Ladys Ladys komentáře u knih

Kapitán Smrt Kapitán Smrt Dominik Dán

Můj druhý zásek na pažbě od D. Dána. A opět nezklamal.
Od první strany čtivá kniha. Ani mi nevadilo, že v krimi autor rozvedl historickou vsuvku o templářích. Alespoň měl člověk trochu představu CO a PROČ.
No. Mám za sebou ještě Bestii a rozhodně se chystám na další knihu od Dána. A to jsem si myslel, že s krimi jsem skončil.

17.05.2015 4 z 5

Poštovní úřad Poštovní úřad Charles Bukowski

Slušná práce.
Po letech jsem šáhl po Bukowskim a stálo to za to.
Když si vezmu, že kniha vyšla v roce 1971, tak srovnání s dnešní českou realitou je dost na bíledni. Jen v těch Státech ty bezcílné existence, nikam nevedoucí cesty a každodenní všeubíjející rutina jednotlivce ztraceného v moři žravého kapitalismu byly holt o nějaký dekády dřív.
Abychom si rozuměli, jsem rád, že bolševik je v pr.eli, ale tenhle systém taky není zrovna lidskej. Sice v jiných rovinách, ale je to taky nářez. A ten Bukowski to viděl už tenkrát.

14.05.2015 3 z 5

Ženy Ženy Charles Bukowski

Kniha, kterou by asi ženy ani neměly číst. Protože je celá prosáklá ženami, sexem, ženami a ..... sexem. Takže to vypadá, že Bukowski je jen obyčejnej prasák.
Ale není. Je to chytrej a citlivej prasák a pro mě je v knize spoustu zajímavých postřehů o ženách. Jejich světě. Jejich myšlení. O jejich bytí. A to vše tedy z pohledu chlapa

09.05.2015 4 z 5

Pán ohně Pán ohně Peter May

Na moje první setkání s autorem celkem slušný.
Nápad s vraždami dobrý. Čínské myšlení je holt čínské myšlení.
Střety kultur v podobě dvou hlavních postav slušný.
Milostná zápletka naprosto otravná a zbytečná.
Klidně si dám další čínský thriller, až vyjde a jsem zvědav na sérii z ostrova, když je tu tak chválená

09.05.2015 3 z 5

Plástev v ohrožení Plástev v ohrožení Josef Pecinovský

Tak mám za sebou další díl Plástve.
To, co jsem vytýkal předchozí dvojdílné části (dohromady cca 560 stran), zde bohužel stále platí. Sice se autor omezil na 330 stran, ale problém zůstal. Dobré a skvělé nápady rozmělňuje vata v podobě archaické češtiny šestákových westernů první republiky. Opět černobílé postavy bez nějakého posunu kamkoliv.
A nebo jsem to celé nepochopil a pan Pecinovský píše pro mládež. Ale když nad tím přemýšlím, tak si říkám, jestli způsob psaní nebude úsměvný i pro dnešní mládež. Ta je odkojena internetem a když už se vůbec posadí ke knize, tak si nejsem autorovým stylem jist.
Text je jinak celkem svižný a plný zvratů, takže co číst je, jen bych to viděl o cca sto stran kratší.
A pan Pecinovský je mistr nápadů, takže další díl si opět koupím a s největší pravděpodobností budu příště psát něco o archaické češtině. Ale i tak mě Válka pláství nemine :-)

01.05.2015 3 z 5

Pušky Avalonu Pušky Avalonu Roger Zelazny

Po akčním prvním díle přijde trošku zpomalení, ale to vůbec nevadí. Příběh se začíná přitemňovat a to je také zajímavé.
Zápletka s využitím zbraní je slušně vymyšlená. Co mi trochu vadilo, bylo Corwinovo zázračné vyléčení oslepených očí. Ale zas to není jen tak obyčejné princátko, že?

24.04.2015 4 z 5

Znamení jednorožce Znamení jednorožce Roger Zelazny

Četl jsem v nemocnici a chvílema se mi zdálo, že jsem si měl s sebou vzít i něco jiného, než jen Zelaznyho Amber. Ale pak jsem se začetl a šlo to. Intriky mezi sourozenci se začínají projevovat čím dál víc, Corwinova rivalita s Erikem jede v plné síle.... Nakonec slušný čtení.

