Ladys Ladys komentáře u knih

Maigret na tenkém ledě Maigret na tenkém ledě Georges Simenon

Velmi příjemné čtení.
První příběh byl skvěle rozehrán, ale nakonec mě malinko zklamalo rozuzlení. Byť je asi poplatné době vzniku textu.
Druhý příběh začíná postřelením Maigretova kolegy detektiva a je opět dobře vystavěn až do závěrečného odhalení.
Třetí příběh, ač zde je Maigret už v důchodu, se mi zdál nejlepší.

17.10.2014 4 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Koukám, že jsem sem zapomněl napsat komentář. A zvedlo mě ze židle, že kniha skončila jako třetí v Knize roku.
Proč?
Vše už tu jednou bylo, Brown se vykrádá, jak může (spíš už nemůže) a píše podle šablony hodný, zlý a ošklivý.
A aby to bylo jakože zajímavé, tak chvílemi zatřepe krabičkou a vy chvílemi nevíte, kdo je vlastně ten hodný, kdo zlý a kdo ošklivý.
Číst se to dalo, ale to že Brown umí čtivě psát ještě neznamená, že ho budu dále číst. Není proč. Alespoň knihy s Langdonem.

08.10.2014

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Nevím, co k tomu říct. Úplně mě to minulo. Nebavilo. Vtipné? A kde? Asi nemám smysl pro humor. Satira? Možná. Světově slavné veledílo? Možná. Jsem buran a dávám za 1/5 a to jen ze slušnosti, protože literárním klenotům se odpad nedává.
Asi budu muset zkusit ještě jednou.

03.10.2014 1 z 5

Maigret se brání Maigret se brání Georges Simenon

Moje první setkání s Maigretem. Tedy knižní, myslím. Ani jsem to nestačil dát do právě čtených a už mám přečteno :-)
Skvělá atmosféra postavená hlavně na dialozích a perfektním vykreslení prostředí.
Dobrý nápad na zápletku. A udivilo mě, že po třiceti letech u policie musel Maigret dokazovat svoji bezúhonnost.

02.10.2014 5 z 5

Matka v krizi Matka v krizi Simona Monyová (p)

Dobře se to čte, vlastně jsem to "zhltnul" na dva zátahy, ale taková skepse, co teče pomalu
z každé stránky, je na jednoho moc. Ale uznávám, že nejsem žena samoživitelka.
A několik postřehů autorky mě opět donutilo k zamyšlení nad sebou samým

02.10.2014 3 z 5

Sebemilenec Sebemilenec Simona Monyová (p)

Tak zatím jsem měl asi štěstí, protože jsem se opět u Monyové bavil.
Jen je zvláštní, že v každé knize, co jsem zatím četl, je startérem událostí, byť třeba i v pozadí, rozvod. I když zde s odstupem, ale i tak.Vypadá to,že kdyby se hrdinka nerozvedla, tak se jí nic
z toho horšího, co pak následovalo, nemohlo stát.
Vtipné, trochu předvídatelné, relaxační čtení.

01.10.2014 3 z 5

Já o koze, on o voze… Já o koze, on o voze… Simona Monyová (p)

Lehké čtení o nelehkých věcech partnerských.
Tato autorka uměla odpozorovat, nebo odžít a pak to "prodat" na papíře.
Skoro ve všem bych souhlasil. Kupodivu. Vážně. I když je to vtipná, ale celkem tvrdá kritika mužů, tak po většinou souhlas.
Až na jedno. Já sám až takový prototyp "chlapa" nejsem a věřím, že nejsem sám.
Tedy zatím to tvrdí i moje partnerka a máma našich dvou dětí. Tak snad nejsem :-)
Vtipné a vlastně i trochu poučné čtení.

01.10.2014 4 z 5

Katalánec Katalánec Noah Gordon

Po delší době dobrá kniha. Tedy pro mě, samozřejmě.
Není to nějak extra literární skvost, dokonce jsem i nějaké zápletky odhadl předem, ale to vůbec nevadí. Kouzlo knihy spočívá v podmanivosti textu.

01.10.2014 5 z 5

Justina čili prokletí ctnosti Justina čili prokletí ctnosti Donatien Alphonse François de Sade

Literát sice nejsem, ale spíš mi připadá, že de Sade chtěl ve své době hlavně šokovat. A upřímně. Tenkrát, v mých asi 16-17ti letech jsem si to koupil hlavně kvůli až pornoscénám.
Možná bych si to měl přečíst zas.

