proběhnuvší výstavě.
Přiznám se, že řazení děl na ní pro mě bylo hrozně zmatečné, katalog mi toto pomohl pochopit.
Dále jsem měla na výstavě problém s (ne)osvětlením zejména velkých oltářních obrazů - nejradši bych za to pracovníky firmy, která toto dostala za úkol, propleskla.
Katalog tedy pomohl i v tomto případě. Byť zpětně, mohla jsem si užít krásu těch obrazů, které jste na výstavě prostě neměli šanci ze žádného úhlu pohledu zahlédnout celé.
Publikaci doporučuji všem, kteří se zajímají o umění. Jestli jste na výstavě byli, díky katalogu se na ni můžete vrátit. Pokud jste ji nestihli, katalog vás na ni vezme.

25.02.2024 5 z 5

To dáme, dědo! To dáme, dědo! Miroslav Adamec

Jedna * za nápad vyprávět příběhy jednoho vnuka a jeho dědy Nejdědy. Ale proč to, probůh, nemohlo zůstat v té rovině, že vnuk s dědou zažívají dobrodružství, nicméně normální? Co je špatného třeba na skákání v peřinách, nebo na výletě zakončeném přespáním v lese pod širou oblohou? Copak se i v takových "obyčejných" chvílích nemůže stát něco neobyčejného? Jsem pro každou špatnost, ale tohle bylo tak strašně přitažené za vlasy, že se to skoro nedalo číst. Bohužel nemůžu doporučit.

22.02.2024 1 z 5