24.04.2015 3 z 5

Paže Oberonova Paže Oberonova Roger Zelazny

Četl jsem v nemocnici a neměl jsme pocit, že bych se nudil. Sice tam bylo míň akce, ale zato jsem se dozvěděl, jak to celé funguje s tím Amberem.

24.04.2015 4 z 5

Miluju to.
Četl jsem několikrát. Poprvé na základce a naposledy loni. Jen nechápu, proč jsem se nepochlubil. Protože to určitě ještě číst budu. Je mi 41 let.
Knihu jsem koupil v obchodním domě Kotva hned po revoluci a to nadšení, že mám všechny díly najednou!!!!
Jediná vada té knihy je, že byla odfláknutá a po prvním čtení se mi začala rozpadat. Ale vlastním ji dodnes a rozhodně je to jedna z mých naprosto nejoblíbenějších knih. Sice si při jejím čtení připadám už lehce infantilně, ale no a co? Láska je láska :-)

20.04.2015 5 z 5

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

Ruku na srdce. Vážně!
Mám tuto komiksovou knihu doma a otvírám ji pokaždé, když si na RŠ vzpomenu. Ale že by všechny minidíly stály to? To rozhodně né! A jestli tu knihu miluju? To rozhodně jó! Himbajs šůviks :-)
Když jsem chodil na základku, tak mi moje spolužačka Anička půjčila sešit komiksů. Pane bože, jak já záviděl.
Někdy po revoluci vyšla komplet sbírka a neváhal jsem ani vteřinu. Okamžitě šla do košíku. Od tehdejší přítelkyně jsem si vyslechl, proč tolik utrácím za zbytečnosti. Zbytečnosti!!!! Chápete to?
Dnes mám trošičku pocit, že ta partička je tak slušná, až je to nenormální, přeci jen by normální kluk měl taky provést nějakou rošťárnu, ale Foglarovi pohnutky chápu a samozřejmě, že knihu podstrčím i mým dětem. Ovšem mimo dosah čehokoli, co zavání jídlem. Viz MartyMcFly :-D

20.04.2015 5 z 5

Opilé banány Opilé banány Petr Šabach

No tak jo. Přečetl jsem to.
Nevím, co jsem čekal, ale řeknu, co jsem dostal. 190 stran, co se celkem dobře četly, ale kdybych je nečetl, o nic bych nepřišel. Vlastně ano. O pár slušných vtipných situací (scény v autě, sekaná, soud, Jirka Ptáčník a jeho historky...). Jinak vážně o nic.
Filmy čerpající z Šabachových knih jsou o třídu lepší. A to nemusí být zákonitě vtipnější, o to mi nejde. Tak nějak si líp našly atmosféru doby a postavy jsou živější.
Ale zase nebýt Šabachových knih, tak nejsou ty filmy. Tak ti vám nevím....

20.04.2015 2 z 5

Hoši od Bobří řeky Hoši od Bobří řeky Jaroslav Foglar

Foglarem mě nakazil můj mladší bratr. Čtete správně. Mladší!
Rychlé šípy jsem od té doby četl snad čtyřikrát. A následují Chata v jezerní kotlině a právě Hoši od bobří řeky. A pamatuju si, jak jsem taky chtěl jet na prázdniny bez rodičů. Kamkoliv. Sluneční zátoka. To se nezapomíná.

18.04.2015 4 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Zklamání. Od tak slavného příběhu jsem čekal bombu. Na druhou stranu, když si vezmu, kdy a kdo to napsal... Ženy to měli asi dřív mnohem těžší se prosadit. A otázka je, jsetli to brát jako horor, nebo spíš jako podobenství. Možná, že hodnota příběhu je jinde, než ve škatulce strašidelna

18.04.2015 3 z 5

Bestie Bestie Dominik Dán

A klidně dám pět hvězd. A hned vám řeknu proč.
Kriminálky nečtu už x let a to proto, že jsou přepálený, samý hektolitry krve, strašně úchylný vrahové a strašně geniální policajti, superhypermoderní vyšetřovací metody (zázraky ihned, nemožné do tří dnů) a hlavně... Všechny moderní romány jsou vlastně na jedno brdo.
A teď to přijde. Dánova Bestie se tomu naprosto vymyká. Tento bývalý kriminalista umí skvěle vyprávět, policajti jsou taky jen lidi, s někdy až morbidním smyslem pro humor (ale tady jim věříte, že jsou situace, kdy jim nic jiného už nezbývá), vrah je tedy taky magor no a ve výsledku to celé dohromady prostě funguje. Proto těch pět, i když jsem někde psal, že si to šetřím pro opravdové klády.