Jezdec z neznáma Jezdec z neznáma Jack Schaefer

Četl jsem jako kluk a pamatuju si, že tenkrát z naší dětské party byli tři kluci, co se hádali, kdo při hře na pistolníky bude Shane. Jeden z nich jsem byl já :-) Do setkání se Sandokanem můj dětskej hrdina

28.09.2014 5 z 5

Sice jsem četl ve třech svazcích, ale kdo má psát tři kritiky? :-)
Dodnes jeden z mých oblíbených příběhů. Četl jsem jako náctiletý a Dantes byl tenkrát pro mě velkej hrdina. Dnes už bych s ním nesouhlasil tak úplně na 100%, že jedině pomsta má smysl, ale jinak pořád jedna z mých nejoblíbenějších knih

Hovno hoří Hovno hoří Petr Šabach

Četl jsem od Šabacha jen tuto a bavilo. Vytržení z dnešní v různých ohledech taktéž "skvělé" reality. A narozdíl od filmu je míň o politice a víc o humorných situacích, co život přináší

28.09.2014 4 z 5

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Nebýt dcerky, tak už bych nevěděl, o čem kniha je.
Dnes vím, o čem a přiznávám, že se mi líbilo, jak se líbila dcerce.
A vzpomínám, že jako malej kluk jsem si ji bral do postele a usínal s ní, takže se mi musela líbit už tenkrát.
Za dcerku a moje vzpomínky jasných 5/5 :-)

Gump & Comp. Gump & Comp. Winston Groom

Četl jsem rovnou po prvním dílu a dobrý.
Jen mi není jasné, jak to, že v prvním dílu Forrest došel i ve své jednoduchosti k nějakému poznání, či záblesku životní moudrosti, nebo jak to mám nazvat a zde se klidně vykašle na svoje dítě. Bez mrknutí oka. Zvláštní zvrat.
A rozhodně bych netvrdil, jako hodně pisatelů, že film je lepší než první kniha. Mě ve filmu chyběl styl Forrestovi mluvy. A to ještě předpokládám, že knize dokázal ublížit překlad do češtiny, jak to prý často bývá

Guliverovy cesty Guliverovy cesty Jonathan Swift

Chápu, že mělo jít o společensko-kritický román, ve své době asi zásadní, ale mě to nenadchlo. Neříkám, že bych úplně nudil, ale bůh ví proč, čekal jsem víc.
U mě dobrý a to je za tři, dámy a pánové.

Gorazdův limit Gorazdův limit Vojtěch Mornstein

Čtivá, akční jednohubka.
A vážně je to nářez!
Banální nehoda na D1 způsobí řetězec fatálních událostí.
Možná až moc. Stačila by jedna situace, max 2 a bylo by na dálnici hotovo. Ale takhle je to ták zábavné.
U x situací se člověk přistihne, že je vážně reálně zažil.
U některých situací jsem se pěkně nasmál (třeba jak fungují kontrolní mechanismy v praxi).
Na české poměry skvěle akční a pro mě nečekané, výborné překvapení.

28.09.2014 5 z 5

Dobrodružství Toma Sawyera Dobrodružství Toma Sawyera Mark Twain (p)

Tak za 4,5 si myslím.
Jedna z mých prvních knih, kde jsem dokázal číst a číst a číst.
A mám přesně vzpomínku na to, jak jsem tu knihu dostal. Když jsem jí rozbalil a viděl tu loď a klobouk na plotě, přečetl si, jak se to jmenuje, tak už jsem ji nechtěl pustit z ruky. Ani si nevzpomínám, co jsem ještě dostal, tak jsem se těšil, až budu číst. Malej knihomol.
S prakem v kapse a fotbalovým míčem pod postelí, ovšem, aby jste si nemysleli :-)

28.09.2014 4 z 5

Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina Vladimir Vojnovič

Nevím, co napsat. Bavilo mě to, nudilo mě to, vztekalo mě to a bavilo mě to. Byly kapitoly, které mě bavily, ale i takové, u kterých jsem si říkal, jak taková slátanina mohla zaujmout v takovém měřítku a že nebýt to Rus píšící o nešvarech SSSR v době propagandy na obou stranách železné opony, tak by po knize neštěkl pes.
Nemá cenu se rozepisovat, co románem autor chtěl říct, protože ti, co po knize sáhli, předem věděli, proč ji brali do ruky. Parádní ukázka sovětského člověka v celé jeho nahotě.
Kniha je trochu zklamání, ale přečíst se to dá.
A dovětek. S filmem má román společné jen některé části. Menzel měl zdravý nadhled a pro film použil jen použitelné

27.09.2014 3 z 5

Návrat Pobožného střelce Návrat Pobožného střelce Bob Peters (p)

Další moje oblíbená Hurikánovka. Kid, půl Toronto byl můj velký hrdina.
Dnes už bych si radši nekazil dojem, ale před 20 lety jsem to "žral".

26.09.2014 4 z 5

Děs Wyomingu Děs Wyomingu Bob Hurikán (p)

Tenkrát po revoluci jsem četl všechny "Hurikánovky", co vyšly a já je zakoupil.
Mám je vysázené v knihovně a čekají na mého syna.
Možná by dnes někdo řekl, že Bobův styl není to "ono", ale já na jeho knížkách (spíš sešitech) dospíval a nestydím se za to.
A troufám si tvrdit, že Hurikán strčí do kapsy leckteré americké autory westernů.

26.09.2014 3 z 5