18.04.2015 5 z 5

Na Sibiř Na Sibiř Per Petterson

Možná jsem se po Jít krást koně těšil moc, protože pro mě kniha byla lehoučké zklamání.
Tím ale nechci říct, že není důvod číst. Kniha je to dobrá. Vztah hrdinky k jejím rodičům, silný vztah k bratrovi, nástup nacismu v Evropě, potažmo Dánsku... To jsou hlavní atributy této útlé knížky, z které na vás dýchne mrazivá atmosféra doby a prostředí, které formuje charaktery.
Za mě tři a půl hvězdy

17.04.2015 3 z 5

Termiti z Titanu I Termiti z Titanu I Josef Pecinovský

Tak mě pan Pecinovský opět přesvědčil, že je mistrem povídek.
Přiznávám bez mučení, že od něj mám v knihovně skoro všechno, ale kdo si dá tu práci a podívá se na moje komentáře knih, co napsal, tak se nedá říct, že bych autora šetřil.
Jenomže tohle.... To je prostě parádní gejzír nápadů. Mám i druhý díl této sbírky a jsem zvědav, jestli se budu bavit tak, jako u této knihy.

08.04.2015 5 z 5

Tři novely Tři novely Filip Topol

Útlá knížečka, ale ten obsah.
Nahlédneme do toho podstatného, co formovalo duši tohoto známého bohéma. A mě tedy druhá novelka nenudila, jak tu dámy píší. Je vidět, co se stane s duší člověka, když neví kudy, kam a proč.

06.04.2015 4 z 5

Mág – Učedník Mág – Učedník Raymond E. Feist

Mág a další série s příběhem související. Nejlepší sága, co jsem četl. Půjčil mi kamarád a pak jsem čekal na každý další díl.

24.03.2015 5 z 5

Stala se mi zvláštní věc.
Vzal jsem do ruky tuto knihu a od první stránky se rozjel bláznivý, zbytečně dlouhý, místy vtipný, místy hodně vtipný příběh, který mi ale vůbec k srdci nepřirostl.
Vlastně jsem celou dobu váhal, jestli knihu dočíst, nebo odložit. Nakonec jsem se prokousal až někam k cca straně 320 a pak už se jen smál. Závěrečná čtvrtina mi opravdu sedla.
A teď si kladu otázku, jestli proto, že jsem vzdal svůj vnitřní souboj a poddal se příběhu,
nebo ten závěr byl opravdu lepší.
Moje resumé?
Kniha je občas vtipná, zbytečně dlouhá a místy i nudná.
Rozhodně nesdílím zdejší názory o tom, jaká je to skvělá kniha. Kdybych knihu nečetl, o nic bych nepřišel. I když je paradoxně psaná celkem čtivě.
V roce vydání mi uniká ta jedna dějová linie, která si utahuje ze studené války. Kdyby se s příběhem autor vytasil v osmdesátých letech, bylo by to super dílo, ale takhle jsem na rozpacích k čemu to všechno.
A někteří čtenáři pod 35 let budou mít vážně problém s množstvím komunistických vůdců, kterých je tu plná kniha, protože ruku na srdce. Kdo věří tomu, že ročníky 1980 a mladší znají takový pravěk?

A chtěl bych umět dvě věci, co uměl Alan.
Když někdo mluví o politice, vypnout.
Druhá věc : Bylo jak bylo, bude jak bude.
Obojí by se mi někdy opravdu velmi hodilo.

24.03.2015 3 z 5

Sicilián Sicilián Mario Puzo

Pro mě zklamání. Jako by to napsal někdo jiný. Úplně jiný styl vyprávění, zdlouhavé popisy kraje... Nedočetl jsem. Ani s vidinou napínavějšího konce. A je mi fuk, že děj staví na skutečném příběhu, kde ale postava Michaela je tak zištně navíc. Nebavily mě popisy života v kopcích Sicílie. Nudil jsem se

18.03.2015 1 z 5